Jak gospodarować pieniędzmi na Erasmusie? Poradnik studenta

Co zrobić, żeby w pewnym momencie wyjazdu nie zorientować się, że na koncie nie ma już ani jednego euro? Najprościej mówiąc, trzeba zadbać o wcześniejsze, dobre rozplanowanie wydatków.

Harmonogram wpływów i wydatków

Po pierwsze zastanów się, kiedy i w jakiej wysokości wpływów na konto się spodziewasz. Czy będzie to tylko stypendium Erasmusa, czy też inne stypendia (socjalne, naukowe), a może wypłata z Twojej dotychczasowej pracy. Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że w pierwszych dniach pobytu za granicą będziesz musiał liczyć się z największymi wydatkami. Później będzie już tylko lepiej. Na początku zapłacić musisz za mieszkanie, najczęściej wymagana jest też jednomiesięczna kaucja (tzw. deposit), o ile oczywiście wynajmujesz pokój w mieszkaniu, a nie w akademiku. Ponadto dochodzą wydatki takie jak: bilet miesięczny na komunikację miejską, karta pre-paid do telefonu, karta ESN (Erasmus Student Network), czy Erasmus Card, które uprawniają do zniżek na erasmusowych imprezach i wyjazdach, no i oczywiście produkty potrzebne do przetrwania i zadomowienia się w nowym miejscu. W związku z tym, że na początku z reguły wiemy niewiele, to za niewiedzę trzeba płacić.

Dzienna norma

Planowanie wydatków
Planowanie wydatków, fot: kontostudenta.pl

Kiedy już zastanowisz się ile pieniędzy i kiedy wpłynie na Twoje konto - podziel całkowitą kwotę przez liczbę dni, które spędzisz na obczyźnie. Pozwoli Ci to, oczywiście orientacyjnie, dowiedzieć się ile dziennie możesz wydać, żeby mieć pieniądze na cały wyjazd. Nigdy nie będzie tak, że wydasz dokładnie tyle ile zaplanowałeś - jeśli jednak Twoja dzienna "norma" wynosi 15 euro, a jednego dnia wydasz 25, postaraj się w następnych dniach nieco zaoszczędzić, żeby zrównoważyć bilans. Z własnego doświadczenia wiemy, że jeśli przestaniesz zwracać uwagę na to, ile wydajesz, bardzo szybko będziesz zmuszony do drastycznego cięcia wydatków.

Dodatkowe źródło dochodów

Ciekawą opcją na podreperowanie erasmusowego budżetu jest znalezienie dorywczej pracy. Zatrudniając się na przykład w barze masz możliwość poznania wielu ciekawych osób, zyskania doświadczenia w pracy za granicą, a przede wszystkim zarobienia dodatkowych pieniędzy do swojego grantu. Przy dobrych układach będziesz mógł wrócić do tego samego miejsca choćby w wakacje, tym razem po to, by podreperować swój polski budżet i odświeżyć wspomnienia z Erasmusa.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Erasmus

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 02.04.2012 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.