Karta kredytowa czy pożyczka gotówkowa – co wybrać i jak bezpiecznie pożyczać online
Kolejna część cyklu Kredytowe ABC przedstawia różnice pomiędzy dwiema popularnymi formami pozyskiwania dodatkowych środków, czyli kartą kredytową i pożyczką gotówkową. W jakiej sytuacji korzystniej będzie zaopatrzyć się w kartę kredytową? Kiedy lepiej sprawdzi się pożyczka gotówkowa? Wreszcie jak wygodnie i bezpiecznie pożyczać pieniądze przez aplikację mobilną banku?
Czym się różni karta kredytowa od pożyczki
Zarówno pożyczka gotówkowa jak i karta kredytowa mogą być dobrym sposobem na sfinansowanie dodatkowych wydatków. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się oba produkty, aby wybrać ten najlepiej dopasowany do własnych potrzeb.
Dostępność środków
W przypadku karty kredytowej bank udostępnia Ci limit kredytowy, który odnawia się co miesiąc po spłacie zadłużenia wskazanego na wyciągu z karty. Możesz z niego korzystać kiedy tylko potrzebujesz – na co dzień, w wakacje lub kiedy planujesz kupić coś większego. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że to Ty decydujesz czy korzystasz z limitu, czy nie – jeśli akurat nie masz takiej potrzeby, środki czekają w gotowości.
Gdy bierzesz pożyczkę gotówkową, bank wypłaca Ci od razu całą sumę. To dobre rozwiązanie, gdy potrzebujesz pieniędzy na konkretny cel, np. zakup laptopa, nowego telefonu, opłacenie kursu lub wyjazdu.
Spłata
Spłata karty kredytowej jest bardziej elastyczna, niż spłata rat pożyczki gotówkowej. Sama/sam decydujesz, czy chcesz spłacić od razu całość zadłużenia czy tylko jego cześć (a częściowo korzystać z kredytu na karcie). Jeśli nie masz w danym momencie pieniędzy na spłatę całego zadłużenia – jest na to sposób. W zależności od tego ile możesz i chcesz spłacić w danym miesiącu, limit karty spłacasz w kwocie minimalnej lub w innej kwocie (wyższej niż minimalna), a nawet w ratach.
Pożyczkę gotówkową spłacasz w miesięcznych ratach, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Zawsze możesz wcześniej spłacić część lub całą pożyczkę. Wtedy otrzymasz zwrot części prowizji za udzielenie pożyczki (jeśli taka została pobrana).
Koszty
W przypadku karty kredytowej odsetki naliczane są od wykorzystanej kwoty limitu (jeśli nie spłacisz całości zadłużenia w okresie bezodsetkowym). Banki mogą jednak pobierać opłaty za korzystanie z karty, choć można ich uniknąć. To możliwe, jeśli wybierzesz kartę kredytową, która nie ma opłaty miesięcznej/rocznej lub gdy bank zwolni Cię z opłaty za aktywne korzystanie z karty i spłacisz ją w okresie bezodsetkowym (dotyczy transakcji bezgotówkowych).
Jeśli korzystasz z pożyczki gotówkowej – płacisz odsetki za pożyczony kapitał. Możliwe są także inne opłaty np. prowizja za udzielenie pożyczki. Koszty te są z góry znane i określone w umowie.
Warunki cenowe pożyczek i kart kredytowych zależą od tego, jaką ofertę ma w danym momencie bank. Dlatego, jeśli szukasz najlepszego dla siebie rozwiązania, zawsze dokładnie sprawdź, ile i za co zapłacisz decydując się na skorzystanie z konkretnego produktu.
Okres bezodsetkowy
Wiele kart kredytowych oferuje okres bezodsetkowy, w trakcie którego bank nie nalicza odsetek od wykorzystanego limitu, jeśli cała kwota zostanie spłacona na czas. Należy jednak pamiętać, że okres bezodsetkowy dotyczy wyłącznie transakcji bezgotówkowych. Oznacza to, że jeśli wypłaciłaś lub wypłaciłeś gotówkę z karty bank naliczy Ci odsetki od dnia wypłaty do dnia całkowitej spłaty.
W przypadku pożyczki gotówkowej nie ma okresu bezodsetkowego; odsetki naliczane są od dnia wypłaty pożyczki, do dnia poprzedzającego jej całkowitą spłatę.
