Kierunki zamawiane – co to jest i czy warto je studiować?

Informatycy, matematycy, inżynierowie zajmujący się ochroną środowiska czy zastosowaniem fizyki w medycynie. To tylko niektórzy z listy specjalistów, których resort nauki uznał za strategicznie ważnych dla rozwoju gospodarki. Państwo przy pomocy m. in. funduszy europejskich stawia na inżynierów i nauki ścisłe tworząc od 2008 roku kierunki sponsorowane, inaczej zwane zamawianymi.

Na czym polegają kierunki zamawiane?

Więcej pieniędzy na rozwój i zaplecze techniczne

Ścisłe kierunki studiów
Nauki ścisłe, fot: Dan MacDonald/sxc.hu

Żeby zwiększyć liczbę studentów na kierunkach ścisłych i dostosować ofertę edukacyjną do realiów polskiego rynku pracy od 2008 r. maturzyści przy wyborze kierunku studiów mogą zdecydować się na jeden z tzw. kierunków zamawianych. Program finansowany jest z budżetu państwa oraz funduszy strukturalnych UE. Zakłada on m.in. dofinansowanie uczelni, które prowadzą wspomniane kierunki, zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki dla studentów, kursy z języka angielskiego, kursy komputerowe i dostęp do najnowszego oprogramowania, obozy naukowe, zajęcia prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin, zajęcia z profesorami z zagranicy, kursy dające dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia zawodowe, wizyty w przedsiębiorstwach oferujących zatrudnienie absolwentów, nauczanie metodą e-learning, finansowanie udziału studentów w konferencjach naukowo-technicznych.

Stypendia dla studentów

Rok akademicki 2013/2014 jest natomiast pierwszym od rozpoczęcia programu, kiedy to studenci kierunków zamawianych nie skorzystają z tzw. stypendiów motywacyjnych (do tej pory nawet do 50% studentów tych szczególnych kierunków co miesiąc przez cały rok akademicki dostawało od uczelni po 1000zł).

Gdzie można studiować kierunek zamawiany?

Lista kierunków zamawianych oraz uczelni, na których są one dostępne ogłaszana jest co roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tym roku składają się na nią 22 kierunki z 11 szkół wyższych z całego kraju. W roku akademickim 2013/2014 lista wygląda następująco: 

  1. Uniwersytet Warszawski: matematyka, inżynieria nanostruktur, zastosowania fizyki i biologii w medycynie;
  2. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: chemia, matematyka, informatyka;
  3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu: ochrona środowiska, matematyka, informatyka;
  4. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: ochrona środowiska;
  5. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie: fizyka;
  6. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: budownictwo, inżynieria środowiska, ochrona środowiska, matematyka;
  7. Politechnika Śląska: automatyka, robotyka;
  8. Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej: budownictwo;
  9. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej: informatyka;
  10. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie: informatyka;
  11. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach: wzornictwo, budownictwo.

Czy warto studiować kierunki zamawiane?

Do tej pory wielu studentów wybierało kierunki zamawiane, inaczej nazywane kierunkami strategicznymi lub sponsorowanymi, ze względu na wysokie stypendium. Wielu też odchodziło, kiedy okazywało się, że już pieniędzy nie dostają. W tym roku Ministerstwo postanowiło zweryfikować motywacje żaków oraz postawić na tych, którzy mają szansę dofinansowane kierunki ukończyć. W związku z trudną sytuacją na rynku pracy w Polsce oraz bezrobociem dotykającym głównie absolwentów studiów humanistycznych, bardziej perspektywicznym wyborem będą studia techniczne. Nie od dziś mówi się bowiem niedoborze specjalistów np. z branży IT. Jeśli zatem myślisz o studiowaniu informatyki i czujesz, że to zawód dla Ciebie, warto wybrać się na uczelnię, gdzie jest ona kierunkiem sponsorowanym. Zaplecze naukowe takiej uczelni będzie lepsze niż pozostałych, co ma szczególne znaczenie przy kierunkach, w których kluczowe jest korzystanie z nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań.

Mniej stypendiów na kierunkach zamawianych

Jeśli rozważałeś kierunek studiów biorąc pod uwagę tylko ewentualne stypendium, to może warto zastanowić się również nad pozostałymi aspektami studiowania: jak długo wytrzymasz na kierunku, który cię nie interesuje? Czy praca w wyuczonym zawodzie będzie dawać ci satysfakcję? Czy będziesz w stanie konkurować ocenami z kolegami, którzy wybrali dany kierunek z zamiłowania? Pamiętaj, że stypendia za dobre wyniki w nauce dostępne są na każdym kierunku studiów, a dodatkowo można starać się o stypendia za wyjątkowe wyniki sportowe i artystyczne.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Strefa maturzysty

Agnieszka Zakrzewska, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 15.08.2013 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.