Zmiana konta bankowego – jak przenieść konto do innego banku

Jeśli Twój bank notorycznie podnosi opłaty, nie musisz biernie się temu przyglądać. Możesz wziąć sprawy w swoje ręce i przenieść rachunek. Konta bankowego nie wybiera się raz na zawsze. Zobacz, co trzeba zrobić, żeby przenieść konto z jednego banku, do drugiego, i zaoszczędzić przy tym, w perspektywie roku, nawet kilkaset złotych.

Jak przenieść konto

Krok 1: Przemyśl, co jest dla Ciebie najważniejsze podczas korzystania z konta

Często robisz przelewy przez internet? Często płacisz kartą? A może często wypłacasz gotówkę z bankomatu? Niezależnie od tego, czy chcesz przenieść konto studenckie, czy jakikolwiek inny rachunek, Twój sposób korzystania z konta jest o tyle ważny, że do dokonania właściwego wyboru nowego banku, musisz wiedzieć, czego potrzebujesz, a które opcje są dla Ciebie zbędne. Niektóre banki zaoferują Ci na przykład możliwość wypłaty ze wszystkich bankomatów bez opłat, inne będą kusić rabatami przy płatności wydaną przez nie kartą. Musisz zdecydować, co jest dla Ciebie najistotniejsze.

Krok 2: Porównaj aktualne oferty na rynku i wybierz najlepsze konta

Analiza opłat i prowizji bankowych to ciężkie zadanie, jednak nie musisz przeprowadzać jej samodzielnie. Wielu studentów (i nie tylko) korzysta z rankingu kont bankowych przygotowanego przez kontostudenta.pl. Porównane są w nim najlepsze aktualnie na rynku konta, które idealnie nadają się dla studentów i młodych ludzi.

Krok 3: Porównaj opłaty dotychczasowego konta z nowym, które chcesz założyć

Jeśli wybrałeś już z rankingu rachunki, które spełniają Twoje kryteria, porównaj koszty, które obecnie ponosisz z tymi, które będziesz ponosił w przyszłości, w nowym banku. To pozwoli Ci w prosty sposób obliczyć ile zaoszczędzisz i ocenić, czy zmiana Ci się opłaca.

Krok 4: Złóż wniosek o otwarcie rachunku w nowym banku

Następnym krokiem jest wypełnienie wniosku o otwarcie konta, który dostępny jest na stronie internetowej banku. Linki do odpowiednich wniosków znajdziesz w rankingu kont. Samo wypełnienie wniosku nie zajmie Ci więcej, niż 10 minut, a jego trakcie będziesz poproszony o podanie danych personalnych i danych kontaktowych, m.in. serii i numeru dowodu osobistego, adresu, numeru PESEL, numeru telefonu i adresu e-mail.

Te instrukcje mogą Ci się przydać:

Krok 5: Przenosiny “na nowe konto”

Ostatni krok polega na praktycznym przeniesieniu wszystkich operacji ze starego, na nowe konto i możesz to zrobić na dwa sposoby:

a) samodzielnie

Jeśli jesteś młodą osobą, która nie ma większych zobowiązań, a tym samym nie masz zbyt wielu transakcji do przenoszenia i zbyt wielu urzędów do informowania o zmianie rachunku, możesz samodzielnie przenieść się na nowe konto. Po otwarciu nowego rachunku, udaj się do “starego” banku, żeby zrezygnować z karty płatniczej. Nie musisz od razu zamykać konta, jednak najczęściej (w zależności od banku) to karta generuje koszty, jeśli się jej nie używa, więc dobrze jest się jej pozbyć.

Następnie pamiętaj, aby powiadomić wszystkich, którzy przelewają pieniądze na Twoje konto o tym, że jego numer uległ zmianie. Rodzina, znajomi, osoba, u której dorywczo pracujesz - prześlij każdej z takich osób e-mail z informacją o nowym numerze konta.

Używaj do bieżących rozliczeń nowego konta, a po miesiącu lub dwóch możesz sprawdzić, co dzieje się na “starym”, aby zorientować się choćby, czy nie zapomniałeś o poinformowaniu kogoś jeszcze. Jeśli jest na nim pusto, to znak, że możesz udać się do “starego” banku i zamknąć konto. Doradca będzie na pewno namawiał Cię, abyś tego nie robił, jednak w żaden sposób nie może Cię zmusić do dalszego korzystania usług starego banku. Zamknięcie rachunku to Twoje święte prawo.

b) przy pomocy nowego banku, który załatwia formalności za Ciebie

Jeśli z kolei na starym rachunku masz zdefiniowane operacje (np. stałe zlecenia, polecenia zapłaty) lub jest mnóstwo urzędów, które musisz powiadomić o zmianie rachunku (np. ZUS, Urząd Skarbowy) – wygodnym rozwiązaniem może się okazać skorzystanie z pomocy banku w tym zakresie. Co może zrobić za Ciebie Twój nowy bank? Na mocy rekomendacji Związku Banków Polskich, która weszła w życie 1 stycznia 2010 r., powinien zrobić niemal wszystko: poinformować pracodawcę, ZUS, US, inne urzędy i instytucje, przenieść Twoje polecenia zapłaty, a nawet zamknąć konto w starym banku. To Ty definiujesz zakres "pomocy". Jak to zrobić?