Pożyczka gotówkowa czy karta kredytowa?
Niezależnie od tego, czy wybierzesz kartę kredytową czy pożyczkę gotówkową, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu tj. porównaj oferty kredytowe kilku banków oraz oceń, czy będziesz w stanie terminowo spłacać zobowiązanie. Tylko wtedy pożyczone pieniądze staną się środkiem do realizacji celu, a nie dodatkowym obciążeniem.
Pożyczka gotówkowa będzie lepszym wyborem w sytuacji, gdy planujesz jednorazowy, większy wydatek i możesz zaplanować spłatę w stałych ratach przez dłuższy okres.
Z kolei karta kredytowa pełni rolę bufora bezpieczeństwa – jest odpowiednia do zapewnienia sobie płynności finansowej w miesiącach, gdy masz większe (ale z góry nie określone) wydatki. Możesz dzięki niej opłacać zakupy wykraczające poza budżet i mieć ją do dyspozycji na przykład podczas wakacyjnych wyjazdów.
Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniej formy sfinansowania swoich wydatków, dotyczących nie tylko karty kredytowej i pożyczki gotówkowej, znajdziesz w Kredytowym ABC przygotowanym przez specjalistów z Banku Pekao SA.
Pożyczka gotówkowa i karta kredytowa w aplikacji mobilnej
Dzięki skokowemu rozwojowi technologii bankowej, w aplikacji mobilnej jesteśmy w stanie zrobić praktycznie wszystko: od otwarcia konta na selfie, przez płatności telefonem (bez konieczności noszenia ze sobą fizycznej karty), aż do płacenia za parking, bilety komunikacji miejskiej czy autostrady. Podobnie jest z wygodnym pożyczaniem pieniędzy – możesz to zrobić online w apce lub w bankowości internetowej.
Na czym polega pożyczanie w aplikacji mobilnej?
Z pożyczki lub karty kredytowej online, dostępnej w aplikacji mobilnej, możesz skorzystać:
- w banku, w którym masz konto i systematycznie przelewasz na to konto swoje dochody – bank m.in. na podstawie historii Twojego konta może wstępnie wyliczyć Twoją zdolność kredytową i zaproponować pożyczkę gotówkową, kartę kredytową czy limit w koncie, dostosowane do Twoich indywidulanych możliwości.
- w banku lub innej instytucji finansowej, z którymi jeszcze nie współpracujesz (jeśli udostępniają nowym klientom możliwość złożenia wniosku kredytowego w apce).
Aplikacje banków, w których można wnioskować o kredyt, pożyczkę gotówkową lub kartę kredytową, krok po kroku prowadzą przez wniosek: od etapu wyboru kwoty pożyczki/karty kredytowej i okresu kredytowania, przez wprowadzenie danych o uzyskiwanych dochodach i posiadanych zobowiązaniach, aż do etapu akceptacji umowy kredytowej (jeśli dostaniesz pozytywną decyzję kredytową).
Jeśli o pożyczkę gotówkową, kartę kredytową lub limit w koncie wnioskujesz w aplikacji mobilnej i spełnisz wymogi, nie musisz dostarczać dokumentów o uzyskiwanych dochodach. Ocena zdolności kredytowej odbywa się na podstawie weryfikacji wpływów z tytułu dochodów na konto i/lub danych które wpiszesz we wniosku kredytowym.
Czasem może się zdarzyć, że pomimo tego, że składasz wniosek kredytowy online w aplikacji mobilnej, na podpisanie umowy kredytowej bank zaprosi Cię do wybranego oddziału.
Bezpieczeństwo podczas korzystania z kredytów i pożyczek online
Obecnie – już niemal w każdym banku – można wnioskować online o kredyt lub pożyczkę gotówkową. Sprawdź, jak przebiega ten proces i na co warto zwrócić uwagę, aby zadbać o bezpieczne pożyczanie pieniędzy przez internet.
Jak przebiega wnioskowanie o kredyt lub pożyczkę gotówkową online
Wnioskowanie o kredyt, pożyczkę gotówkową lub kartę kredytową przez internet to prosty i szybki proces. Składasz wniosek kredytowy online: w bankowości internetowej, aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej banku.
