Alior Sync – konto osobiste pod lupą

Alior Sync przekształcił się w T-Mobile Usługi Bankowe, a konto osobiste to teraz T-Mobile konto (zobacz) »

Konto internetowe w czystej postaci – z wirtualnym oddziałem, dostępem mobilnym i zwrotem części wydanych przez sieć pieniędzy. Czy opłaca się otworzyć konto w Alior Sync? Czy może dobrze służyć zarówno osobie pracującej, jak i studentowi? Bierzemy pod lupę rachunek osobisty oferowany przez internetowy bank Aliora.

Artykuł archiwalny. Konto osobiste Alior Sync to teraz T-Mobile konto. Aktualną analizę znajdziesz w artykule T-Mobile konto.

Kto może otworzyć konto

Karta do konta Alior Sync
Karta płatnicza Alior Sync, źródło: sync.pl

Konto w Alior Sync może otworzyć samodzielnie każdy, kto skończył 18 lat. Nie jest do tego konieczne spełnienie żadnych specjalnych warunków. Osoby niepełnoletnie (powyżej 13. roku życia) również mogą posiadać konto, ale do podpisania umowy potrzebują zgody rodzica/opiekuna prawnego. Co więcej, małoletni mogą posiadać konto tylko w sytuacji, jeśli rodzic jest klientem Aliora Sync.

Czy muszę mieć regularne wpływy na rachunek?

Bank nie wymaga posiadania stałych wpłat na rachunek i nie obciąży Cię żadną opłatą, jeśli takich wpływów nie zapewnisz. Jednak możliwość otrzymania zwrotu 5% za transakcje internetowe (przeczytasz o tym poniżej), jest uzależniona od traktowania konta w Aliorze Sync jako „głównego rachunku”, czyli otrzymywania na nie wynagrodzenia, stypendium lub emerytury.

Ile kosztuje konto w Alior Sync

 • otwarcie i prowadzenie rachunku: 0 zł,
 • opłata za wydanie karty: 0 zł,
 • opłata za kartę debetową: 0 zł (bez żadnych dodatkowych warunków),
 • zastrzeżenie karty: 0 zł,
 • przelew zewnętrzny przez internet: 0 zł,
 • przelew zewnętrzny zlecony w „wirtualnym oddziale”: 5 zł,
 • wypłata z bankomatów sieci Euronet: 0 zł,
 • wypłata z pozostałych bankomatów w kraju: 0 zł (wszystkie bankomaty w Polsce za darmo),
 • wypłata z bankomatów za granicą: 0 zł,
 • wypłata gotówki w oddziale Alior Banku: 10 zł (traktowana jak wypłata w kasie innego banku),
 • wpłata gotówki we wpłatomacie sieci Euronet: 0,5% kwoty wpłaty, minimum 1 zł (trzy pierwsze wpłaty w miesiącu są darmowe),
 • wpłata gotówki w oddziale Alior Banku: 0,5% wpłacanej kwoty, min. 8 zł.

Rzut oka na fragment taryfy opłat i prowizji pozwala zauważyć, że jest to tani rachunek. Na tle konkurencji wyróżnia się przede wszystkim darmową kartą, bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków (w większości banków użytkowanie karty jest bezpłatne, gdy wydasz miesięcznie określoną kwotę przy jej użyciu). Tym, co może budzić zastrzeżenie osób często dokonujących wpłat gotówkowych na swoje konto, jest opłata za czwartą i kolejną operację we wpłatomacie Euronetu.

Alior Sync – konto studenckie

Konto dla studenta w Sync
Alior Sync oferuje dobre konto studenckie

Rachunek osobisty w Alior Sync śmiało można wykorzystywać jako konto studenckie, mimo, że bank nie ma szczególnej oferty wyłącznie dla studentów. Wszyscy klienci korzystają z konta na takich samych zasadach. Co przemawia za tym, że studenci będą zadowoleni z podpisania umowy z Aliorem? Przede wszystkim brak opłat (za konto i za kartę), brak wymogu zapewnienia regularnych wpłat, dowolność w korzystaniu z bankomatów – zarówno w Polsce, jak i na świcie, a także możliwość korzystania ze zwrotu 5% (gdy na rachunek regularnie wpływa stypendium z uczelni). W naszym porównaniu kont studenckich Alior Sync znajduje się w ścisłej czołówce, przede wszystkim jeśli chodzi o koszty.

