AC i OC dla młodych – jak znaleźć tanie ubezpieczenie

Zakup samochodu to dla studenta spory wydatek, jednak utrzymanie go może być jeszcze większym wyzwaniem – młodzi kierowcy płacą za ubezpieczenie znacznie więcej, niż osoby z większym doświadczeniem za kierownicą. Dlaczego tak się dzieje? Które ubezpieczenie jest obowiązkowe? Na czym polega OC, a na czym AC? Jak szukać tanich ubezpieczeń? Zobacz przewodnik po ubezpieczeniach komunikacyjnych dla młodych.

Tanie ubezpieczenie OC dla młodych
Tanie ubezpieczenie OC dla młodych? To możliwe!

OC – ubezpieczenie obowiązkowe

W Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC – chroniące nas przed odpowiedzialnością cywilną, czyli w rzeczywistości przenoszące finansowe skutki szkód wyrządzonych przez nas na ubezpieczyciela – nie płacisz z własnej kieszeni za naprawę cudzego samochodu, jeśli spowodujesz wypadek. Towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach wykupionego OC ponosi odpowiedzialność finansową do 5 000 000 euro jeśli chodzi o szkodę na osobie lub osobach, które wzięły udział w zdarzeniu i 1 000 000 euro w przypadku szkody wyrządzonej na mieniu.

Co grozi za brak OC?

Obowiązek ubezpieczenia nakłada na kierowców ustawodawca (Ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach) z wyraźnym  zaznaczeniem, że jego posiadanie podlega kontroli. Kary za brak ubezpieczenia dla właścicieli samochodów osobowych są następujące:

 • jazda bez OC do 3 dni: 700 zł,
 • jazda bez OC od 3 do 14 dni: 1750 zł,
 • jazda bez OC powyżej 14 dni: 3500 zł.

Dodatkowo policja ma prawo nałożyć na nas mandat, a nawet odholować samochód na policyjny parking – na nasz koszt.

Zakup polisy OC – jak to działa?

Ogólne warunki ubezpieczenia OC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych w podstawowych  kwestiach nie odbiegają od siebie, ponieważ większość z nich regulowana jest ustawowo. Oznacza to, że zakres ubezpieczenia jest podobny w większości firm ubezpieczeniowych – jednak ceny mogą różnić się bardzo znacznie, dlatego warto porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych.

Umowę zawiera się na okres dwunastu miesięcy, po czym jeśli jej nie wypowiemy jest ona automatycznie przedłużana. Zgodnie z założeniami nowej ustawy towarzystwo ubezpieczeniowe z usług, którego korzystamy ma obowiązek na 14 dni przed końcem naszej umowy poinformować nas o jej automatycznym przedłużeniu przedstawiając raz jeszcze warunki umowy.

W razie krótszego eksploatowania auta można zawrzeć umowę czasową na okres 30 dni – ten rodzaj umowy nie podlega jednak autoprzedłużeniu. Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, a obowiązek posiadania ubezpieczenia jest obligatoryjny nawet jeśli ubezpieczony przez nas pojazd nie jest użytkowany. Czyli np. motocykl stojący w zimie w garażu musi posiadać ubezpieczenie, podobnie jak zepsuty samochód stojący na parkingu. Dodatkowo każda przerwa w ubezpieczeniu działa na niekorzyść dla naszych zniżek.

Sprzedając samochód przekazujesz go nowemu właścicielowi wraz z polisą OC, konieczne jest jednak przedstawienie ubezpieczycielowi w okresie do 14 dni umowy kupna-sprzedaży. Kupując auto możemy nie zdecydować się na wykupione przez poprzedniego właściciela OC – musimy wtedy pisemnie wypowiedzieć umowę, a następnie wykupić nową polisę. Jeżeli chcemy wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową, należy tego dokonać pisemnie najpóźniej w ostatni dzień przed końcem terminu ważności polisy. Zgodnie z nową ustawą liczy się data stempla pocztowego.

AC – ubezpieczenie dobrowolne

Wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem OC niektórzy kierowcy wykupują dobrowolne ubezpieczenie Autocasco – AC. Ubezpieczenie to kupujemy w celu zabezpieczenia naszego samochodu lub motocyklu i opcjonalnie jego wyposażenia.

Ubezpieczony samochód podlega ochronie w razie wypadku zarówno z Twojej winy (poza wyszczególnionymi  w umowie przypadkami), winy osób trzecich, jak i z winy czynników niezależnych od właściciela jak  np. warunków atmosferycznych. W Ogólnych Warunkach Umowy (OWU), które stanowią podstawę ubezpieczenia mamy jasno wyartykułowane sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie pokryje szkody. I tak, towarzystwo ubezpieczeniowe nie zwróci kosztów, gdy szkoda wynika z:  

 • szkody lub kradzieży samochodu wynikającej z naszej niedbałości np. pozostawiliśmy w aucie kluczyki,
 • szkody spowodowanej  pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
 • ubezpieczeniu nie podlega pojazd bez ważnej rejestracji,
 • ubezpieczeniu nie podlega pojazd, który nie ma ważnych badań technicznych.

