Ulgi i zniżki studenckie – czyli studiowanie się opłaca

Nie dość, że studia to jeden z najlepszych okresów w życiu, to jeszcze wiąże się z wieloma przywilejami. Zebraliśmy dla Was najważniejsze i najciekawsze zniżki dla studentów, dzięki którym sporo kasy może zostać w Waszej kieszeni. Jakie zniżki mają studenci? Jakie dokumenty uprawniają do zniżki studenckiej?

Legitymacja studencka
Legitymacja studencka to przepustka do zniżek, fot: kontostudenta.pl

Zniżki dla studentów – dokumenty: legitymacja i mLegitymacja

Podstawowym dokumentem, który otrzymuje każdy student, jest legitymacja studencka wydawana przez uczelnię i to właśnie ona jest przepustką do zniżek, potwierdzając jednocześnie nasz status studenta.

Jest ona dostępna zarówno w formie tradycyjnej (plastikowej karty), jak i elektronicznej, która nosi nazwę mLegitymacja i jest częścią aplikacji mobilnej mObywatel. Działa ona tak, jak tradycyjny dokument, a pokazując ją na ekranie smartfona potwierdzisz, że jesteś studentem oraz skorzystasz z ulg i zwolnień. Możesz ją aktywować poprzez zeskanowanie kodu QR otrzymanego od uczelni oraz wpisanie kodu aktywacyjnego.

Podróże

Studentom przysługują przede wszystkim duże ulgi na podróże u państwowych przewoźników. Ich wysokość reguluje prawo, a konkretnie ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Dla studentów, którzy zdecydują się na podróż pociągiem osobowym, pospiesznym i ekspresowym przewidziano ulgę w wysokości 51% na bilety jednorazowe i miesięczne.

Studenci podróżujący autobusem (publiczny transport zbiorowy autobusowy) również mogą liczyć na zniżkę 51%, ale co istotne, ustawa reguluje tylko niższą cenę dla biletu miesięcznego. Kwestia ulgi na pojedyncze przejazdy leży w gestii przewoźników.

Dokładnie połowę taryfowej stawki za bilet zapłacą pasażerowie komunikacji miejskiej, legitymujący się ważną legitymacja studencką. Zniżka dotyczy zarówno biletów jednorazowych, jak i okresowych.

Do wyżej wspomnianych ulg ustawowych są uprawnieni studenci do ukończenia 26. roku życia, posiadający ważną legitymację studencką.

Niestety, zniżek dla studentów nie ma we FlixBusie, jednym z najpopularniejszych prywatnych przewoźników w Polsce. Oferuje on jednak bilety w promocyjnych cenach, jeśli kupujesz je z wyprzedzeniem; czasem również pojawia się kilkunastoprocentowa zniżka dla posiadaczy kart studenckich (ISIC, Euro26). Podróżując liniami prywatnych przewoźników po prostu zawsze pytajmy, czy możemy kupić bilet w obniżonej cenie za okazaniem legitymacji.

Zniżka dla studentów w PKP

Wybierając podróż pociągiem, student może liczyć na 51% zniżki, a do jej uzyskania wystarczy ważna legitymacja studencka. Co ważne, ulga łączy się z promocjami, dzięki którym podróż pociągiem PKP Intercity będzie na miarę studenckiej kieszeni.

Planując podróż z wyprzedzeniem, możesz skorzystać z taryfy Promo, która przewiduje pulę miejsc w obniżonych cenach. Im wcześniej kupisz bilet, tym większa szansa na większą zniżkę, choć PKP Intercity zmieniło zasady i teraz bardziej, niż czas zakupu biletu, liczy się popularność danego pociągu. Oznacza to, że wybierając pociąg o nieco mniej popularnej godzinie, mamy dużo większą szansę na bilet w promocji.

Studenci, którzy upolują najtańszy bilet z puli Super Promo za podróż pociągiem Pendolino z Warszawy do Trójmiasta, Krakowa czy Katowic zapłacą jedynie 24 zł, do Wrocławia 29 zł, a do Jeleniej Góry niecałe 39 zł. Dzięki temu, że ulga studencka łączy się z promocjami oferowanymi przez PKP Intercity, podróżowanie po Polsce koleją będzie z pewnością najtańszym sposobem transportu.

Jednak z powodu rosnących kosztów transportu PKP podniosło ceny biletów. Bilet w Express Intercity Premium (EIP), czyli Pendolino, zdrożał średnio o ok. 18%. Dlatego tym bardziej warto szukać ofert promocyjnych tuż po rozpoczęciu sprzedaży na dany przejazd (miesiąc wcześniej) oraz pociągów kursujących poza najpopularniejszymi godzinami.

