Karta kredytowa dla studenta

Karta kredytowa to przydatne narzędzie, pod warunkiem, że jest umiejętnie wykorzystywane. Zobacz nasz przewodnik krok po kroku po studenckich kartach kredytowych. Dowiesz się, jak bez opłat używać karty i które kredytówki są najlepsze dla młodych.

Karta kredytowa dla studentów
Karty kredytowe są coraz bardziej opłacalne dzięki niskim stopom procentowym i rabatom oferowanym przez banki

Co to jest karta kredytowa

Karta kredytowa to karta płatnicza z wypukłym drukiem, która różni się od debetowej tym, że nie jest połączona z posiadanym przez klienta kontem bankowym, a ma swój własny, niezależny rachunek.

Na rachunku karty aktywny jest tzw. limit kredytowy, czyli kwota jaką bank udziela użytkownikowi do wydania. Mając np. kartę kredytową z limitem na 1500 zł, możemy wydać maksymalnie 1500 zł miesięcznie przy jej użyciu.

Okres bezodestkowy – największa zaleta karty kredytowej

Jak działa karta kredytowa? Oczywiście wszystkie wykorzystane środki z udostępnionego przez bank limitu trzeba zwrócić, jednak niekoniecznie z nawiązką. Największą zaletą tego typu płatności jest okres bezodsetkowy, czyli czas, w którym wszystko co pożyczyliśmy, możemy oddać bez żadnych odsetek. Dla przykładu, jeśli wydaliśmy kartą w ciągu cyklu rozliczeniowego (miesiąca) 557 zł i szybko zwracamy cały dług, to oddamy tylko to, co wydaliśmy, czyli 557 zł.

Jeżeli nie mamy pełnej kwoty, czyli w naszym przykładzie 557 zł, to musimy spłacić wymaganą przez bank część minimalną (zazwyczaj kilka procent wydatków) lub dowolną kwotę większą od części minimalnej. Niestety, ale do pozostałego zadłużenia bank doliczy odsetki. Dla przykładu, jeżeli dług na karcie kredytowej wynosi wspomniane 557 zł, a my spłacimy tylko 100 zł, bo tyle tylko na razie posiadamy, to pozostałe 447 zł zostanie obciążone odsetkami i finalnie będziemy musieli zwrócić kwotę wyższą niż faktycznie wydaliśmy.

Jak obliczyć okres bezodsetkowy?

Obliczenie okresu bezodsetkowego nie jest trudne, zobacz krok po kroku jak to zrobić.

Z reguły karta kredytowa posiada miesięczny okres rozliczeniowy, w czasie którego klient dokonuje zakupów i nie musi jeszcze zwracać tego, co pożyczył. Dla przykładu wspomnianym okresem może być czas od 11 października do 10 listopada.

Po zakończeniu okresu bank dodaje jeszcze dodatkowo kilkadziesiąt dni na spłatę zadłużenia bez odsetek (każdy bank ustala samodzielnie ten czas). Zakładając, że jest kolejne 20 dni, to w przykładowej karcie kredytowej okres bezodsetkowy skończy się 20 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego, czyli 30 listopada (10 listopada + 20 dni).

Oznacza to, że jeśli dokonamy zakupów kartą kredytową w dniach od 11 października do 10 listopada, to czas na zwrot pożyczonej kwoty bez odsetek będziemy mieć aż do 30 listopada. Licząc od pierwszego dnia zakupów daje to aż 51 dni okresu bezodsetkowego. Oferta wygląda więc atrakcyjnie. Problemy zaczynają się dopiero w sytuacji kiedy 30 listopada nie będziemy mieć odpowiedniej kwoty na oddanie całego długu. W takiej sytuacji musimy spłacić określone przez bank minimum (np. 5% zadłużenia), a cała reszta długu będzie podlegać oprocentowaniu i niestety okres bezodsetkowy zostanie anulowany, a więc zapłacimy odsetki za każdy dzień długu.

Dla kogo karta kredytowa?

Karta kredytowa opłaca się najbardziej tym klientom, którzy szybko spłacają swoje zadłużenie. Można więc wykorzystywać ją do codziennych zakupów, pod warunkiem, że posiadamy środki na spłatę karty (np. na koncie oszczędnościowym) lub niedługo je otrzymamy (np. kupujemy kartą kilka dni przed otrzymaniem pensji bądź stypendium). Banki coraz częściej kuszą atrakcyjnymi ofertami związanymi z użytkowaniem kredytówek, co w połączeniu z bardzo niskimi stopami procentowymi sprawia, że odzyskują one dawną popularność.

