Cash back – jak działa wypłata pieniędzy z konta w sklepowej kasie

Większości osób wypłata gotówki z konta bankowego kojarzy się jedynie z bankomatem lub oddziałem. Jak się jednak okazuje, istnieje dużo ciekawszy sposób wypłaty środków, który choć jest tani (a w wielu kontach całkowicie bezpłatny), to ciągle nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Cash back - wypłata gotówki w sklepie
Logo "Płać kartą i wypłacaj" oraz "Visa Cash back" należą odpowiednio do MasterCard i Visy. Grafika: kontostudenta.pl

Czym jest cash back

Opisywany cash back to nic innego jak wypłata gotówki w sklepie. Płacąc za zakupy kartą, możesz poprosić sprzedawcę o dokonanie wypłaty środków z konta, z którym połączona jest karta. Na rachunku znajdą się dwie osobne pozycje – zapłata za kupiony towar i obciążenie konta kwotą, którą wypłaci Ci sprzedawca.

W tym celu włóż kartę do terminala tak jak przy normalnej płatności za zakupy, kasjer wpisze wartość zakupów oraz kwotę, jaką chcesz wypłacić, a po autoryzacji transakcji przez bank, wyda Ci pieniądze z kasy sklepowej. Ważne! Transakcję cash back trzeba autoryzować PIN-em, więc nie zbliżaj karty do czytnika (tak jak przy płatności zbliżeniowej), tylko włóż do terminala.

Cash back jest zatem o wiele szerzej dostępny, niż bankomaty. Przede wszystkim dlatego, że nie musisz szukać urządzenia odpowiedniej sieci, żeby otrzymać gotówkę. O ile w mieście to nie problem, to w mniejszych miejscowościach bankomat może znajdować się wiele kilometrów od miejsca zamieszkania.

Limit jednorazowej wypłaty wynosi w przypadku kart Visa 300 zł, z kolei MasterCard pozwala wypłacić nawet 500 zł.

Cash back, czyli wypłata gotówki z konta przy okazji robienia zakupów w sklepie, jest często mylony z money backiem – czyli zwrocie określonej kwoty (często do kilku procent) za transakcje kartą danego banku.

Gdzie można wypłacić pieniądze?

Sklepy uczestniczące w programach cash back mają na drzwiach naklejkę „Płać kartą i wypłacaj” (MasterCard) lub „Visa Cash back” (Visa). Warto zawsze przed zrobieniem zakupów zapytać sprzedawcę, czy cash back jest u niego dostępny.

Gotówkę podczas zakupów wypłacisz w popularnych sieciach spożywczych, na stacjach benzynowych czy sklepach z elektroniką, między innymi:

 • Żabka
 • Fresh Market
 • Małpka Express
 • Orlen
 • Ruch
 • Carrefour
 • Alma
 • Leclerc
 • Media Expert
 • Media Markt
 • Saturn

Pamiętaj, że żeby wypłacić pieniądze musisz coś kupić w danym sklepie.

Ile to kosztuje?

Sklep nie pobiera od Ciebie żadnej opłaty za skorzystanie z cash backu. Może to zrobić jedynie bank, ale w wielu popularnych wśród studentów instytucjach ta usługa jest zupełnie bezpłatna, m.in. w ING Banku Śląskim, mBanku, Millennium, Alior Banku, Credit Agricole, Pekao SA (tylko do 31.10.2016 r.).

W PKO BP (m.in. PKO Konto dla Młodych) jednorazowa wypłata kosztuje 1 zł; tak samo jest w Inteligo. 1,50 zł jest naliczane w przypadku karty Mastercard Omni wydanej do konta w BZ WBK.

Czy cash back to nowość?

W Polsce cash back działa od 2006 roku. Jednak są rynki, na których ten sposób wypłat jest tak popularny, jak u nas płatności zbliżeniowe. Gdzie? Jako ciekawostkę prezentujemy Wam fragment ze strony Visa, która krótko opisuje historie wypłat przy okazji robienia zakupów.

„Usługa Visa cash back, wprowadzona w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku, szeroko rozpowszechniła się w niektórych krajach, m.in. w USA, w Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich. Równolegle z Polską usługa zaczęła być udostępniana we Włoszech, w 2007 r. została uruchomiona w Czechach. W Wielkiej Brytanii możliwość podejmowania gotówki przy płaceniu debetowymi kartami Visa funkcjonuje już od ponad15 lat; jest bardzo popularna szczególnie wśród klientów supermarketów, gdzie jest świadczona wraz z co czwartą transakcją”.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Student i bank

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 09.09.2016 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.