Szukasz dobrego rachunku? Sprawdź Konto Przekorzystne dla Młodych w Pekao z premią 200 zł, Skarbonkami do oszczędzania na własne cele i aż 7% na koncie oszczędnościowym!

Zniżka dla studentów w Ryanair (dla członków Erasmus Student Network)

Studenci posiadający kartę ESN (Erasmus Student Network) mogą kupować bilety lotnicze w Ryanair z 10-procentowym rabatem oraz za darmo zabrać ze sobą 20-kilogramowy bagaż rejestrowany. Bilety ze zniżką przysługują na 4 loty w jedną stronę w danym roku akademickim.

Żeby skorzystać ze zniżki trzeba zarejestrować ESNcard na stronie Ryanair.com. Zniżka dotyczy podróży w trakcie roku akademickiego (od 1 września do 15 czerwca). Aby skorzystać ze specjalnej oferty dla posiadaczy ESNcard, należy zarezerwować lot z co najmniej 28-dniowym wyprzedzeniem.

Zniżka studencka Allegro

Ofertę, która pozwala studentom korzystać z pakietu Smart na preferencyjnych warunkach przygotowało Allegro. Nie dość, że dostajemy pakiet za darmo na 6 pierwszych miesięcy, to po tym czasie roczna cena jest niższa (49,9 zamiast 59,9 zł).

Co konkretnie można zyskać z Allegro Smart! Student:

  • 6 miesięcy za darmo; po pół roku obniżona cena Allegro Smart! Student – 49,90 zł za cały rok.
  • nielimitowane darmowe dostawy do paczkomatów i punktów odbioru za zakupy u jednego sprzedającego od 45 zł; kurierem od 65 zł,
  • Smart! okazje, czyli dostęp do specjalnych ofert w okazyjnych cenach,
  • kody zniżkowe do Multikina, Flixbusa, Heyah, T-Mobile, Profilingua, Strefy Kursów, FreeNow i Legimi.

Z usługi można skorzystać, jeśli masz aktywne konto na Allegro, ważną legitymację (wystawioną na dane właściciela konta) oraz gdy Allegro potwierdzi Twój status studenta.

Allegro Pay

Jeśli natomiast jesteś w pilnej potrzebie zakupowej, a dopiero czekasz na wpłw na swoje konto, możesz bezpłatnie aktywować usługę Allegro Pay, która jest odroczoną metodą płatności. Płacąc za produkty do 30 dni od momentu zakupu nie ponosisz żadnych kosztów, a posiadacze pakietu Smart mogą liczyć na podzielenie płatności na 3 części w ciągu 3 miesięcy za darmo. Dłuższe okresy spłaty wiążą się z oprocentowaniem (aktualne RRSO to 14,93% dla zakupów o wartości 300 zł - 4200 zł). Szczegóły znajdziesz na stronie Allegro Pay.

Kultura i rekreacja

Okazując legitymacje studencką mniej zapłacimy w teatrach, muzeach, galeriach i na koncertach. Zniżki rzadko sięgają aż 50%, ale nawet niewielka ulga pozwoli studentom częściej brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Również prywatne firmy zdają się rozumieć, że studiowanie to ciężki czas dla portfela młodego człowieka. O zniżki studenckie warto zatem pytać również w kinach (zarówno małych, jak i w multipleksach), czy też w parkach rozrywki, nawet wtedy, gdy informacje o zniżce nie są nigdzie wyeksponowane.

W przypadków wielu obiektów muzealnych zwiedzanie może okazać się nawet całkowicie bezpłatne. Warto więc skorzystać z okazji i wybrać się na przykład do Warszawy, odwiedzając przy tym takie miejsca jak Muzeum Powstania Warszawskiego (bezpłatny wstęp w poniedziałki), Galerię Sztuki Zachęta (wstęp wolny w czwartki) czy Muzeum Narodowe (we wtorki wstęp wolny na wystawy stałe). To tylko przykłady, które pokazują, że warto zaplanować zwiedzanie z wyprzedzeniem, sprawdzając na stronie muzeum, w który dzień tygodnia w naszej kieszeni zostanie równowartość ceny biletu.

Cinema City

Cinema City oferuje bilet ulgowy dla studentów, za okazaniem legitymacji (regulamin mówi, że karty Euro26 i ISIC nie upoważniają widza do kupna biletu zniżkowego). Poszczególne kina mogą posiadać różne ceny wejściówek na seanse, jednak przeciętnie bilet ulgowy jest o około 15 do 20% tańszy od normalnego. Przykładowo, to 24 zł zamiast 28 zł.

Oprócz tego dostępna jest promocja „W środę taniej”, w ramach której bilety na seanse w ten dzień można kupić od 16,9 zł.

