Konto Jakie Chcę w BZ WBK

Bank Zachodni WBK wprowadził do oferty nowy rachunek osobisty Konto Jakie Chcę, umożliwiający konfigurację ceny usług w zależności od potrzeb klienta. Są dwie wersje nowego konta: dla młodych od 13 do 26 roku życia i „dorosłych”.

Konto Jakie Chcę - BZ WBK
Konto Jakie Chcę w BZ WBK

Warto wiedzieć, że klienci posiadający dzisiaj jakikolwiek starszy typ konta w BZ WBK mogą bezpłatnie zmienić swój rachunek na Konto Jakie Chcę w bankowości internetowej, pozostawiając przy tym stary numer konta, wszelkie zlecenia stałe, polecenia zapłaty itp.

Ile kosztuje Konto Jakie Chcę

W naszej analizie skupimy się na wersji dla osób młodych, między innymi studentów. Rachunek można otworzyć bez wychodzenia z domu od 18 lat (młodsze osoby muszą pofatygować się z rodzicem do oddziału), a Koszty Konta Jakie Chcę wyglądają następująco:

 • 0 zł za prowadzenie rachunku,
 • 0 zł za wydanie karty debetowej,
 • 3 zł miesięcznie za użytkowanie karty (bez możliwości zwolnienia, opcja domyślna) albo
  5 zł miesięcznie z możliwością zwolnienia z opłaty po wykonaniu 5 dowolnych transakcji bezgotówkowych albo
  5 zł ze zwolnieniem z opłaty po wykonaniu dowolnej liczby transakcji na sumę 500 zł (ważne: zaliczane są także zakupy za pomocą karty mobilnej tzw. HCE);
 • 0 zł za przelewy standardowe przez internet i aplikację mobilną;
 • 2,5 zł za przelew ekspresowy (5 zł po skończeniu 26 roku życia);
 • 0 zł za przelew na numer telefonu BLIK (natychmiastowy);
 • 0,5 zł za Przelew24, czyli opłacanie zakupów internetowych szybkim przelewem (tzw. pay by link);
 • 0 zł za zlecenie stałe (dla starszych: 0,5 zł) i polecenie zapłaty;
 • 5 zł za wpłatę gotówki w oddziale (10 zł dla starszych klientów),
 • 5 zł za wypłatę gotówki w oddziale (10 zł po ukończeniu 26 roku życia),
 • 0 zł za wypłatę ze wszystkich bankomatów w Polsce (po ukończeniu 26 roku życia bezprowizyjne pozostają maszyny własne banku, pozostałe 5 zł za pojedynczą wypłatę);
 • 0 zł za wypłatę gotówki z kasy w sklepie w trakcie zakupów (tzw. cash back; później: 1,5 zł);
 • 0 zł za wypłatę gotówki za pomocą BLIKA z każdego bankomatu posiadającego tę funkcję (bez limitów);
 • 0 zł za wpłatę gotówki we wpłatomacie BZ WBK.
Przejdź na stronę Konta Jakie Chcę »

Konto Jakie Chcę dla młodych

Jak widać powyżej, klienci w wieku poniżej 26 lat nie muszą obawiać się opłat w nowym rachunku. Konto Jakie Chcę zwalnia studentów z prowizji za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz za korzystanie z cash-back, czyli wypłaty gotówki podczas opłacania zakupów kartą w sklepie (bardzo popularne rozwiązanie w sieci sklepów Żabka).

Podobnie młodzi klienci nie zapłacą za zlecenia stałe oraz poniosą niższy koszt przelewu ekspresowego (2,5 zł zamiast 5 zł). Ciekawą opcją jest wybór karty debetowej – klient sam decyduje, z której organizacji płatniczej chce korzystać – VISA czy MasterCard, co jest przydatne w przypadku konkursów, akcji, loterii czy programów rabatowych organizowanych przez wspomnianych wydawców. Dla osoby, która nie ma zamiaru korzystać z programu rabatowego MasterCard czy Visa Oferty, nie ma to większego znaczenia.

Samodzielnie wybierasz opłatę za kartę

Największą nowością jest to, że klient może zdecydować, ile za posiadanie karty będzie płacił. Otóż są dostępne trzy opcje;

 • stała miesięczna opłata za posiadanie karty w wysokości 3 zł, włączona domyślnie, bez możliwości uniknięcia jej lub
 • opłata miesięczna w wysokości 5 zł, której można uniknąć po wykonaniu 5 dowolnych transakcji bezgotówkowych bez określonej kwoty (tę opcję rekomendujemy, można ją aktywować po otrzymaniu plastiku w bankowości internetowej w zakładce „karty”) albo
 • opłata miesięczna w wysokości 5 zł, której również można uniknąć, ale tym razem po wydaniu w sklepach za pomocą karty łącznej kwoty 500 zł miesięcznie (dla osób, które robią zakupy rzadko, ale na duże kwoty).

