Autooszczędzanie w PKO BP

Największy bank w Polsce oferuje ciekawą usługę autooszczędzania, która będzie szczególnie przydatna, jeśli dużo lepiej od odkładania, idzie Ci wydawanie pieniędzy. Co to jest? To przelewy ustalonych, drobnych kwot na konto, odbywające się bez konieczności naszej ingerencji. Po prostu automatyczne oszczędzanie.

Autooszczędzanie - PKO BP
Oszczędzanie, źródło: pkobp.pl

Jak to działa?

Aby korzystać z autooszczędzania musisz wskazać przy jakiej okazji chcesz oszczędzać – czy ma to być transakcja kartą debetową, przelew w bankowości internetowej, czy płatność telefonem przy użyciu aplikacji IKO. Do wyboru masz trzy sposoby pomnażania swoich oszczędności, czyli:

  • przelew stałej kwoty od każdorazowej transakcji – na przykład przy płatności kartą za każdym razem 1 zł ląduje na wybranym przez Ciebie koncie,
  • przelew procentowej wartości po każdorazowej transakcji – na konto trafia np. 3% wartości każdego wykonanego przez Ciebie przelewu,
  • przelew końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych od każdorazowej transakcji – to szczególnie użyteczne podczas płatności w sklepach, gdzie najczęściej mamy do czynienia z „nieokrągłymi” cenami.

Ile to kosztuje i jak włączyć?

Usługa autooszczędzania jest bezpłatna i obecnie można ją uruchomić odwiedzając oddział banku.

Opisując autooszczędzanie bank podpowiada klientom, że jego efekty najlepiej odkładać na Koncie Oszczędnościowym Plus. Co prawda można to robić również na innym rachunku, jednak skoro już oszczędzamy, dobrze byłoby mieć z tego korzyści w postaci odsetek. Sprawdźmy więc, jak oprocentowane jest to konto.

Jakie jest oprocentowanie konta oszczędnościowego Plus?

Standardowe oprocentowanie rachunku:

  • 0,5% - poniżej 50 tys. zł
  • 0,6% - od 50 tys. zł poniżej 100 tys. zł
  • 0,7% - od 100 tys. zł poniżej 200 tys. zł
  • 1,0% - od 200 tys.  zł poniżej 500 tys. zł
  • 1,1% - od 500 tys. zł poniżej 1 mln zł
  • 1,2% - od 1 mln zł

Studenci zazwyczaj nie posiadają oszczędności większych niż 50 000 zł, więc najpopularniejszą wysokością oprocentowania będzie 0,5%. Niewiele.

Opłata za konto oszczędnościowe

Konto Oszczędnościowe Plus nie jest prowadzone bezpłatnie – miesięczna opłata za to konto wynosi 1 zł. Darmowy jest pierwszy przelew w miesiącu na rachunek w PKO BP (np. na Twoje konto osobiste), za każdy kolejny trzeba zapłacić 7,99 – jeśli wykonasz go przez internet.

Wszystkie przelewy z konta oszczędnościowego na konta w innym banku są płatne (7,99 zł, przelew przez sieć).

Czy warto?

I tak, i nie – to zależy.

Jeśli jesteś klientem banku PKO, masz na przykład konto studenckie PKO (Konto dla Młodych), to na pewno warto korzystać z usługi autooszczędzania. Każdy sposób na odkładanie pieniędzy, który w dodatku dzieje się automatycznie, zasługuje na pochwałę. Dla autooszczędzania jak najbardziej tak, tym bardziej, że można je dowolnie ustawić według swoich potrzeb.

Jeśli chodzi o trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym w PKO BP, to sprawa nie jest już tak różowa. Oprocentowanie jest bowiem zdecydowanie niższe, niż w przypadku czołowych ofert na rynku, które możesz przeanalizować w publikowanym przez nas cyklicznie rankingu kont oszczędnościowych. Ci, którzy mają konto w PKO i będą korzystać z autooszczędzania, mogą pomyśleć o tym, aby po uzbieraniu większej kwoty, na przykład raz w miesiącu lub raz na kwartał, przelewać pieniądze na konto oszczędnościowe w innym banku, gdzie odsetki będą znacznie wyższe.

Jeśli natomiast nie masz jeszcze konta w PKO BP, a chcesz korzystać z usługi zbliżonej do opisanego wyżej autooszczędzania, masz do dyspozycji parę innych banków, które oferują bliźniacze rozwiązania: mBank (mSaver), ING (Smart Saver), Credit Agricole (CAsaver), Getin Noble Bank (Konto Skarbonka). O tym, jakie opłaty wiążą się z kontem we wspomnianych bankach, przeczytasz w naszym zestawieniu kont, a więcej na temat tego, jak nowoczesne rozwiązania mogą pomóc w walce z nawykiem wydawania wszystkiego, co masz, przeczytasz w artykule szczegółowo opisującym automatyczne oszczędzanie.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

Jan Boniecki, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 27.01.2017 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.