Poradnik studenta pierwszego roku – jak nie zbankrutować na studiach

Ile kosztuje życie studenta? Jak przetrwać pierwszy rok studiów? Skąd wziąć pieniądze studenckie wydatki? Gdzie tanio zjeść i jak oszczędnie podróżować? Zobacz vademecum dla studentów pierwszego roku przygotowane przez KontoStudenta.pl i NZS.

Zakwaterowanie

Jeśli wyjeżdżasz na studia poza miejsce zamieszkania, musisz liczyć się ze sporym wydatkiem na zakwaterowanie. Najtańszy jest akademik – jednak o pokój w nim jest najciężej, bo chętnych jest o wiele więcej, niż miejsc. W takiej sytuacji pozostaje wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim, a dla zamożniejszych – samodzielny wynajem kawalerki. Ile to kosztuje?

Akademik (dom studencki)

Akademik Zaułek (UP w Krakowie)
Dom Studencki "Zaułek" Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, źródło: zaulek.up.krakow.pl

Koszt zakwaterowania w akademiku, w pokoju wieloosobowym wynosi od 250 do 600 zł – decydujący dla ceny jest rodzaj pokoju (wieloosobowy tańszy, dwuosobowy droższy), standard (akademiki nowsze i o wyższym standardzie są znacznie droższe, niż te dawno nie remontowane) oraz lokalizacja. W cenie akademika mamy najczęściej internet i dostęp do pralni, czasem również dostęp do telewizji.

Za pokój jednoosobowy trzeba zapłacić od ok. 700 do 1000 zł – jednak po pierwsze nie każdy akademik oferuje tego typu pokoje, a po drugie pierwszeństwo w zakwaterowaniu mają w nich studenci z najwyższych lat.

Zobacz przykładowe cenniki akademików w Warszawie (UW), Krakowie (UJ i AGH), Wrocławiu (PWr), Łodzi (), Gdańsku (UG) i Lublinie (UP).

Kryteria przyznawania miejsc w akademiku

W związku z tym, że miejsc w akademikach nie wystarcza dla wszystkich chętnych, uczelnie stosują kryteria pierwszeństwa, do których najczęściej należą: trudna sytuacja materialna w rodzinie studenta, duża odległość miejsca zamieszkania od uczelni, a także szczególna sytuacja życiowa (np. sieroctwo lub pochodzenie z niepełnej rodziny, czy samotne wychowywanie dziecka).

Pokój lub kawalerka – co się bardziej opłaca?

Jeśli nie uda Ci się zamieszkać w akademiku, poszukaj pokoju w mieszkaniu studenckim. Tutaj panują już wolnorynkowe reguły, a za lokum w mieszkaniu po remoncie, blisko centrum, z pełnym umeblowaniem i wyposażeniem trzeba sporo zapłacić.

Jeśli cenisz sobie komfort i prywatność, a przede wszystkim jeśli stać Cię (Twoją rodzinę) na to, możesz wynająć kawalerkę, czyli mieszkanie jednopokojowe.

Co się bardziej opłaca? Średnie ceny kawalerek i pokoi w największych miastach w Polsce:

miasto średnia cena
wynajmu
mieszkania
1-pokojowego
średnia cena
wynajmu
pokoju
1-osobowego
Warszawa 1755 zł 859 zł
Kraków 1255 zł 630 zł
Wrocław 1273 zł 737 zł
Poznań 1002 zł 880 zł
Łódź 942 zł 617 zł
Gdańsk 1236 zł 621 zł
dane za: RegioDom.pl, wrzesień 2014 r.

Ceny w tabeli to tylko odstępne dla właściciela – do tego trzeba jeszcze doliczyć opłaty: czynsz, internet, zaliczkę na wodę, prąd i ogrzewanie – w przypadku kawalerki jest to dodatkowo około 300-400 złotych, w przypadku pokoju ok. 100-150 zł.

Na co zwrócić uwagę przed wynajęciem mieszkania?

Wynajem mieszkania - na co zwrócić uwagę
Przed wynajęciem mieszkania zrób listę rzeczy, które musisz sprawdzić

Podstawowe kwestie, które musisz wziąć pod uwagę przed wynajęciem pokoju/mieszkania:

 • jakie są całkowite miesięczne opłaty,
 • ile wynosi kaucja zabezpieczająca dla właściciela,
 • jeśli wynajmujesz przez agencję – jaka jest prowizja za pośrednictwo,
 • na jaki czas musisz podpisać umowę,
 • czy mieszkanie jest wyposażone (sprzęt AGD, naczynia),
 • czy możesz zameldować się w mieszkaniu,
 • kto ponosi koszty ewentualnych drobnych napraw (zatkany odpływ, cieknąca spłuczka)?

Pełną listę rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przed wynajęciem pokoju lub mieszkania znajdziesz w naszym artykule o studenckich mieszkaniach.