Zamiast oferować trzy różne rachunki z odrębnymi cennikami kart debetowych, BZ WBK postanowił stworzyć jedno konto, które możemy dopasować do swoich preferencji – działania innych banków pokazały, że prawdopodobnie w tym kierunku będzie zmierzać bankowość w najbliższych latach.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także bezprowizyjne korzystanie z BLIKA – całkowicie darmowe są wypłaty z bankomatów obsługujących kody oraz przelewy natychmiastowe na numer telefonu – kto wie, może już za jakiś czas BLIK na dobre zastąpi plastikowe karty płatnicze.

Płatne operacje w oddziałach

BZ WBK pod względem opłat za korzystanie z wpłat/wypłat w oddziałach nie odstaje od konkurencji i w cenniku Konta Jakie Chcę umieścił prowizję za korzystanie z kas w oddziałach – 5 zł od transakcji. Bezprowizyjne są wszystkie bankomaty w Polsce (do 26 lat) i wpłatomaty należące do banku. Warto zauważyć, że BZ WBK w bankowości internetowej i mobilnej umożliwia klientom czat z doradcą, który pomaga w rozwiązywaniu problemów. Istnieje też możliwość zawierania umów o produkty kredytowe na klik – bez wychodzenia z domu.

Co po skończeniu 26 lat?

Trudno nie zauważyć, że ukończenie 26 roku życia jest dla korzystającego z Konto Jakie Chcę nieco uciążliwe. Otóż po przekroczeniu tej „magicznej” granicy wieku podrożeją przelewy ekspresowe (do 5 zł), wpłaty/wypłaty gotówki w placówce (do 10 zł), a ponadto bezprowizyjne będzie wypłacanie gotówki za pomocą karty debetowej tylko z bankomatów BZ WBK (wypłata z obcego to za każdym razem opłata 5 zł, ale można wykupić pakiet na wszystkie bankomaty w kraju za 7 zł miesięcznie). Po studiach pojawi się też prowizja za wykonywanie zleceń stałych (każde po 50 groszy) i trzeba będzie płacić, jeśli będziemy chcieli wybrać gotówkę podczas zakupów (cash back: 1,5 zł). Także, niestety, chciałoby się rzec, że wraz z młodością kończy się darmowość w tym popularnym banku.

Dodatkowe promocje dla studentów

Klienci posiadający Konto Jakie Chcę mogą skorzystać z promocji zwrotu 1% za opłacanie rachunków przelewem/zleceniem stałym/poleceniem zapłaty z opisywanego konta (prąd, gaz, telefon, internet/TV). Warunkiem udziału w promocji jest zarejestrowanie faktur wystawionych na właściciela konta przez formularz w bankowości internetowej. Istnieje limit kwotowy – maksymalnie w ciągu miesiąca można zarobić 25 zł (czyli suma tych pięciu rachunków musiałaby wynosić zawrotne 2500 zł). Jednak jeśli ktoś płaci standardowo rachunki na poziomie 350-500 zł może odzyskać od 3,5 zł do 5 zł, a to wynagrodzi np. częściowo opłatę za pakiet wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce, który będzie korzystnym rozwiązaniem dla starszych klientów.

Podróżując za granicę można wykupić pakiet bezprowizyjnych wypłat z bankomatów na całym świecie kosztujący 15 zł i ważny przez 10 dni od aktywacji.

Konto Jakie Chcę – czy warto?

Nowy rachunek BZ WBK jest z pewnością ciekawą propozycją dla młodych klientów, głównie ze względu na jego prostotę i wiele bezprowizyjnych możliwości. Problem natomiast zacznie się w momencie ukończenia 26 roku życia, gdy pojawią się opłaty, do których klient z pewnością nie będzie przyzwyczajony. Nowy rachunek wpasowuje się trend panujący na rynku kont osobistych, polegający na płatnej obsłudze w kasach placówek. BZ WBK oferuje zaawansowaną bankowość elektroniczną, umożliwiającą stały kontakt z doradcą oraz zawieranie umów „na klik”. Konto Jakie Chcę jest zatem sporym uproszczeniem i krokiem w kierunku mobilności (świadczy o tym choćby promowanie BLIKA i kart mobilnych). Warto zauważyć, że bank ten ciągle oferuje dla swoich klientów nowe promocje (np. wynagradza regularne oszczędzanie, dokłada powerbank do karty kredytowej czy obniża koszt karty Cinema City Unlimited; swego czasu płacił nawet za korzystanie z BLIKA) oraz chętnie udziela kredytów młodym klientom uzyskującym jakikolwiek dochód.

Przejdź na stronę Konta Jakie Chcę »

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Student i bank

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 19.10.2017 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.