Metoda 6 słoików – sposób na skuteczne oszczędzanie

Wyjeżdżając na studia, często otrzymujesz przydomek „słoika”. Przede wszystkim dlatego, że Twoje główne wyżywienie na studiach stanowią domowe przetwory przywiezione w szklanych wekach. Jednak kiedy zjesz już wszystko, co przywiozłeś, wykorzystaj słoiki w innym celu. Możesz dzięki nim sprawniej oszczędzać. I nie chodzi tu wcale o zmniejszone wydatki na jedzenie.

Metoda oszczędzania 6 słoików

Oszczędzić można zawsze!

Osoby, które nie posiadają żadnych oszczędności, tłumaczą się najczęściej, że nie mają właściwie z czego odłożyć. Kwoty, którymi dysponują każdego miesiąca, są zbyt małe, aby wystarczyły na wszystkie potrzeby i dodatkowe oszczędności. W niektórych przypadkach być może tak jest – zbyt mała pensja może być niewystarczająca na pokrycie potrzeb kilkuosobowej rodziny. Jednak kiedy ten postulat wysuwa student, który do utrzymania ma jedynie siebie, a pieniądze otrzymuje z reguły od rodziców, to wygląda to na klasyczny przykład szukania wymówki. Potwierdza to Harv Eker, przedsiębiorca, mówca motywacyjny i autor wielu publikacji na temat gromadzenia kapitału. Jest on autorem metody sześciu słoików. Wymyślony przez niego system pozwala zaoszczędzić zawsze bez względu na wysokość środków, jakie mamy do dyspozycji w ciągu miesiąca.

Jedna kwota – wiele celów

Każdy, kto zarządza własnym budżetem, regularnie staje przed dylematem, na co rozsądnie wydawać posiadane pieniądze. Oczywiście oprócz regularnych opłat w grę wchodzą również te związane z edukacją, przyjemnościami czy specjalnymi okazjami. Gdzie zatem tu miejsce na jakiekolwiek oszczędności? Eker wskazuje, że posiadaną gotówkę należy podzielić na sześć podstawowych filarów, na które będzie wydatkowana. Pomysłodawca metody zaproponował, żeby wykorzystać w tym celu właśnie słoiki, do których będą odkładane środki na każdy z wyznaczonych priorytetów. Każde ze szklanych naczyń otrzymuje konkretne przeznaczenie, natomiast środki na dany cel stanowią procentowy udział z całościowej miesięcznej kwoty.

6 słoików Harv Ekera

  • Słoik nr 1 – przyjemności – 10% głównej kwoty
  • Słoik nr 2 – większe zakupy – 10%
  • Słoik nr 3 – edukacja – 10%
  • Słoik nr 4 – inwestycje – 10%
  • Słoik nr 5 – dla innych – 5%
  • Słoik nr 6 – opłaty stałe – 55%

Stałe wydatki, od których nie da się uciec

Chociaż w zestawieniu Ekera słoik, w którym gromadzone są środki na regularne wydatki, jest podany jako ostatni, warto przywiązywać do niego wagę w pierwszej kolejności. Każdy, kto chce skutecznie zarządzać swoimi pieniędzmi, powinien być świadom jak wysokie są stałe opłaty, które musi uregulować. Do tej grupy należą przede wszystkim opłaty za media, lokum, bilety, paliwo, żywność itp. Każdy wydaje na ten cel sporą część swoich dochodów, stąd najwyższe odsetek procentowy kwoty, jaką trzeba na ten cel odłożyć. Przeznaczając określoną sumę do odpowiedniego „słoika”, będzie mieć się pewność, że zawsze zostaną zaspokojone podstawowe potrzeby, konieczne do normalnego funkcjonowania. Z nich nie można zrezygnować, w przeciwieństwie do zakupu książki ulubionego autora czy wyjścia do kina.

