eKonto darmowe konto w mBanku

eKonto w mBanku to najpopularniejsze konto bankowe w Polsce. Zobacz omówienie opłat i prowizji oraz dodatkowych korzyści związanych z posiadaniem eKonta. Sprawdź, czy warto otworzyć to konto internetowe i czy prawie 3 miliony klientów mBanku dokonało dobrego wyboru.

karta do eKonta, fot. kontostudenta.pl
Karta płatnicza do eKonta, fot: kontostudenta.pl

eKonto – konto internetowe mBanku

Nagrody mBanku
mBank był jednym z pierwszych polskich banków, który w 2000 roku zaoferował rachunek obsługiwany przez internet. Do dziś jest jednym z liderów e-bankowości w Polsce, a z jego rachunków 2,8 miliona Polaków. Podstawowy produkt mBanku, eKonto, to darmowe konto internetowe, z którego można korzystać za pomocą bankowości internetowej, aplikacji mobilnej, telefonicznie (przez mLinię), a od niedawna również w oddziale stacjonarnym.

mBank w ostatnich miesiącach zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień w polskich i międzynarodowych konkursach bankowych i technologicznych, m.in.

 • Nagroda Jakość obsługi (2015 r.)
 • Mobile Trends Award (2015 r.)
 • FinovateEurope, Best of Show (2015 r.)
 • Jakość na bank (2014 r.)
 • Złoty Bankier (2014, 2016 r.)

Kto może otworzyć eKonto?

Samodzielnie każdy, kto ukończył 18 lat, osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodziców, ale mogą być posiadaczami eKonta m (od 13 roku życia).

Czy muszę mieć regularne wpływy na rachunek?

Nie, regularne wpływy na eKonto nie są wymagane.

Jakie są rodzaje eKonta?

W 2016 roku mBank znacznie uprościł swoją ofertę kont. Dawniej, klienci mogli wybierać spośród tradycyjnego eKonta, eKonta mobilnego, eKonta mobilnego plus, eKonta z darmowymi bankomatami i eKonta dla Młodych. Dla osoby, która nie jest biegła w czytaniu bankowych dokumentów, wybór na pewno nie był prosty.

W marcu „nadmiarowe” rachunki zostały zastąpione dwoma: eKontem taryfą standard lub plus. eKonto dla Młodych oraz izzyKonto (dla młodzieży w wieku 13-18 lat) w sierpniu 2016 r. zostały zastąpione jednym rachunkiem – eKontem m.

eKonto z taryfą standard

Nowe eKonto z taryfą standard jest bezpłatne pod warunkiem, że korzystasz z niego przez internet. Prowadzenie konta jest darmowe (niezależnie od tego, czy masz regularne wpływy, czy też nie), nie zapłacisz również nic za zwykłe krajowe przelewy wykonywane przez internet i aplikację mobilną. Darmowe są wypłaty z bankomatów Euronet, Planet Cash i BZ WBK oraz tzw. cashback, czyli wypłaty do 300 zł podczas zakupów w sklepie.

W skrócie:

 • Prowadzenie konta: 0 zł.
 • Opłata za kartę: 4 zł lub 0 zł – jeśli dokonasz przynajmniej pięciu transakcji kartą w miesiącu (na dowolną kwotę).
 • Darmowe wypłaty z bankomatów: Euronet, Planet Cash i BZ WBK.
 • Wypłata z bankomatu obcego w Polsce: 7 zł (od 1 lutego; wcześniej: 3%, min. 5 zł, maks. 9 zł).
 • Wypłata z bankomatu za granicą: 10 zł (od 1 lutego; wcześniej: 3%, min. 9 zł).
 • Płatna obsługa gotówkowa w oddziałach (wpłaty/wypłaty gotówki: 9 zł).

