Konto studenckie w PKO BP – Konto dla Młodych

Konto dla Młodych – tak nazywa się rachunek największego polskiego banku, PKO BP, przygotowany z myślą o osobach w wieku od 18 do 26 lat. Aby je otworzyć, wystarczy złożyć wniosek przez internet lub pójść do oddziału. Największą zaletą konta są darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. Co jeszcze oferuje konto studenckie PKO BP? Co musisz wiedzieć, zanim je otworzysz? Sprawdź!

Konto dla Młodych w PKO BP
Strona WWW Konta dla Młodych

PKO BP – 9 milionów klientów

Logo PKO BP
Logo banku PKO BP

PKO Bank Polski to zdecydowanie największy bank w naszym kraju, który w dodatku jest bankiem państwowym. Oznacza to, że Skarb Państwa jest jego większościowym udziałowcem i decyduje o kierunku rozwoju. Ma to zarówno pozytywne, jak i negatywne strony, jednak dla osób, które bardziej ufają państwowemu, niż prywatnemu zarządzaniu, to niewątpliwy atut. Bank PKO ma największą liczbę oddziałów w Polsce i pokaźną sieć bankomatów – między innymi to sprawia, że wiele osób wybiera jego produkty nawet wtedy, gdy nie są najtańsze. PKO ma bowiem bardzo mocną markę na polskim rynku bankowym, a co więcej: jest to największy bank w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Oddział PKO BP
Oddział banku PKO w Krakowie, źródło: kontostudenta.pl

Konto dla studenta w PKO BP

Konto dla Młodych w PKO BP prowadzone jest bezpłatnie bez wymogu posiadania regularnych wpływów do momentu osiągnięcia 26. roku życia. Gdy skończysz 26 lat, Twoje konto zostanie automatycznie przekształcone na inny rachunek z oferty banku: PKO Konto za Zero, które będzie bezpłatne jeśli będziesz posiadać aktywną kartę do konta i wydawać nią przynajmniej 300 zł miesięcznie w transakcjach bezgotówkowych. Zakładając, że po studiach zaczniesz pracę, wydawanie tej kwoty kartą nie powinno być dla Ciebie żadnym problemem.

PKO Konto dla młodych: zalety i wady

Konto studenckie PKO
Grafika promująca konto, źródło: pkobp.pl

Największą zaletą PKO Konta dla Młodych jest możliwość darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Przelewy przez internet są bezpłatne, a płatności w sklepach można dokonywać zarówno kartą zbliżeniową, jak i BLIKIEM, generując kody w aplikacji mobilnej IKO.

Przydatną usługą jest także autooszczędzanie – automatyczne przelewanie na konto oszczędnościowe stałej kwoty od transakcji (np. 2 zł od każdej płatności kartą), procentowej wartości po każdej transakcji (np. 2% wydatków na zakupy), czy końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych. To idealny mechanizm dla osób, którym oszczędzanie przychodzi z trudem.

W ramach konta zyskujemy również darmowy pakiet 5 wiadomości w ramach powiadomień SMS (nie mylić z jednorazowymi kodami, tokenami SMS służącymi do potwierdzania transakcji – one są darmowe niezależnie od liczby otrzymanych wiadomości), a także możliwość uzyskania kredytu odnawialnego w rachunku, w maksymalnej kwocie 500 zł.

Przydatna może okazać się również nowa usługa w PKO, czyli kantor internetowy, w którym wymienisz waluty naprawdę tanio i bez wychodzenia z domu.

Jeśli szukać wad rachunku, to jedną z nich jest jego tymczasowość, bo warunki nieco się zmieniają z dniem osiągnięcia 26 lat. Wtedy następuje automatyczne przekształcenie na wspomniane wcześniej Konto za Zero, które jest bezpłatnie prowadzone, gdy posiadasz kartę płatniczą do konta oraz wydajesz nią przynajmniej 300 zł miesięcznie. W przeciwnym razie zapłacisz 8 zł. Konto za Zero, w przeciwieństwie do konta studenckiego, nie oferuje wypłat ze wszystkich bankomatów, a jedynie z maszyn PKO BP.

Jeśli zdarza Ci się, że Twój budżet się nie dopina, możesz skorzystać z debetu na koncie do 500 złotych, przez 30 dni. Jeśli będziesz spłacać zadłużenie w terminie, koszty nie będą znaczące. We wniosku o otwarcie konta debet jest określony jako DSD – Dopuszczalne Saldo Debetowe.

Dla osób, które zamierzają wziąć kredyt studencki, PKO Konto dla Młodych będzie naturalnym i najlepszym wyborem – PKO jest jednym z kilku banków, które go oferują. To w połączeniu z bardzo dobrymi warunkami, jakie prezentuje ten rachunek, sprawia, że jeśli jesteś zainteresowany kredytem studenckim, wypełnij wniosek o otwarcie konta, aktywuj je, a następnie do początku listopada załatw wszystkie formalności (konieczne będzie pobranie dokumentów z uczelni i udokumentowanie dochodów rodziny – na podstawie PIT-u z Urzędu Skarbowego).

