Otwieranie konta przez internet – nowe przepisy

1 lipca 2016 r. zaczęła obowiązywać nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca zakładania kont bankowych przez internet. Jeśli chcesz otworzyć nowy rachunek bez konieczności wizyty w oddziale banku, przeczytaj poniższy artykuł, aby mieć pewność, że ROR zostanie faktycznie uruchomiony.

Elektroniczne podpisanie umowy - zakładanie konta
Zmieniają się przepisy regulujące otwieranie kont przez internet. Fot: kontostudenta.pl

Zagrożenia w sieci, czyli konto na „słupa”

Niestety, rozwój rozwiązań internetowych i mobilnych sprzyja zwiększeniu aktywności przestępców i oszustów. Zdarzało się, że w sieci krążyły wirusy mające za zadanie wykraść poufne dane logowania do bankowości elektronicznej, a także na portalach zamieszczano np. fałszywe ogłoszenia o pracę, które służyły do przekonania ewentualnych kandydatów na opisywane stanowisko do przekazania danych dowodu osobistego oraz dokonania przelewu weryfikacyjnego, rzekomo niezbędnych w procesie rekrutacji, a tak naprawdę służących do zakładania rachunku w banku na dane kandydata do pracy. Następnie takie konta były wykorzystywane przez posiadających do nich dostęp.

Potwierdzenie tożsamości za pomocą przelewu

Wspomniany przelew weryfikacyjny jest jedną z metod uruchomienia konta bankowego bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli internauta miał już rachunek w banku A, mógł założyć konto w instytucji B poprzez wypełnienie wniosku na stronie internetowej banku B i potwierdzenie swojej tożsamości wykonując przelew z konta w banku A. W ten sposób bank B weryfikował dane (imię i nazwisko, adres zamieszkania; pochodzące z informacji zawartych w przelewie).

Dotychczas jednak był ze wspomnianym przelewem jeden podstawowy problem: bank B zakładał, że nie musi weryfikować „na żywo” nowego klienta, bo teoretycznie zrobił to wcześniej bank A. Tylko co w sytuacji, jeśli ktoś miał więcej niż jedno konto lub jeżeli dane klienta zostały skradzione i przestępca zakłada, wykorzystując je, kolejne konta? Ba, może być nawet gorzej. Co jeśli osoba posiadająca dane klienta używa ich do zawierania umowy o pożyczki lub kredyty przez internet?

Właśnie temu ma przeciwdziałać nowa rekomendacja i najprawdopodobniej zrobi to skutecznie.

Rachunek główny – zweryfikowany

Rekomendacja KNF powala na zakładanie kont za pomocą przelewu weryfikacyjnego, ale tylko poprzez wykonanie go z rachunku, który został zweryfikowany przez pierwszy bank. Jeśli więc zakładałeś konto w oddziale banku albo zamawiałeś dokumenty przez kuriera do domu, to możesz założyć konto w innym banku bez podpisywania papierowych dokumentów, jedynie wykonując przelew weryfikacyjny.

Natomiast z konta otwartego z wykorzystaniem „elektronicznego” sposobu podpisania umowy (przelew weryfikacyjny), nie uruchomisz już rachunku w innym banku. W takim wypadku pozostaje zaznaczenie we wniosku o konto dostarczenie umowy za pośrednictwem kuriera lub udanie się do placówki nowego banku.

Dlatego warto posiadać przynajmniej jeden w pełni zweryfikowany rachunek dla bezpieczeństwa własnych danych i do tego, żeby móc łatwo zakładać inne konta w przyszłości. No i oczywiście zapamiętaj, który rachunek otwierałeś w jaki sposób, żeby później niepotrzebnie się nad tym nie głowić ;)

Co, jeśli otwieram swoje pierwsze konto?

W sytuacji, gdy otwierasz swój pierwszy rachunek bankowy w życiu, wejście w życie nowych reguł nic dla Ciebie nie zmienia. Dlaczego? Bo i tak nie masz konta, z którego możesz wykonać przelew weryfikacyjny. Dlatego pierwsze konto możesz założyć:

  • wypełniając wniosek przez internet, zaznaczając opcję dostawy dokumentów przez kuriera pod wskazany przez Ciebie adres,
  • wypełniając wniosek przez internet, zaznaczając opcję podpisania dokumentów w oddziale (będą tam już na Ciebie czekać),
  • idąc do oddziału i tam wypełniając wniosek o otwarcie rachunku.

Zobacz także:

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 11.08.2016 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.