Konto internetowe w Alior Banku

Konto Internetowe to najtańszy rachunek w ofercie Alior Banku. Bezpłatna obsługa przez internet, wypłaty z bankomatów Euronet i Aliora za darmo i brak prowizji za wypłaty za granicą. Jakie są haczyki? Czy warto otworzyć to konto? Bierzemy pod lupę Konto Internetowe.

Lubię to konto! dawnego BPH to teraz Konto Internetowe

Alior Bank przejął część działalności BPH i od marca 2017 tworzą jeden bank. BPH dotychczas oferował dla młodych klientów konto Lubię To, które po połączeniu zmieniło się w znanym klientom Aliora rachunek – Konto Internetowe. To najtańsza opcja dla młodych użytkowników tego banku, jednak w kwietniu zostały zapowiedziane podwyżki opłat, które będą obowiązywać od lipca. Informacje o wszystkich planowanych zmianach znajdziesz w dalszej części artykułu.

Konto Internetowe Alior Bank
Konto Internetowe, źródło: aliorbank.pl

Najtańsze konto w ofercie Aliora

W ofercie Aliora brakowało bezpłatnego rachunku, który byłby dopasowany do potrzeb młodych ludzi, nie mających stałych wpływów. Konto Rozsądne i Konto Wyższej Jakości były skierowane do klientów otrzymujący wynagrodzenie, co zapewniało zwolnienie z opłat. Konto Internetowe prowadzone jest bezpłatnie, nawet jeśli nie masz regularnych wpływów.

Podwyżki w Alior Banku

2017 nie jest najlepszym rokiem dla kilentów Aliora. Bank do kwietnia zdążył ogłosić już dwie modyfikacje taryfy opłat i trzeba przyznać, że są one jednoznacznie niekorzystne dla klientów. Szerzej o tym, co dokładnie uległo zmianie, przeczytasz w artykule: Alior Bank – podwyżki opłat 2017 r.

Ile kosztuje konto internetowe Alior – najważniejsze opłaty

Jakie są opłaty związane z kontem internetowym?

 • Otwarcie i prowadzenie rachunku: 0 zł,
 • opłata za wydanie karty debetowej: 0 zł,
 • miesięczna opłata za kartę: 6 zł lub 0 zł – jeśli wydasz kartą przynajmniej 100 zł w miesiącu.
 • od lipca 2017 r.: kwota zwalniająca z opłaty za kartę zwiększy się ze 100 do 300 zł.
 • przelew do innego banku wykonany przez internet: 0 zł,
 • przelew do innego banku wykonany w oddziale banku: 7 zł (od lipca 2017 r.: 8 zł)
 • przelew europejski (w euro): 0 zł,
 • wypłata z bankomatów w oddziałach Alior Banku i Euronet: 0 zł,
 • od lipca 2017 r.: wypłata gotówki z bankomatów krajowych Euronet kwoty niższej, niż 100 zł: 5 zł; opłata nie jest naliczana dla wypłat od 100 zł,
 • wypłata z pozostałych bankomatów w kraju: 5 zł za wypłatę,
 • wypłata z bankomatów za granicą: 0 zł,
 • wpłata lub wypłata gotówki w kasie banku: 0 zł,
 • wpłata gotówki za pomocą wpłatomatu Alior Banku: 0,6% min. 1 zł,
 • opłata za zmianę wariantu konta na Konto Internetowe (lub na Konto Wyższej Jakości): 150 zł.

Jak widać, aby Konto Internetowe pod szyldem Alior Banku było bezpłatne, wystarczy wydać przy użyciu karty minimum 100 zł, żeby zostać zwolnionym z 6-złotowej opłaty. To niska kwota, którą bez trudu osiągną nawet osoby rzadko płacące kartą. Jednak zapowiedziane na lipiec zmiany w taryfie opłat i prowizji znacznie obniżają atrakcyjność konta. Kartą trzeba będzie wydawać 300, a nie 100 zł (żeby uniknąć 6-złotowej opłaty), a dodatkowo naliczana będzie prowizja za wypłatę z bankomatu małych kwot.

Szczegółowe informacje na temat wprowadzanych w lipcu zmian warunków prowadzenia konta znajdziesz w artykule Podwyżki w Alior Banku w 2017 r.

Z jakich bankomatów mogę wypłacać pieniądze bez prowizji?

Do dyspozycji klientów są bezpłatne wypłaty z bankomatów umieszczonych w oddziałach Alior Banku i Euronetu. Łącznie jest to około 5000 maszyn w całej Polsce. Każda wypłata z bankomatu obcego kosztuje 5 zł.

Co ciekawe, konto internetowe umożliwia bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą.

4% na lokacie 2-miesięcznej

Alior chce przyciągnąć klientów promocyjną lokatą dla osób otwierających Konto Internetowe, dostępną do 30 dni od założenia konta. Oprocentowanie 4% w skali roku, maksymalna kwota: 10 tysięcy złotych. Na stronie czytamy: "Oprocentowanie lokaty 2-miesięcznej wynosi 4% dla klientów, którzy założą lokatę w ciągu 30 dni od daty otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w wariancie Konto Internetowe oraz nowo otwarty rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w tym wariancie będzie aktywny do dnia dokonywania aktualizacji oprocentowania. Oprocentowanie zostanie podniesione z 1% do 4%, a odsetki skorygowane, do 10 dnia roboczego miesiąca następującego po miesiącu założenia lokaty, w przypadku spełnienia powyższych warunków. Łączna suma lokat 2M nie może przekroczyć 10 tysięcy złotych".

Na co trzeba uważać?

Nie znajdziemy w nowej ofercie zbyt wielu haczyków. Rzeczami, o których na pewno należy wiedzieć, jest opłata za zmianę wariantu konta – jeśli jesteś już klientem Alior Banku i chcesz zmienić droższy rachunek na Konto Internetowe, będziesz musiał zapłacić jednorazowo 150 złotych za taką operację. Zdecydowanie bardziej korzystne jest otwarcie nowego rachunku i zamknięcie starego (bez opłat), lecz nie każdy będzie skłonny to zrobić, choćby ze względu na konieczność poinformowania o zmianie numeru konta wszystkich, którzy wykonują przelewy na Twój rachunek.

Drugą istotną kwestią jest przypis w taryfie opłat i prowizji, który mówi, że opłata za kartę będzie pobierana od kart ze statusem „Do aktywacji”, „Aktywna”, „Zablokowana” – to oznacza, że jeśli nie potrzebujesz karty do konta nie wystarczy jej tylko zablokować, ale trzeba wypowiedzieć umowę o korzystanie z niej.

Kto może otworzyć konto?

Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o możliwość otwarcia konta. Wystarczy mieć skończone 18 lat, wypełnić formularz na stronie internetowej banku i zawrzeć umowę – elektronicznie lub za pośrednictwem kuriera. Jeśli jesteś studentem, opłaty i warunki prowadzenia konta nie zmieniają się po skończeniu przez Ciebie 26 lat.

Jak otworzyć konto

Konto Internetowe możesz otworzyć w zarówno oddziale banku, jak i na stronie internetowej Aliora. Ten drugi sposób jest szybszy (całość trwa około 5 minut) – podajesz swoje dane osobowe i adresowe i wybierasz sposób zawarcia umowy – może to być przelew aktywacyjny z innego konta, a jeśli jest to Twój pierwszy rachunek, kurier dostarczy umowę pod wskazany przez Ciebie adres.

Wniosek o otwarcie konta internetowego w Alior Banku
Wniosek o otwarcie konta internetowego w Alior Banku, źródło: aliorbank.pl

Czy warto?

Konto Internetowe w Alior Banku ma kilka podstawowych zalet: jego prowadzenie jest bezpłatne – co w Aliorze nie jest standardem, oferuje bezpłatne przelewy, w tym europejskie, a także darmowe wypłaty z bankomatów za granicą. Do tego dostęp do bankomatów Euronetu darmowe wpłaty/wypłaty w oddziale. Karta kosztuje 6 zł, jeśli nie zostaną rozliczone transakcje na kwotę min. 100 zł przy jej użyciu. Od lipca kwota ta wzrośnie do 300 zł, co dla młodych użytkowników będzie znacznym podniesieniem poprzeczki.

Jak na standardy Aliora, Konto Internetowe jest tanie i oferuje wszystko, co niezbędne. Jeśli jednak jesteś już klientem Aliora i posiadasz rachunek osobisty, przenosiny na Konto Internetowe będzie drogie – to koszt aż 150 zł. Dlatego oferta jest kusząca szczególnie dla nowych klientów.  W Alior Banku mamy ostatnio do czynienia z dużymi zmianami – w czerwcu 2015 r. przejął on Meritum Bank, mniej więcej w tym samym czasie państwowy gigant PZU nabył 25% akcji Aliora, potem w 2016 roku Alior wykupił część działalności BPH, aż w końcu na początku 2017 r. właściciel banku – PZU przejął spore udziały w Pekao. Zobaczymy, co dla oferty produktowej przyniesie najbliższa przyszłość, ale wydaje się, że nowe konto zapełniło lukę, która powstała po likwidacji darmowych kont Aliora.

Warto też wiedzieć, że według doniesień medialnych za kilka miesięcy Alior Bank uporządkuje ofertę kont osobistych i wprowadzi w miejsce kilku  jedno. Ciągle jednak będziemy bacznie przyglądać się zmianom w taryfach opłat i prowizji banku i o wszystkim na bieżąco poinformujemy na łamach serwisu kontostudenta.pl.

Tymczasem, Konto Internetowe jest dobrym pomysłem zarówno na konto studenckie, jak i na główny ROR dla osób, które pracują i mają regularne wpływy. Klienci dawnego BPH powinni być zadowoleni, ponieważ po przejściu do Aliora zyskają dostęp do szerokiej sieci placówek, a także do mobilnych nowości takich jak BLIK i Android Pay.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Student i bank

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 02.05.2017 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.