Tanie loty, czyli jak dostać się na zagraniczną wymianę

Wyjeżdżając na zagraniczną wymianę, czy po prostu na dalszą wycieczkę, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeśli wcześniej pomyślisz o zakupie biletu lotniczego. Możliwości, jakie dają nam obecnie tanie linie sprawiają, że do większości miejsc w Europie zdecydowanie bardziej opłaca się lecieć, niż jechać autobusem, czy samochodem.

Polski rynek tanich lotów

Lotnisko
Tanie linie, fot: kontostudenta.pl

Polska jest coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem dla firm lotniczych, dlatego z naszego kraju można dostać się do większości krajów w Europie. Wśród tanich przewoźników prym wiodą Ryanair, easyJet, Wizz Air i Norwegian, z oferty których studenci lecący na Erasmusa, czy choćby na niskobudżetowe wakacje mogą skorzystać.

Fenomen niskich cen

Tanie linie lotnicze oferują kilkakrotnie tańsze połączenia, niż tradycyjne linie. Jednak musisz pamiętać, że zakup biletu w ostatniej chwili, może być bardzo kosztowny również w takich firmach jak Ryanair, czy easyJet. Aby zaoszczędzić sporo pieniędzy musisz zarezerwować bilet odpowiednio wcześniej, najlepiej na parę miesięcy przed lotem. Oczywiście nie zawsze jest tak, że cena biletów będzie rosła aż do dnia wylotu, jednak możesz mieć pewność, że na najbardziej obleganych połączeniach tak właśnie będzie. Drugą ważną sprawą jest to, żeby co jakiś czas sprawdzać, czy na trasie planowanej przez Ciebie podróży nie wprowadzono promocji – czasem polecieć można dosłownie za kilka euro!

Gdzie szukać tanich lotów?

Jeśli nie jesteś biegły w przeszukiwaniu stron przewoźników, warto skorzystać z wyszukiwarek, które wskażą Ci wszystkie połączenia na danej trasie, także te z przesiadkami. To naprawdę użyteczne narzędzia, które pozwolą Ci zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy.

Tradycyjnie (nie zawsze) znaczy drożej

Zdecydowanie warto sprawdzić też ofertę tradycyjnych linii, takich jak LOT, czy Lufthansa. Z reguły oferują one dużo droższe bilety, niż ich tani konkurenci, ale niekiedy trafić można na znaczną obniżkę cen, która powoduje, że za lot Lufthansą płacisz mniej, niż za lot Ryanairem! Promocyjne ceny są oferowane z reguły po sezonie.

Lecąc 'tradycyjnie' nie płacisz dodatkowo za bagaż – jest on wliczony w cenę biletu. Poza tym komfort Twojej podróży jest wyższy. Nie musisz martwić się o miejsce i ustawiać się w kolejce do samolotu na długo przed otwarciem bramek (co czasem zaobserwować można podczas lotów tanich linii na najbardziej obleganych trasach), a na pokładzie dostaniesz ciepły posiłek (na nieco dłuższych trasach). Zanim więc zabookujesz bilet w taniej linii, sprawdź koniecznie, co oferują tradycyjni przewoźnicy.

Pułapka Ryanaira, czyli dlaczego za lot płacisz drożej, niż myślisz

Przygotowując się do lotu, musisz wszystko dokładnie przekalkulować i sprawdzić opłaty dodatkowe. W przypadku Ryanair, jeśli chcesz lecieć z bagażem musisz za niego dodatkowo zapłacić - 15 lub 20 euro.

Dodatkowo Ryanair ostatnio wycofał możliwość bezprowizyjnego zakupu biletu przy użyciu karty MasterCardPrepaid Debit Card, zastępując ją kartą Ryanair Cash Passport, która w Polsce nie jest jeszcze dostępna. Dlatego jeśli płacisz za lot z Polski (i z powrotem, jeśli dokonujesz jednej transakcji) możesz jeszcze skorzystać ze zwolnienia z tej opłaty (jednak tylko tymczasowo; można oczekiwać, że niebawem się to zmieni). W innym przypadku, do każdej rezerwacji (każdy ‘bilet’ każdego pasażera) dopłacisz 6 euro, co w lotach z przesiadkami stwarza znaczny koszt. Więcej na ten temat w artykule Z jaką kartą nie zapłacisz prowizji w Ryanair.

Zanim kupisz bilet, zorientuj się więc, czy wziąłeś pod uwagę wszystkie opłaty dodatkowe.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Erasmus

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 01.04.2012 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: 



polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.