Jak szukać tanich lotów

Nawet studencki portfel pozwala na podróżowanie w najbardziej egzotyczne zakątki świata. Znając sposoby na znajdowanie lotniczych okazji można za grosze zwiedzić zarówno europejską stolicę, jak i odległe miasta na innych kontynentach. Oto kilka porad o tym, jak znaleźć tanie loty i zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Tanie loty - jak szukać
Samolot tanich linii, foto: kontostudenta.pl

Gdzie i kiedy lecieć

Są dwa sposoby przygotowywania podróży. Pierwszy z nich to planowanie z długim wyprzedzeniem. Opcja ta zakłada decyzje, które podejmujemy na kilka miesięcy przed wyjazdem, kiedy bilety lotnicze zazwyczaj są znacznie tańsze albo gdy udało nam się trafić na atrakcyjną promocję. Ten sposób ma dodatkowy atut jakim jest rozdzielenie kosztów całej podróży. Za bilet płacimy bowiem dużo wcześniej niż za noclegi i wyżywienie. Jeśli chcesz polecieć na wyprawę w bardziej odległym terminie, to kluczową kwestią dla znalezienia naprawdę taniego lotu jest:

  • określenie elastycznego czasu w jakim możesz udać się na urlop – mieszczącego się w granicach jednego, dwóch miesięcy,
  • określenie przynajmniej kliku miejsc w których chciałbyś spędzić urlop: znacznie zwiększasz prawdopodobieństwo, że do którejś z wymarzonych destynacji polecisz tanio lub znajdziesz ekstra promocję.

Drugi sposób to podejmowanie decyzji z dnia na dzień. To opcja do osób, które potrafią działać bez długiego zastanowienia. W takiej sytuacji, tuż przed urlopem, już prawie spakowani, śledzimy najważniejsze portale oferujące promocje na loty, a także – co bardzo istotne – strony biur podróży oferujących loty czarterowe – i podejmujemy szybką decyzję, czasem z godziny na godzinę. Dlaczego strony biur? Czasem sprzedają one wolne miejsca w samolotach, gdy te nie mają pełnego obłożenia. To świetna okazja na tanią podróż w egzotyczne miejsce.

Gdzie szukać tanich lotów

Tanie loty - gdzie szukać
Wyszukiwarka tanich lotów (Skyscanner), grafika: kontostudenta.pl

W sieci znajdziemy co najmniej kilka (godnych uwagi) polskich portali, wyspecjalizowanych w wyszukiwaniu okazyjnie tanich biletów lotniczych, a nawet w opracowywaniu pomysłów na całe wycieczki, razem z zakwaterowaniem. Pojawiają się one wraz ceną, jak i z terminami w jakich możliwy jest zakup tanich lotów. Do najbardziej znanych i najczęściej publikujących należą:

Jeśli masz określone preferencje co do kierunku podróży lub wolisz samodzielnie przeszukiwać oferty tanich lotów, możesz skorzystać z wyszukiwarek. Aktualnie prym wiodą:

Korzystając z wyszukiwarek warto włączyć prezentację harmonogramu lotów na cały miesiąc, ponieważ znacznie upraszcza to znalezienie najtańszych opcji.

Szukanie tanich lotów – porady

W samodzielnym wyszukiwaniu musisz znać kilka mechanizmów, jakie rządzą kształtowaniem się cen biletów i trzymać się sprawdzonych zasad:

  • wybieraj loty w środku tygodnia – w weekendy bilety są z reguły najdroższe,
  • nie planuj wyjazdu w terminie wakacyjnym oraz świątecznym (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Nowy Rok, długie weekendy – majowy, czerwcowy) – wtedy obłożenie w samolotach jest największe, a co za tym idzie, bilety najdroższe,
  • na czas dalszych podróży wybieraj okres pomiędzy styczniem a czerwcem oraz wrześniem i listopadem – znacznie mniej osób wtedy podróżuje,
  • nie skupiaj się wyłącznie na lotach bezpośrednich – lot z przesiadką może być zdecydowanie tańszy,
  • linie lotnicze też się czasem mylą, błędnie ustalając cenę danego lotu – takie pomyłki można wykorzystać, błyskawicznie decydując się na zakup. Najczęściej bilety kupione po „okazyjnej” cenie są respektowane, a linia bierze winę na siebie,
  • od czasu do czasu wyczyść historię przeglądania i usuń pliki cookies. Linie lotnicze są sprytne i czasem wyświetlają wyższą cenę za bilet osobom, które były już na stronie,
  • bilety najlepiej kupować w nocy i w środku tygodnia. Ceny mogą rosnąć w weekendy, kiedy większość z nas ma więcej czasu na wyszukiwanie celów podróży,
  • jeśli chcesz lecieć do egzotycznych krajów, szukaj lotów z większych europejskich portów lotniczych jak: Londyn (Heathrow), Paryż (Charles de Gaulle), Frankfurt, Amsterdam (Schiphol). Do tych miast najczęściej z Polski dolecimy tanimi liniami, a bilety w odleglejsze kraje z tych miejsc będą tańsze,
  • warto dowiedzieć się, czy linia lotnicza nie oferuje zniżek studenckich na bilety. Te informacje mogą mocno ukryte na stronie, dlatego wykonanie telefonu do przewoźnika przed zakupem może okazać się dobrym pomysłem.

Transfer z lotniska do miasta

Sam lot to nie wszystko. Liczy się także odległość lotniska od miejsca docelowego – do kosztów należy doliczyć także przejazd z lotniska i z powrotem. O ile w Polsce zazwyczaj transfer nie zrujnuje naszego portfela (duża konkurencja, transport miejski, busy, kolejki podmiejskie na lotniska), o tyle poza granicami możemy już słono zapłacić za dojazd do większego miasta z portu lotniczego. Nierzadko są to odległości rzędu 50 km, a nawet 100 kilometrów. Sprawdź, czy na dane lotnisko kursuje komunikacja miejska. Jeśli nie, dowiedz się, który przewoźnik zapewni Ci transport i w miarę możliwości kup bilet on-line.

Koszty bagażu

Wylatując na długie wakacje najczęściej nie mamy wyboru – konieczne będzie zabranie dużej walizki. Co innego, gdy planujemy krótki, kilkudniowy wypad. Warto wcześniej zaopatrzyć się w walizkę, której wymiary idealnie pasują do luku bagażowego, żeby móc latać jedynie z bagażem podręcznym. To szczególnie istotne w tanich liniach, gdzie bilet nie jest drogi, ale za wszystko inne trzeba dodatkowo zapłacić. Duży bagaż najczęściej kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

Edyta Sadowska, Krzysztof Gibek
ostatnia modyfikacja: 01.07.2015 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.