Od 1 lutego mBank będzie pobierał opłatę za wypłacanie z bankomatów małych kwot – w przypadku eKonta standard będzie to 1,3 zł za wypłatę kwoty niższej, niż 100 zł (w sieci Euronetu, Planet Cash i BZ WBK). Wypłata 100 zł i więcej będzie bezpłatna (w wymienionych wcześniej sieciach).

eKonto z taryfą plus

Drugim głównym kontem w ofercie mBanku jest eKonto z taryfą plus, przeznaczone dla bardziej wymagających klientów. Gwarantuje ono darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie oraz zapewnia możliwość darmowych wpłat gotówki i wykonywania bezpłatnych przelewów krajowych w oddziałach mBanku. Ma ono jednak jeden istotny warunek – aby było prowadzone bezpłatnie, musisz zapewnić comiesięczne wpływy na kwotę min. 1000 zł, inaczej zapłacisz 5 zł miesięcznie.

W skrócie:

 • Prowadzenie konta: 5 zł lub 0 zł – jeśli zapewnisz comiesięczny wpływ w wysokości min. 1000 zł.
 • Opłata za kartę: 4 zł lub 0 zł – jeśli dokonasz przynajmniej pięciu transakcji kartą w miesiącu (na dowolną kwotę).
 • Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.
 • Wypłata z bankomatu za granicą: 0 zł.
 • Bezpłatna obsługa gotówkowa w oddziałach (wpłaty/wypłaty gotówki: 0 zł).

Od 1 lutego posiadacze eKonta z taryfą plus zapłacą 1,3 zł za wypłacenie z bankomatu kwoty niższej, niż 100 złotych. Wypłata 100 zł i więcej będzie darmowa (we wszystkich bankomatach w Polsce).

eKonto – zwolnienie z opłaty za kartę

W obu rachunkach – eKoncie z taryfą standard i z taryfą plus – pojawiły się nowe zasady naliczania opłat za posiadaną kartę debetową. Obecnie wystarczy w każdym miesiącu wykonać minimum 5 płatności bezgotówkowych, aby była ona darmowa (w innym wypadku – 4 zł prowizji miesięcznie). Kwoty transakcji mogą być zupełnie dowolne, a biorąc pod uwagę ciągle wzrastającą liczbę miejsc, w których akceptowane są płatności kartą (nawet za drobne zakupy), uzyskanie zwolnienia nie powinno stanowić żadnego problemu.

eKonto m, dawniej eKonto dla Młodych (18-26 lat) i izzyKonto (13-18 lat)

eKonto m to rachunek dla młodych, który łączy w sobie cechy izzyKonta (dla nastolatków) i eKonta dla młodych (dla studentów). Opłat za nowe konto zostały podzielone według trzech grup wiekowych:

 • 13-18 lat
 • 19-24 lata
 • 25 i więcej lat

Najmłodsi nie zapłacą ani za prowadzenie, ani za kartę (0 zł bez żadnych warunków), ani za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Standardowe operacje, takie jak przelewy internetowe, czy dostęp do aplikacji mobilnej, również bez opłat.

„Studenci”, czyli osoby od 19 do 24 lat, również korzystają z tych samych przywilejów, co młodsza grupa, ale muszą liczyć się z możliwą opłatą za korzystanie z karty (4 zł/mies.). Bardzo łatwo jest jej jednak uniknąć – jeśli wykonasz przynajmniej 5 płatności kartą w miesiącu (np. za zakupy w sklepie, czy w internecie), nie płacisz wspomnianych czterech złotych. Ta grupa wiekowa dodatkowo otrzymuje bezpłatną obsługę gotówkową w oddziale (wypłaty i wpłaty na konto w placówkach mBanku).

„Absolwenci”, czyli osoby w wieku 25 i więcej lat, korzystają z konta na takich zasadach, jak studenci, jednak muszą liczyć się z opłatą za prowadzenie konta (5 zł), jeśli nie mają wpływów na konto w wysokości przynajmniej 1000 zł w miesiącu. Jeśli po studiach pójdziesz do pracy, warunek ten powinien być prosty do spełnienia, a tym samym konto ciągle będzie bezpłatnie prowadzone. Co ciekawe, w „zamian” otrzymujesz również darmowe wypłaty z zagranicznych bankomatów i wspomnianą w przypadku studentów obsługę gotówkową w oddziałach.

