Konto powiązane z kredytem studenckim – co zrobić, gdy chcesz je zmienić
Decyzja o zaciągnięciu kredytu studenckiego to związanie się z bankiem na dłuższy czas. Często również oznacza korzystanie z innych produktów, jak na przykład z konta osobistego, na które transze kredytu są wypłacane. Doradzamy co zrobić, gdy powiązane z tą preferencyjną pożyczką konto podrożeje albo przestanie spełniać Twoje oczekiwania.
Konto osobiste w pakiecie z kredytem
Bank udzielający kredytu studenckiego wymaga posiadania konta, na które będzie przelewać comiesięczne transze. Jeżeli jeszcze nie posiadasz ROR-u lub posiadasz, ale w innym banku, konieczne będzie otwarcie rachunku znajdującego się w ofercie banku, który udziela Ci kredytu. W tym miejscu należy być czujnym, niestety wielu studentów ciesząc się kredytem nie zastanawia się nad tym, jakie konto jest im oferowane i z jakimi opłatami (teraz lub w przyszłości) się wiąże. Dlaczego to takie ważne?
Numer rachunku zapisany w umowie kredytowej
Numer konta na które miesięczne transze są wypłacane oraz pobierane, gdy przyjdzie czas spłaty, jest zapisane w umowie kredytowej. To oznacza, że nie możesz zamknąć tego rachunku aż do momentu, gdy całość kredytu zostanie spłacona. Jeśli to zrobisz nie informując o tym banku, ten będzie miał podstawy do rozwiązania umowy, a Ty prawdopodobnie staniesz przed koniecznością wcześniejszej spłaty zadłużenia.
Konto na długi czas
Warto pamiętać, że kredyt studencki wiąże Cię z bankiem naprawdę na długo. W maksymalnym wariancie, gdy pobierasz kredyt przez całe studia, od momentu otrzymania pierwszej transzy do spłaty ostatniej raty kredytu minie… 17 lat! Pięć lat wypłacania kredytu, dwa lata karencji, czyli odroczenia spłaty i 10 lat spłacania rat (okres spłaty jest dwa razy dłuższy, niż okres kredytowania). W tak długim czasie może wydarzyć się naprawdę wiele.
Ale dlaczego miałbym zamykać lub zmieniać konto?
Sytuacji, w których zmiana konta będzie bardziej opłacalna, niż ciągłe korzystanie z rachunku otwartego podczas zaciągania kredytu studenckiego może być wiele. Po pierwsze, modyfikacji może ulec taryfa opłat i prowizji – mówiąc wprost, mogą pojawić się podwyżki opłat. Po drugie, mogą zmienić się warunki zwolnień z opłaty za prowadzenie konta lub za kartę płatniczą. Po trzecie wreszcie, warunki prowadzenia konta mogą zmienić się, gdy osiągniesz 26 lat. Jeśli nie posiadasz kredytu studenckiego, sprawa jest prosta – możesz zmienić konto: zamknąć stare i otworzyć nowe w banku, który oferuje rachunek lepiej odpowiadający Twoim potrzebom. Jednak osoby związane z bankiem kredytem studenckim są w trudniejszej sytuacji, ale również mogą podjąć działania, aby pozbyć się uciążliwego rachunku. Jakie?
Co zrobić gdy masz kredyt studencki, a chcesz zmienić konto
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w umowie dotyczącej kredytu studenckiego, oprócz numeru rachunku, jest zapisany również jego rodzaj (typ). Jeśli jest, a Ty chcesz zmienić konto, to konieczne będzie sporządzenie aneksu do umowy, w którym będzie zawarta informacja o nowym rachunku, z którego pobierane będą raty kredytu. Aneks wiąże się z dodatkową opłatą, ale najczęściej jego sporządzenie jest bardziej opłacalne, niż „utrzymywanie” płatnego konta, z którego w dodatku nie korzystamy.
Jeśli w umowie podany jest jedynie numer rachunku, na który dokonywane są (były) wypłaty transz kredytu, można podjąć próbę konwersji rachunku na inny z oferty banku. Tutaj należy zasięgnąć informacji od doradcy lub samodzielnie sprawdzić w taryfie opłat i prowizji koszt takiej operacji i przeliczyć, czy będzie ona bardziej korzystna. Taka sytuacja jest jednak zdecydowanie mniej kłopotliwa, niż sporządzanie aneksu, ponieważ zmiana typu rachunku nie wiąże się ze zmianą jego numeru. Nie jest więc konieczne wprowadzanie żadnych zmian do umowy.
Przemyślany wybór banku do kredytu studenckiego
Powyższe sytuacje pokazują, jak istotny jest przemyślany wybór banku, do którego zwrócisz się po kredyt studencki. Niestety, jest on oferowany jedynie przez kilka banków w Polsce (ich listę znajdziesz w naszym artykule: Kredyt studencki), co znacznie zawęża Twój wybór. Jednak jeśli zapoznasz się z tym, jakie konta oferuje bank i jakie warunki należy spełnić, aby być zwolnionym z opłat, możesz podjąć znacznie lepszą decyzję. Oczywiście warunki i opłaty najprawdopodobniej ulegną zmianie przez tak długi czas, ale nawet jeśli tak się stanie, po lekturze tego artykułu wiesz, że nie jesteś skazany na posiadanie kosztownego konta.
Zobacz także:
Krzysztof Gibek, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 22.10.2013 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas:
Najczęściej czytane
Na skróty
Najnowsze artykuły
polityka prywatności | regulamin serwisu | kontakt
© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.