We wniosku kredytowym wybierasz kwotę, okres kredytowania, wprowadzasz dane o swoich dochodach i zobowiązaniach. Pamiętaj, aby zawsze wpisywać dane zgodne z prawdą, ponieważ ponosisz odpowiedzialność za informacje, które oświadczasz.
Bank ocenia Twoją zdolność kredytową, a następnie informuje o decyzji kredytowej. Jeśli decyzja kredytowa jest pozytywna, kredyt lub pożyczka gotówkowa zostaną uruchomione zdalnie. Zanim jednak do tego dojdzie, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach przed zaakceptowaniem umowy.
Zanim zaakceptujesz umowę kredytową online
Niezależnie od kwoty kredytu lub pożyczki oraz od tego, czy składasz wniosek online, czy w placówce banku – umowa kredytowa, kiedy już ją podpiszesz, stanie się Twoim zobowiązaniem finansowym, z którego będzie trzeba się wywiązać. Dlatego zanim zaakceptujesz umowę kredytową:
- przeczytaj ją do końca i upewnij się, że wszystkie zapisy są dla Ciebie jasne i zrozumiałe,
- sprawdź całkowity koszt kredytu lub pożyczki, czyli to, ile tak naprawdę zapłacisz za pożyczone pieniądze,
- sprawdź, czy w umowie znajdują zapisy, które zagwarantują Ci m.in. prawo do odstąpienia od umowy kredytowej, w ciągu 14 dni od jej podpisania i wcześniejszej częściowej lub całkowitej spłaty kredytu, w każdym momencie trwania umowy kredytowej,
- w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z pracownikiem banku i poproś o wytłumaczenie niezrozumiałych dla Ciebie zapisów.
Jak dbać o bezpieczne bankowanie online?
Oprócz bezpieczeństwa związanego ze zrozumieniem zapisów umowy, musisz też pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego wykonywania operacji finansowych przez internet. Oto zbiór dobrych praktyk zarówno w przypadku wnioskowania o kredyt lub pożyczkę, jak i zakładania konta czy dokonywania płatności online:
- Loguj się wyłącznie osobiście – nie podawaj nikomu loginu i hasła służących do logowania w bankowości internetowej (w przypadku Banku Pekao SA to serwis Pekao24 i aplikacja PeoPay). Przed zalogowaniem zawsze sprawdzaj czy adres strony, na którą chcesz wejść jest poprawny.
- Podczas kontaktów telefonicznych pracownik banku nigdy nie prosi o podanie loginu, hasła lub PIN-u, a logowanie do usług telefonicznych odbywa się zawsze w serwisach automatycznych.
- Zawsze sprawdzaj, czy wiadomość SMS z kodem autoryzacyjnym lub notyfikacja w aplikacji mobilnej jest zgodna z wykonywaną przez Ciebie operacją.
- Ustawiaj silne hasła – z kombinacją dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, które są trudne od odgadnięcia (nie używaj na przykład dat urodzenia czy imion). Hasło powinno być też co jakiś czas zmieniane.
- Używaj blokady ekranu (PIN, odcisk palca, rozpoznawanie twarzy) na swoich urządzeniach mobilnych i wylogowuj się z konta po zakończeniu korzystania z bankowości.
- Korzystaj z programów antywirusowych. Zainstaluj je na swoim komputerze i smartfonie, by chronić je przed szkodliwym oprogramowaniem.
- Regularnie aktualizuj system operacyjny i posiadane oprogramowanie.
- Unikaj logowania się do banku w publicznych sieciach Wi-Fi.
Przestrzeganie tych zasad pomoże Ci ograniczyć ryzyko utraty danych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak dbać o bezpieczne korzystanie z kredytów i pożyczek online będącym częścią cyklu Kredytowe ABC.
Zobacz również:
Pierwszy kredyt lub pożyczka – jak dobrze się do nich przygotować
Kredytowe formalności, czyli zarobki i potrzebne dokumenty
Wypełnij ankietę!
Zobacz także:
Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Dodatkowe pieniądze
materiał partnerski Banku Pekao SA, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 11.07.2024 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas:
Najnowsze artykuły
Najczęściej czytane
polityka prywatności | regulamin serwisu | kontakt
© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.