Rodzina 500+ – jak otrzymać pieniądze na dziecko

Program Rodzina 500+ to nowa forma dofinansowania, z której mogą skorzystać rodziny wychowujące minimum dwójkę dzieci lub pary o mniejszych dochodach w rodzinie, mające tylko jedno dziecko. Jak otrzymać 500 zł miesięcznie?

Rodzina 500 plus student
Grafika promująca program rodzina 500 plus, źródło: rodzina500plus.gov.pl

Na czym polega program i kto otrzyma dodatkowe pieniądze?

Już od godziny 6.00 dnia 1 kwietnia 2016 roku można składać wnioski w rządowym programie Rodzina 500+. Zakłada on, że na każde drugie i kolejne dziecko otrzymasz 500 zł dofinansowania. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej (to znaczy dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 800 zł netto [na rękę] lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) możesz starać się o wspomniane środki już przy pierwszym dziecku. Co ciekawe, uzyskane 500 zł nie jest wliczane do dochodu dla osób korzystających z innych dodatków (np. ze świadczeń wypłacanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej).

Ten program może okazać się złotym środkiem dla studentów, którzy założyli już rodziny, a niekoniecznie są w stanie pogodzić życie osobiste z zawodowym, przez co nie osiągają wysokich dochodów.

Jak złożyć wniosek?

Istotnym ułatwieniem jest możliwość składania aplikacji o świadczenie za pomocą bankowości internetowej popularnych instytucji takich jak np. PKO BP, Pekao, Millennium czy BZ WBK. Wystarczy kliknąć odpowiednią opcję po zalogowaniu się i wpisać we wniosku niezbędne dane.

Oznacza to, że nie musisz ustawiać się w długich kolejkach. Warto zauważyć, że przy staraniu się o 500 zł na drugie i kolejne dziecko wystarczy złożyć sam wniosek. Jeżeli chcesz otrzymać dofinansowanie przy pierwszej pociesze, musisz udokumentować dochód rodziny. W tym celu należy przygotować skany dokumentów potwierdzających wysokość zarobków wszystkich osób pracujących w gospodarstwie domowym.

Wniosek oczywiście złożysz także osobiście w miejscu wyznaczonym przez twoją konkretną gminę.

Warto także wiedzieć, że banki tylko przesyłają wspomniane wnioski do odpowiedniej jednostki. Nie sprawdzają poprawności przesyłanego dokumentu elektronicznego. Ponosisz zatem całkowitą odpowiedzialność za dane wpisywane w odpowiednich rubrykach.

Pamiętaj, że po przesłaniu dokumentu na adres mailowy zarejestrowany we wniosku musi zostać dostarczone UPO, czyli wiadomość potwierdzająca zarejestrowanie twojego zgłoszenia w systemie Emp@tia, za pomocą którego złożone podania będą rozpatrywane.

Jak często zgłaszać swój udział w programie

Wniosek o świadczenie należy składać raz do roku. Jednak warto w tym roku się nieco pospieszyć i wysłać dokument w ciągu pierwszym trzech miesięcy od startu programu, bo wtedy środki zostaną wypłacone wstecz licząc od 1 kwietnia 2016.

Pieniądze otrzymasz tak, jak Ci wygodnie. Możesz podać numer swojego konta bankowego, na który zostanie zrealizowany przelew (zapewne we wnioskach składanych przez bankowość internetową będzie już automatycznie uzupełniony numer konta, który posiadasz w tej instytucji). Jeśli nie masz jeszcze odpowiedniego rachunku lub zastanawiasz się nad zmianą banku, sprawdź nasz ranking kont studenckich. Ujęliśmy w nim wszelkie ostatnie modyfikacje cenników, tak by wszystkie najważniejsze prowizje były znane czytelnikom.

Zwróć uwagę

  • Świadczenie otrzymają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Środki w ramach programu wypłacane będą przez gminy.
  • Okres przesyłania świadczeń trwa od października do września kolejnego roku. W 2016 r. będzie dłuższy, ponieważ program startuje 1 kwietnia, a więc po złożeniu wniosku i otrzymaniu świadczenia, będzie ono wypłacane do września 2017 r.
  • Otrzymane 500 zł nie zostanie opodatkowane.
  • Jeśli prześlesz wniosek po 1 lipca, nie otrzymasz wyrównania za miesiące kwiecień –czerwiec.
  • Świadczenie należy się także rodzinom patchworkowym (rodzice nie muszą być małżeństwem).
  • Może się zdarzyć, że twojej gminy nie będzie na liście dostępnej we wniosku zamieszczonym w bankowości internetowej. W takiej sytuacji należy zgłosić się do programu osobiście.

Instrukcja zgłoszenia do Rodzina 500+

Banki, które udostępniły wnioski w systemach bankowości elektronicznej, opublikowały instrukcje jak dokonać zgłoszenia. Warto więc zajrzeć na zamieszczone poniżej strony:

Serwis internetowy programu

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących programu Rodzina 500+ oraz pełną listę banków, które w niedługim czasie udostępnią składanie wniosków, zajrzyj na tę stronę https://rodzina500plus.gov.pl/.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Dodatkowe pieniądze

Rafał Bajkowski, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 1.04.2016 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.