Gdzie szukać pokoi i mieszkań

Dużą popularnością cieszą się grupy na Facebooku, w których pojawiają się ogłoszenia mieszkaniowe, np. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu. Równie popularny jest darmowy serwis Gumtree, w dalszej kolejności olx.pl, czy gratka.pl.

Tanie obiady studenckie

Stołówka studencka
Bary mleczne i stołówki uczelniane – to najczęstsze miejsca, w których żywią się studenci

Na śniadanie chleb posmarowany nożem, na obiad makaron z keczupem, na kolację kanapka z chlebem – dieta studentów od dawna jest obiektem żartów. Tymczasem pełnowartościowe posiłki można zjeść już za niecałe 20 zł dziennie. Gdzie?

Bary mleczne

Bary mleczne wróciły do łask, ze względu na niskie ceny i smak posiłków porównywalny do domowego. Cena za obiad (zupa, drugie danie i kompot) waha się w granicach od 8 do 15 złotych. Co ciekawe, w barach mlecznych można spotkać cały przekrój społeczeństwa: od najbiedniejszych, przez uczniów i studentów, do profesorów – idealnym przykładem jest „Żaczek” na ul. Czarnowiejskiej w Krakowie. Bary mleczne zresztą często znajdują się na czele miejsc, w których można zjeść dobrze i tanio (zobacz świetną listę na blogu Wrocławskie Podróże Kulinarne, a także zestawienia z niedrogimi miejscami dla studentów w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Trójmieście i Lublinie).

Stołówki uczelniane

Sposobem na tanie jedzenie są też uczelniane stołówki, zlokalizowane najczęściej na kampusach uniwersyteckich i miasteczkach studenckich. Ceny są zbliżone do barów mlecznych (od ok. 10 złotych za zestaw obiadowy), ale stołówki najczęściej dają możliwość wykupienia karnetu abonamentowego na cały miesiąc, który zapewnia kilkunastoprocentową zniżkę.

Studenckie przepisy

Studenci dysponujący wyposażoną kuchnią i odrobiną chęci, mogą gotować samodzielnie. Nie zawsze jest to bardziej opłacalne od posiłku w barze, czy na stołówce, ale jeśli zrzucicie się na składniki w dwie lub trzy osoby, na pewno będzie taniej, a może i smaczniej. Gdzie szukać studenckich przepisów? Na przykład na blogu Przepisy-Studenckie.blogspot.com lub na facebookowym profilu 100 szybkich dań dla studenta.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska, tramwaj w Krakowie
W Krakowie na bilecie semestralnym studenci zaoszczędzą tylko 4 procent

Studenci w całej Polsce mogą liczyć na 50% zniżki na komunikację miejską na podstawie artykułu 188. 1. Prawa o szkolnictwie wyższym. Jeśli będziesz mieszkać daleko od uczelni lub centrum miasta, warto kupić bilet miesięczny lub semestralny. Który bardziej się opłaca? Porównaliśmy ceny biletów studenckich na wszystkie linie miejskie, w 10 największych miastach akademickich w Polsce.

Ile kosztuje bilet studencki na wszystkie linie komunikacji miejskiej?

miasto cena
studenckiego biletu miesięcznego
cena
studenckiego biletu semestralnego
(5 mies./3 mies.*)
oszczędność na dłuższym bilecie
Warszawa
(ZTM)
55 zł 140 zł* 15,15%
Kraków
(MPK)
47 zł 184 zł 21,7%
Wrocław
(MPK)
49 zł 185 zł 24,49%
Poznań
(ZTM)
59,27 zł 264,76 zł 10,66%
Łódź
(MPK)
40 zł 186 zł 7%
Lublin
(ZTM)
42 zł 170 zł 19,05%
Gdańsk
(ZTM)
46 zł 219 zł 4,78%
Katowice
(KZK GOP)
63 zł 161 zł* 14,81%
Szczecin
(ZDiTM)
50 zł 210 zł 16%
Rzeszów
(MPK)
49 zł 199 zł 18,78%
Porównanie cen biletów studenckich w 10 największych miastach akademickich w Polsce, opracowanie własne KontoStudenta.pl, ceny biletów ze stron przewoźników miejskich, październik 2015 r., (wykorzystanie tylko z podaniem linku)

* – w Warszawie i Katowicach nie funkcjonują bilety semestralne dla studentów; podane ceny i oszczędność dotyczy zakupu biletu na 3-miesiące.

Bardziej opłaca się kupić jeden bilet na cały semestr, czy jeździć na miesięcznych? Z całego kraju najbardziej pozytywnie wyróżnia się Wrocław, gdzie za bilet na 5 miesięcy zapłacimy prawie 25% mniej, niż gdybyśmy kupili pięć biletów miesięcznych, tuż za nim są Kraków, Lublin i Rzeszów (około 20 proc. taniej). Odczuwalne zniżki oferuje też Szczecin, Warszawa i Katowice – w okolicach 15% (w Warszawie i Katowicach najdłuższe bilety studenckie dostępne są na 3 mies., a nie na semestr). Jednak nie każde miasto jest tak przyjazne studentom korzystającym z tramwajów i autobusów: w Gdańsku zaoszczędzimy mniej, niż 5 procent.