Warto wiedzieć, że instytucje finansowe uzyskują od sprzedawców większą prowizję od płatności dokonywanych przez klientów kartami kredytowymi, niż tymi podłączonymi do kont (debetowymi), dlatego też chętnie je promują.

Pamiętaj też, że karta kredytowa jest produktem… w pełni kredytowym. Oznacza to, że nie można jej uzyskać tak jak karty debetowej, na życzenie klienta, ale trzeba wykazać w banku tzw. zdolność kredytową, czyli udokumentować swój dochód i uzyskać zgodę na udzielenie kredytu w karcie. Większość banków oferuje produkty takie jak karta kredytowa bez zaświadczeń, ale tylko klientom, którzy użytkują w danej instytucji konto bankowe, na które otrzymują stałe comiesięczne wpływy. Karta kredytowa od ręki dostępna będzie tylko w banku, który Cię „zna”.

Karty kredytowe dla studentów – oferty dedykowane

Karta kredytowa dla studentów

Czy są karty kredytowe dla studentów, przygotowane specjalnie z myślą o nich? Jak najbardziej! Niektóre banki mają w swojej ofercie produkty kredytowe przeznaczone dla młodych ludzi. Oferują one lepsze warunki od zwykłych kredytówek, są tańsze i mają niższe progi zwalniające z opłat. Do takich ciekawych plastików należą:

Karta kredytowa BZ WBK (Karta na start) to propozycja dla osób, które jeszcze nie posiadały kredytówki w BZ WBK. Polega ona na zwolnieniu z prowizji za wypłaty kartą kredytową MasterCard Silver z bankomatów BZ WBK na okres dwóch lat oraz zwolnieniu z opłat miesięcznych i rocznej przez pierwsze dwa lata. Co ciekawe, bez tychże zniżek wspomniana karta i tak ma wyjątkowo niskie wymogi – wystarczy 5 transakcji miesięcznie, by nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów.

Karta kredytowa Student PKO BP – opłata roczna wynosi zaledwie 19 zł i można jej albo całkowicie uniknąć wydając min. 400 zł miesięcznie, albo zmniejszyć dokonując transakcji na kwotę 200 zł/miesiąc.

Tanie karty kredytowe – dobre dla młodych

Bardzo dobrymi propozycjami dla studentów są także karty kredytowe, które nie wymagają dużych wydatków, aby można było użytkować je/ich bez dodatkowych opłat. Należą do nich np.:

 • Millennium Visa Alfa dla mężczyzn oraz Millennium MasterCard Impresja dla kobiet – wystarczy dokonać zaledwie 5 transakcji miesięcznie na dowolne kwoty, aby karty były zwolnione z opłaty miesięcznej.
 • Citi Simplicity – karta bez opłaty miesięcznej i rocznej, wiek posiadacza min. 21 lat.
 • ING Karta kredytowa Visa – wymagany średniomiesięczne zakupy na kwotę 200 zł, to mniej niż na zwykłej karcie debetowej.
 • Pekao Flexia – z niskiej opłaty miesięcznej za kartę (2,99 zł) zwalnia wydanie 500 zł.
 • mBank Visa Classic, Visa Premium i MasterCard World – należy łącznie w ciągu roku dokonać 240 transakcji.
karta opłata miesięczna opłata roczna maksymalna długość
okresu bezodsetkowego

(licząc od pierwszego dnia
cyklu)
oprocentowanie
nominalne
(RRSO)1
rabaty prowizja za
wypłaty
z bankomatów
wniosek online
0 w pierwszym i w drugim
roku użytkowania karty,

potem 0 jeśli wykonasz min.
5 transakcji bezgotówkowych;
inaczej: 6 zł
0 zł 54 dni 10%
(RRSO 10,20%)
w ramach promocji
banku i organizacji płatniczych
0 w przypadku maszyn
BZWBK przez pierwsze
dwa lata posiadania karty,
potem 3,5% min. 10zł
0 zł jeśli wykonasz min. 5 transakcji
bezgotówkowych miesięcznie/ 7,99 zł
0 zł 51 dni 10%
(RRSO 14,43%)
dedykowane rabaty
dla każdej z kart,

program rabatowy Inspiracje
dla wszystkich kart Millennium,

program Mastercard World
(karta Impresja)
3,99% min. 9,99 zł
Citibank Simplicity
dostępna od 21
roku życia
0 zł 0 zł 56 dni 10%
(RRSO 10,47%)
400 zł na zakupy w sklepie
Mall.pl, City Rabaty, programy
rabatowe w wybranych hotelach
na całym świecie
6% min. 10zł
0 zł 0 w przypadku rozliczenia średnio
min. 400zł na miesiąc,

