Podwyższenie opłaty za nieużywaną kartę oraz nowe konto w ofercie mBanku

Na początku kwietnia mBank poinformował o zmianach opłat związanych z eKONTEM oraz wprowadzeniu nowego konta do oferty. Najważniejszą zmianą jest wzrost opłaty za kartę w przypadku, gdy jej użytkownik nie wyda przynajmniej 100 zł miesięcznie.

Wzrost opłaty za nieużywaną kartę z 2 zł do 4 zł

Od 3 czerwca nastąpi zmiana w taryfie opłat i prowizji mBanku, na mocy której opłata za kartę wynosić będzie 4 zł (a nie jak do tej pory 2 zł). Nie zmienia się przy tym warunek zwolnienia z tej opłaty – jeśli w ciągu miesiąca dokonasz płatności kartą na kwotę minimum 100 zł, opłata wyniesie 0 zł. Co ważne, jeśli posiadasz więcej, niż jedną kartę, kwota wydatków sumuje się. Nie ma też minimalnej liczby transakcji – zwolnienie następuje zarówno jeśli dokonasz jednej transakcji na min. 100 zł, jak i dziesięciu transakcji na min. 10 zł.

Nie zmienia się również liczba bankomatów do dyspozycji użytkowników tradycyjnego eKONTA – ponad 5 tys. bankomatów sieci BZ WBK, Cash4You, eCard iEuronet.

eKONTO z darmowymi bankomatami w Polsce – nowy rachunek w ofercie

Od końca kwietnia klienci mBanku będą mogli wybrać, czy chcą korzystać z konta na "tradycyjnych" warunkach, czy wybrać nowy typ rachunku, umożliwiający bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce (zobacz artykuł: eKONTO ze wszystkimi bankomatami). Różnica w tym przypadku jest taka, że opłata za kartę wynosić będzie 7 zł (a nie 4 zł jak w przypadku klasycznego eKONTA), a kwota zwalniająca z opłat za kartę wyniesie 200 zł (a nie 100 zł).

Jak czytamy w komunikacie banku: "o wyborze typu rachunku eKONTO (klasyczne lub konto z darmowymi bankomatami w kraju) klient może zdecydować samodzielnie. Wniosek o nowe konto będzie można złożyć przez internet, dzwoniąc na mLinię lub udając się do punktu naziemnego mBanku". Obecni klienci banku mogą zamienić swoje dotychczasowe eKONTO na eKONTO z darmowymi wypłatami dzwoniąc na mLinię.

Co o tym sądzić i co zrobić?

Wydaję 100 zł miesięcznie przy użyciu karty

Każda podwyżka jest rzecz jasna negatywna dla klientów, jednak w tym przypadku bardzo wiele osób w ogóle jej nie odczuje, z prostego powodu – jeśli choćby sporadycznie płacisz kartą, zapewne udaje Ci się spełnić warunek zwolnienia z opłaty. Opłata za kartę w takim przypadku, niezależnie, czy wynosi 2 zł, czy 4 zł, w ogóle nie będzie Cię dotyczyć, więc nie ma powodów do obaw.

Nie zawsze udaje mi się wydać 100 zł miesięcznie przy użyciu karty

Jeśli jednak korzystasz z konta rzadko, a co za tym idzie płatności kartą dokonujesz od święta i obawiasz się o to, że nie osiągniesz miesięcznego limitu płatności zwalniającego z opłat (min. 100 zł), możesz skorzystać z oferty innego banku, w którym karta jest bezpłatna bez żadnych warunków lub na przykład wystarczy dokonać tylko jednej transakcji, niezależnie od kwoty. Gdzie szukać takich kont? Na bieżąco zestawiamy najlepsze rachunki w naszym porównaniu kont, do którego odsyłamy po szersze informacje. Zawsze możesz również zrezygnować z karty w mBanku i korzystać z samego rachunku – to nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Wydaję znacznie więcej, niż 100 zł przy użyciu karty

Dla osób aktywnie korzystających z karty płatniczej kusząca może okazać się oferta nowego rachunku: eKONTO z darmowymi bankomatami. Wydanie przynajmniej 200 zł w miesiącu uprawnia Cię do bezpłatnego korzystania z karty i darmowych wypłat ze wszystkich maszyn w Polsce. Co się stanie jeśli nie osiągniesz założonego limitu? Wtedy zostanie pobrana opłata za kartę (w wysokości 7 zł); wypłaty ze wszystkich bankomatów pozostaną darmowe.

Zobacz także:

Jan Boniecki, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 07.04.2013 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.