Magiczne 10%

Większość słoików w metodzie Ekera ma gromadzić 1/10 całkowitej kwoty, jaką ma dana osoba do wydania w miesiącu. Skąd pomysł na 10%, skoro chociażby jakiekolwiek szkolenie kosztuje o wiele, wiele więcej niż kilkadziesiąt złotych? Wszystko zależy tak naprawdę, z jaką częstotliwością będą wykorzystywane gromadzone środki ze słoików przyjemności, większe zakupy i edukacja. Oczywiście odłożone 10% można zaraz wydać na cokolwiek mieszczącego się w kategorii wyznaczonego celu. Jednak, zamiast wydać pieniądze na nieprzemyślany cel – nie lepiej jest odkładać nieco dłużej? W zależności od wysokości środków, jakimi dysponuje oszczędzający, w ciągu 3-4 miesięcy można zebrać konkretną sumkę. Pozwoli ona dłuższy wyjazd ze znajomymi, nowy komputer czy wykupienie wymarzonego lotu parolotnią. Wprawdzie nikt nie mówi, że nie wolno wykorzystać wcześniej odłożonych pieniędzy na edukację czy przyjemności, jeśli jednak nie ma w danym miesiącu takiej potrzeby i dobrego pomysłu, warto zaoszczędzić te pieniądze, aby móc skorzystać z większych środków w przyszłości.

Inwestycje

Część osób może zastanawiać słoik przeznaczony na inwestycje. Eker zaleca odkładać do niego również 10% miesięcznych środków. Ten słoik służy gromadzeniu oszczędności. Idealną sytuacją byłaby ta, gdyby oszczędzane pieniądze były dodatkowo pomnażane za pomocą różnorodnych inwestycji. Jednak ci, którzy nie znają się na inwestycjach albo po prostu nie mają czasu się tym zająć, mogą ograniczyć swoje działanie do odkładania na oprocentowanym koncie oszczędnościowym, a w przyszłości zainteresować się innymi sposobami pomnażania kapitału, takimi jak fundusze inwestycyjne czy zakup akcji.

Podstawowym warunkiem do zgromadzenia „zaskórniaków” jest systematyczność. Odkładanie 10% miesięcznie nie będzie uciążliwe dla domowego budżetu, a pozwoli na regularne gromadzenie dodatkowej gotówki, a jeśli dodamy do tego magię procentu składanego (odsetki pracują na większy zysk w kolejnym miesiącu), korzyść będzie jeszcze większa. Oczywiście ten system sprawdzi się pod jednym warunkiem: zgromadzone oszczędności nie będą wydane przy pierwszej nadarzającej się okazji lecz rzeczywiście będą gromadzone na przyszłość.

Pieniądze dla innych

Patrząc na pomysł Ekera, może zastanawiać również przeznaczenie słoika pieniądze dla innych. Skoro część osób ma poważne problemy z odłożeniem jakichkolwiek oszczędności dla siebie, to skąd pomysł, aby swoje pieniądze przeznaczać dla innych? W tym przypadku chodzi wyłącznie o odłożenie środków, które będzie można przeznaczyć chociażby na regularne wydatki związane z bliskimi. Dzień Matki, urodziny brata czy parapetówka u przyjaciela to okazje, które warto uczcić skromnym podarunkiem. I chociaż takie okazje nie zdarzają się co miesiąc, warto regularnie odkładać parę złotych na ten cel. Przeznaczając 5% posiadanych środków przez kilka miesięcy pozwoli uzbierać kwotę, za którą będzie można kupić odpowiedni prezent. W przyszłych latach część pieniędzy z tej kategorii warto wydać też w inny sposób, przeznaczając na cele charytatywne.

Pomysł Ekera, Twoje wykonanie

Oczywiście metoda 6 słoików to jedynie mała podpowiedź, w jaki sposób można skutecznie oszczędzać. Szczególnie wtedy, kiedy nie dysponuje się pokaźną nadwyżką pieniędzy. Każdy może ustalić liczbę i udział procentowy swoich słoików. Najważniejsze jest, aby w znalazł się wśród nich ten dedykowany oszczędnościom. Samo szklane naczynie można także zastąpić tradycyjną skarpetą (nie polecamy!) czy kontem oszczędnościowym. Dobrym rozwiązaniem może być otwarcie kilku rachunków do rachunku głównego, na które będą przelewane środki na określone cele. A jeśli ktoś nie otrzymuje jednej dużej kwoty miesięcznie, lecz kilka małych, może ustalić sobie jaki konkretny procent od każdej z nich będzie przeznaczał na oszczędności. Wprowadź procentowy podział swoich pieniędzy i przekonaj się, że to naprawdę ułatwia oszczędzanie.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

Katarzyna Jóźwik, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 31.07.2018 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.