9,50 zł, gdy średnio
min. 200 zł/mc;

poniżej 200 zł/mies.: 19 zł
55 dni 10%
(RRSO 10,48%)
w ramach promocji Visa 4% min. 10zł
0 zł jeśli wydasz kartą min.
500 zł/mc; inaczej: 2,99 zł
0 zł 55 dni 10%
(RRSO 15,22%)
rabaty dostępne w ramach
programu Galeria Rabatów Pekao
3% min. 6 zł
0 zł 0 zł jeśli wykonasz
minimum 240  transakcji
w roku, lub

0zł jeśli suma transakcji kartą
wyniesie 12 000 zł/rok;
inaczej: 70zł  
54 dni 10%
(RRSO 11,07%)
mOkazje mBanku,
zniżki za płatność kartą u partnerów
5%, min. 10 zł
0 zł 0 w przypadku wykonania
transakcji bezgotówkowych
średnio na kwotę min. 200 zł
miesięcznie;
inaczej: 35 zł
52 dni 10%
(RRSO 10,84%)
Visa Oferty 2% min. 5 zł z maszyn ING
3% min. 9 zł z pozostałych
0 w przypadku rozliczenia
min. 5 transakcji bezgotówkowych
miesięcznie/ 5 zł
0 zł 52 dni 10% Tak, Visa Oferty,
Getin Rabaty
3,5%, min. 7 zł
0 w przypadku rozliczenia
min. 1000 zł transakcji
w miesiącu lub 4,90 zł
0 zł 54 dni 10%
(RRSO 14,43%)

Tak,
VISA Oferty,

3% wartości zakupów
opłaconych kartą na stacjach
paliw;

1% wartości wszystkich zakupów
opłaconych kartą
poza stacjami paliw;

bezpłatne ubezpieczenie
w podróży „car assistance”

6%, min. 10 zł
W przeliczeniu 6 zł
miesięcznie
72 zł 56 dni 10% Program "Mam bonus" 4,9% min. 10 zł lub 3,50
zł z maszyn w oddziałach
i BNP Paribas
na świecie

1 - RRSO - to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli całkowity koszt kredytu, w który wlicza się opłaty poboczne. RRSO podana w nawiasie w tabeli pochodzi ze stron banków i jest aktualna na dzień 20.11.2015 r.

Karta kredytowa a debetowa

Karty kredytowej można używać zarówno jako podstawowego środka płatniczego, czyli do wszystkich dokonywanych zakupów, bądź też do opłacania droższych zakupów, na które nie mamy wystarczającej kwoty na rachunku bieżącym.

Warto rozplanować, której karty – debetowej czy kredytowej – używać do czego (oczywiście w przypadku posiadania obu), biorąc pod uwagę oferty konkretnego banku. Banki mają swoje wymagania zarówno co do kart debetowych, jak i kredytowych. Należy je spełniać żeby uniknąć opłat za użytkowanie plastików.

Opłaty za karty kredytowe mogą być naliczane:

 • miesięcznie, oczywiście wraz z warunkiem umożliwiającym zwolnienie z opłaty np. w przypadku karty kredytowej Flexia wydanej przez bank Pekao S.A. należy w ciągu miesiąca wydać karta debetową min. 500 zł, w innym wypadku bank naliczy opłatę w wysokości 2,99 zł.
 • rocznie, w ten sposób rozlicza klasyczne karty kredytowe np. mBank; aby zostać zwolnionym z opłaty rocznej należy dokonać łącznie w ciągu 12 miesięcy 240 transakcji w sklepach.

Warunki korzystania z kart kredytowej należy zawsze sprawdzić przed podpisaniem umowy w interesującym nas banku!

Kartę kredytową od debetowej odróżnia tez najbardziej oczywisty aspekt. W przypadku debetówki korzystamy ze środków w pełni należących do nas i znajdujących się na koncie. Kredytówka korzysta z limitu udzielonego przez bank, który należy oddać.

