Co zrobić, by w połowie miesiąca nie brakowało pieniędzy? Miesięczny budżet studenta

Niezależnie od tego, czy dostajesz pieniądze od rodziców, masz stypendium socjalne lub naukowe, pracujesz albo bierzesz kredyt studencki, musisz dobrze gospodarować swoimi środkami, aby w połowie miesiąca nie okazało się, że nie masz za co zjeść obiadu. Nie trzeba do tego zaawansowanych obliczeń, a wystarczy jedynie chwila zastanowienia. W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które poprowadzą Cię do zbudowania dobrego miesięcznego budżetu.

Wydawaj z głową

Zawsze jest tak, szczególnie na studiach, że jedni mają od Ciebie więcej pieniędzy, a drudzy mniej. Ważne jest jednak, żebyś nie oglądając się na innych, dostosował się do swojej własnej sytuacji finansowej i zbudował strategię mądrego gospodarowania pieniędzmi. Taki miesięczny plan to oczywiście idealne założenie, którego niemal nigdy nie udaje się zrealizować w stu procentach. Ale im w większym stopniu wprowadzisz w życie swoje założenia, tym więcej pieniędzy zostanie w Twoim portfelu.

Dzienny limit wydatków w miesiącu

Miesięczny budżet
Zaplanuj miesięczny budżet, fot: kontostudenta.pl

Teraz potrzebujesz kartki papieru, długopisu i kalkulatora, a najlepiej arkusza w Excelu.

Krok 1.

Zsumuj swoje miesięczne wpływy ze wszystkich źródeł: od rodziców, z pracy, ze stypendium itp. Jeśli masz jedno źródło dochodów – to nic, przynajmniej rachunek będzie prosty.

Krok 2.

Oblicz wszystkie stałe miesięczne zobowiązania, które sam pokrywasz; rachunek za telefon, bilet miesięczny, opłatę za mieszkanie lub akademik, karnet na fitness, basen, czy siłownię i wszystkie inne rachunki, które płacisz regularnie. Ich sumę odejmij od kwoty z kroku 1.

Krok 3.

Zastanów się, czy w danym miesiącu czekają Cię jakieś większe jednorazowe wydatki – musisz zapłacić za ubezpieczenie studenckie, wybrać się do innego miasta, chcesz kupić nowe ubrania, podręczniki albo zapisać się na kurs językowy – jeśli pomyślisz o tym nieco wcześniej, tym lepiej. Analogicznie, odejmij je od kwoty z kroku 2.

Krok 4.

Teraz trzeba tylko rzecz jasna podzielić pozostałą kwotę przez liczbę dni w miesiącu – w ten sposób dowiesz się, ile pieniędzy możesz dziennie wydać, żeby zmieścić się w swoim budżecie.

Powyższe kroki obrazuje proste równanie:

równanie

a - suma miesięcznych dochodów
b - suma stałych miesięcznych zobowiązań
c - większe jednorazowe wydatki w miesiącu
d - liczba dni w miesiącu
X - dzienna kwota do wydania w danym miesiącu

Koniec teorii, czas na praktykę

Janusz, bo ten oto student posłuży jako nasz przykład, dostaje miesięcznie 220 złotych stypendium naukowego, a dodatkowy 1000 złotych dorabia na przyjęciach weselnych, gdzie od czasu do czasu gra z zaprzyjaźnionym zespołem.

stałe wydatki

Jego stałe miesięczne opłaty, to 50 zł abonamentu za telefon, 40 zł za leki na alergię i 50 zł za bilet miesięczny na komunikację miejską. Mimo, że mieszka z rodzicami, opłaca rachunek za internet i dokłada się do czynszu, co łącznie kosztuje go 150 zł miesięcznie. Miesiąc w miesiąc Janusz wydaje w sumie 290 złotych.

dodatkowe większe wydatki

W tym miesiącu zaplanował zakup 3-dniowego karnetu na Open’era, który będzie go kosztował 310 zł. To jedyny większy wydatek na ten miesiąc.

20 złotych na dzień

Janusz ma więc ostatecznie do dyspozycji 620 zł, co podzielone przez 30 dni miesiąca daje średnio niewiele ponad 20 zł na dzień. Nie poszaleje więc, ale z głodu też nie umrze.

  • suma miesięcznych dochodów: 1220 zł
  • suma stałych miesięcznych zobowiązań: 290 zł
  • większe jednorazowe wydatki w miesiącu: 310 zł
  • pozostała dzienna kwota do wydania: 20 zł

Warto trzymać się finansowego planu

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, średnia kwota, którą otrzymamy na końcu obliczeń jest orientacyjnym dziennym pułapem wydatków. Oczywistym jest, że zdarzą się dni, gdy wydasz więcej – staraj się więc w kolejnym dniu wydać o tyle mniej, o ile przekroczyłeś dzienny budżet poprzednio.

Im bardziej będziesz się trzymał wyliczonego poziomu, tym po pierwsze będziesz miał większą satysfakcję z realizacji celu, po drugie nie obudzisz się z ręką w nocniku w połowie miesiąca, a co najważniejsze, nauczysz się zarządzania finansami na przyszłość, gdy do dyspozycji będziesz miał nie setki, ale tysiące złotych. A wtedy umiejętność gospodarowania pieniędzmi bardzo się przydaje. Spróbuj więc kolejny miesiąc rozpocząć od przygotowania planu finansowego, a przekonasz się, że już sama świadomość tego, na ile możesz sobie pozwolić, pomoże Ci lepiej planować swoje wydatki.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 21.06.2013 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas:polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.