Bank SMART – nowy bank mobilny

Smart Bank logo

Brak oddziałów, pełna dostępność przez urządzenia mobilne, prostota i funkcjonalność – to wyróżniki nowego banku internetowego, stworzonego przez FM Bank SA i uruchomionego 11 czerwca 2014 r.

Dyskont finansowy

Bank SMART ma być dyskontem finansowym, jak sami mówią jego twórcy, z prezesem Sławomirem Lachowskim na czele. Co to znaczy? Wysoka jakość produktów w niskiej cenie. Sprawdźmy więc, co oferuje nowy bank i czy rzeczywiście jego wybór to mądre rozwiązanie.

SMART konto – rachunek osobisty

Konto osobiste jest tanie, choć uwagę zwraca opłata za czwartą i kolejną wypłatę z bankomatu – 5 zł (po zakończeniu okresu promocyjnego) oraz 5 zł za przelew do ZUS lub urzędu skarbowego. Osoba fizyczna nie wykonuje co prawda tego typu przelewów zbyt często, ale każdy, kto choć raz dopłacał podatek PIT wie, że czasem się to zdarza. Najważniejsze opłaty:

  • otwarcie i prowadzenie konta: 0 zł,
  • przelewy zewnętrzne przez internet: 0 zł,
  • przelew do ZUS lub US: 5 zł,
  • opłata za wydanie karty płatniczej: 0 zł
  • miesięczna opłata za kartę: 0 zł,
  • wypłata gotówki z bankomatów w Polsce i na świecie: do końca 2014 r. wszystkie wypłaty są za darmo, później: 0 zł – trzy pierwsze wypłaty w miesiącu; każda kolejna: 5 zł.

SMART Procent – konto oszczędnościowe

Rachunek oszczędnościowy będzie dobry dla tych, którzy zamierzają rzadko wypłacać z niego pieniądze – drugi i każdy kolejny przelew w miesiącu to wydatek pięciu złotych. Uwagę zwraca wysokie oprocentowanie – aż 4%. Najważniejsze opłaty:

  • otwarcie i prowadzenie konta: 0 zł,
  • przelew wewnętrzny: 0 zł – pierwszy w miesiącu, 5 zł – każdy kolejny
  • przelewy zewnętrzne przez internet: 5 zł,
  • przelew do ZUS lub US: 5 zł.

Do konta SMART Procent nie jest wydawana karta płatnicza.

Oprocentowanie środków wynosi 4%.

Dokładny opis nowego konta, wraz z analizą konta oszczędnościowego, znajdziesz w artykule: SMART Konto i 4% na SMART Procent.

Nacisk na mobilność

Już rzut oka na stronę internetową banku (banksmart.pl) pozwala zauważyć, że twórcy bardzo poważnie podeszli do kwestii mobilności – serwis jest responsywny, czyli dopasowujący się do rozmiarów ekranu użytkownika – niezależnie od tego, czy jest to smartfon, tablet, czy komputer. Do dyspozycji jest również aplikacja mobilna (jak na razie tylko na system Android).

Smart Bank
źródło: strona Banku SMART

Podobieństwa do mBanku

Logo Smart Banku i stare logo mBanku
stare logo mBanku i logo Banku SMART

Osoby pamiętające początki polskiej bankowości internetowej łatwo dostrzegą podobieństwa do mBanku – z pierwszych lat jego działalności. Bank SMART został stworzony przez tych samych ludzi (z prezesem na czele), a logo w wyraźny sposób „nawiązuje” do poprzedniego znaku mBanku. Również slogan „Konkurencja opłaca celebrytów. My dajemy konto bez opłat” do złudzenia przypomina przekaz reklamowy wykorzystywany przez mBank. Czy to pomoże przyciągnąć klientów szukających prostoty produktów podobnej, jak kilkanaście lat temu? Czas pokaże.

Czy warto?

Dużym pozytywem jest bardzo prosta taryfa opłat i prowizji (która mieści się na jednej stronie A4!). Ponadto cieszyć może bezwarunkowo bezpłatna karta i wysokie oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym. Dla osób, które korzystają z konta umiarkowanie często, otwarcie SMART konta jest godną rozważenia propozycją. Dla aktywnych nieco zniechęcające mogą być jedynie trzy bezpłatne wypłaty z bankomatu w miesiącu (nie licząc promocji trwającej do końca 2014 r.).

Zobacz także:

Jan Boniecki, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 11.06.2014 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.