Przy zakupie ubezpieczenia najlepiej dokładnie zaznajomić się z OWU, gdzie opisane są wszelkie przypadki, kiedy ubezpieczyciel nie pokryje kosztów i strat.

Ubezpieczyciel w zależności od szkody określa kwotę zwrotu pieniędzy. W razie wystąpienia szkody całkowitej – która stanowi co najmniej 70% wartości samochodu, wypłacone zostają pieniądze. Należy pamiętać, że przy stwierdzeniu takiej szkody umowa AC zostaje rozwiązana. Kiedy  uszkodzony ubezpieczony samochód można naprawić, a wartość naprawy nie będzie większa niż 70 % jego wartości, ubezpieczyciel określa szkodę częściową i wypłaca równowartość jej naprawy. W tej sytuacji możemy wybrać rozliczenie bezgotówkowe – towarzystwo ubezpieczeniowe rozlicza się z warsztatem, lub rozliczenie gotówkowe – kiedy wartość pieniężna wypłacana jest bezpośrednio ubezpieczonemu. W tej opcji konieczny do wypłacenia odszkodowania jest sporządzenie kosztorysu.

Dlaczego młodzi płacą więcej za ubezpieczenie?

Niezależnie od tego, czy mówimy o OC czy o AC, młodzi kierowcy płacą zdecydowanie więcej, niż ich bardziej doświadczeni koledzy. Według policyjnych statystyk najwięcej wypadków powodują młodzi kierowcy – to główna przyczyna wysokich opłat. Co konkretnie powoduje podwyższenie stawki?

 • Wiek poniżej 26 lat (w niektórych firmach tą granicą jest 25 lat),
 • krótki staż jako kierowca – prawo jazdy krócej, niż 3 lata,
 • brak zniżek za bezszkodową jazdę (których siłą rzeczy nie mogłeś się jeszcze dorobić),
 • bycie kawalerem/panną – osoby mające rodziny wg statystyk jeżdżą ostrożniej,
 • duża moc samochodu – auta z dużą pojemnością silnika i młody wiek to dla ubezpieczalni najgorsze połączenie.

Co zrobić, by płacić mniej za OC?

Za pierwsze ubezpieczenie za własny samochód zapłacisz sporo, lecz są sposoby na obniżenie składki. Co możesz zrobić, by płacić mniej?

Zarejestruj auto ze współwłaścicielem

Rejestracja samochodu ze współwłaścicielem – ojcem, bratem, dziadkiem – osobą, która posiada już zniżki, sprawia, że zniżki tej osoby są uznawane (częściowo bądź w całości), a składka jest znacznie niższa (osoba musi być współwłaścicielem auta).

Zarejestruj auto w mniejszej miejscowości

Jeżeli jesteś zameldowany w mniejszej miejscowości, a tylko studiujesz, czy też pracujesz w dużym  mieście, warto ubezpieczyć się w mniejszym mieście – tam koszt ubezpieczenia będzie niższy, ze względu na to, że w mieście jest większa szansa na spowodowanie wypadku. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed takim działaniem klientów, pytając nie tylko o miejsce zamieszkania (zameldowania), ale również o faktyczne miejsce użytkowania samochodu, zadając na przykład pytanie o kod pocztowy ulicy, na której samochód jest parkowany w nocy. Musisz o tym pamiętać, wypełniając wniosek o ubezpieczenie.

Opłać roczną składkę z góry

Nie warto rozkładać płatności składki na raty – w takim przypadku jest ona z reguły kilkanaście procent droższa, niż kiedy opłacisz ją za cały rok z góry.

Szukaj promocji i kodów rabatowych

Dzięki kodom rabatowym oraz promocjom można zyskać nawet 1/3 korzystniejszą cenę. Dlatego warto zwracać uwagę na kody rabatowe krążące w sieci nawet, gdy do zakupu ubezpieczenia masz jeszcze chwilę. Zapisz kod na później, zapytaj starszych kolegów, czy nie otrzymali od firmy ubezpieczeniowej rabatów dla znajomych – to częsta praktyka ubezpieczalni na przyciągnięcie nowych klientów.

Kup samochód z mniejszym silnikiem

Jeśli dopiero rozważasz zakup samochodu, pamiętaj, że im większa pojemność silnika, tym wyższa składka. Twoje pierwsze auto nie musi mieć 3 litrów pojemności i 150 koni mechanicznych. Małe auta są znacznie bardziej ekonomiczne, również jeśli chodzi o koszt ubezpieczenia.

