Obowiązkowe ubezpieczenie na Erasmusa – co wybrać?

Niektóre uczelnie, oprócz wymogu posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, wymagają również od swoich studentów wyjeżdżających na wymianę w ramach programu Erasmus obowiązkowego posiadania ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jakie ubezpieczenie jest najbardziej korzystne dla studenta?

Legitymacja studencka
Ubezpieczenie na Erasmusa - ISIC i Euro 26, fot: kontostudenta.pl

EKUZ a ubezpieczenie

Jadąc na Erasmusa musisz pamiętać, że EKUZ to nie to samo co ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Wspomniana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dowód ubezpieczenia w NFZ, który pozwala Ci uzyskać darmową pomoc medyczną, na mocy porozumienia państw członkowskich UE w obszarze opieki zdrowotnej. Wzór wniosku oraz informacje jak go wypełnić znajdziesz na stronie NFZ.

W jaki sposób możesz wyrobić kartę EKUZ?

  • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ
  • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP
  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
  • pocztą tradycyjną, na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ

Odrębną kwestią jest dodatkowe ubezpieczenie, wymagane przed wyjazdem. To polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli w skrócie NNW. Można ją wykupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym albo zaopatrzyć się w jedną z popularnych kart studenckich. Polisa kupiona w banku lub u tradycyjnego ubezpieczyciela z reguły jest droższa, niż karta studencka, a poza tym nie oferuje zniżek i rabatów. A tych dla posiadaczy kart jest naprawdę sporo. Jakie zatem są możliwości i które ubezpieczenie będzie najlepsze?

Karty EURO26 i ISIC

Wykupienie jednej z kart studenckich, to najpopularniejsza forma ubezpieczenia, jaką wybierają wyjeżdżający na Erasmusa. Karta EURO26 (zobacz nasz artykuł o Euro26) bądź ISIC (zob. artykuł o ISIC) po pierwsze daje Ci wspomnianą już polisę, zapewniającą ubezpieczenie poza granicami Polski, a oprócz tego jest pewnego rodzaju międzynarodowym poświadczeniem statusu studenta i przepustką do zniżek.

Co oznaczają skróty w opisie ubezpieczeń?

  • NNW - ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
  • KL - ubezpieczenie kosztów leczenia
  • KR - ubezpieczenie kosztów ratownictwa
  • OC - ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
  • ASS – assistance, czyli pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego (np. w przypadku zgubienia/kradzieży dokumentów)

Koszt karty Euro26 i ISIC

Karta EURO26 World, zapewniająca ubezpieczenie w Polsce i na świecie (z wyjątkiem USA i Kanady) kosztuje 97 złotych i jest ważna przez rok. Ubezpieczenia wchodzące w skład ochrony to: NNW (w Polsce i na świecie), OC, KL, ASS - trzy ostatnie poza Polską. Przejdź na stronę wyboru kart Euro26 »

Karta ISIC z ubezpieczeniem Świat (z wyjątkiem USA, Kanady Australii i Japonii) kosztuje 105 złotych, ale ubezpieczenie nie obejmuje NNW w Polsce. To ubezpieczenie (jeśli potrzebne) trzeba dokupić za 39 zł (możliwość dokupienia znajduje się na drugiej stronie formularza o kartę). Legitymacja ISIC jest ważna maksymalnie 16 miesięcy od momentu wystawienia (legitymacje ważne są edycjami wrzesień-grudzień, np: 09/2022 – 12/2023). Ubezpieczenia wchodzące w skład ochrony to: NNW, KL i KR. Przejdź na stronę wyboru kart ISIC »

W przypadku ISIC można alternatywnie pomyśleć o wariancie ISIC 360 za 149 zł, z ubezpieczeniem NNW, KL i KR na świecie (bez USA, Kanady, Australii, Japonii i Polski). Karta jest ważna przez rok. Dokupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków również w Polsce kosztuje 39 zł.

Szukasz dobrego rachunku? Sprawdź Konto Przekorzystne dla Młodych w Pekao z premią 200 zł, Skarbonkami do oszczędzania na własne cele i aż 7% na koncie oszczędnościowym!

Którą kartę wybrać

Zaopatrzenie się w jedną z kart studenckich nawet w przypadku, gdy uczelnia tego od Ciebie nie wymaga, to bardzo dobra decyzja. Karta studencka nie dość, że zapewni Ci ubezpieczenie, to pozwoli zaoszczędzić pieniądze w muzeach, restauracjach, czy podczas przemieszczania się. Decyzja o tym, którą kartę wybrać, może zależeć od liczby zniżek, które są oferowane w danym kraju.

Linki do wyszukiwarki zniżek znajdziesz w naszych artykułach z analizami kart (poniżej), a rodzaj i liczba rabatów, na jakie można liczyć zależy przede wszystkim od tego, która karta jest bardziej popularna w kraju, do którego jedziesz. Zanim więc dokonasz zakupu, koniecznie sprawdź, czy w Twoim przypadku więcej zniżek zyskasz kupując EURO26, czy ISIC.

W Europie popularność karty Euro26, a co ważniejsze, liczba rabatów, które dzięki niej można zyskać, jest większa (w większości krajów), niż ISIC. Odwrotnie ma się sprawa w przypadku dalszych podróży, poza Europę – tam bardziej uniwersalną kartą jest ISIC (jej pierwotnym założeniem było funkcjonowanie jako ogólnoświatowa legitymacja studencka).

Warto mieć też na uwadze, że karty ISIC są wydawane 16-miesięcznymi edycjami, które zaczynają się we wrześniu (np. 09.2022 do 12.2023). Ma to swoje plusy i minusy: plusem jest to, że obejmują 16 miesięcy; minusem z kolei jest to, że jeśli będziesz chcieć ją kupić później, w trakcie roku akademickiego, jej ważność i tak skończy się w tym samym czasie. W takim wypadku rozwiązaniem może być zakup wersji ISIC 360 (ważność: 12 miesięcy od zakupu), jednak dostępna jest tylko w jednej opcji, za 149 złotych. Z kolei Euro26 jest ważna rok od momentu jej zakupu, niezależnie od wybranego wariantu.

Więcej na ten temat:

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Erasmus

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 19.09.2022 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.