Przekuj swoją wiedzę i umiejętności na pieniądze
Jeśli ciągle nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego sposobu na zarobek, pomyśl o tym, jak wykorzystać to, co studiujesz. A skoro kształcisz się na wyższym poziomie w danej dziedzinie, to znaczy, że jesteś w niej dobry. Trzeba tylko usystematyzować wiadomości, odpowiednio się przygotować i zbadać istniejące możliwości.
Informatyka, elektronika i inne kierunki techniczne
Idealnym zajęciem dla studenta informatyki zdaje się być pomoc komputerowa dla osób, które nie są za pan brat z nowoczesną technologią. Dla studentów bardziej zaawansowanych w kwestiach hardware'owych może to być składanie komputerów, diagnozowanie usterek, czy wymiana zepsutych podzespołów - wiele osób nawet biegłych w obsłudze komputera, nie ma pojęcia o tym, co jest w jego środku. Dla tych, których domeną jest software, możliwości ograniczone są tylko kreatywnością zainteresowanego: począwszy od instalacji i konfiguracji bardziej skomplikowanych programów, wgrywania systemu operacyjnego, do tworzenia prostych grafik, czy stron. Zacząć można od znajomych rodziców, znajomych znajomych itd. Nieco starsze pokolenie nie urodziło się tak jak obecni studenci "z komputerem przy boku", dlatego z pewnością będą częstszymi odbiorcami tego typu usług.
Humaniści
Mimo, że studenci kierunków technicznych są tu w nieco lepszej pozycji, nie znaczy to, że humaniści nie mogą zrobić niczego pożytecznego. Mimo odwiecznych sporów humanistów z reprezentantami kierunków ścisłych prawda jest taka, że tak jak trudno wyobrazić sobie świat bez inżynierów, tak samo trudnym do wyobrażenia jest świat bez humanistów.
Historia, prawo, itp.
Jeśli studiujesz historię lub prawo, śmiało możesz zająć się przygotowaniem licealistów do matury z historii lub WOS-u. Zdawałeś ją na tyle niedawno, że jesteś na bieżąco z materiałem i z samą formą egzaminu. To na pewno duża zaleta w porównaniu z korepetytorami, którzy z nową maturą do czynienia mieli tylko ze słyszenia. A biorąc pod uwagę to, że 20 proc. zdających nie zdało w 2012 roku matury (w 2011 roku było to prawie 25 proc.), zapotrzebowanie na korepetycje nie będzie małe.
Filologia
To samo dotyczy studentów wszelkich filologii. Ponadprzeciętna znajomość języków to duży atut zarówno na etapie studiów, jak i w późniejszej karierze. Zanim zaczniesz jednak pracę, ćwicz swoje zdolności pedagogiczne i zarabiaj jako korepetytor. Podobnie jak w opisanym powyżej przypadku studentów prawa, czy historii, możesz przygotować licealistów do matury. Ponadto coraz więcej osób w wieku Twoich rodziców zmuszonych jest przez nowe wymagania pracodawcy dokształcać się w dziedzinie języków obcych. Wreszcie wartym rozważenia i chyba najciekawszym zajęciem jest oferowanie studentom zainteresowanym wyjazdem na Erasmusa kursów przygotowawczych przed semestrem za granicą.
W obu tych przypadkach możesz (i powinieneś rzecz jasna) zarabiać całkowicie legalnie. Istnieją bowiem firmy, które zrzeszają korepetytorów: Ty podpisujesz umowę z taką firmą, a ona w Twoim imieniu wystawia rachunek za korepetycje. Wystarczy poszperać w sieci, aby dowiedzieć się więcej o tej inicjatywie.
Zobacz także:
Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Dodatkowe pieniądze
redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 02.07.2011 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas:
Najnowsze artykuły
Najczęściej czytane
polityka prywatności | regulamin serwisu | kontakt
© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.