Trzeba też zwrócić uwagę na opłaty za wypłaty z bankomatów. Karta debetowa ma je zależne od warunków konta, które posiadasz (warto sprawdzić ranking kont studenckich, aby dowiedzieć się szczegółów). Z kolei karta kredytowa rządzi się swoimi prawami. Z reguły wypłaty z bankomatów są płatne (wyjątkiem może być tu „Karta na start” BZ WBK, za pomocą której w ramach promocji można wypłacać gotówkę z bankomatów BZ WBK bez prowizji). Należy tez pamiętać, że transakcje gotówkowe, a więc wspomniane wypłaty, najczęściej nie są objęte okresem bezodsetkowym tzn. nie będzie można uniknąć odsetek za wypłacenia pieniędzy z limitu kredytowego (wyjątkiem jest karta Visa Alfa Banku Millennium, w ramach której transakcje gotówkowe również wliczane są do okresu bez odsetek).

Karta kredytowa zamiast debetowej

Zalety obu kart łatwo więc połączyć. Są jednak użytkownicy, którzy nie lubią kontrolować tak wielu produktów bankowych. W takiej sytuacji można np. zrezygnować z karty debetowej – w sklepach płacić kredytówką, a pieniądze z bankomatów wypłacać z konta w placówkach banku albo za pomocą kodu BLIK/PeoPay bez potrzeby używania karty płatniczej.

Karta kredytowa bez konta

Co ciekawe nie każdy bank wymaga zakładania wielu produktów aby uzyskać kartę kredytową. Warto zwrócić uwagę na kartę kredytową Citibank SimpliCity – nie ma ona żadnych opłat miesięcznych i rocznych oraz nie trzeba otwierać konta aby jej używać. Wyjątkowo atrakcyjna propozycja dla pracujących studentów.

Karty kredytowe – rabaty

Kupowanie za pomocą kart kredytowych może owocować w świetne bonusy. Są to zarówno programy rabatowe znane ze standardowej oferty wszelkich banków, jak i dedykowane zniżki dla konkretnej kart jak choćby w Citi Banku czy Millennium.

Warto z każdym z programów rabatowych zapoznać się na stronie internetowej konkretnej instytucji.

Zabezpieczenie karty kredytowej

Karty kredytowe trzeba szczególnie chronić przed kradzieżą, bo konsekwencje jej utraty mogą być bardziej dotkliwe, niż w przypadku debetówki. Płacąc w sieci, zawsze lepiej dokonywać transakcji na stronach, które wymagają autoryzacji dodatkowym kodem SMS-owym. Dla bezpieczeństwa można też skorzystać z ubezpieczenia karty oferowanego przez bank.

Karta kredytowa – zagrożenia i pułapki

Karta kredytowa - na co uważać

Niestety, ale karta kredytowa oprócz posiadania wielu zalet, takich jak łatwy dostęp do dodatkowych środków, rabaty czy ubezpieczenia, może generować także problemy. Otóż trzeba kontrolować swoje wydatki. Utrata kontroli może wygenerować dług, którego nie będziesz w stanie spłacić w okresie bezodsetkowym. Oczywiście od niewielkich zadłużeń odsetki nie okażą się duże. Jednak jeżeli nie spełnisz wymogów zwalniających z prowizji za posiadanie plastiku, może okazać się, że wszystkie koszty jakie wygeneruje karta, będą naprawdę wysokie (mamy tu do czynienia z tzw. rzeczywistą roczną stopą oprocentowania, w którą wlicza się nie tylko oprocentowanie roczne karty, ale także wszelkie koszty dodatkowe jakie należy ponieść).

Karta kredytowa – na co trzeba uważać

 • Aby uczynić z karty kredytowej przydatny i tani (a może nawet darmowy) dostęp do gotówki, pamiętaj o kilku bardzo istotnych zasadach.
 • Wybierz limit, którego naprawdę potrzebujesz (nie przesadzaj z wysokością kredytu).
 • Spłacaj zadłużenie jeszcze w okresie bezodsetkowym.
 • Przeanalizuj wysokość i częstotliwość swoich wydatków, dobierz kartę, której użytkowanie nie będzie wiązało się dla Ciebie z kosztami.
 • Nie wypłacaj pieniędzy z bankomatu przy użyciu karty kredytowej (darmowe wypłaty są bardzo rzadko spotykane).
 • Zapoznaj się z tabelą oprocentowania i wszelkimi prowizjami, jakie wiążą się z kartą kredytową.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Bank

Rafał Bajkowski, redakcja serwisu kontostudenta.pl,
ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 r. Wykorzystanie bez zgody redakcji zabronione.polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.