Kredyt studencki

Wielu studentów interesuje się ofertą PKO z prostego powodu – jest to jeden z kilku banków, które udzielają preferencyjnego kredytu studenckiego i będzie udzielać go nadal, w związku z tym, że jest bankiem państwowym. Wybór banków oferujących kredyt studencki jest bardzo mały, a znajdujący się wśród nich PKO BP oferuje jeden z najlepszych rachunków. Co więcej, osoby posiadające Konto dla Młodych i chcące otrzymać kredyt studencki, nie wnoszą opłaty przygotowawczej za rozpatrzenie wniosku kredytowego oraz przygotowanie i zawarcie umowy. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto wziąć kredyt studencki w PKO BP i otworzyć wraz z nim Konto dla Młodych, odpowiedź brzmi: warto.

Kto może otrzymać kredyt studencki?

 • Każdy, kto rozpoczął studia przed 25. rokiem życia – nie ma znaczenia typ uczelni oraz forma studiów (stacjonarne czy niestacjonarne)

Czy warto wziąć kredyt studencki – w skrócie

 • Kredyt studencki wypłacany jest w miesięcznych transzach po 400, 600, 800 lub 1000 zł, maksymalnie przez cały okres trwania studiów. Jest to bardzo dobra forma na zdobycie dodatkowych środków na studia, jeśli nie możesz liczyć na wsparcie rodziny.
 • Spłata kredytu następuje nie wcześniej niż dwa lata po zakończeniu studiów – część odsetek opłaca za Ciebie państwo.
 • Jeśli skończysz studia w gronie 5% najlepszych studentów Twojej uczelni, możesz liczyć na umorzenie części kredytu.
 • Oprocentowanie jest niezwykle niskie: obecnie to tylko 0,875%.

Karta do Konta dla Młodych w PKO BP

Karta PKO BP
Karta do konta, fot: pkobp.pl

Do Konta dla Młodych wydawana jest karta debetowa MasterCard, która umożliwia płatności zbliżeniowe oraz płatności przez internet, na przykład za bilety lotnicze, czy za zakupy w zagranicznych sklepach. Jeśli chcesz mieć kartę z oryginalnym, rzadko spotykanym wzorem, podczas składania internetowego wniosku o otwarcie konta możesz wybrać jedną spośród wielu grafik. Pamiętaj jednak, że wiąże się to z jednorazową opłatą w wysokości 14,9 zł za wydanie karty z niestandardowym wizerunkiem.

Opłata za nieużywaną kartę płatniczą wynosi 5 złotych miesięcznie, jednak nie jest pobierana w sytuacji, gdy dokonasz nią przynajmniej czterech transakcji w miesiącu, na dowolną kwotę. Co ciekawe (i korzystne dla klienta) w liczbę 4 transakcji potrzebnych do zwolnienia z opłaty wliczają się również transakcje BLIKIEM (z wyłączeniem wypłaty gotówki z bankomatu).

Jak otworzyć?

Wniosek o otwarcie Konta dla Młodych PKO
Wniosek o otwarcie Konta dla Młodych, źródło: pkobp.pl

Konto dla Młodych najłatwiej i najszybciej otworzyć wypełniając wniosek o otwarcie rachunku na stronie banku. Po wypełnieniu wniosku kontaktuje się z Tobą pracownik banku, który przyśle do Ciebie kuriera z umową do podpisania. 

Niestety, PKO BP nie umożliwia już tak zwanego potwierdzenia umowy przelewem – czyli wypełnienia wniosku online i wykonania przelewu na wskazane konto, potwierdzającego Twoją tożsamość. Dostępne są tylko dwie opcje podpisania umowy: kurier lub oddział.

Konto dla Młodych można otworzyć też w tradycyjny sposób, odwiedzając placówkę banku. Pamiętaj jednak to, o czym niektórzy zapominają: PKO BP i Pekao SA to dwa różne banki – nie pomyl więc właściwego oddziału ;) Jeśli potrzebujesz pomocy w wypełnieniu wniosku, sprawdź naszą instrukcję: Jak otworzyć konto w PKO BP.

Podsumowanie:

 • konto w państwowym banku, z największą liczbą oddziałów w Polsce,
 • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie,
 • całkowite zwolnienie z opłaty za kartę przy czterech transakcjach bezgotówkowych kartą lub BLIKIEM w miesiącu,
 • bezpłatne prowadzenie do 26 lat, potem następuje przekształcenie na inny rachunek,
 • PKO udziela kredytu studenckiego,
 • aplikacja mobilna IKO – płatności mobilne i zarządzanie kontem z poziomu smartfona,
 • auautoszczędzanie – usługa automatycznych przelewów drobnych kwot na konto oszczędnościowe,
 • możliwość uzyskania podwyższonego oprocentowania na koncie oszczędnościowym.
 • dostęp do kantoru walutowego, w którym wymienisz waluty po kursie lepszym, niż w tradycyjnym kantorze.
Więcej informacji i wniosek o otwarcie rachunku znajdziesz na stronie banku PKO BP.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Student i bank

Jan Boniecki, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 03.01.2019 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.