Z jaką kartą nie zapłacisz prowizji w Ryanair?

Ryanair oferuje najtańsze bilety lotnicze na rynku. Jednak jeśli chodzi o opłaty dodatkowe, to z pewnością jest w niechlubnej czołówce. Pobiera bowiem opłaty niemal za wszystko, w tym za płatność kartą kredytową, czy debetową. Jednak jeśli sporo latasz tą linią, jest sposób, aby nie płacić prawie 25 zł za każdą rezerwację.

Aktualizacja: Ryanair zmienił zasady dotyczące płatności kartą. Teraz kartą, która zwalnia Cię z dodatkowych opłat jest Ryanair Cash Passport, wydawana przez Ryanair. Karta ta nie jest jeszcze dostępna w Polsce, dlatego do czasu, gdy zostanie wprowadzona, można jeszcze płacić bezprowizyjnie MasterCard Prepaid, ale jedynie na lotach do/z Polski.

Więcej na ten temat: zobacz
Informacja na stronie Ryanair (ang.): zobacz

W tym kontekście treść poniższego artykułu częściowo uległa dezaktualizacji.

Z jaką kartą zaoszczędzisz 6 euro na każdej rezerwacji biletu

Trzeba zaopatrzyć się w kartę MasterCard prepaid, które oferowane są na przykład przez BZ WBK (można je kupić choćby na allegro). To karta, która wymaga "doładowania" zanim zaczniesz ją używać. Informacje o karcie i o opłatach znajdziesz na stronie banku.

Dlaczego warto?

Rachunek jest prosty: jeśli dużo latasz Ryanairem, warto zaopatrzyć się w kartę MasterCard prepaid. Rozważmy poniższy przykład:

Andrzej chce lecieć ze swoją dziewczyna z Poznania do Pizy we Włoszech. Żeby tam dotrzeć, musi dolecieć do Londynu, gdzie przesiada się na samolot Londyn-Piza. Oba połączenia są obslugiwane przez Ryanair.

Posiadając kartę debetową, za płatność którą Ryanair pobiera prowizję, Andrzej do ceny biletu musi dodać następującą kwotę:

  • 6 euro za rezerwację swojego biletu Poznań-Londyn
  • 6 euro za rezerwację biletu swojej dziewczyny Poznań-Londyn
  • 6 euro za rezerwację swojego biletu Londyn-Piza
  • 6 euro za rezerwację biletu swojej dziewczyny Londyn-Piza

i droga powrotna:

  • 6 euro za rezerwację swojego biletu Piza-Londyn
  • 6 euro za rezerwację biletu swojej dziewczyny Piza-Londyn
  • 6 euro za rezerwację swojego biletu Londyn-Poznań
  • 6 euro za rezerwację biletu swojej dziewczyny Londyn-Poznań

co daje łącznie kuriozalną kwotę 48 euro, czyli niemal 200 złotych za same opłaty, które na stronie firmy są określone "z tytułu obsługi płatności sytemu rezerwacji Ryanair"! Do tego rzecz jasna doliczyć trzeba cenę samego biletu i opłaty za bagaż.

 Posiadając kartę MasterCard prepaid, Andrzej nie zapłaci za rezerwację biletu ani grosza, czyli w jego kieszeni zostanie prawie 200 zł. Opłaca się.

Jak używać?

Karta prepaid jest prosta w użyciu: żeby z niej skorzystać musisz zrobić przelew na rachunek, którego numer otrzymasz wraz z kartą. Gdy pieniądze będą już na koncie, karta działa jak każda inna karta kredytowa, czy płatnicza. Saldo konta sprawdzić można dzwoniąc na infolinię lub wysyłając SMS o odpowiedniej treści.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 01.04.2012 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.