Jak nie płacić za konto walutowe?

Wiele kont bankowych dostępnych na naszym rynku, reklamowanych jest jako bezpłatne. Rzeczywiście, z reguły opłat za prowadzenie rachunku nie ma, są za to inne, którymi bank rekompensuje sobie bilans zysków i strat. W tym artykule skupimy się na tym, jak najlepiej używać konta walutowego, żeby dodatkowo za nie nie płacić.

BZ WBK z opisanym na stronach naszego serwisu kontem walutowym wychodzi na przeciw potrzebom studentów wyjeżdżających na Erasmusa albo do pracy za granicę. Jest tak w przypadku konta walutowego, jak i zwykłego rachunku prowadzonego w złotówkach.

Otwarcie i prowadzenie

Waluta euro
Waluta euro, fot: kontostudenta.pl

Prowadzenie omawianego rachunku walutowego jest rzeczywiście darmowe, podobnie jak jego otwarcie. Możesz wybrać euro, dolara lub funta brytyjskiego, a waluta nie wpływa na wysokość opłat (na przykład za wypłatę z bankomatu); w każdym przypadku są takie same.

Karta płatnicza

Zapewne do swojego konta walutowego będziesz potrzebować również karty płatniczej, którą bez przeszkód możesz dokonywać wszelkie transakcje za granicą. Pierwszym krokiem do obniżenia całkowitych kosztów związanych z rachunkiem, jest rezygnacja z ubezpieczenia karty. Kosztuje ono 0,5 euro miesięcznie (pieniądze są automatycznie pobierane z konta), a jeszcze niedawno, przez pierwsze dwa miesiące było darmowe. Po tym czasie z ubezpieczenia należy zrezygnować i tym samym pozbyć się jedynej opłaty obciążającej konto miesięcznie. Co ważne, darmowa karta przysługuje Ci przez rok. Po tym czasie opłata wzrasta do 10 euro, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z takiej karty zrezygnować (jeśli konto także nie będzie Ci już potrzebne, możesz jej po prostu zamknąć).

Transakcje za granicą

Jednorazowa wypłata pieniędzy z dowolnego bankomatu na świecie kosztuje 1,5 euro, niezależnie od pobieranej kwoty. Dlatego zamiast wypłacać codziennie, dużo korzystniej jest zaopatrzyć się w gotówkę raz w tygodniu. Co prawda 1,5 euro to konkurencyjna stawka, jednak jeśli przeprowadzisz kilkanaście transakcji
w miesiącu, uzbiera się niemała kwota. Z doświadczenia Erasmusów wynika, że bez trudu można ograniczyć wypłaty i gospodarować środkami z tygodnia na tydzień.

Wypłata pieniędzy w Polsce

Jeśli z jakichś względów chcesz wypłacić w Polsce pieniądze zgromadzone na rachunku walutowym (na przykład dostałeś dodatkowe pieniądze od swojej uczelni), jest sposób, aby stracić na tej transakcji jak najmniej.

Po pierwsze nie wypłacaj pieniędzy w bankomacie: nie dość, że zapłacisz 0,25 euro prowizji, to jeszcze konieczne będzie przewalutowanie, po mało korzystnym kursie. Udaj się więc do oddziału i tam wypłać swoje pieniądze.

Po drugie, nie wypłacaj środków w złotych, tylko w walucie obcej. Unikniesz wtedy opisanego powyżej przewalutowania i dostaniesz dokładnie tyle, ile masz na koncie.

Wreszcie udaj się do kantoru, wymień walutę na złotówki. Wyjdziesz na tym dużo korzystniej, dla przykładu, działając w opisany powyżej sposób, wypłacając z konta walutowego 600 euro, zaoszczędzić można było ponad 80 złotych! Warto więc ruszyć głową.

Jak otworzyć?

Na stronach kontostudenta.pl znajdziesz jeszcze kilka artykułów na temat omawianego konta walutowego. Pamiętaj, że dużo korzystniej jest złożyć wniosek o otwarcie konta przez internet: w zależności od Twojego wyboru, umowa do podpisania zostanie dostarczona do Ciebie przez kuriera albo będzie czekać w placówce banku. To ogromna oszczędność czasu! Wniosek złożyć możesz na stronach banku »

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 06.09.2011 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.