Nest Konto – czy to się opłaca?

Czy konto w Nest Banku to dobra propozycja dla studentów i tych, którzy mają napięty budżet? Karta płatnicza bez opłat, darmowe prowadzenie i przelewy, a także 2,25% na koncie oszczędnościowym Nest Oszczędności – to najważniejsze zalety konta. Czy jest coś, na co trzeba uważać?

Nest Bank
strona Nest Konta

Co to jest Nest Bank?

Nest Bank powstał w listopadzie 2016 roku, poprzez połączenie dwóch marek: BIZ Banku i Banku SMART (obie należały do tego samego właściciela). Najlepsze produkty znane z „poprzedniego wcielenia” banku, w tym SMART Konto, zostały utrzymane (tyle, że pod nowymi nazwami). Bank promuje się jako instytucja przyjazna rodzinie, w której wszystkie pokolenia mogą szukać bezpieczeństwa dla swoich pieniędzy. Ważne miejsce wśród klientów Nest zajmują również przedsiębiorcy. Na stronie banku czytamy

„W przeciwieństwie do innych, nie chcemy być tylko bankiem. Chcemy być dla Państwa realnym wsparciem w codziennym życiu, dlatego przy tworzeniu oferty bazowaliśmy na bezpośrednich rozmowach z Klientami i naszych wieloletnich doświadczeniach. Nest Bank oferuje Państwu  stabilne i godne zaufania produkty zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców.”

Konto osobiste Nest

W ofercie dla klientów indywidualnych są trzy rachunki: Nest Konto (osobiste), Nest Oszczędności i Nest Waluta. Można otworzyć je w pakiecie, składając jeden wniosek. Konta można obsługiwać zarówno przez internet (system oparty na bankowości dawnego Banku SMART), jak i w oddziałach stacjonarnych (dawne placówki BIZ Banku i nowe lokalizacje Nest).

Ile kosztuje Nest Konto

 • otwarcie i prowadzenie konta: 0 zł,
 • miesięczna opłata za kartę: 0 zł (bez dodatkowych warunków),
 • wypłata gotówki z bankomatów w Polsce: 0 zł,
 • wypłata gotówki z bankomatów za granicą: 5 zł,
 • opłata za wydanie karty płatniczej: 0 zł
 • przelewy zewnętrzne (przez internet): 0 zł,
 • przelew natychmiastowy: 1 zł,
 • przelewy na rachunki wewnątrz banku: 0 zł,
 • przelew do ZUS lub US: 0 zł,
 • przelew europejski SEPA w euro: 5 zł,
 • opłata za wznowienie karty: 0 zł,
 • wydanie drugiej i kolejnej karty: 25 zł,
 • opłata roczna za drugą i kolejną kartę: 25 zł.

Na co trzeba uważać?

Nest Konto „domyślnie” jest darmowe, to znaczy wykonując podstawowe operacje nie zapłacimy za nie ani złotówki. Co jest najważniejsze – szczególnie dla oszczędnych klientów – nie trzeba spełniać żadnych warunków, żeby nie płacić za kartę. Jest bezwarunkowo darmowa nawet, gdy jej nie używasz. Za samo prowadzenie konta nie są pobierane żadne opłaty. Trudno więc mówić o haczykach w ofercie Nest Banku. Jeśli korzystasz z konta do odbierania i wysyłania przelewów, płacenia kartą i wypłacania pieniędzy z bankomatu, rachunek Nest pozostanie bezpłatny.

Stosunkowo droga jest druga i każda kolejna karta do posiadanych przez Ciebie kont – jej wydanie kosztuje 25 złotych, a po każdym roku użytkowania zapłacisz kolejne 25 zł. Ale prawda jest taka, że większość klientów nie potrzebuje drugiego plastiku w portfelu. Chyba, że często płacisz w walucie innej, niż PLN, to warto o nie pomyśleć. Dlaczego?

Jeśli będziesz płacić kartą w innej walucie, niż prowadzone jest konto, pamiętaj o prowizji za przewalutowanie (3% transakcji). Dlatego jeśli często wyjeżdżasz za granicę, lepiej wyrobić kartę walutową i zapłacić za nią 25 zł na rok (samo konto Nest Waluta jest darmowe).

Jak wpłacić pieniądze?