Ceny biletów w miastach akademickich
Oszczędność przy zakupie studenckiego biletu semestralnego na wszystkie linie komunikacji miejskiej, opracowanie własne KontoStudenta.pl, (wykorzystanie tylko z podaniem linku)

Jak poruszać się po mieście?

Jak Dojadę logo

Jeśli nie znasz miasta, w którym zaczynasz studia, dużym ułatwieniem będzie wyszukiwarka połączeń JakDojade – dostępna zarówno na stronie WWW, jak i w postaci aplikacji na iOS, Android i Windows Phone. Pomaga znaleźć optymalną trasę dojazdu komunikacją miejską, z uwzględnieniem przesiadek, objazdów, zawieszonych linii, świąt i tym podobnych utrudnień. JakDojade obsługuje już 20 aglomeracji w całym kraju, a aplikację polecają najwięksi polscy przewoźnicy miejscy.

Rowery miejskie

KRK Bike
Wypożyczalnia rowerów miejskich w Krakowie

Rower miejski to tani i zdrowy sposób na poruszanie się po mieście – w największych ośrodkach akademickich funkcjonują miejskie systemy samoobsługowych wypożyczalni rowerów. Pierwsze kilkadziesiąt minut korzystania z roweru (w niektórych miastach 10 min, w niektórych pierwsza godzina) jest bezpłatne, potem rower miejski kosztuje kilka złotych za godzinę.

Rowery wypożyczamy i oddajemy na stacjach samoobsługowych, które zlokalizowane są w najbardziej uczęszczanych punktach miast. W Polsce liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów jest firma Nextbike, która zarządza stacjami w 12 miastach.

Przed wypożyczeniem roweru musisz założyć konto i wnieść opłatę inicjacyjną (10-20 zł; do wykorzystania na wypożyczenie) w serwisie odpowiednim dla Twojego miasta: w Warszawie jest to Veturilo, w Krakowie KMK Bike, we Wrocławiu WRM, w Poznaniu PRM, w Lublinie LRM, w Katowicach City by Bike, w Szczecinie Bike_S, w Rzeszowie RoweRes, w Toruniu TRM. W Łodzi i Gdańsku obecnie trwają przetargi na obsługę rowerów miejskich.

Opłaty na uczelni

Indeks studencki
Maksymalna opłata za indeks wynosi 4 zł

Jeśli studiujesz w trybie stacjonarnym, nie płacisz za studia. Nie unikniesz jednak drobnych kosztów związanych z uczelnianą administracją. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 września 2011 r. maksymalne opłaty wynoszą:

 • za wydanie legitymacji studenckiej – 5 zł,
 • za wydanie elektronicznej legitymacji studenckiej – 17 zł,
 • za wydanie indeksu – 4 zł,
 • za wydanie dyplomu ukończenia studiów wraz z dwoma odpisami – 60 zł,
 • za wydanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych – 30 zł,
 • za wydanie dodatkowego odpisu dyplomu w tłumaczeniu na język obcy – 40 zł,
 • za wydanie duplikatu wyżej wymienionych dokumentów pobierana jest opłata o połowę wyższą od opłaty za wydanie oryginału.

Za co uczelnia nie może pobierać opłat?

Według Prawa o szkolnictwie wyższym uczelnia nie pobiera opłat za:

 • rejestrację na kolejny semestr lub rok studiów,
 • egzaminy, w tym egzamin poprawkowy, egzamin komisyjny, egzamin dyplomowy,
 • wydanie dziennika praktyk zawodowych,
 • złożenie i ocenę pracy dyplomowej
 • wydanie suplementu do dyplomu.

Ubezpieczenie studenckie

Ubezpieczenie, które możesz posiadać na studiach można podzielić na dwa typy – zdrowotne, dzięki któremu możesz iść do państwowego lekarza nie ponosząc opłat, oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków – dzięki któremu otrzymasz świadczenie, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu.

Ubezpieczenie obowiązkowe – zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne, które jest obowiązkowe, pozwala na bezpłatne korzystanie z państwowej opieki zdrowotnej na terenie Polski. Do momentu ukończenia 26. roku życia korzystasz z ubezpieczenia zdrowotnego Twoich rodziców – nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli rodzice nie żyją, do ubezpieczenia zgłasza Cię uczelnia (również nie płacisz).

Ubezpieczenie nieobowiązkowe – NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) nie jest obowiązkowe, ale uczelnie często zachęcają studentów do wykupienia polisy. Składka roczna wynosi ok. 20-30 złotych i warto ją uiścić, choćby ze względu na to, że jeśli na przykład złamiesz nogę lub wylądujesz w szpitalu, będziesz mógł uzyskać pieniądze z ubezpieczenia.

