Zawody przyszłości – co warto studiować
Japonistyka, zarządzanie, pedagogika – te kierunki na wyższych uczelniach wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a o jedno miejsce stara się nawet ponad 20 kandydatów. Jednak czy te kierunki zapewnią absolwentom pracę? Jakie umiejętności będą najbardziej pożądane i jak będzie wyglądał rynek pracy w przyszłości?
Zmiany na rynku pracy
Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie i profesje, które kiedyś cieszyły się zainteresowaniem i gwarantowały stałe zatrudnienie i wysoka pensję – np. górnictwo czy hutnictwo – odchodzą do lamusa. Niektóre z kolei niemal całkowicie wymierają na naszych oczach (na przykład krawiec, czy szewc). Wszechobecna komputeryzacja i automatyzacja procesów produkcji a także rozwój internetu i przeniesienie do sieci wielu podmiotów z sektora handlu i usług sprawiło, że najszybciej rozwijająca się dziedziną gospodarki jest obecnie szeroko pojęta branża IT, czyli technologie informacyjne.
Specjaliści z dziedziny internetu
Informatycy, administratorzy sieci, programiści, graficy, web developerzy – to specjaliści, którzy na brak ogłoszeń o pracę nie mogą narzekać. Dodatkowo wśród zawodów przyszłości pojawiają się nieznane dotąd szerzej specjalistyczne profesje związane z branżą elektroniczną, np. obco brzmiący content manager (osoba odpowiedzialna za treść stron internetowych), coolhunter (analityk trendów rynkowych) czy specjalista cloud computing (odpowiedzialny za tworzenie i administrowanie danymi w tzw. chmurze).
Kierunki zamawiane – praca w strategicznych dla państwa branżach
Również rzut oka na listę tzw. kierunków zamawianych, czyli kierunków studiów współfinansowanych ze skarbu państwa oraz funduszy europejskich pokazuje, że szansę na dostosowanie profilu absolwentów do wymagań rynku pracy oraz nadzieję na przyczynienie się do rozwoju polskiej gospodarki widzi się w matematykach i inżynierach. Nic dziwnego – właśnie dzięki zaawansowanym wzorom i algorytmom mogą rozwijać się nowe technologie, ulepszenia z dziedziny mechaniki, medycyny czy tworzenia innowacyjnych urządzeń i materiałów. Ponadto absolwenci matematyki i pokrewnych kierunków ścisłych często mile widziani są w sektorze finansowym, gdzie bardzo przydają się ich analityczne umiejętności.
Nowe media szansą na pracę dla humanisty
Nie oznacza to jednak, że humaniści są na z góry przegranej pozycji. Owszem – ciężej znaleźć pracę w zawodzie politologowi, czy filozofowi, jednak to absolwenci takich studiów najczęściej dysponują umiejętnością abstrakcyjnego myślenia, analizowania danych i kreatywnością. Coraz częściej słyszy się, że to socjologów potrzebuje rynek do wyciągania wniosków z analizy danych w zgromadzonych Big Data, czyli projektach przetwarzających ogromne ilości informacji o zachowaniach konsumentów. Studiując kierunki humanistyczne najważniejsze jest znalezienie swojej niszy i, oprócz ogólnej wiedzy, również specjalizacja w wąskiej dziedzinie. Kto jeszcze parę lat temu przypuszczał, że dobry specjalista do spraw mediów społecznościowych (social media specialist) będzie pożądany niemal w każdej agencji marketingowej i PR-owej!
Starzejące się społeczeństwo potrzebuje fachowej opieki
Problemy demograficzne, z którymi boryka się Polska w ostatnich kilkunastu latach, znajdą przełożenie na gospodarkę. Oprócz tego, że za kilkadziesiąt lat ludzi aktywnych zawodowo będzie zbyt mało, żeby utrzymać emerytów, będą oni wymagali również specjalistycznej opieki. Potrzebni będą lekarze, rehabilitanci, pielęgniarze i pielęgniarki, a już teraz coraz więcej osób po skończeniu tego typu studiów wybiera dobrze płatną pracę za granicą. Nie jest więc tajemnicą, że szeroko pojęte usługi dla osób starszych w przeciągu kilku najbliższych dekad staną się znaczącą gałęzią gospodarki, która będzie potrzebowała wielu rąk do pracy.
Praca po kierunkach przyrodniczych
O przyszłość mogą nie martwić się również studenci o zacięciu przyrodniczym, którzy swoją przyszłość wiążą z ekologią. Ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną i konieczność dostosowania istniejących rozwiązań, np. przemysłowych, do wymogów ochrony środowiska, zatrudnienie w tej branży znajdzie rzesza specjalistów kończąca kierunki przyrodnicze.
Czy każdy znajdzie zatrudnienie?
Jednak czy to humaniści, czy inżynierowie, czy terapeuci – jedno jest pewne. Niezbędna na współczesnych realiach jest elastyczność, chęć uczenia się nowych rzeczy czy nawet gotowość do przekwalifikowania się. Rynek pracy zmienia się bardzo szybko i szansę na nim mają głównie ci, którzy będą w stanie dotrzymać kroku tym zmianom. Ponadto nie wystarczy tylko przykładać się do studiowania i pozostawać w ramach akademickich podręczników – trzeba na własną rękę zgłębiać dodatkowe informacje i na bieżąco śledzić branżę, w której w przyszłości chce się znaleźć pracę. Jedynie najbardziej aktywne i „głodne wiedzy” osoby zostają później ekspertami w swojej dziedzinie.
Zobacz także:
Agnieszka Zakrzewska, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 14.08.2013 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas:
Najnowsze artykuły
Najczęściej czytane
polityka prywatności | regulamin serwisu | kontakt
© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.