Oszczędzanie po studencku

Tuż po najdłuższych życiowych wakacjach, zaraz po maturach, większość licealistów wybiera się na studia. Często wiąże się to z przeprowadzką do innego, większego miasta. Zasilani skromnymi sumkami od rodziców młodzi studenci przeważnie narzekają na brak pieniędzy. Z pomocą przychodzą codzienne, niezwykle proste sposoby na oszczędzanie.

Studenckie oszczędności
Pusty portfel studenta

Podstawowe wydatki każdego studenta są bardzo podobne. Opłata za stancję, czy też akademik, kupno biletu miesięcznego na komunikację miejską i zakup produktów spożywczych. Niby nie jest to bardzo rozległa lista, ale niestety stanowczo potrafi uszczuplić portfele młodych, chętnych do nauki, a często i również do imprezowego trybu życia 20-latków. Co zrobić, aby pieniędzy wystarczało np. na karnet do siłowni, na aerobik lub wyjście do kina? Odpowiedź jest prosta – czas zacząć oszczędzać.

„Oszczędzanie na jedzeniu”

Zaczniemy od najbardziej podstawowych produktów jakie musisz kupić, aby zaspokoić swoje potrzeby. Najważniejsze z nich, bezwzględnie potrzebne, by przetrwać w dżungli wielkiego miasta, raczkując na drodze do dorosłego życia, jest oczywiście jedzenie.

1. Planuj zakupy

Kupowanie produktów według ściśle określonej listy uporządkuje Twoje zakupy. Chaos towarzyszący niezaplanowanemu kupowaniu produktów spożywczych często kończy się wydawaniem pieniędzy na zbędne słodycze, czy inne kusząco wyglądające łakocie.

2. Rób raz w tygodniu duże zakupy

Zbadaj ile jakich produktów spożywasz w ciągu całego tygodnia i rób, np. w weekend, duże zbiorcze zakupy. Pozwoli Ci to na lepsze gospodarowanie swoją żywnością, a dodatkowo umożliwi Ci to skorzystanie z ciekawych promocji, jakie oferują markety.

3. Sprawdzaj promocje marketów

Duże markety mogą pozwolić sobie na korzystniejsze promocje niż sklepy osiedlowe. Podczas robienia zakupów zbiorczych może okazać się, że zaoszczędziłeś dzięki temu znaczną kwotę.

Oszczędzanie na energii

Kolejną sferą na jakiej możesz oszczędzać to zużycie energii w Twoim lokum. Przy racjonalnym i świadomym korzystaniu z takich urządzeń jak kuchenka gazowa, żarówki lub lodówka możesz co miesiąc zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. Oto sposoby:

1. Żarówki energooszczędne

Większość naszego społeczeństwa jeszcze nie dostrzega wyraźnych, bo świecących, zalet tego wynalazku. Żarówki energooszczędne pobierają z sieci zdecydowanie mniej mocy, niż te tradycyjne. W zależności od producenta różnice są nawet trzykrotne. Dodatkowo posiadają, przeważnie dwuletnią, gwarancję, dzięki czemu, jeśli taka żarówka spali się przed upływem okresu gwarancyjnego wystarczy, że zaniesiesz ją do sklepu, w którym była kupiona i sprzedawca wymieni ją na nową.

2. Gaszenie światła

Z pozoru błaha czynność, o której zapewne nie pamiętasz wychodząc do drugiego pokoju lub kuchni. Kilku lub kilkunastominutowe wyjście z pokoju wydaje się drobiazgiem, ale wystarczy pomyśleć ile takich zostawień światła jest w ciągu dnia we wszystkich pomieszczeniach i jak to się prezentuje na przestrzeni całego miesiąca.

3. Wyłączanie urządzeń z trybu stand-by

To ostatnia rzecz o jakiej myślą dzisiejsi użytkownicy wszelkiego rodzaju urządzeń wyposażonych w kolorowe diody, świecące zarówno w dzień, jak i w nocy. Pamiętanie o tej zasadzie pozwoli Ci na oszczędzenie kilku złotych miesięcznie.

4. Rozmrażaj mrożonki w lodówce

Takie postępowanie sprawia, że zmniejsza się zużycie energii potrzebne na chłodzenie w lodówce żywności. Urządzenie te nie dostarczają do swoich wnętrz zimna. Ich zadaniem jest wypompowanie z nich ciepła, dlatego rozmrażanie produktów w ich wnętrzu sprawia, że muszą wykonać mniejszą pracę.

5. Używaj pokrywek do garnków i dobieraj palnik do jego wielkości

Niezwykle istotną kwestią jest przykrywanie garnków. Zapobiega to stratom ciepła z gotowanej wody, czy zupy, a to przekłada się bezpośrednio na ograniczenie wycieku pieniędzy z Twojego portfela. Równie istotną kwestią jest dobieranie rozmiarów palnika do danej potrzeby. Palnik powinien mieć średnicę o 2-5 cm mniejszą od garnka.

Oszczędzanie na ubraniach

Jak każdy człowiek, również Ty, oprócz kupowania jedzenia i płacenia rachunków musisz się w coś ubrać. Zapewne przyda Ci się parę wskazówek jak oszczędzać również w tym aspekcie:

1. Kupuj w second handach

Second handy stają coraz bardziej popularne w Polsce. W większości wypadków kupowanie w nich nie kojarzy się już z grzebaniem w stertach zniszczonych rzeczy. Obecnie sklepy z odzieżą używaną wywieszają ciuchy na wieszakach, są duże, przestronne i oferują atrakcyjne przeceny w każdy dzień tygodnia.

2. Wymieniaj się ubraniami na portalach internetowych

W sieci nie trudno znaleźć liczne serwisy, które oferują taką usługę. Zasada działania jest prosta: rejestrujesz tam swoje konto i masz dostęp do setek ubrań jakie inne osoby oferują na wymianę. Gdy znajdziesz coś co Cię interesuje skontaktuj się z właścicielem i zaproponuj coś w zamian.

Jak widzisz, świadome użytkowanie otaczających Cię sprzętów może przyczynić się do znacznych oszczędności w codziennym życiu. Wymierną oznaką tego, że odniosłeś sukces wprowadzając w życie powyższe porady, będą pieniądze dostępne na Twoim koncie pod koniec miesiąca.

Artykuł został przygotowany przez specjalistów z serwisu Czasnafinanse.pl.
Więcej porad na temat tego, jak jeszcze możesz oszczędzać znajdziesz na: http://www.czasnafinanse.pl/oszczedzanie

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

ostatnia modyfikacja: 21.05.2013 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.