Jeśli posiadasz jedną z popularnych wśród studentów kart (EURO26, ISIC), pamiętaj, że w ich cenie zawarte jest ubezpieczenie NNW – jeśli ubezpieczysz się dodatkowo na uczelni, otrzymasz dwa świadczenia w razie wypadku. Koszt karty EURO26 z pakietem World to 74 zł, ISIC z analogicznym zakresem ubezpieczenia kosztuje 79 zł.

Konto studenckie

Konto studenckie - ranking
Aktualny ranking kont studenckich znajdziesz na kontostudenta.pl

Niezależnie od tego, czy będziesz pobierać świadczenia z uczelni (np. stypendium socjalne), czy nie, na pierwszym roku warto zaopatrzyć się w konto bankowe. Przyda się choćby przy podjęciu dorywczej pracy, wyjazdu na zagraniczną wymianę, czy samodzielnym opłacaniu rachunków. Co istotne, wybór konta w banku mającym swój oddział najbliżej uczelni może być całkowicie nieopłacalny. Dlatego warto poświęcić chwilę na samodzielne dokonanie wyboru, a pomóc w tym może ranking kont studenckich, w którym znajdziesz zestawienie opłat dla studentów w 18 największych bankach w Polsce. Czym kierować się przy wyborze konta bankowego? Zwróć szczególną uwagę na darmowe prowadzenie konta i przelewy, możliwość uzyskania zwolnienia z opłaty za kartę płatniczą oraz darmowe wypłaty z bankomatów – wszystko porównasz w rankingu.

Skąd wziąć pieniądze na pierwszym roku

Zaczynając studia nie musisz polegać tylko na pieniądzach od rodziny. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość wzięcia preferencyjnego kredytu studenckiego (który z komercyjnym, drogim kredytem bankowym nie ma nic wspólnego), a jeśli w Twojej rodzinie się nie przelewa – możesz otrzymać stypendium socjalne. Do tego oczywiście, jak wielu studentów, możesz podreperować swój budżet pracą dorywczą.

Stypendium socjalne

Dla studentów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej przewidziana jest państwowa pomoc w postaci stypendium socjalnego, czyli comiesięcznej, bezzwrotnej zapomogi przekazywanej na konto bankowe studenta.

Prawo do ubiegania się o stypendium socjalne w roku akademickim 2015/2016 mają studenci, których dochód netto (na rękę) na jedną osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 895,70 zł miesięcznie.

Każda uczelnia samodzielnie określa wysokość stypendium, biorąc pod uwagę dochód na członka rodziny. Jeśli mieszkasz w akademiku, możesz ubiegać się o stypendium w zwiększonej wysokości. Ile wynosi stypendium socjalne? Przykładowe progi z ubiegłego roku (Uniwersytet Jagielloński):

 • dochód od 0 zł do 400 zł – stypendium: 550 zł;
 • dochód od 401 zł do 600 zł – stypendium: 480 zł;
 • dochód od 601 zł do 895 zł – stypendium: 420 zł,

Na Uniwersytecie Warszawskim wysokość stypendium socjalnego jest uzależniona od dochodu na osobę w rodzinie studenta i wynosi 950 zł (kwota bazowa) minus dochód netto na osobę w rodzinie studenta, czyli np. student z dochodem 400 zł netto na osobę w rodzinie otrzymywał 550 zł (minimalne stypendium wynosi 200 zł, maksymalne: 950 zł).

Stypendium możesz pobierać już od pierwszego semestru nauki, ale aby je otrzymać musisz złożyć wniosek o jego przyznanie na zasadach uczelni, na której studiujesz. Stypendium socjalne przysługuje tylko na jednej uczelni/kierunku. Jeśli osiągasz dobre wyniki w nauce lub sporcie, możesz otrzymywać dodatkowe świadczenia – pomoc dla studentów w trudnej sytuacji materialnej ich nie blokuje.

Kredyt studencki

Umowa o kredyt studencki
Umowa o kredyt studencki

Kredyt studencki to jedna z form państwowej pomocy materialnej dla studentów. Jego oprocentowanie jest zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku komercyjnych kredytów udzielanych przez banki. Państwo spłaca za Ciebie odsetki przez cały czas wypłacania kredytu i okresu karencji. Ty zaczynasz go spłacać dopiero dwa lata po skończeniu studiów. Aktualne oprocentowanie kredytu studenckiego wynosi niespełna 1% (połowa wartości stopy redyskonta weksli NBP). Najważniejsze informacje:

 • kredyt studencki jest wypłacany w miesięcznych ratach (transzach) w wysokości 600 zł, nie dłużej niż przez 10 miesięcy w roku,
 • jest udzielany na okres nie dłuższy niż okres studiów, przy czym nie dłużej, niż na 6 lat,
 • o udzielenie kredytu studenckiego mogą starać się studenci, którzy rozpoczęli studia przed 25. rokiem życia,
 • maksymalna wysokość miesięcznego dochodu w rodzinie studenta, która uprawnia do otrzymania kredytu, w poprzednim roku wynosiła 2500 zł netto (w tym roku zostanie podana w grudniu).

