Płatności telefonem – jak to działa?
Banki wychodzą naprzeciw rosnącej popularności systemów mobilnych, wprowadzając funkcje pozwalające na dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych za pomocą smartfona, bez konieczności logowania się do bankowości internetowej. Sposobów płacenia telefonem jest kilka – jakich?
Aplikacje mobilne banków
Zacznijmy od tego, że aby korzystać z funkcji płatności telefonem, trzeba zainstalować aplikację mobilną swojego banku. Nie wszystkie oferują użytkownikom te same rozwiązania, jednak mają podobne zasady działania (mogą nieznacznie różnić się w zależności od banku, w którym posiadasz konto). Aplikację (choć pewnie już ją posiadasz) znajdziesz wpisując nazwę swojego banku w sklepie Google Play lub Apple App Store.
BLIK, czyli zapłać za pomocą kodu
BLIK to polski system płatności uruchomiony z inicjatywy kilku banków. Ułatwia on dokonywanie zakupów, dlatego że zastępuje kartę płatniczą kodem wyświetlanym w aplikacji zainstalowanej w smartfonie.
Pozwala na dokonywanie:
- wypłat z bankomatów,
- płatności w kasie sklepów stacjonarnych,
- płatności internetowych,
- przelewów na numer telefonu (wybrane banki),
- wpłat gotówki we wpłatomatach (wybrane banki),
żeby wykonać te operacje, potrzebujesz jedynie telefonu z aplikacją banku posiadającego BLIK; nie jest Ci potrzebna karta.
Jeśli posiadasz smartfona oraz konto w jednym z poniżej wymienionych banków, możesz dokonywać zakupów za pomocą kodów BLIK. Wspomniane kody to 6 cyfr, które wyświetlają się w apce bankowej i służą do płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz do wypłacania gotówki z bankomatów, pobierając pieniądze z przypisanego w aplikacji konta bankowego.
Jeśli chcesz korzystać z BLIKA, zainstaluj aplikację jednego banków, które wdrożyły ten sposób płatności:
- Alior Bank (aplikacja Alior Mobile)
- BNP Paribas (aplikacja GOmobile)
- Credit Agricole (aplikacja CA24 Mobile)
- Getin Bank (aplikacja Getin Mobile)
- ING Bank Śląski (aplikacja Moje ING Mobile)
- Inteligo (PKO BO) (aplikacja IKO)
- mBank (aplikacja mBank PL)
- Millennium Bank (aplikacja Bank Millennium)
- Pekao SA (aplikacja Peo Pay)
- PKO Bank Polski (aplikacja IKO)
- Santander Bank Polska (aplikacja Santander mobile)
- T-Mobile Usługi Bankowe (aplikacja T-Mobile Bankowe)
– informacje o kosztach rachunku w danym banku i o tym, czy jest w nim dostępny BLIK, znajdziesz w rankingu kont dla młodych i studentów w tabeli, w wierszu dodatkowe korzyści i inne opcje.
Po zainstalowaniu aplikacji banku zaloguj się do niej i skonfiguruj usługę (trzeba nacisnąć zakładkę z logo BLIK i wyrazić odpowiednie zgody).
Aby zapłacić w sklepie stacjonarnym BLIKIEM:
zgłoś sprzedawcy chęć zapłaty BLIKIEM, uruchom na smartfonie apkę mobilną banku i kliknij w logo BLIK, poczekaj aż wyświetli się 6 cyfr kodu, wpisz na klawiaturze terminala wspomniany kod i kliknij zielony przycisk (lub poproś sprzedawcę, żeby aktywował płatność), w aplikacji banku wyświetli się monit o potwierdzenie transakcji. Sprawdź czy kwota podana w aplikacji zgadza się z tą, którą chcesz zapłacić w sklepie i kliknij potwierdzenie transakcji, wpisz PIN mobilny.
W sklepie internetowym jest jeszcze prościej, mianowicie, wystarczy że wybierzesz logo BLIK w metodach płatności, następnie wygenerujesz kod w smartfonie, potem wpiszesz sześć cyfr na stronie sklepu i potwierdzisz transakcję w aplikacji.
Na początek może to się wydawać skomplikowane, ale zapewne już po pierwszej tego typu płatności docenisz zalety BLIKA, do których należy przede wszystkim szybkość i wygoda działania (oraz to, że jest bezpłatny). Znacznie więcej o tym sposobie płatności przeczytasz w naszym artykule: BLIK – jak to działa.
