Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe - jak wybrać

Wydaje się, że wybór najlepszego konta oszczędnościowego powinien być prosty – najwyższe oprocentowanie daje najwyższe zyski. Jednak nic bardziej mylnego. Bardzo ważnymi kryteriami są koszty przelewów, czy choćby zasady przyznawania promocyjnego oprocentowania. Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając dobrego konta do pomnażania oszczędności?

Obowiązek posiadania konta osobistego

Niektóre banki wymagają posiadania konta osobistego do założenia konta oszczędnościowego i do korzystania z promocyjnych odsetek. Co więcej, z niektórych rachunków oszczędnościowych nie da się wykonać przelewów „na zewnątrz”, co samo w sobie generuje konieczność posiadania drugiego rachunku w tym samym banku. Jeśli zależy Ci na „niezależności” konta oszczędnościowego, musisz mieć to na uwadze.

Limity kwot

Przed wyborem konta warto również sprawdzić, jakie są limity kwot do których obowiązuje reklamowane oprocentowanie. Zdarza się bowiem, że szumne 4% z plakatów i bannerów obowiązuje tylko do niewielkiej kwoty, a reszta środków oprocentowana jest zdecydowanie niżej. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której wszystkie środki zgromadzone na koncie pracują na taki sam procent, będący w rynkowej czołówce.

Oprocentowanie standardowe – warunki bez żadnych promocji

Jeśli bank skusił Cię ofertą specjalną, dzięki której na określony czas zyskasz wyższe oprocentowanie, koniecznie sprawdź, ile zarobisz po zakończeniu promocji. Gdzie szukać takich informacji? W tabeli oprocentowania, w rubryce nazywanej często „oprocentowanie standardowe”. Ten odsetek pozwoli Ci łatwo ocenić, czy bank chce przyciągnąć klientów jednorazową akcją promocyjną, czy stawia na długofalowe depozyty. Oczywiście im wyższe oprocentowanie standardowe, tym lepiej.

Oprocentowanie promocyjne i warunki

W przypadku promocji ważne jest oczywiście oprocentowanie, ale także zasady jego przyznawania. Co sprawdzić? Do jakiej kwoty maksymalnej obowiązuje, jakie warunki dodatkowe trzeba spełnić (np. wspomniany wyżej obowiązek posiadania konta osobistego w pakiecie). Bardzo często promocje dotyczą tylko „nowych środków”, to znaczy pieniędzy, które zostały wpłacone na konto już po jej rozpoczęciu. Ma to przyciągnąć jak najwięcej nowych klientów (i środków) do banku.

Kapitalizacja odsetek

Ważna jest też częstotliwość kapitalizacji odsetek – im częściej, tym lepiej, ponieważ odsetki są dodawane do kapitału początkowego i w następnym miesiącu dopisywana jest większa kwota, bo i podstawa się zwiększa. Obecnie standardem w większości banków jest kapitalizacja miesięczna.

Aktualną wysokość oprocentowania i opłat znajdziesz w naszym rankingu kont oszczędnościowych.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

Jan Boniecki, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 04.08.2014 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.