Kredyt studencki to bardzo dobry sposób na sfinansowanie swojego utrzymania przez okres studiów. Przez to, że spłata odsetek jest dotowana przez państwo, koszty takiej pożyczki są niezwykle niskie, nieporównywalne do kredytów konsumpcyjnych. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o kredycie studenckim.

Praca dorywcza

Jeśli potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki, najłatwiej jest poszukać pracy dorywczej. Pamiętaj jednak, żeby nie rezygnować z szukania pracy w swoim zawodzie – żeby zajęcie tymczasowe nie zostało Twoją pracą na stałe. Możesz szukać zatrudnienia samodzielnie (tutaj znajdziesz listę stron z ogłoszeniami o pracę) albo skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej.

Najpopularniejsze zajęcia tymczasowe dla studentów? Oprócz typowych, takich jak praca popularnych sieciach restauracji, na infolinii, czy w sklepie odzieżowym lub w butiku w galerii handlowej, młodzi ludzie coraz częściej znajdują pracę w agencjach social media, przy obsłudze fanpage’ów. Możesz również zostać tajemniczym klientem i badać jakość obsługi w sklepach i firmach usługowych, lecz to bardzo nieregularne zajęcie. Wielu przedsiębiorczych studentów udziela także korepetycji maturzystom, korzystając z tego, że niedawno sami przygotowywali się do egzaminu dojrzałości. Niezależnie od tego, o jaką pracę będziesz się starał, przygotuj dobre CV – jest to możliwe, nawet, jeśli nie masz doświadczenia.

Zwrot podatku za pracę

PIT studenta
Co roku możesz dostać nawet 556 zł zwrotu podatku dochodowego

Jeśli w ubiegłym roku pracowałeś na umowę zlecenie lub umowę o dzieło możesz dostać nawet 556 złotych zwrotu podatku dochodowego. Każdy, kto uzyskiwał dochody z pracy, powinien otrzymać od pracodawcy formularz PIT-11 do końca lutego, a do 30 kwietnia złożyć odpowiednią deklarację podatkową (najczęściej PIT-37). W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegóły na temat tego, co zrobić, żeby otrzymać zwrot podatku dla studenta.

Ogólnopolskie organizacje studenckie – dobry start na rynku pracy

Jeśli myślisz o pracy w swoim zawodzie, musisz pamiętać, że po skończeniu studiów nikt nie zatrudni Cię tylko dlatego, że masz tytuł magistra. Już na studiach możesz znacznie zwiększyć swoje szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy. Jak? Bardzo cenne jest doświadczenie zdobyte w organizacjach studenckich, a także podczas dobrowolnych (i nieobowiązkowych) praktyk w dużych firmach. Już zaczynając swoją akademicką przygodę rozważ dołączenie do struktur ogólnopolskich organizacji studenckich, gdzie nawiążesz kontakty i zdobędziesz doświadczenie będące przepustką do dobrej pracy:

NZS logo

NZS – Niezależne Zrzeszenie Studentów to największa organizacja studencka w Polsce, która od 34 lat aktywizuje studentów w celu budowy społeczeństwa obywatelskiego. Zrzeszając niemal 2000 członków z 37 uczelni, prowadzi liczne projekty o charakterze ogólnopolskim. NZS jest partnerem Poradnika studenta pierwszego roku.

AEGEE logo

AEGEE – jedna z największych interdyscyplinarnych organizacji studenckich działających w Europie. Powstała w 1985 roku w Paryżu. AEGEE jest organizacją pozarządową, politycznie niezależną i apartyjną. Nie posiada poziomu narodowego, nad oddziałami lokalnymi znajduje się szczebel europejski.

AIESEC logo

AIESEC – globalna organizacja prowadzona przez młodych ludzi, która od ponad 65 lat realizuje program praktyk i wolontariatów, docierając do 124 krajów i terytoriów. W Polsce AIESEC  jest obecna w 16 największych ośrodkach akademickich

ESN logo

ESN – Erasmus Student Network to ogólnoeuropejska organizacja studencka, której celem jest wspieranie i rozwój programów międzynarodowych wymian studenckich, w tym zwłaszcza Programu Erasmus. Hasło "Students helping Students" jest mottem organizacji.

FM Lewiatan logo

Forum Młodych Lewiatan – ogólnopolska organizacja zrzeszająca ludzi młodych, którzy realizują ideę budowania społeczeństwa obywatelskiego przez propagowanie przedsiębiorczości i społecznego zaangażowania młodzieży. Działa w całej Polsce od 2004 roku.

BEST logo

BEST – Board of European Students of Technology jest międzynarodową organizacją studencką skupiającą 96 uczelni technicznych w 33 krajach Europy. W Polsce istnieje 6 grup lokalnych (Kraków, Warszawa, Wrocław, Gliwice, Łódź, Gdańsk).

