Kredyt studencki 2018/2019 – wszystko, co trzeba wiedzieć

W ubiegłym roku udzielono 3 885 kredytów studenckich i obecnie korzysta z nich około 2,5% studentów i doktorantów – to bardzo mały odsetek, zważywszy na to, że jest to niemalże darmowe źródło finansowania na okres studiów. Zobacz, do kiedy przyjmowane są wnioski o kredyt w roku akademickim 2018/2019 i co trzeba zrobić, by go otrzymać.

Kredyt studencki
Wnioski o kredyt studencki przyjmowane są do końca października.

Dlaczego warto wziąć kredyt studencki?

Preferencyjny kredyt dla studentów ma mnóstwo zalet i może stać się dobrym sposobem na (przynajmniej częściowe) uniezależnienie się od rodziców. Warto się o niego starać ze względu na:

 • wyjątkowo niskie oprocentowanie (połowa stopy redyskontowej weksli NBP) – na sierpień 2018 oprocentowanie wynosi zaledwie 0,875% w skali roku.
 • Możesz otrzymywać miesięczne transze w wysokości 400 zł, 600 zł, 800 zł lub nawet 1000 zł. Co ważne wysokość raty można zmieniać w zależności od potrzeb.
 • Dwuletni okres karencji – po ukończeniu studiów przestajesz otrzymywać transze kredytu, ale masz 2 lata zanim rozpoczniesz spłatę, banki nie naliczają w tym czasie żadnych odsetek.
 • Okres spłaty jest dwa razy dłuższy niż czas pobierania kredytu. Oznacza to, że rata wynosi odpowiednio 200 zł + odsetki, 300 zł + odsetki, 400 zł lub 500 zł + odsetki.
 • Jeżeli należysz do ścisłego grona najlepszych studentów na uczelni i złożysz odpowiedni wniosek, bank umorzy od 20% do 50% Twojego zadłużenia.
 • Jeżeli znajdziesz się w trudnej sytuacji finansowej i nie będziesz mógł spłacać rat kredytu, otrzymasz możliwość wystąpienia do banku z wnioskiem o zmniejszenie miesięcznej raty, a nawet o zawieszenie spłaty do 12 miesięcy lub całkowite umorzenie kredytu.
 • To wszystko oznacza, że preferencyjny kredyt studencki jest z jednej strony wyjątkowo tani, a z drugiej w pełni bezpieczny – nawet jeśli w Twoim życiu wydarzy się coś, co uniemożliwi Ci zarabianie po studiach, bank nie będzie bezwzględnie windykował należnych pieniędzy.

Ważne terminy:

Wnioski o przyznanie kredytu przyjmowane są w bankach w okresie od 15 lipca do 20 października 2018 r. Umowy o kredyt mogą być zawierane do 31 grudnia 2018 r.

Jak otrzymać kredyt studencki?

Warto wiedzieć, że w roku akademickim 2018/2019 aby otrzymać kredyt studencki, dochód na członka rodziny w gospodarstwie domowym studenta nie może przekroczyć 2500 zł (netto, czyli na rękę). Kwota ta jest od pewnego czasu podwyższana, dzięki czemu opisywany sposób finansowania studiów jest dostępny z roku na rok dla coraz większego grona odbiorców. Warto pamiętać, że o kredyt studencki mogą starać się osoby, które rozpoczęły studia przed ukończeniem 25. roku życia.

Aby uzyskać kredyt należy:

 • Złożyć wniosek o udzielenie kredytu studenckiego w jednym z banków, które obsługują ten produkt, odpowiednio w PKO BP, Pekao SA, Banku Polskiej Spółdzielczości SA (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi) lub SGB-Banku SA (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi). Wnioski wraz z konkretną informacją odnośnie wymaganych dokumentów są dostępne w oddziałach banków. Termin: do 20 października.
 • Dostarczyć do banku zaświadczenie o studiowaniu pobrane z dziekanatu uczelni. Jego wzór udostępniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego znajdziesz tu: zaświadczenie o statusie studenta [PDF, 242 KB]
 • Udokumentować dochód swój i wszystkich członków rodziny/gospodarstwa domowego (pobierając zaświadczenie z urzędu skarbowego). Uwaga, o tę kwestię pytacie nas najczęściej: to bank decyduje o tym, jakie dokumenty są wymagane do celów poręczenia kredytu i do oświadczenia o aktualnej liczbie członków rodziny oraz oświadczenia/zaświadczenia o uzyskanych dochodach z poprzedniego roku – wszystkie informacje na ten temat najlepiej uzyskać bezpośrednio w oddziale banku u osoby odpowiedzialnej za kredyty studenckie.

Po złożeniu wniosku pozostaje czekać na kontakt pracownika banku, który udzieli dalszych wytycznych co do ustalenia poręczenia kredytu zgodnie z wymogami konkretnego banku.

Uwaga! Procedurę wnioskowania o kredyt studencki możesz rozpocząć także w przypadku, gdy dopiero starasz się o przyjęcie na studia. Do złożenia wniosku wystarczy dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia albo studia doktoranckie. Natomiast aby podpisać umowę kredytową musisz później potwierdzić w banku status studenta lub doktoranta – czyli donieść odpowiednie zaświadczenie już po pomyślnym przejściu procesu rekrutacji.