Więcej o nowym rachunku przeczytasz w naszym artykule eKonto m.

W skrócie:

 • Prowadzenie konta: 0 zł (od 25 roku życia 4 zł, lub 0 zł – jeśli masz wpływ min. 1000 zł na konto).
 • Opłata za kartę: 4 zł lub 0 zł – jeśli masz mniej, niż 19 lat, a później, jeśli wykonasz przynajmniej 5 transakcji w miesiącu na dowolną kwotę.
 • Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce (od 25 roku życia również i na świecie).
 • Wypłata z bankomatu za granicą: 3%, min. 9 zł.
 • Płatna obsługa gotówkowa w oddziałach (wpłaty/wypłaty gotówki:) 9 zł – do 18 roku życia; 0 zł - od 19 roku życia.

eKonto standard plus i eKonto m – porównanie

Ile kosztuje eKonto? Jakie są najważniejsze koszty związane z korzystaniem z eKonta? W poniższej tabeli znajdziesz szczegółowe porównanie eKonta standard, plus i eKonta m.

mBank
eKonto z taryfą standard

mBank
eKonto z taryfą plus

mBank
eKonto m
(od 13 lat)
opłata za prowadzenie konta 0 zł 5 zł lub 0 zł – jeśli na konto wpływa min. 1000 zł miesięcznie 0 zł - 13-20 lat
0 zł - 21-24 lata
0 lub 5 zł - 25+
opłata za wydanie karty 0 zł 0 zł 0 zł
miesięczna opłata za kartę1 0 zł (4 zł) 0 zł (4 zł) 0 zł - 13-20 lat
0 zł (4 zł) - 21-24 lata
0 zł (4 zł) - 25+
możliwość zwolnienia
z opłaty za kartę
tak,
5 transakcji kartą/mies.
tak,
5 transakcji kartą/mies.
tak,
do 20 lat za darmo
bez warunków, potem
5 transakcji kartą
w miesiącu
zastrzeżenie
karty
0 zł 0 zł 0 zł
przelewy zewnętrzne przez internet 0 zł 0 zł 0 zł
przelew w oddziale banku 8 zł 0 zł 8 zł
liczba bezpłatnych bankomatów 900
Euronet, BZ WBK, Planet Cash
wszystkie bankomaty w Polsce i na świecie wszystkie bankomaty 
w Polsce (13 do 24 lata)
(od 25 lat dodatkowo
wszystkie na świecie)
wypłata z bankomatów obcych w Polsce 3%, min. 5 zł, maks. 9 zł, 0 zł 0 zł
oprocentowanie 0% 0% 0%
dodatkowe informacje podstawowe konto mBanku najlepszy wybór dla osób z wpływami min. 1000 zł miesięcznie
najlepsze konto dla osób w wieku od 13-24 lat
możliwość otwarcia konta przez internet tak,
na stronie mBanku
Załóż konto »
tak,
na stronie mBanku
Załóż konto »
tak,
na stronie mBanku
Załóż konto »

Z jakich bankomatów mogę wypłacać pieniądze bez prowizji?

Bankomat Euronet
Bankomat sieci Euronet, fot: kontostudenta.pl

Użytkownicy eKonta z taryfą standard mogą za darmo wypłacać pieniądze z bankomatów Euronet, BZ WBK i Planet Cash. Łącznie jest ich ponad 9000 w całym kraju.

Użytkownicy eKonta z taryfą plus i eKonta m (od 13 lat) mogą wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce za darmo.

Pamiętać należy przy tym o nowej opłacie za wypłatę niskich nominałów z bankomatu, o czym szerzej przeczytasz w naszych aktualnościach: 1,3 zł za wypłatę poniżej 100 zł w mBanku (dla osób w wieku 21-24 lat kwota, od której można wypłacać za darmo, jest niższa i wynosi 50 zł; najmłodsi do 20 roku życia są zwolnieni z opłaty).

mSaver – automatyczne oszczędzanie

mSaver to rachunek oszczędnościowy, na który automatycznie mogą trafiać pieniądze, na przykład „reszty” z transakcji kartą albo określona przez Ciebie kwota (np. 1 zł przy każdej płatności). Korzystanie z niego jest bezpłatne, środki są oprocentowane, ale najważniejszą zaletą jest to, że wszystko dzieje się automatycznie. Idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrafią oszczędzać. Więcej o mSaverze na stronie mBanku, a także w naszym artykule: Jak działa mSaver.