Zwrot 5% za transakcje internetowe (cashback)

Płacę z Alior Sync
Płacę z Alior Sync, źródło: payu.pl

Co to jest Cashback w Alior Sync? To oferowany przez bank zwrot części kwoty wydanej w transakcjach przez internet – jeśli należności za zakupy w sieci uregulujesz kartą debetową wydaną do konta lub skorzystasz z szybkiego przelewu „Płacę z Alior Sync” (dostępny w takich systemach płatności jak PayU, Transferuj.pl, Przelewy24, Dot Pay, Pay Pal) na Twoje konto wróci 5% wydanej kwoty. Ale uwaga: zgodnie z regulaminem Cashback przysługuje tylko tym klientom, którzy otrzymują na konto w Alior Sync wynagrodzenie (stypendium z uczelni lub emeryturę/rentę z ZUS). Poza tym, maksymalny zwrot w miesiącu może wynieść 50 złotych, a na przestrzeni roku – 200 złotych. Nie zmienia to faktu, że zdecydowanie lepiej jest otrzymywać od banku pieniądze, niż dopłacać do rachunku – ogromny plus na korzyść analizowanego konta.

Wypłata premii cashback
Wypłata premii, kliknij obrazek, aby powiększyć

Cashback był na początku działalności Alior Sync prawdziwą „perłą w koronie”. W krótkim czasie od wprowadzenia go w życie, maksymalna kwota zwrotu za transakcje w internecie została jednak mocno ograniczona (początkowo można było zyskać nawet 1000 zł miesięcznie, obecnie 200 zł w ciągu całego roku), ale ciągle jest to bardzo atrakcyjna propozycja dla wszystkich internautów – bo komu nie zdarza się przynajmniej od czasu do czasu kupić czegoś w sieci?

Bankowość internetowa

System bankowości internetowej w Aliorze Sync zapewnia podstawowe narzędzia do korzystania z rachunku, a dostępne operacje zostały podzielone na następujące kategorie: rachunki, przelewy, lokaty, menedżer finansów, centrum produktów i narzędzia.

Wykonywanie przelewu, czy doładowywanie telefonu nie powinno sprawić Ci trudności, nawet, jeśli jesteś niedoświadczonym użytkownikiem – formularz jest maksymalnie uproszczony (nieobowiązkowe pola są domyślnie ukryte) i właściwie wyświetla komunikaty jeśli popełnisz błąd lub wpiszesz dane w niewłaściwym formacie.

Przelew - Alior Sync
Formularz przelewu, kliknij obrazek, aby powiększyć
Dashboard - Sync
kliknij obrazek, aby powiększyć

Z kolei menedżer finansów pozwala na kategoryzację transakcji, dzięki czemu łatwiej możesz przeanalizować budżet osobisty. Niestety znaczną część przelewów czy płatności musisz przypisywać samodzielnie – jeśli tego nie zrobisz, grupa „brak kategorii” będzie dominować nad pozostałymi.

Menedżer finansów
Menedżer finansów, kliknij obrazek, aby powiększyć
Reguła menedżera finansów
Reguła menedżera, kliknij obrazek, aby powiększyć

Z poziomu bankowości internetowej możesz też skorzystać z innych produktów banku: pożyczki, karty kredytowej, czy limitu odnawialnego w rachunku. Oferta nie jest niestety spersonalizowana – o czym świadczy choćby to, że posiadacz konta osobistego widzi komunikat zachęcający do otwarcia konta osobistego :) Jeśli jednak będziesz szukać miejsca, w którym możesz otworzyć na przykład konto walutowe, znajdziesz je w zakładce „centrum produktów”.

