Kredyt studencki 2015 – wszystko, co trzeba wiedzieć

Tylko 3,5% studentów i doktorantów korzysta obecnie z kredytu studenckiego – to bardzo mały odsetek, zważywszy na to, że jest to niemalże darmowe źródło finansowania na okres studiów. Zobacz, do kiedy przyjmowane są wnioski o kredyt w roku akademickim 2015/2016 i co trzeba zrobić, by go otrzymać.

Kredyt studencki
Wnioski o kredyt studencki przyjmowane są do 15 listopada.

Dlaczego warto wziąć kredyt studencki?

Preferencyjny kredyt dla studentów ma mnóstwo zalet i może stać się dobrym sposobem na (przynajmniej częściowe) uniezależnienie się od rodziców. Warto się o niego starać ze względu na:

 • wyjątkowo niskie oprocentowanie (połowa stopy redyskontowej weksli NBP) – na wrzesień 2015 oprocentowanie wynosi zaledwie 0,875% w skali roku.
 • Możesz otrzymywać miesięczne transze w wysokości 600 zł lub 800 zł (podwyższona kwota to nowość wprowadzona w roku akademickim 2015/2016).
 • Dwuletni okres karencji – po ukończeniu studiów przestajesz otrzymywać transze kredytu, ale masz 2 lata zanim rozpoczniesz spłatę, banki nie naliczają w tym czasie żadnych odsetek.
 • Okres spłaty jest dwa razy dłuższy niż czas pobierania kredytu. Oznacza to, że rata wynosi odpowiednio 300 zł + odsetki (lub 400 zł + odsetki w przypadku raty podwyższonej).
 • Jeżeli należysz do grona 5% najlepszych studentów na uczelni i złożysz odpowiedni wniosek, bank umorzy 20% Twojego zadłużenia.
 • Jeżeli znajdziesz się w trudnej sytuacji finansowej i nie będziesz mógł spłacać rat kredytu, otrzymasz możliwość wystąpienia do banku z wnioskiem o zmniejszenie miesięcznej raty, a nawet o zawieszenie spłaty do 12 miesięcy lub całkowite umorzenie kredytu.
 • To wszystko oznacza, że preferencyjny kredyt studencki jest z jednej strony wyjątkowo tani, a z drugiej w pełni bezpieczny – nawet jeśli w Twoim życiu wydarzy się coś, co uniemożliwi Ci zarabianie po studiach, bank nie będzie bezwzględnie windykował należnych pieniędzy.
Ważne terminy:
 • do 15 listopada 2015 r. – złóż wniosek o kredyt studencki,
 • do 15 lutego 2016 – czas na decyzję banku i wypłatę środków (za okres od października),
 • do 28 lutego 2016 r. – możesz przenieść wniosek do innego banku, jeżeli pierwszy odmówi Ci kredytu,
 • do 31 marca 2016 r. – ostateczny termin na zawarcie umowy o kredyt.

Jak otrzymać kredyt studencki?

W ubiegłym roku akademickim 2014/2015 aby otrzymać kredyt studencki dochód na członka rodziny w gospodarstwie domowym studenta nie mógł przekroczyć 2500 zł. To wysoka poprzeczka, dzięki czemu opisywany sposób finansowania studiów jest dostępny z roku na rok dla coraz większego grona odbiorców. Warto pamiętać, że o kredyt studencki mogą starać się osoby, które rozpoczęły studia przed ukończeniem 25. roku życia.

Aby uzyskać kredyt należy:

 • Złożyć wniosek o udzielenie kredytu studenckiego w jednym z banków, które obsługują ten produkt, odpowiednio w PKO BP, Pekao SA, Banku Polskiej Spółdzielczości SA (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi) lub SGB-Banku SA (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi). Wnioski wraz z konkretną informacją odnośnie wymaganych dokumentów są dostępne w oddziałach banków.
 • Dostarczyć do banku zaświadczenie o studiowaniu pobrane z dziekanatu uczelni.
 • Udokumentować dochód swój i wszystkich członków rodziny/gospodarstwa domowego (pobierając zaświadczenie z urzędu skarbowego za rok 2014).

Po złożeniu wniosku pozostaje czekać na kontakt pracownika banku, który udzieli dalszych wytycznych co do ustalenia poręczenia kredytu zgodnie z wymogami konkretnego banku.

Kto może być poręczycielem?

Kiedy uzyskasz zgodę na kredyt, będziesz musiał ustalić w banku poręczycieli kredytu. Z reguły są to dwie osoby, jednak ze względu na obliczanie tzw. zdolności kredytowej może się okazać, że nie każdy z zaproponowanych przez Ciebie poręczycieli zostanie zaakceptowany przez bank. Poręczycielami najczęściej zostają członkowie rodziny: rodzice, starsze rodzeństwo, wujkowie i kuzyni, choć oczywiście poręczyciel nie musi być spokrewniony z kredytobiorcą.

Jeżeli natomiast Twoja sytuacja finansowa jest trudna, a dochód na osobę nie przekracza 1000 zł, możesz uzyskać poręczenie z Banku Gospodarstwa Krajowego wynoszące odpowiednio:

 • 100% – w przypadku studentów, którzy zostali pozbawieni całkowicie opieki rodzicielskiej lub jako pozbawieni częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej umieszczeni byli w rodzinie zastępczej, placówce opiekuńczo-wychowawczej rodzinnej, socjalizacyjnej albo resocjalizacyjnej, bez względu na dochód,
 • 100% – w przypadku studentów, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 600 zł,
 • 70% – w przypadku studentów, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1000 zł.

Z kolei jeśli mieszkasz na obszarze wiejskim możesz wystąpić o poręczenie od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które wynosi:

 • 100% – w przypadku studentów, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 600 zł.

O czym należy pamiętać?

Kredyt jest dostępny na dowolnym stopniu studiów. Możesz złożyć wniosek zarówno na pierwszym roku lub na przykład dopiero na studiach magisterskich lub doktoranckich.

Dwukrotnie w ciągu roku akademickiego na studiach pierwszego i drugiego stopnia będziesz musiał pojawić się w dowolnym oddziale banku, który udzielił Ci kredytu studenckiego, w celu okazania podbitej legitymacji studenckiej – na dowód, że ciągle studiujesz. Doktoranci muszą stawić się w banku tylko raz w roku – w terminie do 31 października.

Zobacz także:

Powrót do:
« Strony głównej
« kategorii Dodatkowe pieniądze

Rafał Bajkowski, redakcja serwisu kontostudenta.pl
ostatnia modyfikacja: 12.10.2015 r. Wykorzystywanie bez zgody redakcji zabronione
Uwagi? Komentarze? Napisz do nas: polityka prywatności  |  regulamin serwisu  |  blog  |  kontakt

© Kontostudenta.pl 2011-2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.