Miasta akademickie – gdzie najlepiej studiować
Rozpoczęcie studiów wiąże się dla wielu z pierwszą przeprowadzką z dala od rodzinnego domu. Gdzie zatem wyjechać? Czy wybrać uczelnię najbliżej domu, czy spełnić marzenie o zamieszkaniu w stolicy? A może sala wykładowa z widokiem na Bałtyk? Podpowiadamy gdzie warto studiować.
Dla domatorów najlepsza będzie uczelnia najbliżej domu. Owszem, jeśli mieszkasz w stolicy, czy innym wielkim mieście, to wybór masz ogromny. Jednak również w coraz mniejszych miastach powstają filie uczelni oferujące wybrane kierunki. Jest to jednak w znakomitej większości oferta dla kandydatów na studia zaoczne i wieczorowe.
Warszawa
Największy wybór uczelni i atmosferę wielkiego miasta znajdziesz w Warszawie. Stolica to największy (ponad 80 rozmaitych uczelni, 270 tys. żaków!), ale także najdroższy ośrodek akademicki w Polsce. Za mieszkanie tutaj zapłacisz nawet dwukrotnie więcej niż w Toruniu, czy Rzeszowie, oraz mniej więcej o jedną trzecią więcej niż w Krakowie. To jednak warszawskie uczelnie chwalą się największą liczbą pracujących absolwentów. Na pierwszym miejscu jest Szkoła Główna Handlowa, tuż za nią - Politechnika Warszawska.
Kraków
Najstarszym ośrodkiem akademickim jest Kraków. Najbardziej rozpoznawalną uczelnia tutaj jest właśnie ta najstarsza – Uniwersytet Jagielloński, ale także Akademia Górniczo-Hutnicza. Niepowtarzalna atmosfera stolicy Małopolski przyciąga studentów z całego kraju i z zagranicy. W Krakowie nie będziemy się nudzić - wiele imprez, koncertów, wystaw i festiwali skierowanych jest właśnie do żaków. Nic dziwnego, stanowią pokaźną część mieszkańców Krakowa – jest ich aż 200 tysięcy, a miasteczko akademickie jest największym w Polsce. Ze względu na dużą liczbę oddziałów światowych korporacji, które mieszczą się w Krakowie (IBM, Ernst & Young, Hewlett, Heineken, Deloitte, UBS i wiele innych) miasto to przyciąga również atrakcyjna oferta zatrudnienia.
Wrocław
Atmosferą zachęca również prężnie rozwijający się Wrocław. Nie przypadkiem Stolica Dolnego Śląska została Europejską Stolicą Kultury 2016 – jedno z najważniejszych i najciekawszych centrów kulturalnych w Polsce. Tradycje akademickie sięgają tu początków XIX. Wrocław chwali się głównie ścisłą współpracą miejscowych uczelni (a jest ich 27 – 11 publicznych i 16 niepublicznych) z samorządem oraz z biznesem czyli potencjalnymi pracodawcami. Pieniądze lokują tutaj największe koncerny świata: Google, HP, IBM czy Nokia i Siemens, a fabrykę pod miastem otworzył koreański gigant LG Philips.
Poznań
Co czwarta osoba mijana na poznańskiej ulicy jest studentem. To kolejny ogromny ośrodek akademicki. Ponad 140 tysięcy żaków kształci się na 200 kierunkach na 28 uczelniach, z czego osiem to szkoły państwowe. Co roku mury uczelni puszcza 40 tys. absolwentów. W stolicy Wielkopolski znajduje się największe centrum konferencyjne w Polsce – Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Gdynia i Szczecin
Wiele unikatowych kierunków studiów proponują Akademie Morskie – w Szczecinie i Gdyni. Jeśli chcesz studiować nawigację, górnictwo morskie, czy transport morski, a nawet spędzić semestr na największym polskim żaglowcu Dar Młodzieży to warto wybrać się na północ Polski. Ponadto możliwość mieszkania nad polskim morzem dla niejednego studenta będzie atrakcją samą w sobie!
Zwróć uwagę na poziom i renomę uczelni
Choć atmosfera studiowania to coś bardzo ważnego i nieodłącznie wiąże się z tym szczególnym okresem w naszym życiu, to powinna być mimo wszystko tylko dodatkiem do nauki. Przy wyborze uczelni warto kierować się głównie poziomem uczelni oraz kierunkami studiów jakie oferuje, a także perspektywą znalezienia zatrudnienia.
Zobacz także:
Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Strefa maturzysty
Agnieszka Zakrzewska, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 23.08.2013 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas:
Najnowsze artykuły
Najczęściej czytane
polityka prywatności | regulamin serwisu | kontakt
© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.