Konto studenckie w PKO BP – Konto dla Młodych

Konto dla Młodych

Konto dla Młodych – tak nazywa się rachunek największego polskiego banku, PKO BP, przygotowany z myślą o studentach. Możesz je otworzyć, jeśli masz od 18 do 26 lat – wystarczy złożyć wniosek przez internet lub pójść do oddziału. Największą zaletą konta są darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. Co jeszcze oferuje konto studenckie PKO BP? Co musisz wiedzieć, zanim je otworzysz? Sprawdź!

Bon na 100 zł do wykorzystania na Allegro [aktualna promocja]

100 zł Allegro PKO BP
Promocja "Możesz wszystko, ale nie musisz"

100 zł za założenie Konta dla Młodych PKO Bank Polski przygotował nową promocję z bardzo prostymi do spełnienia warunkami otrzymania premii. Czas na założenie konta z bonem o wartości 100 zł do wykorzystania na Allegro mija 30 marca. W puli nagród znajduje się 3500 bonów. Aby otrzymać bon wystarczy:

 1. założyć Konto dla Młodych z kartą Mastercard wydawaną do konta (do 30 marca, ale pula wynosi 3500 nagród, więc warto się pospieszyć!)
 2. Wyrazić zgodę na przekazywanie informacji marketingowych (zaznaczysz odpowiednią opcję podczas składania wniosku o konto)
 3. Po założeniu konta zarejestruj się w promocji wypełniając krótki formularz na stronie pkobp.pl/mozeszwszystko

Wszystkie szczegóły na temat promocji znajdziesz w naszym artykule: 100 zł do wydania na Allegro za założenie Konta dla Młodych w PKO BP. Wniosek o konto w promocji złożysz na stronie pkobp.pl.

PKO BP – ponad 6 milionów klientów

Logo PKO BP
Logo banku PKO BP

PKO Bank Polski to zdecydowanie największy bank w naszym kraju, który w dodatku jest bankiem państwowym. Oznacza to, że Skarb Państwa jest jego większościowym udziałowcem i decyduje o kierunku rozwoju. Ma to zarówno pozytywne, jak i negatywne strony, jednak dla osób, które bardziej ufają państwowemu, niż prywatnemu zarządzaniu, to niewątpliwy atut. PKO ma największą sieć oddziałów w Polsce i pokaźną sieć bankomatów – między innymi to sprawia, że wiele osób wybiera ich produkty nawet wtedy, gdy nie są najtańsze. PKO ma bowiem bardzo mocną markę na polskim rynku bankowym, a co więcej: jest to największy bank w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Oddział PKO BP
Oddział banku PKO w Krakowie, źródło: kontostudenta.pl

Konto dla studenta w PKO BP

Karta PKO BP
Karta do konta, fot: pkobp.pl

Konto dla Młodych w PKO BP prowadzone jest bezpłatnie bez wymogu posiadania regularnych wpływów do momentu osiągnięcia 26. roku życia. Gdy skończysz 26 lat, Twoje konto zostanie automatycznie przekształcone na inny rachunek z oferty banku: PKO Konto za Zero, które będzie bezpłatne jeśli będziesz posiadać aktywną kartę do konta i wydawać nią przynajmniej 300 zł miesięcznie w transakcjach bezgotówkowych. Zakładając, że po studiach zaczniesz pracę, wydawanie tej kwoty kartą nie powinno być dla Ciebie żadnym problemem.

PKO Konto dla młodych: zalety i wady

Konto studenckie PKO
Grafika promująca konto, źródło: pkobp.pl

Największą zaletą PKO Konta dla Młodych jest możliwość darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Przelewy przez internet są bezpłatne, a płatności w sklepach można dokonywać zarówno kartą zbliżeniową, jak i telefonem komórkowym – dzięki nowoczesnej aplikacji IKO. Co ciekawe, również dzięki tej aplikacji można wypłacać pieniądze z bankomatu bez użycia karty. PKO BP umożliwia też wypłaty z bankomatów oraz płatności w sklepach przy pomocy BLIKA.

Przydatną usługą jest także autooszczędzanie – automatyczne przelewanie na konto oszczędnościowe stałej kwoty od transakcji (np. 2 zł od każdej płatności kartą), procentowej wartości po każdej transakcji (np. 2% wydatków na zakupy), czy końcówki kwoty zaokrąglonej do pełnych złotych. To idealny mechanizm dla osób, którym oszczędzanie przychodzi z trudem.

