Wynajem studenckiego mieszkania – na co zwrócić uwagę, by nie przepłacić
Wynajęcie mieszkania na studia to zazwyczaj pierwszy krok do dorosłości. Większość osób, które uczą się poza miejscem zamieszkania, musi zmierzyć się z tym wyzwaniem. Na co zwrócić uwagę wybierając studenckie mieszkanie, które nie zrujnuje budżetu? Oto kilka porad.
Określ czego szukasz
Pierwszym, najważniejszym krokiem w poszukiwaniu mieszkania do wynajęcia, jest jasne określenie podstawowych kryteriów. Pozwoli nam to uniknąć nagłego zauroczenia jakimś mieszkaniem, co może doprowadzić do podjęcia nieracjonalnej decyzji. Przed rozpoczęciem przeszukiwania ofert określamy zatem:
- budżet, którym dysponujesz – i mowa nie tylko o tym, ile miesięcznie jesteś w stanie zapłacić za wynajem, ale i jak wysoką kaucję będziesz w stanie wpłacić,
- kawalerka, czy pokój – to niezwykle istotne kryterium: chcesz mieszkać samodzielnie, czy współdzielić lokum z innymi,
- metraż – jak duże mieszkanie jest nam potrzebne,
- lokalizacja – które dzielnice miasta będą najbardziej wygodne pod względem dojazdu na uczelnię, do centrum,
- wyposażenie – dobrze jest określić jakie wyposażenie już masz, a jakie powinno znajdować się w wynajmowanym mieszkaniu np.: sprzęty AGD (zmywarka, czajnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa, garnki i talerze), radio, telewizor, wyposażenie łazienki – wanna czy prysznic,
Takie przygotowanie się do poszukiwań poprzez jasne określenie kryteriów pomoże zawęzić listę odpowiadających Ci mieszkań do, a co za tym idzie, ułatwi podjęcie decyzji.
Koszty
Kolejnym ważnym krokiem jest określenie jakie comiesięczne koszty jesteś w stanie ponieść wynajmując mieszkanie. Już przeszukując oferty w internecie, szybko zorientujesz się, że główna kwota wyświetlana na liście ogłoszeń w serwisach jest najczęściej jedynie ceną najmu, do której doliczyć trzeba opłaty za media i czynsz (zwyczajowo podawane w opisie ogłoszenia). Gdy już ustalisz ostateczny koszt wynajmu, zwróć uwagę na to, co zawiera się w czynszu: np. czy jest w nim ogrzewanie (centralne), czy trzeba zapłacić za nie osobno (elektryczne, gazowe), podobnie jest z ciepłą wodą – z miejskiej sieci, czy podgrzewana w mieszkaniu (bojler elektryczny, piecyk gazowy). Drugą ważną sprawą przy określaniu kosztów mediów jest to, czy są to koszty stałe czy płacimy wg wskaźników zamontowanych w mieszkaniu.
Należy też uważać przy opłatach zryczałtowanych – stosowanych często w przypadku wody i prądu (płacimy z góry za deklarowane, prognozowane zużycie), by nie dać się zaskoczyć wysokim dopłatom za nadprogramowe zużycie. Warto poprosić właściciela by podał nam wysokość zeszłorocznych rachunków za media – będziemy wiedzieli na co się przygotować. W takim przypadku trzeba wziąć pod uwagę ewentualną różnicę w liczbie lokatorów.
Koniecznie należy dowiedzieć się jak wyglądają kwestie związane z dostępem do internetu. Czy w mieszkaniu jest już łącze? Jeśli nie to czy istnieje możliwość podpięcia i czy właściciel wyraża na nią zgodę? Czy umowa z dostawcą ma być podpisana na Ciebie, czy zadba o to właściciel?
Najważniejsze pytania o koszty:
- Ile wynosi koszt wynajmu (odstępne)? Płatne gotówką, czy przelewem?
- Ile wynosi czynsz? Co jest w niego wliczone?
- Jakie są opłaty za media? Ile płacili poprzedni lokatorzy?
- Czy właściciel wymaga kaucji? W jakiej kwocie? Jakie są zasady zwrotu?
- Jeśli wynajmujesz przez agencję: czy ta nalicza prowizję za pośrednictwo? Ile i kto ją płaci?
Wyposażenie i stan mieszkania
Poza tym należy zwrócić uwagę na wyposażenie domu. Na pewno nie będzie nam się dobrze odpoczywać na starym materacu z wystającymi sprężynami. Warto sprawdzić, czy w mieszkaniu jest wystarczająca ilość szaf by pomieścić nasze rzeczy. Jak wyposażona jest kuchnia – czy dostępne są garnki, talerze, sztućce, piekarnik. Jak wygląda armatura sanitarna: prysznic, umywalki, muszla klozetowa? Oraz co ważne w jakim jest stanie. Warto sprawdzić szczelność kranów i spłuczki w toalecie, gdyż ma to znaczący wpływ na nasze przyszłe rachunki. Istotną kwestią jest określenie kto zajmuje się ewentualnymi usterkami i kto ponosi koszty za drobne naprawy.
Najważniejsze pytania o wyposażenie i stan mieszkania:
- Kiedy w mieszkaniu przeprowadzany był remont?
- Czy jest domofon? Czy jest bezpiecznie?
- Czy w mieszkaniu jest już internet?
- Czy okna są szczelne?
- Czy budynek jest ocieplony?
- Jaki jest rodzaj ogrzewania w mieszkaniu (centralne, gazowe, elektryczne)?
- Czy w mieszkaniu jest dużo światła?
- Czy w mieszkaniu są szafy, komody i miejsca do przechowywania?
- Czy w pokojach są łóżka, meble?
- Czy w kuchni jest kuchenka (czy gazowa, czy elektryczna?), mikrofalówka, zmywarka, talerze, garnki, sztućce, szklanki?
- Czy w kuchni jest miejsce do jedzenia?
- Czy jest żelazko, deska do prasowania i odkurzacz?
- Czy w mieszkaniu jest pralka, drabinka do suszenia prania?
- Czy w mieszkaniu można trzymać rower?
- Czy mieszkanie ma balkon?
- Czy łazienka i toaleta są w jednym pomieszczeniu, czy osobno?
- Kto ponosi koszty ewentualnych drobnych napraw (zatkany odpływ, cieknąca spłuczka)?
Umowa i zasady wynajmu
Odrębną kwestią jest umowa, którą mamy zamiar podpisać – zanim to nastąpi, trzeba się z nią dobrze zapoznać. W umowie należy odnieść się do kaucji – jej wysokości oraz zwrotu. Koniecznie trzeba także określić warunki odstąpienia od umowy. Przy podpisywaniu umów na dłuższy okres czasu warto dowiedzieć się, czy istnieje możliwość tymczasowego zameldowania. Dobrze jest sporządzić także załącznik do umowy w którym opisany zostanie faktyczny stan wynajmowanego mieszkania (protokół zdawczo-zbiorczy) – uchroni nas to przed ewentualnymi późniejszymi roszczeniami, których nie byliśmy sprawcami.
Najważniejsze pytania o umowę i zasady wynajmu:
- Na jaki okres zawierana jest umowa?
- Na jakich zasadach można wcześniej rozwiązać umowę? Czy są jakieś kary?
- Czy możesz się zameldować?
- Czy właściciel sporządzi protokół zdawczo-odbiorczy?
- Czy możesz dokonywać drobnych przeróbek w mieszkaniu (wieszanie obrazów, przemalowanie ściany)?
- Czy możesz trzymać zwierzęta w mieszkaniu?
- Czy możesz robić imprezy?
- Czy w sąsiedztwie są osoby szczególnie wrażliwe na muzykę, hałas (np. starsze osoby, rodziny z małymi dziećmi)?
- Czy sąsiedzi nie są uciążliwi?
- Czy trzeba segregować śmieci?
- Czy w najbliższym czasie planowane są remonty?
Okolica
Warto zwrócić uwagę także na okolice mieszkania, które chcemy wynająć. Czy mamy daleko do centrum, na uczelnię. Czy przez wynajęcie tańszego mieszkania na peryferiach nie wzrosną nam koszty dojazdu? Czy w okolicy jest bezpiecznie? Bardzo ważne jest też to, jak daleko znajduje się sklep, apteka. Jeśli posiadasz samochód, dowiedz się, czy masz możliwość bezpłatnego parkowania w okolicy, bądź też na parkingu przynależnym do bloku.
Najważniejsze pytania o okolicę:
- Jakie tramwaje lub autobusy jeżdżą w pobliżu?
- Jak daleko jest do przystanków?
- Gdzie mieści się najbliższy sklep, market lub dyskont?
- Czy w pobliżu jest apteka?
- Czy w pobliżu jest sklep całodobowy?
- Czy w okolicy jest spokojnie?
- Czy w pobliżu są parki lub tereny zielone, w których można pobiegać, pojeździć na rowerze?
- Gdzie w pobliżu są parkingi lub miejsca, w których można bezpłatnie zaparkować samochód?
- Czy w mieszkaniu słychać ruch uliczny?
- Czy adres jest łatwy do znalezienia dla odwiedzających?
Dlaczego to takie ważne?
Jeśli wynajmiesz pierwsze lepsze mieszkanie, bez sprawdzenia przynajmniej najważniejszych kwestii, możesz zostać bardzo niemile zaskoczony. Być może trzeba będzie dokupić wyposażenie, talerze, sztućce, dogrzewać się w zimie albo… tłumaczyć się przed policją za zorganizowanie imprezy. Jeśli weźmiesz pod uwagę nasze wskazówki, możesz mieć pewność, że ryzyko wynajęcia kota w worku znacząco się zmniejsza.
Zobacz także:
Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności
Edyta Sadowska,
ostatnia modyfikacja: 03.07.2015 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas:
Najnowsze artykuły
Najczęściej czytane
polityka prywatności | regulamin serwisu | kontakt
© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.