ELSA logo

ELSA Poland – Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa, ang. European Law Students’ Association (ELSA) jest największą apolityczną, niezarobkową organizacją na świecie zrzeszająca studentów i młodych adeptów prawa.

SF BCC logo

Studenckie Forum Business Centre Club – studencka organizacja biznesowa promująca przedsiębiorczość. Poprzez program edukacyjny dociera do około 30 000 młodych Polaków.

NZS – największa organizacja, ogromne możliwości

Logo NZS

Niezależne Zrzeszenie Studentów to organizacja z 35 letnią historią i doświadczeniem. Jako największa organizacja studencka w Polsce, zrzesza studentów na blisko 40 uczelniach. NZS prowadzi 7 projektów ogólnopolskich i organizuje setki wydarzeń w całym kraju. Zajmujemy się polityką młodzieżową, mamy dużo wspólnego z kulturą i biznesem, angażujemy się w akcje charytatywne. Przyświecająca nam zasada „profesjonalnego luzu” pozwala nam zdobywać uznanie wśród studentów w całej Polsce.

Niezależne Zrzeszenie Studentów
Zebranie NZS, fot. Kamil Krawczyk

Co robimy? Najważniejsze projekty NZS

Nasze osiągnięcia z roku akademickiego 2014/15, związane z największymi projektami, to między innymi:

 • Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej – 460 ocenionych zdjęć
 • Wampiriada – 5000 litrów krwi
 • Studencki Nobel – 300 zgłoszeń
 • Drogowskazy Kariery – 200 warsztatów
 • Studiuję-Głosuję – 50 stoisk promocyjnych w całej Polsce
 • KOnkurs KOnstrukcji Studenckich ‘KOKOS’ – 7 uczelni

Inicjujemy akcje, które mają za zadanie rozpocząć debatę nad ważnymi kwestiami w naszym kraju. Dużym sukcesem w poprzednim roku był projekt "Żłobki na uczelnie", który poskutkował założeniem żłobków na wielu polskich uczelniach.

NZS w interesie maturzystów

Matura
Logo akcji "Matura do poprawki"

Naszą najświeższą akcją jest #MaturaDoPoprawki, przy której współpracujemy z portalem prawamaturzysty.pl. Poprzez tę akcję chcemy, aby kwestie najważniejszego egzaminu w życiu młodego człowieka były jasne i skonkretyzowane. Przedstawiamy 5 postulatów, w których wskazujemy, jakie kwestie dotyczące matur należy jak najszybciej zmienić. Między innymi jest to apel o udostępnienie skanów ocenionych arkuszy maturalnych dla każdego abiturienta, czy też usystematyzowanie w podręcznikach materiału, który powinien opanować maturzysta. Więcej informacji na www.prawamaturzysty.pl/maturadopoprawki.

Dołącz do NZS

Niezależne Zrzeszenie Studentów
Członkowe Niezależnego Zrzeszenia Studentów, fot. NZS

Jeśli chcesz w przyszłości realizować podobne projekty, a przede wszystkim zdobyć doświadczenie, które zaprocentuje w Twojej karierze zawodowej, dołącz do Niezależnego Zrzeszenia Studentów w swoim mieście. Nie zmarnuj studiów! Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na:

Zagraniczne wymiany studenckie

Dzięki stypendiom i programom wymiany studentów możesz spędzić semestr lub rok na zagranicznej uczelni, bez konieczności brania urlopu dziekańskiego (czyli przerwy w Twoich polskich studiach). To doświadczenie nie tylko pozwoli Ci nawiązać znajomości z ludźmi z całego świata, ale otworzy horyzonty, pomoże w nauce języków i zdobyciu dobrej pracy po studiach. Najpopularniejsze programy umożliwiające studiowanie za granicą:

ERASMUS logo

Erasmus to unijny program, w ramach którego możesz wyjechać na semestr lub rok do jednego z europejskich miast. Otrzymujesz grant finansowy z Komisji Europejskiej, wypłacany przez macierzysta uczelnię (kilkaset euro miesięcznie), który ma pokryć różnicę w kosztach utrzymania za granicą. Wszystkich informacji o programie udzieli Ci o biuro współpracy z zagranicą.

CEEPUS logo

CEEPUS to program wymiany studenckiej w Europie Środkowej, obejmujący Albanię, Austrię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Macedonię, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Kosowo i Węgry. W ramach CEEPUS-a możesz wyjechać zarówno bez grantu, jak i ze stypendium, dzięki któremu pokryjesz koszty utrzymania za granicą.