W ramach konta zyskujemy również darmowy pakiet 5 wiadomości w ramach powiadomień SMS (nie mylić z jednorazowymi kodami, tokenami SMS służącymi do potwierdzania transakcji – one są darmowe niezależnie od liczby otrzymanych wiadomości), a także możliwość bezprowizyjnego zaciągnięcia kredytu odnawialnego w rachunku (RRSO dla przykładowej kwoty 3500 zł wynosi 12,4%).

Przydatna może okazać się również nowa usługa w PKO, czyli kantor internetowy, w którym wymienisz waluty naprawdę tanio i bez wychodzenia z domu.

Jeśli szukać wad rachunku, to jedną z nich jest jego tymczasowość – bardzo dobre warunki kończą się z dniem osiągnięcia 26 lat. Wtedy następuje automatyczne przekształcenie na wspomniane wcześniej Konto za Zero, które jest bezpłatnie prowadzone, gdy posiadasz kartę płatniczą do konta oraz wydajesz przynajmniej 300 zł miesięcznie kartą. W przeciwnym razie zapłacisz 6,90 zł. Konto za Zero, w przeciwieństwie do konta studenckiego, nie oferuje wypłat ze wszystkich bankomatów, a jedynie z maszyn PKO BP i BZ WBK.

Jeśli zdarza Ci się, że Twój budżet się nie dopina, możesz skorzystać z debetu na koncie do 500 złotych, przez 30 dni. Jeśli będziesz spłacać zadłużenie w terminie, koszty nie będą znaczące. We wniosku o otwarcie konta debet jest określony jako DSD – Dopuszczalne Saldo Debetowe.

Dla osób, które zamierzają wziąć kredyt studencki, PKO Konto dla Młodych będzie naturalnym wyborem – PKO jest jednym z kilku banków, które go oferują. To w połączeniu z bardzo dobrymi warunkami, jakie prezentuje to konto sprawia, że jeśli jesteś zainteresowany kredytem studenckim, wypełnij wniosek o otwarcie konta, aktywuj je, a następnie do początku listopada załatw wszystkie formalności (konieczne będzie pobranie dokumentów z uczelni i udokumentowanie dochodów rodziny – na podstawie PIT-u z Urzędu Skarbowego).

Kto może otrzymać kredyt studencki?

 • Każdy, kto rozpoczął studia przed 25. rokiem życia – nie ma znaczenia typ uczelni oraz forma studiów (stacjonarne czy niestacjonarne)

Czy warto wziąć kredyt studencki – w skrócie

 • Kredyt studencki wypłacany jest w miesięcznych transzach po 600 zł lub 800 zł, maksymalnie przez cały okres trwania studiów. Jest to bardzo dobra forma na zdobycie dodatkowych środków na studia, jeśli nie możesz liczyć na wsparcie rodziny.
 • Spłata kredytu następuje nie wcześniej niż dwa lata po zakończeniu studiów – część odsetek opłaca za Ciebie państwo.
 • Jeśli skończysz studia w gronie 5% najlepszych studentów Twojej uczelni, możesz liczyć na umorzenie części kredytu.

Karta do Konta dla Młodych w PKO BP

PKO BP wzory kart
Wzory kart PKO BP (kliknij, aby powiększyć)

Do Konta dla Młodych wydawana jest karta debetowa MasterCard, która umożliwia płatności zbliżeniowe (do 50 zł) oraz płatności przez internet, na przykład za bilety lotnicze, czy za zakupy w zagranicznych sklepach. Jeśli chcesz mieć kartę z oryginalnym, rzadko spotykanym wzorem, podczas składania internetowego wniosku o otwarcie konta możesz wybrać jedną spośród wielu grafik. Pamiętaj jednak, że wiąże się to z jednorazową opłatą w wysokości 14,9 zł za wydanie karty z niestandardowym wizerunkiem.

