Ulgi i zniżki studenckie – czyli studiowanie się opłaca

Nie dość, że studia to jeden z najlepszych okresów w życiu, to jeszcze wiąże się z wieloma przywilejami. Zebraliśmy dla Was najważniejsze i najciekawsze zniżki dla studentów, dzięki którym sporo kasy może zostać w Waszej kieszeni. Jakie zniżki mają studenci?

Legitymacja studencka
Legitymacja studencka to przepustka do zniżek, fot: kontostudenta.pl

Podróże

Przede wszystkim duże ulgi przysługują na podróże (u państwowych przewoźników). Ich wysokość reguluje prawo, a konkretnie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dla studentów, którzy zdecydują się na podróż pociągiem pospiesznym lub osobowym przewidziano ulgę w wysokości 51% na bilet jednorazowy i 49% na bilet miesięczny. Studenci podróżujący autobusem również mogą liczyć na zniżkę 49%. Dokładnie połowę taryfowej stawki zapłacą za bilet pasażerowie komunikacji miejskiej, legitymujący się ważną legitymacja studencką.

Niestety, zniżek dla studentów nie ma w Polskim Busie, jednym z najpopularniejszych prywatnych przewoźników w Polsce. Polski Bus oferuje jednak bilety w promocyjnych cenach, jeśli kupujesz je z wyprzedzeniem.

Zniżka dla studentów w PKP

Wybierając podróż pociągiem, student może liczyć na 51% zniżki, a do jej uzyskania wystarczy ważna legitymacja studencka. Co ważne, ulga łączy się z promocjami, dzięki którym podróż pociągiem PKP Intercity będzie na miarę studenckiej kieszeni.

Podróże planuj wcześniej! Studenci, którzy kupią bilet z wyprzedzeniem otrzymają dodatkowy rabat w ramach promocji Super Promo lub Wcześniej Taniej. Pierwsza obowiązuje na pociągi ekspresowe, a druga obejmuje przejazdy dowolną kategorią składów. Studenci, którzy upolują najtańszy bilet z puli Super Promo za podróż pociągiem Pendolino z Warszawy do Trójmiasta, Krakowa czy Katowic zapłacą jedynie 24 zł, do Wrocławia 29 zł, a do Jeleniej Góry niecałe 39 zł. Po wyprzedaniu najtańszych biletów studenci mogą liczyć na rabaty (30, 20 lub 10 %) w ramach oferty Wcześniej Taniej. W tym przypadku wysokość zniżki jest uzależniona od momentu zakupu biletu.

24 złote za podróż Pendolino z Warszawy do Krakowa… żal nie korzystać :)

Szukasz dobrego rachunku studenckiego? Załóż Konto Przekorzystne dla młodych w Pekao, zgarnij 200 zł premii i oszczędzaj na 8%!

Zniżka dla studentów w Ryanair (dla członków Erasmus Student Network)

Studenci posiadający kartę ESN mogą kupować bilety lotnicze w Ryanair z 15-procentowym rabatem oraz za darmo zabrać ze sobą 15-kilogramowy bagaż rejestrowany. Bilety ze zniżką przysługują na 8 lotów jednokierunkowych lub 4 loty tam i z powrotem, z co najmniej 28-dniowym wyprzedzeniem. Żeby skorzystać ze zniżki trzeba zarejestrować ESNcard na stronie Ryanair.com.

Kultura i rekreacja

Okazując legitymacje studencką mniej zapłacimy w teatrach, muzeach, galeriach i na koncertach. Zniżki rzadko sięgają aż 50%, ale nawet niewielka ulga pozwoli studentom częściej brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Również prywatne firmy zdają się rozumieć, że studiowanie to ciężki czas dla portfela młodego człowieka. O zniżki studenckie warto zatem pytać również w kinach (zarówno małych, jak i w multipleksach), czy też w parkach rozrywki, nawet wtedy, gdy informacje o zniżce nie są nigdzie wyeksponowane.

W przypadków niektórych obiektów muzealnych zwiedzanie może okazać się nawet całkowicie bezpłatne. Warto więc skorzystać z okazji i wybrać się na przykład do Warszawy, odwiedzając przy tym takie miejsca jak Muzeum Powstania Warszawskiego (bezpłatny wstęp w niedziele), Galerię Sztuki Zachęta (wstęp wolny w czwartki) czy Muzeum Narodowe (we wtorki wstęp wolny na wystawy stałe).

Cinema City

Cinema City oferuje całkiem pokaźne zniżki studenckie, dla przykładu w Krakowie ceny dla studentów wahają się od 16 do 18 zł (bilet normalny to koszt nawet 25 zł). Oprócz tego dostępne są promocje „W środę taniej” czy darmowe wejściówki za płatność Masterpass na cinema-city.pl.

Multikino

Studenci mają możliwość zakupu biletów ulgowych, a ich koszt jest zależny od cennika konkretnym kinie. Z reguły jest to kilkadziesiąt procent, np. w Krakowie 18,5 zł za bilet studencki (normalny: 25,5 zł).  Poza tym regularnie organizowane są akcje takie jak „Multiponiedziałki”, „Środy z Orange” oraz „Bueno Czwartki” w ramach których można kupić bilet nawet za pół ceny.

