Erasmus+ program edukacyjny na lata 2014-2020
Od 1 stycznia 2014 r. pod nazwą Erasmus+ będzie działał nowy program edukacyjny Unii Europejskiej. Zastąpi on dotychczas istniejące inicjatywy, w tym Lifelong Learning Programme, w skład którego wchodzi znany wszystkim studentom Erasmus. Co się zmieni i kto będzie mógł skorzystać ze środków wydawanych w ramach Erasmus+?
W budżecie prawie 15 miliardów euro!
Erasmus+ (Erasmus Plus) został powołany do życia w związku z przyjęciem budżetu unijnego na lata 2014-2020. Oznacza to, że przynajmniej do końca 2020 roku o istnienie programu Erasmus i studenckie wymiany zagraniczne można być spokojnym, ponieważ Parlament Europejski przewidział środki na ten cel. A są to środki ogromne, bo aż 14,7 miliardów euro! Nowością są przede wszystkim preferencyjne kredyty dla studentów chcących studiować za granicą.
Trzy główne akcje w ramach programu Erasmus+
Z informacji na temat nowego programu wynika, że Unia położy nacisk na trzy obszary:
- wyjazdy w celach edukacyjnych – według szacunków, na wymianę w ramach Erasmusa wyjedzie nawet 2 miliony studentów, a dodając do tej liczby stażystów, wolontariuszy i nauczycieli – nawet 5 milionów osób.
- współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk – na stronie programu czytamy: „Akcja ta będzie wspierać różne rodzaje działań: partnerstwa strategiczne, w tym projekty sektora młodzieży, sojusze na rzecz wiedzy i sojusze na rzecz umiejętności sektorowych, platformy informatyczne oraz projekty z udziałem krajów trzecich dotyczące szkolnictwa wyższego”.
- wsparcie dla reform w obszarze edukacji – czyli poprawa jakości kształcenia i szkolenia młodzieży, w tym badania, analizy, monitoring wdrażania reform.
Co się zmieni
Oprócz nowej nazwy program będzie realizował poszerzone zadania – Erasmus+ będzie skupiał siedem dotychczas funkcjonujących programów związanych z mobilnością, edukacją i rozwojem młodzieży. Urzędnicy zapewniają, że procedury zostaną uproszczone, a dostęp do środków będzie znacznie łatwiejszy. Mowa tu przede wszystkim o organizacjach i firmach chcących realizować projekty w ramach Erasmusa+.
Pożyczki na studia za granicą
To, co na pewno bardzo ucieszy znaczną grupę studentów również w Polsce, to system pożyczek na studia w innym kraju. Student, który zostanie przyjęty na zagraniczną uczelnię będzie mógł otrzymać kredyt z poręczeniem unijnym, na preferencyjnych warunkach. To jeden z instrumentów, mających obniżyć poziom bezrobocia wśród młodych ludzi.
Jak widać tegoroczne plotki o braku funduszy na Erasmusa okazały się nieprawdziwe, a zaplanowana w budżecie na lata 2014-2020 kwota musi robić wrażenie. Wszystko wskazuje więc na to, że Przewodnik finansowy studentów Erasmusa przygotowany przez KontoStudenta.pl dalej będzie mógł służyć radom wszystkim przygotowującym się do studiów za granicą :)
Więcej informacji na temat programu pod adresem: www.erasmusplus.pl
Zobacz także:
Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Erasmus
Krzysztof Gibek, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 09.08.2011 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas:
Najczęściej czytane
Najnowsze artykuły
polityka prywatności | regulamin serwisu | kontakt
© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.