Tanie podróżowanie – jak nie zbankrutować na wakacjach
Nie trzeba być szczególnie zamożnym, żeby podróżować do najpiękniejszych miejsc Europy i całego świata. Spryt i umiejętność wyszukiwania informacji w internecie na początek zupełnie wystarczą. Jak zorganizować wyjazd marzeń i nie zbankrutować? W jaki sposób zminimalizować koszty wyjazdu? Oto kilka porad.
Cena, jaką zapłacimy za wymarzony wypoczynek, w dużej mierze zależy od umiejętności sprawnego wyszukiwania informacji w internecie. Od ile czasu możemy poświecić na odpowiednią organizację wyjazdu, a także na jaki standard się zdecydujemy. Jeśli jesteś w stanie zrezygnować z komfortowego noclegu i wykwintnych posiłków, znacznie ograniczysz koszty. Jeśli zdecydujesz się na wygodny hotel, przelot drogimi liniami lotniczymi i posiłki w restauracjach, nie ma się co dziwić, że koszty mogą przewyższyć założony budżet. Coraz więcej osób jednak podróżuje po całym świecie za naprawdę małe pieniądze. Jak się im to udaje?
Tani transport
Dotarcie na miejsce stanowi z reguły dużą część kosztów całej wycieczki. Jednak wcale nie musi tak być (o ile nie wybieramy się na drugi koniec świata). Mamy do wyboru kilka możliwości transportu w niskich cenach:
Samolot – o sposobach na zakup tanich biletów lotniczych pisaliśmy już wcześniej, w artykule Jak szukać tanich lotów. Przypomnijmy kilka zasad: bilety rezerwuj z wyprzedzeniem, śledź strony z promocjami, nie wybieraj najbardziej popularnych terminów wypoczynku, unikaj świąt i weekendów, zapoznaj się z wyszukiwarkami lotów.
Własny samochód – jeśli zamierzasz podróżować po Europie, masz sprawne auto i grupę znajomych, która jest chętna na wyjazd, warto zastanowić się nad podróżą samochodem. Koszty paliwa przy podziale na 4 lub 5 osób znacznie maleją, a najbardziej oszczędni powinni pamiętać, że cały bagażnik zapełnić można zapełnić jedzeniem i alkoholem z polskich sklepów.
Carpooling/autostop – jeżeli na wyjazd wybierasz się samemu lub we dwójkę i nie dysponujesz własnym samochodem, warto szukać transportu w serwisach społecznościowych łączących kierowców z pasażerami, takich jak BlaBlaCar czy Carpooling.pl (niedawno zresztą przejęty przez... BlaBlaCar). Kierowcy oferują miejsca w swoich samochodach za określoną, niewielką opłatą. Można w ten sposób dotrzeć do miejsca docelowego lub przejechać jakiś fragment trasy, a przede wszystkim poznać ciekawych ludzi. Nieco bardziej odważne i przebojowe osoby bez trudu dojadą na miejsce również autostopem.
Autokar – rosnąca konkurencja wśród przewoźników autobusowych sprawiła, że coraz częściej bilety autokarowe są sprzedawane w bardzo atrakcyjnych cenach. Najlepszym przykładem jest Polski Bus, który otwiera nowe połączenia do wielu europejskich stolic, a w ramach promocji można je kupić już od kilkunastu złotych.
Kolej – po wprowadzeniu na polskie tory Pendolino, PKP InterCity bardzo mocno walczy o klientów. Jako student musisz pamiętać, że na wszystkie przejazdy (z ważną legitymacją studencką) przysługuje Ci zniżka w wysokości 51%. Do tego promocje takie jak Happy Hours w wieczory i weekendy, czy rabaty za rezerwację biletu z dużym wyprzedzeniem sprawiają, że podróż koleją staje się naprawdę opłacalna, przynajmniej w granicach naszego kraju.
Tani nocleg
Zanim znajdziemy się za granicą, warto wcześniej zorganizować miejsce do spania. W tym celu najlepiej skorzystać z prężnie działających, wyspecjalizowanych w pośrednictwie noclegowym serwisów internetowych: Booking.com, HRS, Hostelworld oraz Airbnb. Można z nich korzystać jako niezalogowany użytkownik, można również utworzyć konto i mieć dostęp do wielu ukrytych, promocyjnych ofert dopasowanych do naszych kryteriów. Rozbudowane filtry pozwalają szukać lokali w określonej przez nas cenie, lokalizacji i standardzie, co znacznie przyspiesza znalezienie optymalnego noclegu. Opcji do wyboru mamy wiele. Zależy jak bardzo zależy nam na zminimalizowaniu kosztów wyjazdu:
Hotel – wbrew pozorom wcale nie musi być to najdroższa opcja. Pod warunkiem, że znajdziesz dobrą promocję (w HRS oferty z etykietą "Exclusive Price" i "Hot", na Booking.com oznaczone symbolem „Okazyjna oferta”). Zniżki sięgają nawet 70% ceny wyjściowej, a niewątpliwą zaletą jest to, że bardzo wiele hoteli daje możliwość bezpłatnego anulowania rezerwacji.
