Dlaczego warto wziąć kredyt studencki

Kredyt studencki to jedno z rozwiązań, które pozwala na zabezpieczenie finansowej strony studiowania. Otrzymywane co miesiąc kilkaset złotych możesz przeznaczyć na bieżące potrzeby, a sam kredyt zaczniesz spłacać dopiero dwa lata po skończeniu studiów. Ale kredyt studencki warto wziąć nawet wtedy, gdy nie brakuje Ci pieniędzy na codzienne wydatki. Dlaczego? Przedstawiamy najważniejsze argumenty.

Kredyt studencki jest dotowany przez państwo

Wielką zaletą kredytu studenckiego jest to, że jest on wspierany przez państwo, które pokrywa część odsetek. Dzięki temu jest on jednym z najtańszych z dostępnych kredytów i stanowi formę pomocy dla studentów na czas nauki. Nie jest to więc typowy produkt finansowy, nastawiony na przyniesienie jak największego zysku dla banku. W tym przypadku reguły ustala państwo.

Pieniądze na bieżące wydatki podczas studiów

Kampus akademicki
Kredyt pomaga pokryć koszty studiów

Dla wszystkich, którym trudno jest znaleźć dodatkowe źródło dochodów, kredyt studencki jest szansą na sfinansowanie swoich potrzeb w toku studiów. Rodzice nie zawsze są w stanie wspomóc materialnie, a podjęcie dorywczej pracy z różnych względów czasem nie jest możliwe. Łatwo wyobrazić sobie przecież osobę na studiach medycznych, czy prawniczych, dla której nauka jest tak angażująca, że musi poświęcać jej większość wolnego czasu. W takiej sytuacji kredyt studencki jest szansą na zapewnienie sobie swobody finansowej, która jest ważna w życiu każdego człowieka, szczególnie młodego i pełnego pomysłów na wydawanie pieniędzy.

Pieniądze na czarną godzinę

Gdy masz inne źródło pieniędzy, dzięki którym się utrzymujesz, a kredyt nie jest Ci niezbędny, powinieneś mimo wszystko rozważyć zalety jego posiadania. Po pierwsze może to być źródło pieniędzy na czarną godzinę. Nie musisz wydawać miesięcznych transz, które regularnie będą wpływać na Twoje studenckie konto bankowe. W miarę możliwości możesz je odkładać na przykład na koncie oszczędnościowym. Jeśli staniesz przed koniecznością wydania większej gotówki – na przykład zechcesz gdzieś wyjechać lub kupić nowy komputer – nie musisz się martwić. Daje to stabilizację i większe możliwości.

Poczucie niezależności

Wielu studentów zapytanych o największą zaletę kredytu studenckiego od razu odpowiada, że jest to niezależność od rodziców. Posiadanie własnych pieniędzy pozwala w pełni decydować o swoich wyborach, co nie tylko poprawia samopoczucie, ale i przygotowuje do zarządzania budżetem w dorosłym życiu. Dlatego tak ważne jest, żeby wyrabiać w sobie dobre nawyki od samego początku studiów. Rodzice również będą zadowoleni z Twojego usamodzielnienia. Warunek jest tylko jeden – musisz odpowiedzialnie wydawać otrzymywane co miesiąc pieniądze.

Inwestycje

Wreszcie kredyt studencki można przeznaczyć na zupełnie inne cele, niż na bieżące wydatki. Miesięczne transze możesz regularnie inwestować. W takiej sytuacji, gdy przyjdzie pora spłaty, nie dość, że będziesz mieć całość kwoty otrzymanego kredytu, to jeszcze zysk z inwestycji. To, jak duży będzie, zależy od koniunktury na rynkach finansowych, Twoich umiejętności i intuicji. O tym, w co możesz zainwestować kredyt studencki przeczytasz na stronach naszego serwisu.

Kredyt studencki a kredyt konsumpcyjny

Wyliczając zalety kredytu studenckiego rozpoczęliśmy od stwierdzenia, że nie jest to kredyt jak każdy inny, a co za tym idzie jest bez porównania tańszy, niż kredyt konsumpcyjny reklamowany przez banki. Oprocentowanie kredytu studenckiego zależne jest bowiem od stóp procentowych NBP, a konkretnie stopy redyskontowej weksli NBP (stopy procentowe są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej). Odsetki naliczone zostaną w wysokości połowy tej stopy, która obecnie wynosi 3,25 proc.1 Tak więc kredyt studencki oprocentowany jest jedynie w wysokości 1,625 proc.

Natomiast realne oprocentowanie kredytu konsumpcyjnego to zazwyczaj wartość kilkakrotnie (a nawet kilkunastokrotnie) wyższa (ok. 15-20 proc.). Tak więc jeśli studiujesz, i kiedykolwiek przyszło Ci do głowy wzięcie kredytu konsumpcyjnego, czym prędzej podejmij działania aby otrzymać kredyt, ale studencki!

Kredyt studencki – czy warto?

Niezależnie od tego, czy chcesz przeznaczyć kredyt studencki na swoje utrzymanie, czy inwestycje, jest to możliwość, którą warto wykorzystać. Trudno znaleźć jakiekolwiek minusy omawianego kredytu! Zastrzyk gotówki, która nie jest lichwiarsko oprocentowana, przyda się każdemu studentowi wchodzącemu w dorosłe życie. Warto pamiętać też o tym, że zaciągnięcie kredytu studenckiego może być pierwszym krokiem dla wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się inwestowania na giełdzie, czy rynku walutowym. Będąc dwudziestoletnim studentem trudno jest zdobyć kapitał na inwestycje, a dzięki kredytowi studenckiemu można od czegoś zacząć i uczyć się w praktyce, najczęściej na własnych błędach, które jednak na początku każdy musi popełnić! Najważniejsze, aby umieć wyciągnąć z nich wnioski, które zaowocują w przyszłości.

Przypisy:

1 - Stopa redyskonta weksli 3,25 proc. (stan na 28.05.2013 r.)

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Dodatkowe pieniądze

Krzysztof Gibek, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 28.05.2013 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.