Automatyczne oszczędzanie – odkładanie pieniędzy bez wysiłku

Oszczędzanie jest trudne, ale warto odkładać chociaż drobne kwoty, żeby móc zrealizować swoje plany albo zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa. Nowe rozwiązania w bankach pozwalają robić to automatycznie i bez wysiłku.

Automatyczne oszczędzanie
Banki oferują programy automatycznego odkładania pieniędzy na konto oszczędnościowe

Oszczędności vs kredyt

Promocje kuszą klientów w różnych sklepach, Często planujemy jakiś zakup i zastanawiamy się skąd wziąć środki na jego realizację. Jest wiele sposobów pozyskania pieniędzy: od żmudnego oszczędzania po zawieranie umów o kredyty.

Znaczna część Polaków nie może tak po prostu wejść do sklepu i kupić wymarzonego laptopa czy egzotycznej wycieczki, bo dla osób nieposiadających oszczędności, to za duże wydatki do pokrycia z bieżących wpływów. Z "pomocą" przychodzą kredyty i pożyczki, które pozwalają spełnić plany bez czekania. O ile odkładanie pieniędzy najczęściej nie jest przyjemne i wymaga wielu wyrzeczeń, o tyle zawarcie umowy kredytowej jest proste i w przypadku sklepów trwa tylko chwilę… Tylko, co jest tańsze?

Pożyczek na prawdziwe 0 procent jest bardzo mało. Często, jeśli już się pojawiają, są dostępne przy produktach droższych niż w sklepach, które nie kredytują w ten sposób zakupów. Pytanie więc brzmi: lepiej odkładać czy spłacać? Jeśli masz dostęp do bardzo taniego sposobu finansowania zakupów (na przykład faktycznych, a nie tylko teoretycznych rat 0%, czy do preferencyjnego kredytu studenckiego), nie ma przeszkód, żeby z niej skorzystać. Problem w tym, że takich źródeł kapitału jest bardzo mało, a najszerzej dostępne kredyty konsumpcyjne są drogie. Chcemy Was zachęcić do oszczędzania, ale nie „na raz” w postaci dużych kwot – pokażemy sposób, który pozwala uzbierać kapitał powoli i bez dużych wyrzeczeń. Kilka banków w Polsce oferuje programy oszczędnościowe, które umożliwiają automatyczne odkładanie małych środków. To idealny sposób na oszczędzanie dla osób, które mają problem z samodzielnym odkładaniem pieniędzy. Jak to działa?

Zbieraj reszty!

Grosz do grosza, a będzie kokosza – warto odkładać, żeby później wykorzystać pieniądze dla własnej przyjemności. Pięć banków: PKO BP, ING Bank Śląski, Credit Agricole, mBank oraz Getin Noble Bank oferuje studentom ciekawe programy pozwalające odkładać drobne reszty z transakcji na konta oszczędnościowe.

Czym są reszty?

Reszta to zaokrąglenie kwoty wydanej w sklepie przy transakcji kartą (lub kwoty przelewu albo wypłaty gotówki z bankomatu) do określonego przez nas progu. Środki ze wspomnianej reszty są przekazywane na rachunek oszczędnościowy i pracują na lepszy zysk. Określając np. zaokrąglenie do pełnych 5 zł i płacąc kartą w sklepie na kwotę 3,50 zł, reszta z zaokrąglenia, czyli w tym przypadku 1,50 zł trafi na rachunek oszczędnościowy. Pozwala to systematycznie odkładać drobne, które w przyszłości mogą się przydać.

W jaki sposób można automatycznie oszczędzać?

Odkładanie środków w opisany sposób jest możliwe w przypadku następujących transakcji:

 • płatność za zakupy kartą (we wszystkich bankach);
 • wypłata gotówki z bankomatu (mBank);
 • przelewy (mBank, ING, PKO BP).

Zaokrąglenia wydatków mogą mieć formę:

 • do pełnej kwoty (wszystkie banki) np. do 5 zł, a więc w przypadku wydania 2,47 zł na rachunek oszczędnościowy trafi 2,53 zł (5-2,47=2,53).
 • Procentową (ING, PKO, mBank) – np. 5% transakcji np. jeśli wydasz 20 zł na rachunek oszczędnościowy trafi 1 zł.
 • Stała kwota każdej transakcji (mBank) – określona przez Ciebie wartość, która jest przesyłana na konto oszczędnościowe, jeśli dokonujesz którejś z wymienionych powyżej aktywności.
To Ty ustalasz, ile będziesz oszczędzać, bank Ci tego nie narzuca. Jeśli więc ustawisz odpowiedni sposób "potrącania" na oszczędności, w ciągu miesiąca może Ci się uzbierać całkiem pokaźna kwota! Przy 3 złotych od każdej transakcji (zakładając 30 wykonanie transakcji w miesiącu) w ciągu roku zbierzesz 1080 zł plus odsetki.

Pamiętaj: wspomniane reszty są pobierane z Twojego konta osobistego, jako dodatkowe kwoty (oprócz przelewu, płatności kartą, wypłaty z bankomatu).

Bank Program i
rachunek oszczędnościowy
Konto dla młodych
biorące udział w programie
Oprocentowanie oszczędności Kapitalizacja
odsetek
W jaki sposób
można zbierać „reszty”
Credit Agricole CASaver 1 Konto 0,50% w ramach promocji,
0,16% standardowo
co 3 miesiące
 • zakupy kartą
mBank mSaver eKonto m 0,50% w standardzie lub
1% jeśli w kolejnym miesiącu saldo oszczędności będzie o 100 zł większe
co 1 miesiąc
 • zakupy kartą
 • wypłaty z bankomatów
 • przelewy
PKO BP Autooszczędzanie
(pieniądze trafiają na
standardowe konto
oszczędnościowe)
PKO Konto dla Młodych 0,50% - 1,20% co 1 miesiąc
 • zakupy kartą
 • przelewy
Getin Bank Skarbonka (usługa „Zachowaj resztę” na konto Skarbonka wymaga osobnej aktywacji dla każdej posiadanej karty debetowej. Aktywacji należy dokonać w bankowości internetowej) Getin UP Free 1,00% do 50 tys. zł co 1 miesiąc
 • zakupy kartą (na której aktywowano usługę „Zachowaj resztę”)
ING Bank Śląski Smart Saver Konto Direct 18-26 2,00% do 5 tys., 0,70% powyżej co 1 miesiąc
 • zakupy kartą
 • przelewy

Zlecenia stałe na standardowe konta oszczędnościowe

Wspomniane programy nie są jedynym sposobem na regularne odkładanie drobnych kwot. W bankowości elektronicznej dowolnego banku możesz ustalić tzw. zlecenie stałe ze swojego rachunku studenckiego, które prześlesz na konto oszczędnościowe co jakiś czas (np. co miesiąc).

Zlecenie stałe polega na określeniu cyklicznego przelewu, który powtarza się w określonym czasie (np. przelew 100 zł raz w miesiącu na konto oszczędnościowe). W naszym serwisie znajdziesz porównanie kont oszczędnościowych, w którym łatwo wybierzesz najlepszy rachunek dla siebie.

Nie czekaj z oszczędzaniem, zacznij już dziś!

Jeśli masz konto w którymś z wyżej wymienionych banków, już teraz zaloguj się do bankowości internetowej i uruchom program automatycznego oszczędzania (szukaj go w zakładce "Produkty", "Oferta" lub tym podobnej). Jeśli nie masz konta, zobacz nasz ranking kont dla młodych i studentów, wybierz najbardziej odpowiedni rachunek dla siebie i zacznij oszczędzać!

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 11.04.2017 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.