VISEGRAD FUND logo

Program Stypendialny Fundusz Wyszehradzki działa od 2003 roku, jest skierowany do obywateli państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski oraz Czech, Słowacji i Węgier). Fundusz wyszehradzki ma na celu wsparcie finansowe wymiany akademickiej obywateli krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz krajów partnerskich. W ramach programu możesz wyjechać do Państw Grupy Wyszehradzkiej (Intra-Visegrad Scholarships) lub do krajów partnerskich (Out-Going Scholarships), takich jak: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Serbia, Ukraina.

Podróżowanie – tanie loty i przejazdy

Tanie loty
Dzięki tanim liniom możesz za grosze zwiedzić całą Europę

Nie trzeba być szczególnie zamożnym, żeby podróżować do najpiękniejszych miejsc Europy i całego świata. Studia to najlepszy czas na podróżowanie, a spryt i umiejętność wyszukiwania informacji w internecie na początek zupełnie wystarczą. Nie wierzysz? Przykładowe ceny połączeń lotniczych z tego sezonu:

 • Warszawa – Barcelona 188 zł (w dwie strony, Wizz Air)
 • Kraków – Lyon 194 zł (w dwie strony, Easyjet)
 • Poznań – Mediolan Bergamo 78 zł (w dwie strony, Wizz Air)
 • Wrocław – Paryż Beauvais 92 zł (w dwie strony, Ryanair)
 • Bydgoszcz – Londyn (Stansted) 36 zł (w dwie strony, Ryanair)

Jakie są podstawowe zasady, które pozwalają latać tanio świecie? Wybieraj loty w środku tygodnia – w weekendy bilety są z reguły najdroższe, nie planuj wyjazdu w terminie wakacyjnym oraz świątecznym, nie skupiaj się wyłącznie na lotach bezpośrednich – lot z przesiadką może być zdecydowanie tańszy. Wszystkie porady dla studentów-podróżników znajdziesz w przewodniku o tym, jak znaleźć tanie loty, a także w artykule o oszczędnym podróżowaniu.

Tanie studenckie zakupy

Ulubionymi sklepami studentów w całej Polsce są dyskonty. Na stronach poszczególnych sieci znajdziesz wyszukiwarki i mapy, które pomogą Ci znaleźć sklep najbliżej akademika lub mieszkania. Do najtańszych dyskontów w Polsce należą: Biedronka, Lidl, Aldi, Netto, Kaufland. O czym pamiętać, by nie narażać studenckiego budżetu na niepotrzebne wydatki?

 • zrób listę zakupów (i trzymaj się jej),
 • nie idź na zakupy będąc głodnym,
 • staraj się pamiętać ceny, by nie dać się nabrać na fikcyjne promocje,
 • zawsze zwracaj uwagę na termin ważności (żeby nie wyrzucać jedzenia),
 • patrz na dolne półki – tam z reguły znajdują się najtańsze produkty,
 • zabieraj swoje torby na zakupy,
 • kupuj proszek i środki chemiczne w dużych opakowaniach, na spółkę ze współlokatorami,
 • nie ufaj promocjom – zanim skusisz się na coś, czego nie planowałeś kupić, sprawdź czy cena jest naprawdę okazyjna

Sprawdź pełną listę zasad oszczędnych zakupów i zapoznaj się z trikami supermarketów, żeby nie dać się na nie nabrać!

Jak tanio dzwonić – oferty na studencką kieszeń

Tanie rozmowy bez limitu
Zestawienie tanich ofert telefonicznych dla studentów znajdziesz na kontostudenta.pl

Młodzi ludzie często używają z telefonów na kartę – to dobre rozwiązanie, gdy nie dzwonisz i nie korzystasz z internetu zbyt często. Na studiach jednak szybko może się okazać, że sporo przepłacasz korzystając z oferty pre-paid, ciągle doładowując konto. Na rynku w ostatnim czasie pojawiły się tanie oferty bez limitu, które idealnie wpasowują się w studenckie potrzeby. Brak długoterminowej umowy (1-miesięczny okres wypowiedzenia), bardzo niskie koszty i nielimitowane rozmowy to ich najważniejsze zalety. Wychodzi dużo taniej i wygodniej, niż na kartę.

Jeśli nie korzystasz z oferty bez limitu, zapoznaj się z aplikacją WhatsApp (na Androida, iOS, Windows Phone) i Skype (Android, iOS, Windows) – dzięki nim będziesz mógł komunikować się ze znajomymi zupełnie za darmo.

Programy komputerowe dla studenta – legalnie i za darmo

Największe polskie uczelnie uczestniczą w specjalnym programie Microsoftu – DreamSpark, dzięki czemu ich studenci mają dostęp do legalnego oprogramowania, zupełnie za darmo. Dowiedz się, czy Twoja uczelnia współpracuje z Microsoftem, zarejestruj się i korzystaj z darmowych programów. Wydziały techniczne często mają także podpisane umowy z producentami specjalistycznego oprogramowania, niezbędnego do wykonywania danego zawodu (AutoCAD, 3ds Max, Adobe Photoshop, Corel Draw, SPSS, Statistica, itp.), z którego studenci mogą korzystać bez opłat.

