Konto dla Młodych w PKO BP – zmiany na lepsze

Konto studenckie PKO

10 stycznia 2014 r. do oferty banku PKO BP wprowadzono zmiany dotyczące rachunku studenckiego, znanego pod nazwą Konto dla Młodych. Jedną z największych nowości w odniesieniu do poprzedniej oferty jest sposób zwolnienia z opłaty za kartę, podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym oraz usługa autooszczędzania. Znika również opłata za prowadzenie konta. Co jeszcze się zmienia?

Wypłaty z bankomatów i karta płatnicza

To, co do tej pory było najmocniejszym punktem Konta dla Młodych, zostało utrzymane: posiadacze rachunku mogą wypłacać pieniądze bez prowizji ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. Zmieniony został przy tym sposób naliczania opłaty za kartę – jeśli dokonasz przynajmniej pięciu transakcji bezgotówkowych w miesiącu (bez limitu kwoty), zostaniesz z niej zwolniony. Jeśli do zwolnienia zabraknie Ci jednej transakcji, nie zapłacisz pełnej miesięcznej opłaty (czyli 5 złotych), a 1 zł; analogicznie: jeśli wykonasz 3 transakcje, zapłacisz 2 złote, 2 transakcje – 3 złote, 1 transakcję – 4 złote. Pełna, pięciozłotowa opłata jest pobierana wtedy, gdy na Twoim koncie nie zostanie rozliczona żadna płatność kartą w danym miesiącu. Uelastycznienie opłat to krok w dobrym kierunku, ponieważ obowiązująca do tej pory kwota zwolnienia (350 zł) była dość wysoka jak na studencki budżet.

Zniesienie opłaty za prowadzenie konta

Przed zmianami konto było prowadzone bezpłatnie do 26. roku życia, a po osiągnięciu tego wieku opłata wynosiła 5 złotych, jeśli nie zapewniło się określonych, regularnych wpływów (1000 zł miesięcznie). Trzydzieste urodziny wiązały się z zamknięciem rachunku. Obecnie Konto dla Młodych prowadzone jest bezpłatnie bez dodatkowych warunków, jednak wyłącznie do 26. roku życia.

Co po skończeniu studiów?

Po 26. urodzinach konto jest przekształcone (bez zmiany numeru) w Konto za Zero (aby było ono bezpłatnie prowadzone należy zapewnić miesięczne wpływy w wysokości 1500 zł, w przeciwnym razie opłata wynosi 6,90 zł/mies.; karta płatnicza – bezpłatna przy transakcjach na kwotę min. 250 zł, w przeciwnym razie 2,9 zł/mies.). Ważną informacją jest to, że cały proces zmiany przebiega automatycznie, z zachowaniem dotychczasowego loginu i hasła oraz dostępu do historii rachunku. Wcześniej bowiem z bezproblemową zamianą konta studenckiego na inny rachunek bywało w PKO BP różnie (szczegóły w jednym z naszych wpisów na FB). Pozostaje mieć nadzieję, że wnioski zostały w banku wyciągnięte, choć czas pokaże :)

Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego

Magnesem na „oszczędnych” jest podwyższone oprocentowanie: 4% na Koncie Oszczędnościowym Plus. Brzmi bardzo dobrze, warto jednak zerknąć na „gwiazdki”:

  • podwyższone oprocentowanie obowiązuje przez 6 miesięcy od otwarcia rachunku
  • aby z niego skorzystać, trzeba dokonywać łącznych transakcji bezgotówkowych kartą debetową na łączną kwotę co najmniej 350 zł miesięcznie;
  • oprocentowanie obowiązuje do 999,99 zł – czyli mając taką kwotę na koncie, w ciągu miesiąca na odsetkach (po uwzględnieniu podatku Belki) zyskamy… 2,7 zł :)

Oczywiście lepszy rydz, niż nic, jednak wspomniane podwyższone oprocentowanie z pewnością nie zwiększy studenckiego poziomu bogactwa.

Dodatkowe korzyści

Dużą zaletą konta jest również dostęp do aplikacji IKO, na rozwój której bank PKO BP wyraźnie stawia, i nowość: usługa autooszczędzanie, czyli drobne kwoty automatycznie trafiające na konto oszczędnościowe. Rozwiązanie znane choćby z mBanku (mSaver), czy z ING (SmartSaver), dla wielu bardzo użyteczne. W ramach konta zyskujemy również darmowy pakiet 5 wiadomości w ramach powiadomień SMS (nie mylić z jednorazowymi kodami, tokenami SMS służącymi do potwierdzania transakcji – one są darmowe), a także bezpłatnie udzielany kredyt odnawialny (RRSO dla kwoty 4000 zł wynosi 21,35%).

Czy opłaca się założyć Konto dla Młodych?

Styczniowe zmiany w rachunku Konto dla Młodych sprawiły, że jest to obecnie jedna z najatrakcyjniejszych ofert bankowych dla studentów. To zdecydowany numer jeden dla wszystkich, którzy myślą o zaciągnięciu preferencyjnego kredytu studenckiego (procedury kredytowe dla klientów PKO BP są uproszczone). Osoby, które kredyt już mają, lub nie są nim zainteresowane, również znajdą wiele atrakcyjnych punktów w nowej ofercie banku. Dokładną analizę warunków prowadzenia konta znajdziesz w artykule Konto dla Młodych – konto studenckie od PKO BP.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Aktualności finansowe

Krzysztof Gibek, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 15.01.2014 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas:polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.