Multikino

Jeszcze niedawno w Multikinie można było kupić bilety ulgowe, które przysługiwały m.in. studentom. Jednak kino zrezygnowało z podziału na bilet normalny, dziecięcy, dla seniora, ucznia/studenta i obecnie w kinach sieci Multikino obowiązują strefy biletowe: Super Promo, Promo, Standard i VIP. Czym się różnią? Ceny są zależne od lokalizacji miejsca na sali, czyli mówiąc w skrócie, im lepsze miejsce, tym wyższa cena.

Popularne wśród studentów promocje takie jak „Bueno Czwartki” czy „Multiponiedziałki” zostały zawieszone, jednak cyklicznie pojawiają się inne oferty zniżkowe.

Jedną z nich jest specjalna akcja dla posiadaczy Allegro Smart! Student. Jako jeden z partnerów programu Multikino oferuje 25-procentową zniżkę na bilety i ofertę barową, którą można zrealizować za pomocą specjalnych kodów generowanych w aplikacji Allegro.

Aqua Parki i baseny

Korzystanie ze zjeżdżalni, basenów i innych wodnych atrakcji może być świetną rozrywką, ale ma jedną wadę – jest drogie, jak na studencki budżet. Dlatego większość parków wodnych i pływalni w Polsce zdaje się to rozumieć, oferując (oprócz biletów ulgowych) promocje skierowane do studentów. Są one jednak najczęściej dostępne w wybrane dni lub w wybranych godzinach, np. studenckie wtorki za pół ceny w Parku Wodnym w Krakowie, tańsze wejścia w dni robocze do godziny 15 w Łodzi i Wrocławiu. Zatem rozrywkę w wodzie najlepiej zaplanować wcześniej, sprawdzając cenniki i promocje na stronach basenów.

Zniżka dla studentów Apple

Jeśli nosisz się z zamiarem zakupu iPada lub MacBooka, warto wiedzieć, że zarówno w iSpot (czyli u polskiego dystrybutora) jak i w sklepie Apple.com obowiązuje zniżka edukacyjna dla studentów oraz uczniów i nauczycieli.

W ramach tej oferty możemy zyskać 6% rabatu na zakup wybranych sprzętów marki Apple po zaznaczeniu opcji „Aktywuj zniżkę edukacyjną” w sklepie iSpot. Dokumentem uprawniającym do zniżki w przypadku studentów jest legitymacja, której skan dołączamy w koszyku lub wysyłamy mailowo do biura obsługi klienta. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Z kolei na apple.com dostępna jest specjalna zakładka na której prezentowane są produkty dostępne dla studentów z kilkuprocentową zniżką. Biorąc pod uwagę, że komputery i tablety Apple nie należą do tanich, nawet kilka procent rabatu to realna oszczędność dla studenckiego portfela.

Tańszy sprzęt komputerowy

A jeśli szukasz laptopa, komputera stacjonarnego, bądź monitora w jak najniższej cenie, warto zainteresować się sklepami, które oferują sprzęt poleasingowy. Sprzedają one najczęściej używane przez kilka lat, na przykład w dużych firmach, urządzenia, które są wysokiej jakości (markowe) i w dobrym stanie.

Spotify, Apple Music, YouTube Premium – zniżki dla studentów

9,99 zł zamiast 19,99 zł za miesięczny abonament premium dla studentów oferuje Spotify. Aby aktywować promocję należy podać dane swoje i swojej uczelni w systemie weryfikacyjnym SheerID. Z Premium Student możesz korzystać maksymalnie przez 4 lata. Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem.

Bliźniaczo podobną promocję mają również pozostałe popularne serwisy streamingowe, warto więc przed zakupem zajrzeć do cennika i poszukać opcji studenckiej:

  • Apple Music dla studentów (11,99 zamiast 21,99 zł za miesiąc)
  • Deezer (10,99 zł zamiast 21,99 zł za miesiąc)
  • Tidal (50% zniżki na subskrypcje TIDAL HiFi i HiFi Plus)
  • YouTube Premium i YouTube Music (13,99 zamiast 23,99 zł za miesiąc)

Adobe Creative Cloud

Studenci mogą skorzystać ze specjalnego planu edukacyjnego w ramach subskrypcji Creative Cloud od Adobe – dostępu do wszystkich aplikacji pakietu z ponad 45-procentową zniżką. Niższa cena obowiązuje przez całe studia, a po ich zakończeniu subskrybent otrzymuje abonament w edukacyjnej cenie jeszcze przez rok. Photoshop, Illustrator czy InDesign to jedne z wielu produktów Creative Cloud, które będą przydatne studentom przeróżnych kierunków i specjalności.

