Jak wybrać konto bankowe dla maturzysty
Konto bankowe będzie Ci potrzebne zarówno, jeśli będziesz kontynuować naukę na studiach, jak i w sytuacji, gdy rozpoczniesz pracę zawodową. Po co? Bez rachunku bankowego nie otrzymasz stypendium, nie dostaniesz wypłaty, czy nie otrzymasz zwrotu podatku z dorywczej pracy. Wybór rachunku dopasowanego do Twoich potrzeb pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.
Na co zwrócić uwagę przed wyborem konta
Zanim wybierzesz najbardziej odpowiednie dla siebie konto, warto poznać kilka wskazówek związanych z porównaniem bankowych ofert. Czym powinien charakteryzować się dobry, darmowy rachunek osobisty?
Po pierwsze, dobre konto studenckie musi być prowadzone za darmo, niezależnie od tego, czy masz regularne wpływy na konto, czy nie. Tu nie może być żadnych „gwiazdek”, gdyż Twoje wpływy będą zapewne nieregularnie, raz będą większe, raz mniejsze, a czasem nie będzie ich w ogóle.
Po drugie, standardem powinny być darmowe przelewy przez internet – również bez żadnych dodatkowych warunków (czyli na przykład wszystkie przelewy za darmo, a nie tylko pięć w miesiącu).
Po trzecie, ważnym kryterium jest wysokość opłaty za kartę i to, jak można jej uniknąć. Są bowiem różne możliwości, dzięki którym możesz zostać z niej zwolnionym; czasem jest to np. wydanie 100 zł przy użyciu karty, czasem wystarczy już jedna transakcja w miesiącu.
To trzy najważniejsze elementy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając swój rachunek osobisty. Pozwolą uniknąć płacenia za podstawowe czynności, do których wykorzystuje się konto. Następny krok to odpowiedź na pytanie, jak zamierzasz korzystać z konta: jak często będziesz płacić kartą, jak często wypłacać pieniądze z bankomatów, wreszcie ile jesteś skłonny zapłacić za kartę płatniczą.
Twój sposób korzystania z konta
Kiedy znasz już podstawowe kryteria wyboru rachunku, zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie ważne. Każdy korzysta z konta we właściwy dla siebie sposób, jedni częściej płacą kartą, inni gotówką. Dla jednych ważna jest więc duża dostępność bankomatów, dla innych tanie korzystanie z karty płatniczej. Znając swoje nawyki, zastanów się, jak ważne są dla Ciebie:
- niska opłata za kartę, niezależnie od tego, czy z niej aktywnie korzystasz, czy nie,
- możliwość wypłaty ze wszystkich bankomatów, bez prowizji,
- możliwość wykonywania przelewów w oddziale banku,
- promocje i oferty dodatkowe związane z kontem.
Skąd wziąć informacje?
Informacje na temat opłat i prowizji dostępne są na stronach internetowych banku, który ma obowiązek podać je do publicznej wiadomości. Czasem jednak przebrnięcie przez obszerny i napisany skomplikowanym językiem dokument jest na tyle czasochłonne, że klienci kierują się jedynie reklamą, rezygnując z poznania korzystniejszych ofert.
Dlatego warto skorzystać z możliwości, jakie daje internet. Rzut oka na ranking kont studenckich pozwoli porównać najlepsze, dostępne aktualnie na polskim rynku oferty i wybrać to konto, które najbardziej trafia w Twoje potrzeby. Bieżąca aktualizacja zestawienia daje pewność, że zawsze można polegać na informacjach w nim zawartych.
Zobacz także:
Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Strefa maturzysty
redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 26.03.2012 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas:
Najnowsze artykuły
Najczęściej czytane
polityka prywatności | regulamin serwisu | kontakt
© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.