W takiej sytuacji podpisz pełnomocnictwo i złóż wniosek o przeniesienie rachunku.
W poszczególnych bankach ten proces może się nieco różnić, jednak my przeanalizowaliśmy kilka ścieżek postępowania w tych najpopularniejszych i prezentujemy je poniżej. Wspólnym elementem każdej zmiany rachunku przy pomocy banku jest podpisanie dwóch dokumentów: pełnomocnictwa oraz wniosku o przeniesienie rachunku.

Wiele osób myśli, że przenoszenie konta bankowego działa tak, jak zmiana operatora komórkowego, na przykład z Orange na Play, z zachowaniem numeru. W przypadku konta to nie jest możliwe – w nowym banku otrzymasz nowy numer konta, nie zachowasz starego. Przeniesiony rachunek oznacza po prostu, że nowy bank podepnie do rachunku zlecenia stałe i powiadomi pracodawcę/uczelnię o zmianie numeru Twojego konta.

Jak przenieść konto? Proces zmiany rachunku bankowego odbywa się w standardowej formule:

  • 1. najpierw otwierasz nowe konto – możesz to zrobić przez internet lub w oddziale,
  • 2. następnie składasz dwa wspomniane wyżej wnioski przez internet (a potem podpisujesz dokumety w placówce) LUB odwiedzasz oddział banku, w którym wypełnisz i podpiszesz wniosek o przeniesienie i formularz pełnomocnictwa,
  • 3. resztę spraw bank załatwi sam, w wybranym przez Ciebie zakresie.

Taką procedurę znajdziesz między innymi przy przenoszeniu konta do mBanku, PKO BP, ING, Millennium, Aliora, czy Getinu.

Niestety, formularze, które trzeba wypełnić są dość skomplikowane. Dlatego wielu klientów po ich obejrzeniu dochodzi do wniosku, że jednak sami zadbają o poinformowanie kogo trzeba o zmianie rachunku osobistego – samodzielne przenosiny to wbrew pozorom wcale nie jest trudny proces. Wystarczy tylko przekazać pracodawcy (lub w dziekanacie na uczelni w przypadku stypendium) druk zawierający numer konta i twoje dane, po to aby pracodawca/uczelnia przelewali wynagrodzenie/stypendium na nowy rachunek. Wspomniany druk możesz albo wygenerować w bankowości internetowej (np. PKO BP, mBank) lub odebrać go osobiście w oddziale każdego banku.

Warto jednak widzieć o możliwości i prawie do pomocy w przenosinach, jaką powinien zaoferować Ci bank, w którym otwierasz rachunek.

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy banku, ale przerasta Cię wypełnienie formularzy, najlepiej będzie otworzyć konto przez internet, a gdy będzie już aktywne, iść do oddziału i poprosić doradcę o pomoc w uzupełnieniu dokumentów.

Czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy przenoszenie rachunku w ogóle im się opłaci, biorąc pod uwagę niedogodności, które się z tym wiążą. Jednak tak naprawdę nie tylko możemy, ale powinniśmy zmienić konto bankowe raz na kilka lat! Duża konkurencja w obszarze rachunków osobistych sprawia, że pojawiają się nowe, bardzo konkurencyjne oferty. Posiadając to samo konto dłużej niż przez pięć, sześć lat, narażasz się na to, że Twoja oferta będzie daleko w tyle za najlepszą.

Banki niestety najbardziej dbają o to, żeby oferta była atrakcyjna dla nowych klientów, kompletnie zapominając, lub co gorsza, wyciskając pieniądze ze starych, lojalnych użytkowników. W takiej sytuacji najlepiej jest pokazać, co myślimy o takiej strategii, zabierając swoje pieniądze. Czasem samo wyrażenie chęci zamknięcia rachunku powoduje, że nagle, w cudowny sposób, bank jest w stanie zaoferować zwolnienie z opłat lub przekonwertować rachunek na tańszy.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Student i bank

Krzysztof Gibek, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 27.02.2017 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.