Jakie cechy cenią pracodawcy?

Podczas studiów, oprócz zdobywania wiedzy, możesz posiąść wiele umiejętności i rozwinąć te cechy, które przydadzą Ci się później w staraniach o pracę. Gdy będziesz pisać swoje pierwsze CV z oczywistych względów nie zachwycisz pracodawcy bogatym doświadczeniem zawodowym, ale możesz to zrobić posiadając zestaw cech, które są szczególnie atrakcyjne w danym zawodzie.

Języki obce

Jeśli chodzi o umiejętności, to niewątpliwym atutem będzie znajomość języków obcych. Nawet w firmach, które działają głównie na krajowym rynku mile widziana będzie umiejętność wyszukiwania informacji czy komunikacja w obcych językach. Mniej lub bardziej podstawowa znajomość angielskiego to absolutna podstawa, dodatkowym plusem będzie znajomość również innych języków.

Kluczowe cechy okiem pracodawcy

Cechy i umiejętności w pracy
Jakie cechy są mile widziane przez pracodawcę?

Łatwa komunikacja, i umiejętność szybkiego uczenia się – to kolejne umiejętności, którymi nie pogardzi nasz potencjalny szef. W sondażach pracodawcy wymieniają: uczciwość, lojalność, elastyczność, punktualność oraz silną motywację do pracy jako cechy poszukiwane w każdym zawodzie. Są jednak również cechy szczególnie cenione w konkretnych profesjach. O ile od pracownika agencji reklamowej możemy oczekiwać, że będzie kreatywny, miał szalone pomysły i nieszablonowy sposób myślenia, to na księgowego nadawać się będzie raczej osoba systematyczna, dokładna i dobrze zorganizowana, a na przedstawiciela handlowego osoba przebojowa, wygadana i łatwo nawiązująca kontakty z ludźmi.

Staże, praktyki i dodatkowe aktywności

Również po dodatkowych zajęciach i aktywnościach w czasie studiów pracodawcy oceniają potencjał pracownika. Bo choć o doświadczenie stricte zawodowe w tak młodym wieku trudno, to na pewno dobrze świadczyć będzie o nas, że czas na studiach poświęcaliśmy tylko na studiowanie (i – w domyśle – imprezowanie). Pewne umiejętności można zdobyć tylko w praktyce, dlatego warto na studiach poświęcić czas na działalność w kole naukowym, wolontariat, wszelkie staże i praktyki, bo to dla szefa gwarancja aktywności i inicjatywy potencjalnego pracownika.

Zaprezentuj się we właściwym świetle

Kiedy przyjdzie czas na pochwalenie się przed przyszłym pracodawcą nabytymi przez Ciebie umiejętnościami i rozwiniętymi cechami, pamiętaj o tym, że ani na rozmowie rekrutacyjnej, ani w życiorysie nie należy kłamać. Nie bądźmy skromni – w końcu CV ma przedstawić nas w jak najlepszym świetle – jednak wpisywanie cech, których nie posiadamy, to strzał do własnej bramki. Nawet podczas krótkiej rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca może stwierdzić, czy jesteśmy z nim szczerzy, czy od początku oszukujemy, a taka negatywna weryfikacja na pewno nie wyjdzie kandydatowi na dobre. Więcej na temat tego, jak przygotować dobre CV starając się o pierwszą pracę, przeczytasz w naszym artykule w dziale Praca.

Zobacz także:

Agnieszka Zakrzewska, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 14.08.2013 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.