Dlaczego warto wziąć kredyt studencki

Kredyt studencki to jedno z rozwiązań, które pozwala na zabezpieczenie finansowej strony studiowania. Otrzymywane co miesiąc kilkaset złotych możesz przeznaczyć na bieżące potrzeby, a sam kredyt zaczniesz spłacać dopiero dwa lata po skończeniu studiów. Ale kredyt studencki warto wziąć nawet wtedy, gdy nie brakuje Ci pieniędzy na codzienne wydatki. Dlaczego? Przedstawiamy najważniejsze argumenty.

Warto wziąć kredyt studencki
Szereg powodów, dla których kredyt studencki się opłaca

Kredyt studencki jest dotowany przez państwo

Wielką zaletą kredytu studenckiego jest to, że jest on wspierany przez państwo, które pokrywa część odsetek. Dzięki temu jest on jednym z najtańszych z dostępnych kredytów i stanowi formę pomocy dla studentów na czas nauki. Nie jest to więc typowy produkt finansowy, nastawiony na przyniesienie jak największego zysku dla banku. W tym przypadku reguły ustala państwo.

Dla wszystkich, którzy z założenia nie ufają bankom, kontrola państwa nad procesem udzielania kredytów studenckich może być bardzo ważnym argumentem „za”. Zresztą tak mała liczba banków biorących udział w tym programie jest właśnie efektem tego, że banki zarabiają na kredycie studenckim bardzo mało.

Pieniądze na bieżące wydatki podczas studiów

Jeśli jest Ci trudno znaleźć dodatkowe źródło dochodów lub specyfika Twojego kierunku uniemożliwia Ci poświęcanie czasu na coś innego, niż chodzenie na zajęcia, kredyt studencki jest szansą na zapewnienie sobie dodatkowych pieniędzy na własne potrzeby podczas studiów.

Rodzice nie zawsze są w stanie wspomóc materialnie, a podjęcie dorywczej pracy z różnych względów czasem nie jest możliwe. Łatwo wyobrazić sobie przecież osobę na studiach medycznych czy prawniczych, dla której nauka jest tak angażująca, że musi poświęcać jej większość wolnego czasu. W takiej sytuacji kredyt studencki jest szansą na zapewnienie sobie swobody finansowej, która jest ważna w życiu każdego człowieka, a szczególnie młodego, z głową pełną pomysłów na wydawanie pieniędzy.

Pieniądze na czarną godzinę

Gdy masz inne źródło pieniędzy, dzięki którym się utrzymujesz, a kredyt nie jest Ci niezbędny, warto mimo wszystko rozważyć jego zaciągnięcie, bo ma to swoje spore zalety. Po pierwsze może to być źródło pieniędzy na czarną godzinę. Nie musisz wydawać miesięcznych transz, które regularnie będą wpływać na Twoje studenckie konto bankowe. W miarę możliwości możesz je odkładać na przykład na koncie oszczędnościowym. Jeśli staniesz przed koniecznością wydania większej gotówki – na przykład na zagraniczny wyjazd lub nowy komputer – nie musisz się martwić. Daje to stabilizację, większe możliwości i bardziej spokojne funkcjonowanie na co dzień.

Poczucie niezależności

Wielu studentów zapytanych o największą zaletę kredytu studenckiego od razu odpowiada, że jest to niezależność od rodziców. Posiadanie własnych pieniędzy pozwala w znacznie większym stopniu decydować o swoich wyborach, co nie tylko poprawia samopoczucie, ale i przygotowuje do zarządzania budżetem w dorosłym życiu. Dlatego tak ważne jest, żeby wyrabiać w sobie dobre nawyki od samego początku studiów. Rodzice również będą zadowoleni z Twojego usamodzielnienia. Warunek jest tylko jeden – musisz odpowiedzialnie wydawać otrzymywane co miesiąc pieniądze.

Inwestycje

Wreszcie kredyt studencki można przeznaczyć na zupełnie inne cele, niż na bieżące wydatki. Miesięczne transze możesz regularnie inwestować, bo nikomu nie musisz się tłumaczyć, na co wydajesz te pieniądze (bankowi również nie). W takiej sytuacji, gdy przyjdzie pora spłaty, nie dość, że będziesz mieć całość kwoty otrzymanego kredytu, to jeszcze potencjalny zysk z inwestycji. To, jak duży będzie, zależy od koniunktury na rynkach finansowych, Twoich umiejętności i intuicji. O tym, w co możesz zainwestować kredyt studencki szerzej przeczytasz na stronach naszego serwisu. Dla bardziej ostrożnych rozwiązaniem będzie kumulowanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym, dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na większe ryzyko – ale przy tym zdobycie bezcennego doświadczenia – ciekawą opcją będzie rozpoczęcie inwestowania na giełdzie.