Płatności zbliżeniowe smartfonem (Android)
Aby płacić zbliżeniowo smartfonem za zakupy – czyli mówiąc prościej, żeby smartfon działał jak karta płatnicza – urządzenie musi być wyposażone w tzw. antenę NFC. W przypadku systemu Android konfigurację tego modułu znajdziesz w Ustawieniach > Połączenia > NFC i płatności. Aby płacić zbliżeniowo należy aktywować moduł NFC oraz poniżej opcję „Android Beam”. Ponadto w dodatkowych ustawieniach (często w smartfonie oznaczonych symbolem trzech kropek w prawym górnym rogu ekranu) musisz wybrać, którą z technologii chcesz aktywować (np. Domyślna metoda NFC).
Simcentryczne płatności NFC
Jedną z pierwszych form płatności zbliżeniowych telefonem była technologia NFC oparta o kartę SIM. Wiązała się najczęściej z wymianą karty SIM na taką, która wspierała tę technologię, a dane karty płatniczej były zapisywane na SIM właśnie. Obecnie ta forma płatności jest już przestarzała i została wyparta przez HCE (Host Card Emulation) oraz BLIK, Google Pay i Apple Pay. O wszystkich przeczytasz poniżej.
Główna technologia NFC – emulacja karty hosta, czyli HCE
Płatność w nowszej technologii NFC przebiega tak samo jak w poprzedniej, simcentrycznej technologii NFC, z tą zasadniczą różnicą, że nie ma potrzeby zmiany karty SIM na specjalną NFC. Transakcja HCE opiera się o aplikację bankową i dostęp do tzw. chmury, stąd nie wymaga instalowania dodatkowych elementów i jest całkowicie niezależna od operatora karty SIM. Funkcja ta jest aktualnie dostępna w:
- Alior Bank
- ING Bank
- T-Mobile Usługi Bankowe
- Eurobank
- Pekao SA
- PKO BP
- Santander Bank Polska
- Millennium Bank
- Getin Noble Bank (zintegrowane z Google Pay)
- mBank (zintegrowane z Google Pay)
Google Pay
Znany wcześniej jako Android Pay, to sposób płatności wykorzystujący opisaną wyżej technologię HCE. Google Pay to aplikacja, do której możesz podłączyć karty debetowe i kredytowe wielu współpracujących banków i płacić za pomocą wybranej z nich zbliżeniowo smartfonem. Telefon staje się Twoim „portfelem na karty”, których fizycznie nie musisz mieć przy sobie. Jak to działa? Zobacz krótką prezentację:
Aktualnie Google Pay udostępniają:
- Alior Bank
- Bank BPS
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy
- BNP Paribas
- Citi Handlowy
- Credit Agricole
- Eurobank
- Getin Noble Bank
- ING Bank
- Kompakt Finanse (dawny Orange Finanse)
- Krakowski Bank Spółdzielczy
- mBank
- Nest Bank
- Plus Bank
- Podkarpacki Bank Spółdzielczy
- Revolut
- Santander Bank Polska
Listę banków znajdziesz na stronie Google oraz w naszej tabeli dostępności płatności mobilnych w polskich bankach.
Google Pay chroni dane karty dzięki kilku warstwom zabezpieczeń – jest to jedna z najbardziej zaawansowanych infrastruktur ochrony danych na świecie. Poza tym dane karty nie są udostępniane sklepowi – to szczególnie istotne przy płatnościach internetowych.
Jakie korzyści oferuje Google Pay? Oprócz tego, że to szybki i wygodny sposób płacenia, bardzo często można skorzystać z ofert specjalnych. Aktualne promocje możesz śledzić na stronie: https://pay.google.com/intl/pl_pl/about/promotions
Aplikację do pobrania znajdziesz tutaj: Google Pay
Apple Pay
Podobnie jak Google Pay, działa usługa Apple Pay, dostępna w iPhone’ach, zegarkach iWatch i iPadach. Aby ją uruchomić, należy wprowadzić dane swojej karty debetowej lub kredytowej w aplikacji Wallet.
Jakie korzyści niesie ze sobą używanie Apple Pay?
Technologicznie Apple Pay jest jednym z topowych sposób bezpiecznego płacenia. Podczas zakupów Apple Pay wykorzystuje numer przypisany konkretnemu urządzeniu i unikalny kod transakcji. Dzięki temu numer Twojej karty nie jest przechowywany ani na Twoim urządzeniu, ani na serwerach Apple. W chwili dokonywania płatności Apple nigdy nie udostępnia numerów kart sprzedawcom. Gdy płacisz kartą bankową, Apple Pay nie przechowuje informacji o transakcjach, które można byłoby powiązać z osobą dokonującą zakupu.
Jak dodać kartę do Apple Pay? Zobacz na filmie:
Karty pokładowe, debetowe, kredytowe i lojalnościowe oraz bilety masz teraz w jednym miejscu, czyli apce Wallet. Apple Pay działa z większością najpopularniejszych kart kredytowych i debetowych. Aby dodać obsługiwane karty do aplikacji Wallet i aktywnie z nich korzystać (bezpiecznie płacić i zbierać punkty i nagrody w programach lojalnościowych) wystarczy wcisnąć znak plusa w aplikacji.
