Na czym nie warto oszczędzać?

Wielu z nas zmuszonych jest szukać studenckich oszczędności wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Ważne jest jednak, żeby ciąć wydatki z głową. W ostatecznym rozrachunku oszczędzanie w niektórych sytuacjach może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Żywność, czyli codzienny obiad

Drobne dzienne wydatki są trudne do ograniczenia. Gdy studenci zabierają się za ich cięcie, najczęściej na jakości traci jedzenie. A to błąd, bo o ile rzeczywiście czasem znaleźć można tańsze odpowiedniki droższych produktów, to żywienie się byle czym w dłuższej perspektywie na pewno nie będzie zbyt korzystne dla studenckiego zdrowia. W niektórych stołówkach i barach mlecznych, których z reguły nie brak przy akademikach i uczelniach, cały obiad, czyli zestaw dnia zjeść można w granicach dziesięciu złotych, a jego jakość wcale nie musi być tak niska, jak cena.

Zdrowie

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że zdrowie to jedna z najważniejszych wartości w naszym życiu. Wiele młodych osób bagatelizuje jednak problemy zdrowotne odkładając wizyty u lekarza, nie wykupując przepisanych leków, czy po prostu żywiąc się tłustymi, wysoko przetworzonymi produktami. Nie oszczędzaj na zdrowiu, bo mimo, że dziś czujesz się dobrze, prędzej, czy później poczujesz negatywne skutki takiego postępowania.

Komunikacja

Ze studenckiego doświadczenia wynika też, że nie warto oszczędzać na komunikacji miejskiej. Jeśli często poruszasz się po mieście autobusem lub tramwajem, najlepiej zaopatrzyć się w bilet miejski. To wydatek około 50 zł na miesiąc. Masz wtedy komfort, że możesz dojechać w każde miejsce miasta, nie ponosząc dodatkowych kosztów. Jeśli będziesz jeździł na gapę, zapewne staniesz się bardziej nerwowy i ostatecznie (jeśli nie będziesz mieć dużej porcji szczęścia), za mandaty zapłacisz więcej, niż za bilet. A patrząc na szybko rosnące ceny biletów jednorazowych w największych polskich miastach łatwo dojść do wniosku, że ich kupowanie na codzienne trasy w ogóle się nie opłaca. Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na zakup biletu miesięcznego, zaopatrz się w rower! To znakomity środek transportu na wszystkie nie-zimowe miesiące.

Języki obce

Jeśli wahasz się co zrobić: kupić nowe ciuchy lub telefon albo zapisać się na kurs języka, bądź pewny, że solidna nauka angielskiego, francuskiego, niemieckiego, czy jakiegokolwiek innego języka, zaprocentuje w przyszłości. Jeśli kurs potraktujesz jako inwestycję w siebie, a do tego uzupełnisz ją na przykład wyjazdem na Erasmusa, zyskujesz duży atut na rynku pracy. Dobra znajomość języka obcego sprawi, że po pierwsze łatwiej będzie Ci zdobyć pracę, po drugie więcej będziesz w stanie w niej zarobić. Warunek jest jeden – musisz poważnie traktować swoje obowiązki w szkole językowej. Studia to naprawdę znakomity czas na naukę języków!

Wyjazdy zagraniczne

Erasmus, czy inna wymiana zagraniczna lub po prostu sam wyjazd do innego kraju, wiąże się rzecz jasna z pewnymi kosztami. Koszty te jednak, podobnie jak w przypadku omówionej wyżej nauki języków, są inwestycją w Twoje przyszłe losy. Po pierwsze kilkumiesięczny pobyt w innym kraju kształtuje umiejętności, których nie zdobędziesz w Polsce. Po drugie daje możliwość praktycznego użycia języków obcych w najróżniejszych sytuacjach, po trzecie wreszcie pozwoli Ci zbudować sieć kontaktów, które ciężko przeliczyć na pieniądze. Wniosek jest więc prosty: nie odmawiaj sobie zagranicznych wojaży.

To oczywiście tylko przykładowy zestaw "rzeczy", na których oszczędzać nie warto. Zapewne sam najlepiej potrafisz ocenić, co jest dla Ciebie ważne, a co mniej – co za tym idzie z czego jest Ci łatwiej zrezygnować. Pamiętaj jednak, że czasem pozorne oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej wcale nie przynoszą wymiernych korzyści, a działają wręcz odwrotnie. A w przypadku niektórych rzeczy, jak na przykład sprzętu AGD i elektroniki, powiedzenie "co tanie, to drogie" sprawdza się w zdecydowanej większości przypadków. Pewnie Wam też kiedyś zdarzyło się kupić tani odkurzacz, myszkę komputerową, czy inny tego typu sprzęt na promocji w supermarkecie, który trzeba było wyrzucić po miesiącu użytkowania...

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 05.07.2013 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.