Inwestycja w rozwój

Jeśli nie musisz martwić się o pieniądze na bieżące wydatki, ale nie masz oszczędności, które pozwalają Ci zrealizować każdy plan, kredyt studencki może być dobrym źródłem pieniędzy na inwestowanie w siebie z myślą o przyszłości. Przykłady? Kurs językowy w renomowanej szkole, profesjonalny kurs grafiki komputerowej, szkolenia z branży, w której zamierzasz pracować. Ważne, żeby podczas takich kursów zdobywać praktyczne umiejętności, które staną się Twoim atutem podczas poszukiwania pracy.

Wyższy poziom znajomości języka, umiejętność obsługi bardziej zaawansowanych programów, szkolenia biznesowe, branżowy certyfikat – wszystko to podnosi Twoją wartość na rynku pracy. Jeśli już wydajesz pieniądze na swój rozwój, warto wybierać renomowane i rozpoznawalne szkoły. Z kredytem studenckim nie trzeba oglądać każdej złotówki, można postawić na jakość, która zazwyczaj kosztuje więcej.

Erasmus i zagraniczne wymiany

Część studentów rezygnuje z wyjazdu na Erasmusa lub inne wymiany, z których mogliby skorzystać, z powodu kosztów, które się z tym wiążą. Wyjeżdżający studenci co prawda otrzymują unijny grant na wyjazd, ale ma on za zadanie pokryć różnicę w kosztach utrzymania za granicą. Czasem się to nie udaje i trzeba sporo dokładać z własnej kieszeni. Jeśli lubisz poznawać nowych ludzi, sprawdzać się w niespotykanych dotąd sytuacjach i uczyć się wielu praktycznych umiejętności (choćby języka) w obcym kraju, to Erasmus jest dla Ciebie. Nie warto rezygnować z powodu braku pieniędzy. Warto natomiast wziąć kredyt studencki, żeby dać sobie możliwość na przeżycie przygody życia.

Bez porównania tańszy, niż kredyt konsumpcyjny

Wyliczając zalety kredytu studenckiego rozpoczęliśmy od stwierdzenia, że nie jest to kredyt jak każdy inny, a co za tym idzie jest bez porównania tańszy, niż kredyt konsumpcyjny reklamowany przez banki. Oprocentowanie kredytu studenckiego zależne jest bowiem od stóp procentowych NBP, a konkretnie stopy redyskontowej weksli NBP (stopy procentowe są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej).

Obecnie co prawda koszty kredytu studenckiego wzrosły, właśnie w związku z poziomem stóp procentowych, ale ciągle jego oprocentowanie jest atrakcyjne. Szczegóły jego wyliczania znajdziesz w naszym artykule o kredycie studenckim w bieżącym roku akademickim.

Z kolei realne oprocentowanie kredytu konsumpcyjnego to zazwyczaj wartość kilkakrotnie (a nawet kilkunastokrotnie) wyższa (ok. 15-20 proc.). Tak więc jeśli studiujesz, i kiedykolwiek przyszło Ci do głowy wzięcie kredytu konsumpcyjnego, czym prędzej podejmij działania aby otrzymać kredyt, ale studencki.

Początek spłaty dwa lata po skończeniu studiów

Bardzo ważnym aspektem kredytu studenckiego jest to, że jego spłata zaczyna się dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów. Daje to czas na ustabilizowanie finansów po podjęciu pracy, która na początku być może nie będzie tak dobrze płatna, jak sobie tego życzysz. Jednak dwa lata to wystarczający czas, żeby zdobyć doświadczenie, a co za tym idzie lepszą płacę.

Kredyt studencki – czy warto?

Niezależnie od tego, czy chcesz przeznaczyć kredyt studencki na swoje utrzymanie, zainwestowanie w siebie z myślą o przyszłości czy odkładanie pieniędzy na budowanie poduszki finansowej, jest to możliwość, którą warto wykorzystać. Trudno znaleźć jakiekolwiek minusy omawianego kredytu.

Zastrzyk gotówki, która nie jest lichwiarsko oprocentowana, przyda się każdemu studentowi wchodzącemu w dorosłe życie. Warto pamiętać też o tym, że zaciągnięcie kredytu studenckiego może być pierwszym krokiem dla wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się inwestowania na giełdzie, czy rynku walutowym. Będąc dwudziestoletnim studentem trudno jest zdobyć kapitał na inwestycje, a dzięki kredytowi studenckiemu można od czegoś zacząć i uczyć się w praktyce, najczęściej na własnych błędach, które jednak na początku każdy musi popełnić! Najważniejsze, aby umieć wyciągnąć z nich wnioski, które zaowocują w przyszłości.

Gdzie znajdę konkretne informacje na temat kredytu studenckiego?

Wszystkie szczegóły o preferencyjnych pożyczkach dla studentów znajdziesz w naszych artykułach: Kredyt studencki – wszystko, co trzeba wiedzieć oraz Kredyt studencki – co to jest i jak go otrzymać.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Dodatkowe pieniądze

Krzysztof Gibek, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 17.01.2023 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.