Porównaj oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych

Przed zakupem ubezpieczenia koniecznie porównaj składki w przynajmniej kilku firmach. Oprócz firm, które mają specjalne oferty dla młodych kierowców, takich jak You Can Drive (Ergo Hestia) lub PZU, sprawdź też inne oferty w porównywarce ubezpieczeń. Jeśli to Twoja pierwsza lub druga polisa, to najpewniej You Can Drive i PZU będą miały najlepszą ofertę, ale zawsze warto sprawdzić.

Gdzie szukać taniego OC dla młodych?

W ostatnich miesiącach w mediach pojawiało się bardzo dużo informacji na temat dużych podwyżek obowiązkowego ubezpieczenia OC. O ile wzrost cen być może był uzasadniony (branża tego typu ubezpieczeń przez lata przynosiła straty), to ich skala może zaskakiwać. Młodzi ludzie niejednokrotne muszą za tę samą polisę, co rok wcześniej, zapłacić 50-70% więcej! Dlatego tym bardziej, zanim przedłużysz stare ubezpieczenie, poświęć chwilę i sprawdź, jakie ceny zaoferuje Ci konkurencja.

Gdzie to zrobić? Zobacz, co z myślą o młodych ludziach przygotowali najwięksi gracze na rynku.

You Can Drive logo You Can Drive, marka należąca do Ergo Hestii zachęca młodych do ubezpieczenia samochodu samodzielnie, bez udziału rodziców. Na ich stronie przeczytać można: „na rynku ubezpieczeniowym nie ma drugiej tak szerokiej oferty ubezpieczeniowej dla młodych kierowców, jak You Can Drive. Oferta ta nie tylko jest bogata, ale też odpowiada możliwościom finansowym kierowców poniżej 30 roku życia. Doceniamy Twoją niezależność, u nas nie przepłacisz za polisę, a równocześnie dostaniesz taką ochronę ubezpieczeniową, jakiej potrzebujesz”.

Dzięki uprzejomości Ergo Hestii mamy dla Was kod rabatowy (5%) na ubezpieczenie w You Can Drive! W kalkulacji ceny wpisz kod: 76E4472285

PZU logo Największy ubezpieczyciel w Polsce, czyli PZU, zapewnia, że uwzględnia potrzeby młodych kierowców w ramach swojej głównej oferty. W komunikacie na pzu.pl czytamy: „PZU w swojej ofercie odchodzi od szablonowych rozwiązań stosowanych powszechnie na rynku, przewidujących zwyżki dla młodych kierowców uzależnione od ich wieku lub okresu posiadania prawa jazdy. Nie wszyscy młodzi ludzie są szkodowymi kierowcami, a PZU dostrzega to i stara się tak kształtować cenę, aby zachęcić młodych posiadaczy pojazdów do samodzielnego zdobywania zniżek za bezszkodowość” – Katarzyna Grześkowiak, dyrektor ds. produktów komunikacyjnych w PZU.

LINK4 logo Z kolei „tańszą” marką w ramach grupy PZU jest przejęte niedawno LINK4. Obsługa internetowa pozwala oferować niższe ceny, tymczasem samo LINK4 tak pisz o różnicach względem PZU: „Dla PZU LINK4 będzie testerem innowacji, unikalnych produktów i rozwiązań. LINK4 jest mniejszą firmą i bardziej elastyczną. Łatwiej nam wdrażać nowości i je później modyfikować, tak by w najlepszy sposób zaspokajać potrzeby ubezpieczeniowe naszych klientów”. Składkę możesz obliczyć samodzielnie na stronie LINK4.

mtu24 logo Ergo Hestia (oprócz You Can Drive) posiada również w swojej ofercie serwis mtu24.pl, który służy wyłącznie do sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych online. Warto zerknąć również tam przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie?

W przypadku OC odpowiedź jest prosta – na cenę. OC będzie pokrywać szkody, które Ty wyrządzisz, a jedyną dodatkową korzyścią jaką możesz uzyskać, jest darmowe holowanie lub inna drobna usługa.

W przypadku kupna AC lub zakupu obu ubezpieczeń w pakiecie warto spędzić więcej niż chwilę przed internetową wyszukiwarką i wybrać ofertę najbardziej korzystną dla nas. Na co warto zwrócić uwagę?

 • Cena – nie zawsze im niższa tym lepiej. Należy patrzeć zarówno na cenę ubezpieczenia i jego zakres.
 • dodatkowe darmowe pakiety (np. gratisowa opcja Zielonej Karty),
 • warunki umowy dotyczące wyłączenia odpowiedzialności przez ubezpieczyciela.

Pakiety lepsze

Wykupując ubezpieczenie warto pokusić się o zakup pakietu OC/AC Assistance.

Assistance jest przydatne – w razie wypadku gwarantuje nam pomoc zarówno przy transporcie/holowaniu pojazdu, jak również zapewnia nam samochód zastępczy na czas naprawy zepsutego auta.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

Edyta Sadowska, Krzysztof Gibek, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 19.12.2016 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.