Internet dla studenta

Dostawcy internetu już dawno dostrzegli, że studenci są bardzo ważną grupą docelową ich usług, która jednak ma bardzo charakterystyczne potrzeby. Przez częste zmiany miejsca zamieszkania podpisywanie długiej umowy nie wchodzi w grę. Z ofert na krótki okres, bądź elastycznych, które można wypowiedzieć z miesiąca na miesiąc, studenci mogą skorzystać praktycznie u wszystkich największych dostawców, np. UPC, Orange, Toya czy Netii.

Jeśli więc przeprowadzasz się do nowego miejsca, w którym samodzielnie musisz zadbać o dostęp do internetu, koniecznie sprawdź na stronach firm studenckie oferty – nie dość, że będą w korzystniejszej cenie, to nie będą wiązać Cię długą umową, a formalności powinny być ograniczone do niezbędnego minimum.

Restauracje

Wiele restauracji i kawiarni (szczególnie sieciowych) ma w swoim menu pozycje, na które można uzyskać rabat za okazaniem legitymacji studenckiej. Czasami więc, zamiast omijać szerokim łukiem miejsca, które wydają Ci się niedostępne dla studenckiego budżetu, zaglądnij na ich strony internetowe i media społecznościowe, żeby sprawdzić, czy znajdziesz w nich zniżkę dla siebie.

Obecnie na rabaty w przedziale od 10 do 20% można liczyć na przykład w restauracjach Olimp, Pasibus, Express Oriental, North Fish, Sevi Kebab czy w kawiarni Costa Coffee.

Sport

Studenckie zniżki na sport mogą być oferowane na dwa sposoby. Po pierwsze – na aktywność fizyczną, czyli na przykład zakup karnetu na siłownię lub fitness, wejścia na ściankę wspinaczkową, czy wypożyczenie sprzętu do paint-balla. Oferta w tym obszarze jest bardzo duża, ponieważ studenci są jedną z najbardziej świadomych grup naszego społeczeństwa i chętnie dbają o swoją formę.

Jednak również ci, którzy wolą raczej oglądać zmagania sportowców, niż brać w nich aktywny udział, mogą liczyć na zniżki dedykowane studentom. Ulgowe bilety wstępu na mecze piłkarskie, koszykówki, czy inne wydarzenia są normą w zdecydowanej większości klubów, chcących przyciągnąć jak najwięcej widzów na stadion.

Księgarnie i inne sklepy akademickie

Podręczniki akademickie to spory wydatek, dlatego wielu studentów omija księgarnie szerokim łukiem i korzysta z kserowanych materiałów. Dlatego duże księgarnie i inne sklepy, które chcą przyciągnąć studentów (np. sklepy papiernicze), często oferują kilku, a nawet kilkunastoprocentowy rabat za okazaniem legitymacji studenckiej. Dlatego przed zakupem niezbędnych książek zawsze warto zorientować się, która księgarnia ma prostudenckie nastawienie.

Banki

Bardzo często również instytucje finansowe oferują bonusy studentom i młodym ludziom. Chodzi przede wszystkim o konta bankowe dla studentów i młodych, które po pierwsze mają preferencyjne warunki (zwolnienie z opłat), a nierzadko również premie pieniężne (nawet kilkaset złotych) za otwarcie rachunku i spełnienie prostych warunków aktywności.

Karty studenckie

Na podstawie uczelnianej legitymacji studenckiej możemy wyrobić również kartę ISIC lub Euro26 (choć w przypadku tej drugiej są również warianty dla osób nie będących studentami). To międzynarodowe karty, które zapewniają nam ubezpieczenie oraz zniżki w punktach handlowych i usługowych (hostele, sklepy, restauracje, obiekty sportowe) na całym świecie oraz pozwolą zapłacić mniej za bilet wejściowy do muzeum, czy za transport. Ceny za okazaniem karty ISIC lub Euro26 są niższe najczęściej o 20, 30 procent.

Dużą zaletą wspomnianych kart jest to, że przydadzą Ci się również podczas wyjazdów zagranicznych, bo oprócz ubezpieczenia dają również dostęp do dużej liczby zniżek poza Polską – na komunikację miejską, w muzeach, kinach, restauracjach i sklepach. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszych artykułach o Euro26 i ISIC.

Pytaj o zniżkę!

Nawet jeśli jesteś w miejscu, co do którego nie jesteś przekonany, czy oferuje na przykład tańsze bilety dla studentów, zapytaj o to. Bardzo często zdarza się, że prywatne firmy, mimo, że nie eksponują informacji o zniżkach dla studentów, mają w swojej ofercie tańsze wejściówki, produkty i usługi za okazaniem legitymacji.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

Krzysztof Gibek, kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 02.01.2024 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.