Które banki współpracują z Apple Pay?
Klienci 13 banków mogą korzystać z Apple Pay – możesz dodać swoją kartę do aplikacji Wallet na iPhone i bezpiecznie płacić zbliżeniowo telefonem.
Płatności zbliżeniowe są dostępne w iPhone od wersji 6 wzwyż i (na razie) dla klientów:
- Alior Bank
- BNP Paribas
- Credit Agricole
- Getin Noble Bank
- ING Bank
- Inteligo
- mBank
- Millennium Bank
- Nest Bank
- Pekao SA
- PKO BP
- Santander Bank Polska
- T-Mobile Usługi Bankowe
Lista na stronie Apple dostępna jest tu.
Apple Pay szybko stał się niekwestionowanym hitem polskiego rynku. Widać, że zapotrzebowanie na płatności mobilne jest w Polsce coraz większe, więc można spodziewać się tego, że kolejne banki będą udostępniać Apple Pay.
Aby skonfigurować Apple Pay uruchom aplikację Wallet na swoim urządzeniu Apple.
Masterpass, czyli płatność kartą na klik
Masterpass to portfel elektroniczny, który pozwala Ci w szybki sposób dokonać płatności dzięki możliwości przechowywania Twoich danych płatniczych i adresowych w bezpiecznym miejscu. Każdy kinoman, odwiedzający Multikino i Cinema City wie, że przy płatności Masterpass, może co jakiś czas korzystać z biletów po 10-11,20 zł. Na czym polega wspomniana usługa? Otóż Masterpass to wirtualny portfel, do którego możemy dodać nasze karty debetowe i kredytowe (Mastercard i Visa), a następnie za jej pośrednictwem płacić w internecie bez potrzeby ciągłego przepisywania danych z kart. Masterpass ma swoją bazę zapisanych przez nas plastików i sam dokonuje na nich autoryzacji, dzięki czemu nie musimy podawać w każdym sklepie danych swojej karty, co minimalizuje możliwość dostania się ich w niepowołane ręce. Co więcej, klienci banku Pekao SA, mają możliwość połączyć Masterpass z apką mobilną PeoPay i zatwierdzać zakupy do 200 zł za pomocą odcisku palca, bez podawania jakichkolwiek danych kart.
PeoPay – płatności smartfonem dla klientów Banku Pekao SA
Wcześniej niż BLIK na rynku pojawiła się aplikacja PeoPay, działająca na podobnej zasadzie. Od BLIKA odróżniała ją jednak mniejsza dostępność, bo mogli z niej korzystać tylko klienci Pekao, którzy posiadają w nim konto lub założą specjalny rachunek prepaid.
Po integracji z BLIKIEM wypłaty gotówki z bankomatu za pomocą PeoPay zostały zastąpione kodami BLIK, natomiast płatności PeoPay za pomocą kodów QR dostępne są jeszcze przy transakcjach w internecie. Klienci Pekao mają więc do dyspozycji Apple Pay, BLIK i płatności kartą w telefonie w technologii HCE.
Czy warto?
Nowoczesne płatności telefonem są godne polecenia z kilku powodów. Po pierwsze są bezpieczne (dane karty nie są przekazywane sklepowi, co ma szczególnie istotne znaczenie np. przy płatności w internecie), a do tego wygodne i proste w obsłudze. W jednym miejscu można „zgromadzić” wszystkie karty płatnicze z różnych banków, bez konieczności fizycznego trzymania ich w portfelu.
Alternatywą dla korzystania z technologii HCE jest z kolei BLIK, dzięki któremu karta nie jest potrzebna – możesz więc w ogóle nie posiadać karty do rachunku, a mimo to wypłacać pieniądze z bankomatu i płacić w sklepie tradycyjnym lub internetowym. Wszystko dzięki kodom, które generujesz w aplikacji mobilnej. To również dobry sposób na obejście prowizji za wypłaty gotówki, jeśli takie obowiązują w przypadku Twojego konta.
Nawet, jeśli jesteś tradycjonalistą, i nie wyobrażasz sobie funkcjonowania bez zwykłej karty płatniczej, spróbuj przynajmniej raz zapłacić w „nowoczesny” sposób, bo płatność telefonem czy wypłata z bankomatu przy użyciu kodu BLIK może uratować Cię w wielu sytuacjach, na przykład gdy wystąpi awaria systemu Visa lub MasterCard (o których ostatnio było w mediach głośno) lub gdy po prostu zapomnisz karty albo ktoś Ci ją ukradnie.
Zobacz także:
Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Student i bank
redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 07.05.2019 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas:
Najczęściej czytane
Na skróty
Najnowsze artykuły
polityka prywatności | regulamin serwisu | kontakt
© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.