Gdzie znajdę wszystkie informacje o opłatach?

Znajdziesz je na stronach mBanku, w taryfie opłat i prowizji.

Jak wygląda bankowość internetowa mBanku

mBank on-line
System bankowości internetowej mBanku

Bankowość internetowa mBanku przeszła w ostatnim czasie bardzo istotne zmiany. Obecnie jest to system dostosowany do najnowszych trendów, który nie ma nic wspólnego z aplikacją znaną w początkach mBanku. Oprócz podstawowych operacji związanych z kartą i kontem, z poziomu bankowości on-line można między innymi otworzyć dodatkowe konta, skorzystać z mOkazji (programu rabatowego), ustawić limity wypłat z bankomatów i płatności kartą, a także złożyć wniosek o kredyt. Do dyspozycji klientów oddano także menedżera finansów (mNawigacja finansowa), który automatycznie kategoryzuje transakcje, pozwalając zarządzać budżetem osobistym.

Aplikacja mobilna

mBank aplikacja mobilna
Aplikacja mBanku na smartfony i tablety

Aplikacja mobilna mBanku (dostępna na smartfony z systemem Android, iOS, Windows Phone) pozwala między innymi na szybkie sprawdzenie stanu konta, wykonanie przelewu, skorzystanie z mOkazji, znalezienie bankomatu, czy zapłacenie za zakupy przy użyciu technologii NFC. Przed jej pierwszym użyciem konieczne jest zarejestrowanie telefonu lub tabletu, na którym będzie używana (sama rejestracja jest krótka i można ją przeprowadzić z poziomu bankowości internetowej).

Czytaj dalej:

Linki do wniosków o konto:

Wasze pytania – wszystko na temat eKonta

Jak założyć eKonto?

eKonto możesz otworzyć wypełniając wniosek o otwarcie konta w mBanku. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, zerknij do artykułu: Jak otworzyć konto w mBanku?

Czy można założyć eKonto w oddziale?

Oddział mBanku
Oddział mBanku, fot: kontostudenta.pl

Aby otworzyć eKonto najłatwiej jest wypełnić wniosek na stronie mBanku, lecz umowę możesz podpisać na trzy sposoby:

 • elektronicznie, wykonując przelew z innego banku,
 • otrzymać przesyłką kurierską i podpisać dokumenty dostarczone przez kuriera,
 • podpisać w placówce mBanku (dawne oddziały MultiBanku) lub Punktach Obsługi Aspiro S.A.

Co jest potrzebne żeby otworzyć eKonto?

Do otwarcia eKonta potrzebujesz dowodu osobistego (nr dowodu, PESEL), telefonu komórkowego i adresu e-mail. Jeśli zamierzasz zawrzeć umowę elektronicznie (przelewem z innego banku), potrzebujesz również innego rachunku bankowego (otwartego na dokładnie takie same dane, na jakie zakładasz konto w mBanku).

Czy z eKonta można wypłacić pieniądze w oddziale banku?

Tak, mBank umożliwia wpłacanie/wypłacanie pieniędzy w oddziale, jednak każda wpłata/wypłata kosztuje 9 zł od operacji. Pieniądze na swoje konto można wpłacać bez opłat korzystając z samoobsługowych wpłatomatów. Ich lista dostępna jest na stronie: http://www.mbank.pl/o-nas/kontakt/lokalizacja/

Czy trzeba zawsze mieć środki na koncie i regularne wpływy?

Nie, regularne wpływy na eKonto nie są wymagane. Nie musisz też utrzymywać minimalnego salda na rachunku, więc w okresach, gdy masz mniej pieniędzy, nie musisz się martwić, że zostaniesz z tego powodu obciążony dodatkowymi opłatami. W przypadku jednego z typów eKonta, eKonta z taryfą plus, regularne wpływy na rachunek pozwolą uniknąć opłaty za prowadzenie. Inne typy rachunków są prowadzone bezpłatnie, bez dodatkowych warunków.