Aqua Parki – zniżki dla studentów

Korzystanie ze zjeżdżalni, basenów i innych wodnych atrakcji może być świetną rozrywką, ale ma jedną wadę – jest drogie, jak na studencki budżet. Dlatego większość parków wodnych w Polsce wydaje się to rozumieć, oferując studentom tańsze bilety. Choć trzeba przyznać, że niestety niewiele tańsze… Dla przykładu:

  • Aqua Park Wrocław: bilet studencki na 2 godziny – 22 zł (zamiast 27 zł)
  • Park Wodny Kraków: bilet studencki na 2 godziny – 34 zł (zamiast 38 zł)
  • Aqua Park Sopot: bilet studencki godzinny – 25 zł (zamiast 30 zł)

Zniżka dla studentów Apple

Jeśli nosisz się z zamiarem iPada lub MacBooka, pamiętaj o zniżce edukacyjnej, którą oferują polskie iSpoty. W ramach zniżek edukacyjnych, uczniowie, którzy ukończyli 18 lat, studenci oraz nauczyciele mogą uzyskać 12% zniżki na zakup komputera Apple oraz 10% zniżki na zakup iPada.

Spotify: 50% zniżki dla studentów

9,99 zł zamiast 19,99 zł za miesięczny abonament premium dla studentów oferuje Spotify. Aby aktywować promocję należy podać dane swoje i swojej uczelni w systemie weryfikacyjnym SheerID. Promocja trwa przez 12 miesięcy. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Restauracje

Wiele restauracji (szczególnie sieciowych) ma w swojej ofercie dania, na które można uzyskać rabat za okazaniem legitymacji studenckiej. Czasami więc, zamiast omijać szerokim łukiem miejsca, które wydają Ci się niedostępne dla studenckiego budżetu, zaglądnij na ich strony internetowe i sprawdź, czy znajdziesz w nich zniżkę dla siebie.

Z ciekawą inicjatywą wyszła sieć restauracji Sphinx, która stworzyła Sphinx Student Club, a oprócz tego posiada specjalne „Student Menu” dostępne po okazaniu legitymacji studenckiej.

Sport

Studenckie zniżki na sport mogą być oferowane na dwa sposoby. Po pierwsze – na aktywność fizyczną, czyli na przykład zakup karnetu na siłownię lub fitness, wejścia na ścianę wspinaczkową, czy wypożyczenie sprzętu do paint-balla. Oferta w tym obszarze jest bardzo duża, ponieważ studenci są jedną z najbardziej świadomych grup naszego społeczeństwa i chętnie dbają o swoją formę. Jednak również ci, którzy wolą raczej oglądać zmagania sportowców, niż brać w nich aktywny udział, mogą liczyć na zniżki dedykowane studentom. Ulgowe bilety wstępu na mecze piłkarskie, koszykówki, czy inne wydarzenia są normą w zdecydowanej większości klubów, chcących przyciągnąć jak najwięcej widzów na stadion.

Księgarnie i inne sklepy akademickie

Podręczniki akademickie to spory wydatek, dlatego wielu studentów omija księgarnie szerokim łukiem i korzysta z kserowanych materiałów. Dlatego duże księgarnie i inne sklepy, które chcą przyciągnąć studentów (np. sklepy papiernicze), często oferują kilku, a nawet kilkunastoprocentowy rabat za okazaniem legitymacji studenckiej. Dlatego przed zakupem niezbędnych książek zawsze warto zorientować się, która księgarnia ma prostudenckie nastawienie.

Banki

Zdarza się również, że niektóre instytucje finansowe oferują bonusy studentom i młodym ludziom. Chodzi przede wszystkim o konta studenckie oraz specjalne karty kredytowe dla młodych ludzi. Wybierając studencki produkt finansowy, często możemy liczyć na nieco korzystniejsze warunki lub udział w ograniczonej wiekowo promocji.

Co jest potrzebne do uzyskania zniżki?

Do skorzystania z wyżej wymienionych zniżek niezbędne jest posiadanie ważnej legitymacji studenckiej. Jej ważność jest przedłużana co semestr w sekretariacie uczelni. Nie warto zostawiać legitymacji w sekretariacie na dłużej – żaden inny dokument, nawet taki, z którego wynika, że jesteśmy studentami, nie uprawnia do zniżki (kontrolerzy nie honorują np. indeksów).

Karty studenckie

Na podstawie uczelnianej legitymacji studenckiej możemy wyrobić również kartę ISIC lub EURO26. To międzynarodowe karty, które zapewniają nam ubezpieczenie oraz zniżki w punktach handlowych i usługowych (hostele, sklepy, restauracje, obiekty sportowe) na całym świecie oraz pozwolą zapłacić mniej za bilet wejściowy do muzeum, czy za transport. Ceny za okazaniem karty ISIC lub EURO26 są niższe najczęściej o 30, 40 procent.

Dużą zaletą wspomnianych kart jest to, że przydadzą Ci się również podczas wyjazdów zagranicznych, bo oprócz ubezpieczenia dają również dostęp do dużej liczby zniżek – na komunikację miejską, w muzeach, kinach, restauracjach i sklepach. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszych artykułach o EURO26 i ISIC.

Pytaj o zniżkę!

Nawet jeśli jesteś w miejscu, co do którego nie jesteś przekonany, czy oferuje na przykład tańsze bilety dla studentów, zapytaj o to. Bardzo często zdarza się, że prywatne firmy, mimo, że nie eksponują informacji o zniżkach dla studentów, mają w swojej ofercie tańsze wejściówki za okazaniem legitymacji.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

Agnieszka Zakrzewska, kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 21.08.2017 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.