Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego

Wydaje się, że wybór najlepszego konta oszczędnościowego powinien być prosty – najwyższe oprocentowanie daje najwyższe zyski. To jednak mylne założenie. Bardzo ważnymi kryteriami są koszty przelewów poza darmową pulą, czy choćby zasady przyznawania promocyjnego oprocentowania. Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając dobrego konta do pomnażania oszczędności?

Konto oszczędnościowe - jak wybrać

Obowiązek posiadania konta osobistego

Niektóre banki wymagają posiadania konta osobistego do założenia konta oszczędnościowego. To znaczy, że aby skorzystać z promocyjnych odsetek w danym banku, musisz otworzyć również ROR. Nie musi być to problem, ale warto sprawdzić, czy taki rachunek – jeśli nie będzie używany – nie będzie generował kosztów. Jeśli nie zamierzasz z niego korzystać, nie zamawiaj karty płatniczej, bo tu też mogą kryć się potencjalne opłaty.

Z niektórych kont oszczędnościowych w ogóle nie da się wykonać przelewów „na zewnątrz”, co samo w sobie generuje konieczność posiadania drugiego rachunku w tym samym banku.

Limity kwot w oprocentowaniu promocyjnym

Przed wyborem konta warto również sprawdzić, jakie są limity kwot do których obowiązuje reklamowane przez banki, promocyjne oprocentowanie.

Najczęściej wysokie odsetki obowiązują tylko do określonej kwoty, a reszta środków oprocentowana jest zdecydowanie niżej. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której wszystkie środki zgromadzone na koncie pracują na taki sam (wysoki) procent, jednak zdarza się to rzadko. Jeśli więc chcesz umieścić na koncie większą sumę, sprawdź czy nie przewyższa ona limitu, bo nadwyżka będzie gorzej oprocentowana.

Oprocentowanie standardowe – warunki bez żadnych promocji

Jeśli bank skusił Cię ofertą specjalną, dzięki której na określony czas zyskasz wyższe oprocentowanie, koniecznie sprawdź, ile zarobisz po zakończeniu promocji. Gdzie szukać takich informacji? W tabeli oprocentowania, w rubryce nazywanej często „oprocentowanie standardowe”. Sprawdzenie tej pozycji pozwoli Ci łatwo ocenić, czy bank chce przyciągnąć klientów jednorazową akcją promocyjną, czy stawia na długofalowe depozyty. Oczywiście im wyższe oprocentowanie standardowe, tym lepiej.

Oprocentowanie promocyjne i warunki

W przypadku promocji ważne jest oczywiście oprocentowanie, ale także zasady jego przyznawania. Co sprawdzić? Do jakiej kwoty maksymalnej obowiązuje, jakie warunki dodatkowe trzeba spełnić (np. wspomniany wyżej obowiązek posiadania konta osobistego w pakiecie) oraz przez ile miesięcy wyższe odsetki będą naliczane.

Bardzo często promocje dotyczą tylko „nowych środków”, to znaczy pieniędzy, które zostały wpłacone na konto już po jej rozpoczęciu. Ma to przyciągnąć jak najwięcej nowych klientów (i środków) do banku, bądź też zachęcić obecnych do przelania oszczędności z innych banków.

Koszty przelewów

Jeśli konto oszczędnościowe ma służyć po prostu do gromadzenia pieniędzy, a nie do częstego sięgania po nie, ten aspekt nie będzie problemem. Jeśli jednak będziesz częściej posiłkować się oszczędnościami, sprawdź ile darmowych przelewów możesz wykonać na swoje konto osobiste w miesiącu oraz to, ile kosztuje każdy kolejny, poza darmową pulą. To istotne, bo przy wielu płatnych przelewach opłaty za nie mogą znacznie zmniejszyć zysk z odsetek.

Kapitalizacja odsetek

Ważna jest też częstotliwość kapitalizacji odsetek – im częściej, tym lepiej, ponieważ odsetki są dodawane do kapitału początkowego i w następnym miesiącu dopisywana jest większa kwota, bo i podstawa się zwiększa. Obecnie standardem w większości banków jest kapitalizacja miesięczna.

Aktualną wysokość oprocentowania i opłat znajdziesz w naszym rankingu kont oszczędnościowych, a więcej informacji w tym temacie w artykule co to jest konto oszczędnościowe.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 04.01.2023 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.