Hostel – tańsza alternatywa hotelu. Często przypomina klimatem schronisko, ale jest to opcja tania i wygodna. Łóżka znajdują się w dużych, wieloosobowych pokojach, do dyspozycji jest wspólna kuchnia i łazienka. Jeśli jedziemy większą grupą możemy wynająć cały pokój, zwiększając tym samym poczucie prywatności, choć podróżnicy korzystający z hosteli bardzo cenią sobie wieczorną integrację i możliwość poznania ludzi z całego świata. W celu wyszukania najlepszych ofert warto odwiedzić np. Hostelworld.com, Hostels.com lub .
Apartament – to świetne rozwiązanie, jeśli wybierasz się na wakacje z większą grupą znajomych. Wspólnie partycypujecie w kosztach wynajmu, które przy podziale np. na 6-7 osób stają się znacznie mniejsze. Apartamenty często wyposażone są w kuchnię dzięki czemu możemy na miejscu przygotowywać posiłki; zapewniają także większą swobodę, niż hostel czy hotel.
Pole namiotowe – jeśli Twój budżet nie pozwala na nocleg w wyżej opisanych miejscach, warto zastanowić się nad możliwością zabrania ze sobą namiotu. Możemy się w niego zaopatrzyć w dyskontach sportowych. Nie jest to spory wydatek, a może służyć przez wiele lat. Ceny na polach namiotowych, zwłaszcza tych na obrzeżach miast i miejscowości turystycznych, są niskie, a do dyspozycji gości oddane jest zazwyczaj całe zaplecze sanitarne.
Wynajmij prywatne mieszkanie – to coraz częściej wybierana opcja, a najbardziej popularnym serwisem pośredniczącym między osobami wynajmującymi swoje pokoje jest Airbnb. Niskie ceny, możliwość osobistego poznania gospodarza, a co za tym idzie również i miejscowych zwyczajów, to największe zalety takiej formy zakwaterowania. Warto także zajrzeć na strony: 9flats.com, wimdu.com.
Couchsurfing – stoi za nim idea bezpłatnego przyjmowania gości z całego świata, należących do wspólnoty couchsurferów. Nie dość, że nie płacisz za nocleg, to jeszcze stoi przed Tobą możliwość poznania ciekawych krajów i ludzi. Jak to działa i jak dołączyć do grona couchsurferów – przeczytaj w naszym artykule CouchSurfing – o co w tym chodzi?
Nie zbankrutuj na miejscu
W wielu miejscach, szczególnie w granicach naszego kontynentu, koszty podróży są mniejsze, niż wydatki na miejscu. Z kolei jeśli chodzi o koszty życia, to przebywając w krajach Europy Zachodniej polski portfel wydaje się wyjątkowo chudy, dlatego jeśli chcesz oszczędzić, trzymaj się jednej zasady – nie zachowuj się jak turysta, co oznacza:
- przygotuj się do wyjazdu, skorzystaj z rad innych podróżników, śledź blogi – na przykład eprzewodnik.com,
- unikaj jedzenia w restauracjach, staraj się gotować samodzielnie,
- jeśli jesteś w dużym mieście, kup bilet dzienny lub kilkudniowy – da Ci to komfort przemieszczania się i zaoszczędzisz na pojedynczych przejazdach,
- jeśli jesteś w mniejszym mieście, rozważ wypożyczenie roweru, zamiast korzystania z komunikacji,
- zaopatruj się na lokalnych bazarach poza centrum miasta. Poza tym, że wydasz mniej, poczujesz dodatkowo klimat miejsca,
- sprawdź, gdzie w pobliżu Twojego noclegu są markety lub dyskonty – znajdziesz w nich produkty po znacznie niższej cenie, niż w małych sklepikach regionalnych,
- nie kupuj pamiątek w centrum miasta,
- zaopatrz się przed wyjazdem w butelkę z filtrem węglowym. Dzięki niej będziesz mógł pić przefiltrowaną wodę z kranu, zamiast kupować napoje, które w miejscach turystycznych lub na lotniskach są wyjątkowo drogie,
- jeszcze w Polsce wyrób kartę EURO26 lub ISIC, która umożliwi Ci zakup tańszych biletów do muzeów i innych miejsc kultury, a czasami również na komunikację miejską.
Podróżowanie nie musi rujnować budżetu. Racjonalnie podchodząc do wielu wyjazdowych kwestii jesteśmy w stanie znacznie zminimalizować koszty wyjazdu, a przy tym zwiedzić wiele pięknych miejsc poznając je od wewnątrz. Kluczem do ograniczenia kosztów jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu i zgromadzenie jak największej ilości informacji –niewiedza kosztuje, a za granicą jeszcze więcej, niż w kraju.
Zobacz także:
Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności
Edyta Sadowska
ostatnia modyfikacja: 03.07.2015 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas:
Najnowsze artykuły
Najczęściej czytane
polityka prywatności | regulamin serwisu | kontakt
© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.