Oprócz tego znajdziesz mnóstwo programów, które mogą zastąpić płatne odpowiedniki, a korzystanie z ich jest zupełnie bezpłatne i legalne (licencja GNU GPL). Jakie to aplikacje?

Książki i podręczniki

Podręczniki akademickie i książki potrzebne na ćwiczenia są drogie. Szczególnie na pierwszym roku ich zakup może być dużym obciążeniem dla budżetu, bo po pierwsze masz mnóstwo innych wydatków, a po drugie brak Ci doświadczenia – nie wiesz, która książka faktycznie się przyda, a która będzie leżeć na półce przez cały semestr. Dlatego najlepszym sposobem na tanie podręczniki jest kupienie ich od kolegów z roku wyżej – nie dość, że zaoszczędzisz, to przy okazji możesz spytać na co zwrócić szczególną uwagę, a które tematy można pominąć. Do tego warto zaopatrzyć się w notatki z wyższych lat, bo to źródło nieocenionej wiedzy. Gdzie ich szukać? Na grupach Facebookowych, na tablicach ogłoszeń w akademikach i na wydziale albo na studenckich forach.  Jeśli nie masz możliwości kupienia używanych książek od Twoich starszych kolegów, sprawdź aukcje internetowe, a na końcu księgarnie, które oferują zniżki dla studentów.

Dobre rady i studencki savoir vivre

 • Załóż oficjalny, uniwersytecki adres mailowy: imię.nazwisko@uczelnia.pl i z niego wysyłaj wiadomości do prowadzących zajęcia.
 • Nie zaczynaj maili do nauczycieli akademickich od słowa „Witam”; zamiast tego użyj wprowadzenia „Szanowny Panie Profesorze/Magistrze/Doktorze”.
 • Jak się ubrać na egzamin? Oprócz tego, że ma być wygodnie, musi być elegancko. Nie przychodź na egzamin w t-shircie i trampkach, załóż koszulę, eleganckie spodnie/spódnicę i odpowiednie buty – wszystko w stonowanych kolorach. Na egzamin ustny warto ubrać się bardziej elegancko, bo to wyraz szacunku dla profesora – w przypadku studentów nie zaszkodzi garnitur.
 • Utrzymuj dobre relacje z pracownikami dziekanatu – to miejsce odwiedzisz setki razy, a od dziekanatu zależy bardzo wiele praktycznych spraw zawiązanych ze studiowaniem.
 • Sprawdzaj wydziałową tablicę ogłoszeń na stronie internetowej i wydziałowe forum założone przez studentów – bądź na bieżąco.
 • Nie opuszczaj spotkań integracyjnych – pierwszy rok jest najważniejszy jeśli chodzi o kontakty i atmosferę na studiach.
 • Staraj się chodzić na ćwiczenia i wykłady – nie dość, że będziesz mieć mniej nauki do egzaminu, zostaniesz zapamiętany przez prowadzącego, co czasem ma kluczowe znaczenie.
Masz uwagi, sugestie? Wiesz, jak ulepszyć ten poradnik dla studentów? Świetnie! Napisz do nas na adres lp.atnedutsotnok@tkatnok

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Oszczędności

Krzysztof Gibek, redakcja serwisu kontostudenta.pl, Marta Rozkwitalska, NZS,
ostatnia aktualizacja: 4 października 2015 r. Wykorzystanie bez zgody redakcji zabronione.

Poleć przewodnik swoim znajomym!

Poradnik studenta pierwszego roku

Partner poradnika

Logo NZS Poradnik powstał we współpracy z NZS – największą w Posce organizacją studencą, zrzeszającą 2000 członków we wszystkich największych ośrodkach akademickich kraju. W tym roku NZS obchodzi 35-lecie swojej działalności. Zostań jednym z NZS-iaków!

O autorach

AutorKrzysztof Gibek, absolwent AGH w Krakowie, były student Uniwersytetu Jagiellońskiego i Universidade Tecnica w Lizbonie. Tematyką studenckich finansów zajmuje się od ponad pięciu lat, pisząc na stronach serwisu KontoStudenta.pl.

AutorMarta Rozkwitalska – studentka na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie studiuje dwa kierunki: iberystykę i filologię angielską. Od kilku lat spełnia się jako nauczyciel języka angielskiego. Od czerwca pełni funkcję Wiceprzewodniczącej ds. PR w Zarządzie Krajowym Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Prowadzi dwa Biura Krajowe, zajmuje się wizerunkiem organizacji zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Krótko mówiąc: w NZS zajmuje się tym, co podobno robi najlepiej – nagłaśnia… wszystkie akcje i projekty. Nie do końca wiadomo, czy tego wymaga jej funkcja, czy to wynika z jej charakteru, ale bardzo lubi wiedzieć, co się wokół niej dzieje i jest wyjątkowo skuteczna w zdobywaniu informacji.


polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2016. Wszelkie prawa zastrzeżone.