Klienci korzystający z usług poprzednika, czyli Banku SMART, narzekali, że nie mogą za darmo wpłacić pieniędzy na swoje konto. W Nest Banku rozwiązano ten problem na dwa sposoby:

 • Po pierwsze klienci Nest zyskali obsługę w oddziałach, gdzie każda wpłata gotówki na swoje własne konto jest bezpłatna.
 • Po drugie, od niedawna można za darmo wpłacać pieniądze we wpłatomatach sieci Euronet, których jest 2500 w całej Polsce.

Nest Oszczędności – konto oszczędnościowe

Otwierając konto osobiste Nest nie zaszkodzi również otworzyć powiązany z nim rachunek Nest Oszczędności – prowadzony bezpłatnie, z oprocentowaniem 2,25% dla nowych środków do 50 tys. zł. Nawet jeśli nie będziesz aktywnie korzystać z konta, bank nie pobierze za nie żadnych opłat.

Ile kosztuje konto Nest Oszczędności?

 • otwarcie i prowadzenie konta: 0 zł,
 • przelew wewnętrzny: 0 zł – pierwszy w miesiącu, 5 zł – każdy kolejny
 • przelewy zewnętrzne przez internet: 5 zł,
 • przelew do ZUS lub US: 5 zł.

Do konta Nest Oszczędności nie jest wydawana karta płatnicza. Oprocentowanie środków wynosi aktualnie 2,25%.

Rachunek oszczędnościowy jest bardzo dobrą propozycją dla wszystkich, którzy chcą na nim przede wszystkim gromadzić pieniądze i jedynie sporadycznie dokonywać przelewów (jeden darmowy przelew w miesiącu). Oprocentowanie jest w ścisłej czołówce wśród kont oszczędnościowych.

Na co trzeba uważać

Koszty przelewów z konta oszczędnościowego są wysokie (5 zł), ale w miesiącu przysługuje jeden darmowy przelew na Nest konto. Dlatego ewentualną wypłatę oszczędności warto wcześniej zaplanować.

Kto może otworzyć konto

Żeby otworzyć konto w Nest Banku musisz być osobą pełnoletnią. To jedyny wymóg.

Jak otworzyć konto Nest?

Rachunek możesz otworzyć przez internet, wypełniając wniosek na stronie banku, korzystając z aplikacji mobilnej lub idąc do oddziału. Umowę podpiszesz na dwa sposoby: elektronicznie, czyli przelewem z innego banku lub przez kuriera, który dostarczy dokumenty pod wskazany przez Ciebie adres. Instrukcję zakładania rachunku znajdziesz w artykule: Jak otworzyć Nest Konto.

Karta płatnicza do Nest Konta

Karta Nest Bank

Do rachunku wydawana jest bezpłatnie karta Visa z technologią zbliżeniową PayWave. Można nią płacić w Polsce, za granicą, a także przez internet. Bank nie pobiera miesięcznej opłaty za kartę niezależnie od wydanej kwoty; nie zapłacisz za nią nic, nawet jeśli jej nie używasz.

Bankowość internetowa

Aby uzyskać dostęp do bankowości internetowej, trzeba poczekać na przelew zwrotny z banku, w którym otrzymamy numer klienta (w przypadku elektronicznego zawarcia umowy). Do zalogowania posłuży jednorazowe hasło, które zostanie wysłane SMS-em na podany we wniosku numer. System bankowości internetowej Nest Banku jest prosty (przy dłuższym używaniu może okazać się, że nawet zbyt uproszczony) i zawiera cztery główne zakładki: Moje finanse, Wykonaj operację, Historia, Wnioski i umowy.

Nest Bank - bankowość internetowa - dashboard
Bankowość internetowa Nest Banku - ekran główny.

Formularz przelewu w Nest Banku prezentuje się następująco:

Nest Bank - bankowość internetowa - dashboard
Bankowość internetowa Nest Banku - formularz przelewu.

Podsumowując, konto w Nest Banku będzie szczególnie dobre dla osób, które nie lubią pamiętać o wydawaniu kartą określonej kwoty w miesiącu czy spełnianiu dodatkowych warunków, żeby uniknąć opłat (tak jak w większości banków). Minusem może być brak nowinek technicznych (choćby BLIK jest niedostępny), a integracja z systemami szybkich płatności  jest dopiero wdrażana (w Przelewy24 Nest pojawił się niedawno, w PayU jeszcze go nie ma).

Jeśli jednak szukasz taniego i prostego konta, Nest na pewno będzie jedną z opcji do rozważenia.

Przejdź na stronę banku: nestbank.pl

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Student i bank

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 22.02.2017 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.