Kto może być poręczycielem?

Kiedy uzyskasz zgodę na kredyt, będziesz musiał ustalić w banku poręczycieli kredytu. Z reguły są to dwie osoby, jednak ze względu na obliczanie tzw. zdolności kredytowej może się okazać, że nie każdy z zaproponowanych przez Ciebie poręczycieli zostanie zaakceptowany przez bank. Poręczycielami najczęściej zostają członkowie rodziny: rodzice, starsze rodzeństwo, wujkowie i kuzyni, choć oczywiście poręczyciel nie musi być spokrewniony z kredytobiorcą.

Jeżeli natomiast Twoja sytuacja finansowa jest trudna, a dochód na osobę nie przekracza 2000 zł, możesz uzyskać poręczenie z Banku Gospodarstwa Krajowego wynoszące odpowiednio:

 • 100% – w przypadku studentów, którzy zostali pozbawieni całkowicie opieki rodzicielskiej lub jako pozbawieni częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej umieszczeni byli w rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo-wychowawczej rodzinnej, socjalizacyjnej albo resocjalizacyjnej, bez względu na dochód,
 • 100% – w przypadku studentów, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1500 zł,
 • 90% – w przypadku studentów, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 2000 zł.

Z kolei jeśli mieszkasz na obszarze wiejskim możesz wystąpić o poręczenie od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które wynosi:

 • 100% – w przypadku studentów, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1000 zł.

O czym należy pamiętać?

Kredyt jest dostępny na dowolnym stopniu studiów. Możesz złożyć wniosek zarówno jeśli dopiero uczestniczysz w rekrutacji na studia, na pierwszym roku lub na przykład dopiero na studiach magisterskich lub doktoranckich.

Dwukrotnie w ciągu roku akademickiego na studiach pierwszego i drugiego stopnia będziesz musiał pojawić się w dowolnym oddziale banku, który udzielił Ci kredytu studenckiego, w celu okazania podbitej legitymacji studenckiej – na dowód, że ciągle studiujesz. Doktoranci muszą stawić się w banku tylko raz w roku – w terminie do 31 października.

Co więcej, będziesz mógł zmienić wysokość miesięcznej transzy kredytu w zależności od potrzeb – standardowa transza to 600 zł, zmniejszona 400 zł, a zwiększone 800 i 1000 zł.

Pamiętaj! Masz czas do 20 października na złożenie w banku wniosku o kredyt studencki.

Kredyt studencki PKO BP – koszty obsługi

Najpopularniejszy bank PKO BP pobiera następujące koszty związane z wnioskowaniem oraz obsługą kredytu studenckiego:

 • rozpatrzenie wniosku:
  • 0 zł dla posiadaczy konta w PKO Banku Polskim SA oraz klientów, którzy otworzą ROR w PKO najpóźniej w dniu zawarcia umowy o kredyt;
  • 400 zł w pozostałych przypadkach (czyli jeśli nie masz konta w PKO i nie zamierzasz go otworzyć);
 • wypłata transzy: prowizja pobierana od każdego otrzymanego przelewu w wysokości:
  • 2% – dla posiadaczy ROR w PKO Banku Polskim SA lub
  • 5% – pozostali klienci.

Czyli jeśli będziesz otrzymywać transze w wysokości 600 zł, bank pobierze 12 zł od każdej wypłaconej raty kredytu w przypadku, gdy masz Konto dla Młodych lub aż 30 zł jeśli nie założysz rachunku w PKO BP. Nie ma więc co zwlekać z otwarciem rachunku, jeśli zamierzasz ubiegać się o kredyt studencki.

Warunki prowadzenia rachunku PKO Konto dla Młodych zostały przedstawione w rankingu kont studenckich dostępnym tutaj: https://kontostudenta.pl/bank/konto-studenckie-ranking.html

Tutaj znajdziesz pełną taryfę opłat i prowizji dla kredytu studenckiego w PKO BP.

Kredyt studencki Pekao – koszty obsługi

Drugi pod względem popularności w udzielaniu kredytów studenckich, bank Pekao, jest nieco tańszy jeśli chodzi o koszty udzielenia i obsługi kredytu. Oferuje również bardzo dobre Konto Przekorzystne.

 • rozpatrzenie wniosku: 0,00 zł.
 • wypłata transzy: bez prowizji jeśli środki trafiają na konto w Pekao SA, 4 zł + 0,5% kwoty transzy – jeżeli na konto w innym banku.

Tutaj znajdziesz pełną taryfę opłat i prowizji dla kredytu studenckiego w Pekao SA.

Poręczenia zewnętrzne - koszty

Jeśli otrzymasz poręczenie BGK zapłacisz za nie dodatkowo 1,5% kwoty miesięcznej transzy kredytu. Poręczenie z ARiR jest bezpłatne, ale dostępne tylko dla studentów zamieszkujących obszary wiejskie oraz wymagane do jego uzyskanie jest złożenie wniosku w wybranym banku spółdzielczym.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Dodatkowe pieniądze

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 03.08.2018 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.