Jakie oprocentowanie ma eKonto?

eKonto nie jest oprocentowane (0,00%). Obecnie więc nie opłaca się trzymać większej ilości gotówki na eKoncie. Jeśli masz więcej gotówki i chcesz założyć konto oszczędnościowe, zerknij do naszego rankingu kont oszczędnościowych.

Jaka karta jest wydawana do eKonta?

Do eKonta oferowane są dwa rodzaje kart: Visa payWave oraz MasterCard PayPass. Obie karty wyposażone są w funkcję zbliżeniową, co pozwala na realizację drobnych transakcji bez podawania PIN-u. Zarówno karta Visa jak i MasterCard pozwalają na bezproblemowe płatności przez internet (są to karty debetowe).

Jakie są minusy e KONTA?

eKonto polecane jest osobom, które w miarę aktywnie korzystają z konta bankowego. Miesięczna opłata za kartę (4 zł) nie jest pobierana wtedy, gdy dokonasz pięciu transakcji bezgotówkowych (płatności kartą) w miesiącu. Dla tych, którzy z konta korzystają "od święta", lepsze opcją mogą się okazać inne rachunki, z bezwarunkowo bezpłatną kartą (inne opcje znajdziesz tu: porównanie kont studenckich).

Poza tym niektórzy długoletni klienci nie są zadowoleni ze zmiany serwisu transakcyjnego, która dokonała się w połowie 2013 r., tłumacząc, że stary serwis był prosty, przejrzysty i mniej skomplikowany od nowego. Jednak w tym wypadku wszystko jest kwestią przyzwyczajenia, a ponadto wydaje się, że od wdrażania nowinek technologicznych do bankowości nie ma już odwrotu (niezależnie od banku).

Co dodatkowego zyskam zakładając konto w mBanku?

W nowym mBanku klienci mogą korzystać z dodatkowych funkcjonalności konta, a do najważniejszych należą:

mNawigacja finansowa
Wizualizacja Twoich wpływów i wydatków. Za każdym razem kiedy zrobisz zakupy lub wykonasz przelew, Twoje wydatki zostaną automatycznie przypisane do kategorii.

mOkazje
Program zniżek u partnerów mBanku, które znaleźć można po zalogowaniu do swojego konta na Facebooku lub serwisie transakcyjnym.

Program rabatowy
Zniżki przy płatnościach kartą mBanku w ponad 3 000 punktów partnerów programu rabatowego mBanku.

Nowy serwis transakcyjny
Nowoczesny wygląd i nowe funkcjonalności – to podstawowe cechy nowej bankowości internetowej mBanku.

Ekspert online
Pracownik mBanku dostępny za pośrednictwem czatu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Opinie czytelników na temat eKonta:

Mam eKonto od około dwóch lat, rachunek założyłem jeszcze na studiach. Jego największą zaletą jest to, że wszystko mogę zrobić sam, wygodnie przez internet. Kilka razy w miesiącu płacę kartą, więc bank nie pobiera ode mnie opłaty za kartę. Moje e konto jest więc darmowe. Chwalę sobie taki układ.

Marcin

Jestem studentką, więc zależało mi na wyborze darmowego konta internetowego. Otworzyłam eKonto, bo nie ma żadnych gwiazdek i ukrytych opłat. Moi znajomi, którzy mają konta w innych bankach często mówią, że pobrano im jakąś opłatę, a nie wiedzą za co. Ja w m banku nigdy nie miałam takiej sytuacji. Ogólnie polecam bez wahania.

Kasia, 21 lat

Do otwarcia eKonta skusiła mnie promocja dla młodzieży, rok wypłat z bankomatów za darmo. Jestem zadowolony i nie zapłaciłem jeszcze za konto ani złotówki.

Łukasz, Poznań

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Student i bank

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 29.01.2017 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.