Co to jest konto oszczędnościowe i czy warto je mieć

Konto oszczędnościowe - co to jest

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, który w przeciwieństwie do standardowego ROR-u, używanego co dzień, jest oprocentowany. Dzięki temu do kwoty zgromadzonej na takim koncie co miesiąc dopisywane są odsetki. Ile kosztuje konto oszczędnościowe i czy warto je mieć?

Oszczędności na „zwykłym” koncie?

Rachunek bieżący, z którego wypłacasz pieniądze z bankomatu i którego używasz (lub będziesz używać) na co dzień do wykonywania przelewów, czy płatności internetowych, najczęściej jest oprocentowany jedynie symbolicznie lub nie jest oprocentowany wcale. To znaczy, że nie zarabiasz na posiadanych pieniądzach, ponieważ bank nie dopisuje odsetek do Twoich środków. Jeśli przechowujesz na nim swoje oszczędności, marnujesz pieniądze!

Co trzeba wiedzieć o koncie oszczędnościowym

Zamiast trzymać wszystkie pieniądze na koncie osobistym, nadwyżki finansowe najlepiej jest lokować na koncie oszczędnościowym. Daje to pełną swobodę w dostępie do pieniędzy, ponieważ możesz wypłacić część lub całość w momencie, w którym tego potrzebujesz, bez utraty odsetek – w przeciwieństwie do lokaty. Do kont oszczędnościowych najczęściej nie są wydawane karty płatnicze, a przelewy są płatne – dlatego należy je wykorzystywać bardziej jako skarbonkę, niż podstawowy rachunek. O czym jeszcze należy wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konto oszczędnościowe?

Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest zależne od stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Stopy zależą z kolei między innymi od poziomu inflacji (czyli realnego wzrostu cen) oraz ogólnej sytuacji w gospodarce. Dla uproszczenia można przyjąć, że im niższa inflacja, tym niższe stopy i oprocentowanie depozytów.

Większość banków posiada limity darmowych przelewów z konta oszczędnościowego. Jeśli zamierzasz często zasilać konto osobiste awaryjnymi przelewami z oszczędności, poszukaj banku, w którym wszystkie przelewy własne są bezpłatne.

Odsetki na koncie oszczędnościowym najczęściej naliczane są co miesiąc (kapitalizacja miesięczna). Dzięki temu w każdym miesiącu kwota, od której liczone są odsetki, będzie wyższa – składa się na nią Twój kapitał i już wypracowany procent. To tak zwany procent składany.

Od naliczonych odsetek bank co miesiąc automatycznie pobierze podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), który wynosi 19%. Jeśli więc w danym miesiącu należy Ci się 10 zł odsetek, po potrąceniu podatku na otrzymasz 8,1 zł.

Oprocentowanie konta podawane jest w skali rocznej, bez uwzględnienia podatku. To znaczy, że 3%, o których mówi bank, to odsetki po okresie roku, a nie miesiąca. Aby obliczyć realny zysk, należy także pamiętać o odjęciu kwoty podatku od zysków kapitałowych.

Posiadanie konta oszczędnościowego w tym samym banku, w którym masz konto osobiste nie zawsze jest korzystne – warto sprawdzić oprocentowanie i warunki w innych bankach i przeliczyć, co bardziej będzie Ci się opłacać.

Prowadzenie konta oszczędnościowego powinno być bezpłatne – bank obraca zdeponowanymi przez Ciebie pieniędzmi i im więcej będzie na Twoim koncie, tym więcej na nich zarobi. Dlatego większość rachunków oszczędnościowych nie ma opłaty za otwarcie i prowadzenie.

Czy opłaca się mieć konto oszczędnościowe?

Każdy, kto ma jakiekolwiek wolne środki, powinien zaopatrzyć się w rachunek oszczędnościowy. Nawet, jeśli masz 500 zł lub 1000 zł oszczędności, i obliczysz, że na odsetkach nie zarobisz zbyt wiele, to i tak warto złożyć wniosek o ten produkt bankowy. Dlaczego? Żeby ułatwić sobie wyrobienie nawyku oszczędzania i żeby pamiętać o tym, że pieniądze muszą pracować. Trzymanie ich pod poduszką lub w skarpecie oznacza realną stratę, ponieważ przez zjawisko inflacji z każdym rokiem będziesz mógł kupić mniej, mimo, że teoretycznie cały czas dysponujesz taką samą kwotą.

Gdzie porównać konta oszczędnościowe?

Żeby sprawdzić, jakie jest aktualne oprocentowanie rachunków oszczędnościowych i dowiedzieć się, co oferują różne banki, odwiedź nasz ranking kont oszczędnościowych. Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje przed podjęciem decyzji.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

Jan Boniecki, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 04.08.2014 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.