Erasmus dla wszystkich, czyli nowa edycja programu Erasmus na lata 2014-2020

W nowym budżecie Unii Europejskiej znajdzie się 19 miliardów euro na rozwój programu wymian studentów i nauczycieli. Erasmus for All, czyli Erasmus dla wszystkich ma być szansą dla 5 milionów Europejczyków, aby kształcić się i szkolić za granicą. To o 2 miliony osób więcej, niż w obecnej edycji programu, która niebawem dobiegnie końca. Jakie są założenia nowego Erasmusa? Co się zmieni?

aktualizacja: Parlament Europejski zdecydował, że program ostatecznie będzie nosił nazwę Erasmus+, a nie Erasmus dla wszystkich. Więcej informacji znajdziecie w artykule: Erasmus+ - program na lata 2014-2020.
Erasmus for all
Logo Erasmus for All

Główną zmianą w stosunku do LLP Erasmus na lata 2007-2013 jest integracja siedmiu oddzielnych do tej pory programów pod jednym szyldem, do czego nawiązuje choćby nazwa Erasmus for All. Unijna komisarz Androulla Vassiliou szacuje, że z programu skorzysta 3 miliony studentów, milion nauczycieli, a 330 tysięcy studentów studiów magisterskich będzie mogło skorzystać z systemu gwarantowania kredytów, co jest nowością w stosunku do LLP Erasmus. Ponadto możliwe będą wyjazdy na praktyki, szkolenia i wolontariat, a Unijni komisarze zapewniają, że będzie to jeszcze łatwiejsze, niż obecnie.

Dzięki kończącej się edycji Lifelong Learning Programme Erasmus, około 400 tys. osób każdego roku mogło podjąć studia, staż, czy praktykę za granicą. Erasmus for All ma zwiększać tę liczbę niemal dwukrotnie, do prawie 800 tysięcy studentów i nauczycieli.  Jak będą wyglądały realne zmiany dla studentów, także tych z naszego kraju?

Wszystko wskazuje na to, że o wyjazd będzie łatwiej – Unia podkreśla, że program ma stymulować szanse edukacyjne i adaptacyjne dla jak najszerszych grup młodzieży. Nie zapowiada się jednak, aby zmianie miał ulec system dofinansowania, w którym grant pokrywa jedynie część kosztów utrzymania. Na wszelkie szczegóły trzeba będzie jednak nieco poczekać, a zapewne dopiero pierwszy wyjazd studentów w ramach nowego programu przyniesie praktyczne odpowiedzi na wszelkie pytania.

Więcej informacji o programie Erasmus for All 2014-2020 znaleźć można na stronie Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/education/erasmus-for-all/

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Erasmus

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 20.12.2011 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.