Osoby chcące inwestować swoje pieniądze, czy to za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych, czy samodzielnie na giełdzie, nie znajdą tu dla siebie odpowiednich produktów. To, że w bankowości internetowej Alior Sync nie jest możliwe otwarcie rachunku maklerskiego, dla wielu będzie sporym minusem.

Aplikacja mobilna

Do zarządzania kontem i wykonywania podstawowych operacji Alior zapewnia aplikację mobilną – Sync Mobile. Trudno jej cokolwiek zarzucić – spełnia swoje zadanie, a przy tym jest przyjazna użytkownikowi (intuicyjna w obsłudze). Druga aplikacja, z której możesz korzystać jako klient Alior Sync (lub Alior Banku), to „Mapa okazji” – czyli kupony zniżkowe do punktów usługowych, restauracji i sklepów, zebrane w jednym miejscu. Jeśli jesteś nią zainteresowany, odsyłamy do artykułu: Mapa okazji – zniżki dla klientów Alior Banku i Alior Sync.

Aplikacja Sync Mobile
Aplikacja Sync Mobile, kliknij obrazek, aby powiększyć
Mapa Okazji
Aplikacja Mapa okazji, kliknij obrazek, aby powiększyć

Alior Sync – największe zalety

Konto osobiste w Alior Sync to aktualnie jeden z najlepszych rachunków osobistych, szczególnie dla osób, które nie odwiedzają bankowych oddziałów. Wszystkie operacje można wykonać samodzielnie przez bankowość internetową lub skontaktować się z pracownikiem banku poprzez wirtualny oddział. Jakie są plusy i minusy posiadania tego rachunku?

 • Brak opłat za kartę debetową
 • Brak wymogu posiadana regularnych wpłat
 • Bezpłatne bankomaty w Polsce i na świecie
 • Cashback – zwrot za transakcje internetowe (5%)
 • Aplikacja „Mapa okazji” ze zniżkami i promocjami
 • 10 przelewów natychmiastowych w miesiącu za darmo

Alior Sync – wady

 • Opłata za każdą czwartą w miesiącu i kolejną wpłatę gotówki na konto
 • Brak produktów inwestycyjnych (giełda, fundusze)
 • Częste zmiany regulaminu programu Cashback
 • Niskie oprocentowanie na koncie oszczędnościowym oraz na lokatach
 • Jak otworzyć konto w Alior Sync

Na stronie banku znajdziesz wniosek o otwarcie konta w Alior Sync – jego wypełnienie jest konieczne i stanowi pierwszy krok w całym procesie. Szczegółowe informacje oraz instrukcję krok po kroku znajdziesz w artykule Jak otworzyć konto w Alior Sync.

Wasze pytania

Z jakich bankomatów mogę wypłacać bez prowizji

Posiadając konto osobiste w Sync możesz wypłacać gotówkę za darmo ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. Nie ma tu żadnych haczyków, ani ukrytych opłat.

Czy mogę wpłacać i wypłacać w oddziale Alior Banku

Alior Sync nie posiada tradycyjnych placówek bankowych – ich rolę przejął wirtualny oddział, do którego można uzyskać dostęp przez stronę banku. Mimo, że Alior Bank jest właścicielem Synca, nie umożliwia on darmowej obsługi kasowej, czyli wpłat i wypłat gotówki. Każda wpłata pieniędzy w oddziale Alior Banku to koszt 0,5% min. 8 zł, natomiast za wypłatę pieniędzy pobierana jest opłata 10 zł.

Jaka karta jest wydawana do konta w Alior Sync

Karta płatnicza
Karta płatnicza

Do konta osobistego standardowo jest wydawana Karta Debit MasterCard PayPass – czyli „debetówka” pozwalająca na płatności w internecie oraz na transakcje zbliżeniowe (kwoty poniżej 50 złotych).

Podczas składania wniosku można również wybrać naklejkę zbliżeniową PayPass – możesz ją przykleić na dowolnym przedmiocie i używać w miejscach przyjmujących płatności zbliżeniowe.

Przejdź na stronę informacyjną konta osobistego w Alior Sync

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Student i bank

Jan Boniecki, Krzysztof Gibek, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 24.01.2014 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.