Opłata za nieużywaną kartę płatniczą wynosi 5 złotych miesięcznie, jednak nie jest pobierana w sytuacji, gdy dokonasz nią przynajmniej pięciu transakcji w miesiącu. Co ciekawe (i korzystne dla klienta), opłaty pobierane są stopniowo, w zależności od liczby transakcji:

 • 1 zł - gdy dokonano 4 transakcje bezgotówkowe,
 • 2 zł - gdy dokonano 3 transakcje bezgotówkowe,
 • 3 zł - gdy dokonano 2 transakcje bezgotówkowe,
 • 4 zł - gdy dokonano 1 transakcję bezgotówkową,
 • 5 zł - gdy nie dokonano transakcji bezgotówkowych.

Dawniej, a konkretnie przed styczniem 2014 r., opłaty za kartę uniknąć można było jedynie w przypadku wykonania transakcji kartą na kwotę min. 350 zł. Opisane powyżej warunki obowiązują tych klientów, którzy otworzyli konto po 10 stycznia 2014 r.

Kredyt studencki

Wielu studentów interesuje się ofertą PKO z prostego powodu – jest to jeden z kilku banków, które udzielają preferencyjnego kredytu studenckiego i zapewne będzie udzielać go nadal, w związku z tym, że jest bankiem państwowym. Wybór banków oferujących kredyt studencki jest bardzo mały, a znajdujący się wśród nich PKO BP oferuje zdecydowanie najlepszy rachunek. Co więcej, osoby posiadające Konto dla Młodych i chcące otrzymać kredyt studencki, nie wnoszą opłaty przygotowawczej za rozpatrzenie wniosku kredytowego oraz przygotowanie i zawarcie umowy. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto wziąć kredyt studencki w PKO BP i otworzyć wraz z nim Konto dla Młodych, odpowiedź brzmi: warto. Z drugiej strony po wejściu w życie nowej taryfy opłat i prowizji (w maju 2016 r.) na pewno nie warto brać kredytu studenckiego bez wcześniejszego założenia konta w PKO, bo wtedy opłaty dodatkowe są wysokie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o podwyżkach opłat za konta.

Jak otworzyć?

Wniosek o otwarcie Konta dla Młodych PKO
Wniosek o otwarcie Konta dla Młodych, źródło: pkobp.pl

Konto dla Młodych najłatwiej i najszybciej otworzyć wypełniając wniosek o otwarcie rachunku na stronie banku. Po wypełnieniu wniosku kontaktuje się z Tobą pracownik banku, który przyśle do Ciebie kuriera z umową do podpisania. Możesz też złożyć wniosek przez internet, ale umowę podpisać w jednym z oddziałów PKO.

Niestety, PKO BP nie umożliwia już tak zwanego potwierdzenia umowy przelewem – czyli wypełnienia wniosku online i wykonania przelewu na wskazane konto, potwierdzającego Twoją tożsamość. Dostępne są tylko dwie opcje podpisania umowy: kurier lub oddział.

Konto dla Młodych można otworzyć też w tradycyjny sposób, odwiedzając placówkę banku. Pamiętaj jednak to, o czym niektórzy zapominają: PKO BP i Pekao SA to dwa różne banki – nie pomyl więc właściwego oddziału ;) Jeśli potrzebujesz pomocy w wypełnieniu wniosku, sprawdź naszą instrukcję: Jak otworzyć konto w PKO BP.

Podsumowanie:

 • konto w państwowym banku, z największą liczbą oddziałów w Polsce,
 • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie,
 • całkowite zwolnienie z opłaty za kartę przy pięciu transakcjach kartą w miesiącu (inaczej 5 zł, 4 zł, 3 zł, 2 zł lub 1 zł - w zależności od liczby transakcji),
 • bezpłatne prowadzenie do 26 lat, potem następuje przekształcenie na inny rachunek,
 • PKO udziela kredytu studenckiego,
 • aplikacja mobilna IKO – płatności mobilne i zarządzanie kontem z poziomu smartfona,
 • auautoszczędzanie – usługa automatycznych przelewów drobnych kwot na konto oszczędnościowe,
 • możliwość uzyskania podwyższonego oprocentowania na koncie oszczędnościowym.
 • dostęp do kantoru walutowego, w którym wymienisz waluty po kursie lepszym, niż w tradycyjnym kantorze.
Więcej informacji i wniosek o otwarcie rachunku znajdziesz na stronie banku PKO BP.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Student i bank

Jan Boniecki, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 03.03.2018 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone.