Kantor Alior – bezpłatne rachunki walutowe i tania wymiana walut

Kantor Alior to dobra propozycja zarówno dla podróżników będących ciągle w rozjazdach, osób wyjeżdżających na urlop, studentów uczestniczących w Erasmusie, jak i dla osób kupujących w zagranicznych sklepach. Rachunki walutowe prowadzone są bez opłat, za darmo można otrzymać także karty walutowe.

Alior Kantor
zrzut ekranu z Kantoru internetowego Alior Banku, fot: kontostudenta.pl

Największą zaletą, a zarazem cechą, która odróżnia ten kantor internetowy od innych, jest to, że z założonego w nim rachunku można korzystać tak, jak z konta bankowego – wykonywać przelewy oraz zamówić kartę płatniczą, dzięki której będziesz płacić bezgotówkowo i wypłacać pieniądze za granicą.

Ile kosztuje konto walutowe w Alior Kantor?

Rachunki walutowe w Kantorze Aliora to:

 • 0 zł za prowadzenie rachunków we wszystkich walutach
 • 0 zł za przelewy w złotówkach
 • 0 zł za przelew wymienionej waluty do kwoty licznika (kwoty wymiany) na rachunek w dowolnym kraju
 • 0 zł za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach Alior Banku w walutach złoty, euro, dolar amerykański oraz funt brytyjski
 • 0 zł za wydanie karty płatniczej MasterCard rozlicznej w euro, dolarach amerykańskich lub funtach brytyjskich w przypadku rozliczenia daną kartą minimum jednej transakcji w ciągu aż 6 miesięcy od wydania karty. Jeśli nie wykonasz wspominanej płatności w ciągu pół roku, naliczona zostanie jednorazowa opłata w wysokości 15 zł
  Warto wiedzieć: oprócz płatności zagranicznych uznawane są także transakcje wykonywane przez internet oraz w polskich sklepach.
 • brak opłat miesięcznych i rocznych za karty do kont walutowych
 • 0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu z dowolnego bankomatu za granicą, każda kolejna wypłata kosztuje 9 zł
 • Możliwość wykonywania przelewów SEPA i SWIFT także kwot, których nie wymieniłeś wcześniej w kantorze (przelew kwoty niewymienionej jest płatny, odpowiednio 5 zł za przelew europejski SEPA oraz co najmniej kilkadziesiąt złotych za przelew SWIFT – na jego koszty składają się także prowizje banków pośredniczących. W przypadku wykonywania przelewów pozaeuropejskich przez internet, prowizje za wykonanie przelewu środków niewymienionych w kantorze wynoszą odpowiednio:
  • 30/45/50 zł w trybie normalnym/pilnym/ekspresowym opcji kosztowej SHA, czyli w przypadku podziału kosztów między nadawcę i odbiorcę
  • 30/40/50 zł w trybie normalnym/pilnym/ekspresowym opcji kosztowej BEN, czyli w przypadku kiedy koszty ponosi odbiorca
  • 70/85/90 zł w trybie normalnym/pilnym/ekspresowym opcji kosztowej OUR, czyli w przypadku kiedy koszty ponosi nadawca)
 • Możliwość odbierania przelewów przychodzących – rachunek w Kantorze może być wykorzystywany jako standardowe konto walutowe, nie ma konieczności zakładania osobnego rachunku w innym banku

Kantor Alior – najważniejsze korzyści

Atrakcyjne kursy wymiany, darmowe rachunki w 13 walutach, z których przelew wymienionych środków jest całkowicie bezpłatny; karty do najpowszechniejszych kont walutowych, wpłaty i wypłaty w oddziałach, a wszystko to dostępne całkowicie bezpłatnie. Użytkowanie rachunków w Kantorze walutowym jest proste i przede wszystkim opłacalne. Kursy kantoru internetowego są sporo niższe niż standardowe kursy bankowe, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet w przypadku wymiany małych kwot. Co więcej, kart walutowych dostępnych do rachunków w dolarze amerykańskim, euro i funcie brytyjskim można używać zarówno w sklepach zagranicznych jak i płacąc w internecie. Jeżeli kupujesz produkty na zagranicznych portalach, rachunek w kantorze oraz karta walutowa pomogą Ci obniżyć koszty zakupionych towarów. Dodatkowo zyskujesz pełną kontrolę nad swoimi środkami, nie musisz na bieżąco kontrolować tabeli kursowych swojego banku. Masz pewność, że jeśli zakupisz towar kosztujący np. 30 $ za pomocą karty walutowej, a tenże produkt nie przypadnie Ci do gustu, to zwracając go sprzedawcy otrzymasz na konto z powrotem wydane 30 $.

Warto wiedzieć, że płacąc w takiej sytuacji z konta złotówkowego, środki rozliczane są zgodnie z kursem sprzedaży banku, z kolei kiedy sprzedawca dokonuje zwrotu, księgowane dolary przewalutowywane są po kursie kupna waluty. Niestety, kurs kupna jest niższy od kursu sprzedaży, więc tracisz.

Pieniądze wymienione w kantorze możesz wypłacić w oddziałach Alior Banku w całej Polsce (sprawdź wcześniej, czy placówka do której się wybierasz prowadzi obsługę gotówkową!).

Jak założyć konto w kantorze internetowym Aliora

Aby założyć rachunki:

 • założyć konto przez stronę internetową kantoru
 • dokonać przelewu weryfikacyjnego z innego banku

Po uruchomieniu rachunków wystarczy dokonać przelewu np. na konto złotowe i … już. Można dokonywać transakcji wymiany walut 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Warto wiedzieć, że minimalna wartość wymiany to z reguły 20 zł lub 5 jednostek (w przypadku popularnych walut takich jak: euro, dolar, funt). Co ciekawe, obsługa kantoru jest całkowicie internetowa. Za pomocą kliknięć możesz zakładać i zamykać rachunki w różnych walutach czy zamawiać karty.

Transakcje krzyżowe

Kantor Alior Banku umożliwia dokonywanie transakcji krzyżowych pomiędzy walutami np. kupno USD za EUR.

Płatności zagraniczne w innych walutach

Zastanawiasz się pewnie w jaki sposób najtaniej płacić za granicą w krajach, w których obowiązującą walutą nie są euro, dolar czy funt. W takim wypadku sprawa się nieco komplikuje, bo w innych walutach nie ma dostępnych kart walutowych. Istnieją z tej sytuacji jednak dwa wyjścia:

Pierwszym z nich jest możliwość założenia konta w miejscowym banku, w przypadku jeśli wyjeżdżasz gdzieś na dłużej (np. na Erasmusa). Możesz wymienić środki w Kantorze Alior, a następnie dokonać bezpłatnego przelewu na konto w lokalnym banku.

Drugi z nich dotyczy sytuacji chwilowego wyjazdu np. wypadu do Czech, gdzie obowiązującą walutą jest korona czeska. W takiej sytuacji należy wiedzieć, że Kantor Alior wydaje karty Mastercard, których walutą rozliczeniową są dolary. Oznacza to, że jeśli we wspomnianych Czechach zapłacisz kartą złotową, bank najpierw przewalutuje transakcję na dolary, a potem z dolarów na złote. Najlepiej jednak przewalutowań możliwie unikać, bo generują one zbędne koszty. Stąd warto płacić w takich sytuacjach kartą walutową podłączona do konta dolarowego. Unikniesz dzięki temu niepotrzebnych kosztów.

Zlecenia walutowe

Dla bardziej wymagających klientów przygotowana została możliwość konfigurowania zleceń walutowych odpowiednio po:

 • wybranym przez siebie kursie w określonym czasie (możesz ustalić po jakim kursie chcesz wymienić walutę i w jakim czasie np. w ciągu tygodnia, bo tyle brakuje do wyjazdu. Jeżeli pożądany kurs zostanie osiągnięty- system dokona wymiany. Jeżeli nie – decydujesz- albo środki wymieniają się po aktualnej cenie albo wracają na domyślne konto)
 • zleceniu cyklicznym, przydatnym szczególnie przy wykorzystywaniu wymiany w kantorze do spłacania rat kredytu - wymiana odbywa się co jakiś określony czas.

Na co należy zwrócić uwagę?

 • Bezpłatne przelewy środków dotyczą tylko tych kwot, które zostały wymienione w kantorze (obliczanych przez tzw. licznik)
 • Dokonując płatnego przelewu w strefie euro warto wykonać przelew SEPA, którego koszt to zaledwie 5 zł.
Przjedź na stronę kantoru Alior »

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Erasmus

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 23.06.2016 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.